print header

10 דברים שחשוב שתזכרו כשאתם חשים חוסר ביטחון עצמי

המשפט "האויב הגדול ביותר של האדם הוא האדם עצמו", מפגיש אותנו עם האמת הקשה מכל, בה השדים הפנימיים שלנו הם אלה שמעכבים ואף מונעים מאתנו להתקדם ולהצליח. עם זאת, הגיעה העת לגדול ולצמוח מעבר לחוסר הביטחון שלנו, ולהחזיר את השליטה והכוח לידינו, על אף הפגמים והספקות שמלווים אותנו. אין ספק שמדובר במסע ארוך ולא פשוט, שעבורו יש לגייס סבלנות וגישה חיובית, אך ביכולתכם לשנות ולקבוע את המציאות שבה אתם אם רק תזכרו ותיישמו את 10 הדברים הבאים. 

דברים לזכור כשאינכם בטוחים בעצמכם
 
1. הסיפור שאתם מספרים לעצמכם הוא המציאות שלכם  
 
כל אחד מאתנו מספר לעצמו סיפור על חייו בתוך ראשו בכל יום מחדש, ככל הנראה מהרגע שבו אנו הופכים להיות מודעים לעצמנו ולפעולות שלנו. הדבר שאנו לא בהכרח שמים לב אליו הוא שאותם הסיפורים והתפיסה העצמית שנמצאים בראשנו, הם אלה שהופכים אותנו למי שאנחנו. זאת אומרת שאותן המחשבות הן אלה שמניחות את היסודות של אותן היוזמות שנבצע בהמשך, ובמידה שהסיפור שילווה את יומנו הינו חיובי ומלא באמונה, גם אנחנו נצליח לכבוש את אותם היעדים שהצבנו לעצמנו.
 
2. כל מחשבה מזלזלת או חסרת בטחון ניתנת לשינוי
 
כהמשך ישיר לסעיף הקודם, ברגע שאנו מתחילים לפקפק בעצמנו וביכולות שלנו, אין מקום להתקדמות ולהתפתחות עצמית עד שנחליט לבצע שינוי תודעתי. ישנה אפשרות שחוסר הביטחון שאנו נוטים להרגיש לעתים נובע מכישלון שחווינו ושהצליח לערער אותנו, או כתוצאה מחוסר פרגון או זלזול שהגיעו מאדם אחר. שתי הסיבות הללו עשויות לעכב ולהשאיר אותנו עם תהיות בנוגע ליכולות האישיות שלנו, אך למעשה מדובר בהזדמנות נהדרת להוכיח לעצמכם ולסובבים אתכם את הגדולה, העוצמה והכוחות הנפשיים שלכם שיחזירו לכם את הביטחון והאמונה בעצמם. בכדי להשיג זאת עליכם להחליף את המחשבה המטרידה בכזו שתנסוך בכם תקווה.
 
דברים לזכור כשאינכם בטוחים בעצמכם
 
3. רגעי האמת הם מהנכסים החזקים ביותר שלכם
 
במקום לחייך ולנהוג בנימוס כל הזמן, הרגישו נוח לבכות כשצריך, ובאופן כללי לנהוג בהתאם לתחושות האמתיות שלכם. בפעם הבאה שאינכם מרוצים מהתחושה שפוקדת אתכם, הכריזו שכך אתם מרגישים ודברו על הרגשות שלכם. אין ספק שלא פעם במצבים חברתיים עלינו לספוג ולהכיל דברים שלא תואמים את הרגשתנו, ובתור אנשים בוגרים עלינו לסנן את המילים ואת התגובות הרגשיות שלנו, אך עליכם לזכור שאם אתם נמצאים בסביבה שמזיקה לבריאות הנפשית שלכם, ואתם מרגישים שאתם לא יכולים להביע את מה שאתם חווים בכנות, זו סיבה מספיק טובה להפסיק להגיע לאותם המפגשים. 
 
4. טיפול עצמי יעניק לכם הזדמנויות חדשות
 
במידה שאתם מרגישים אי נוחות בהוויה שלכם, ככל הנראה מדובר בתחושת מודעות עצמית חריפה. אנו נתקלים בדרך כלל בצמד המילים "מודעות עצמית" כדי לדבר על המודעות לכך שכל אחד קיים כישות נפרדת וכדי לתאר את המודעות לפעולות שבהן אנו נוקטים, בזמן שהיא גם מסמלת עיסוק תמידי בעצמנו, מה שעשוי להוביל לתחושה לא נעימה ולחוסר ביטחון עצמי. רגשות שליליים של תודעה עצמית חריפה לפעמים קשורים לביישנות או לפחדים. זה גורם לאנשים רבים לחוש דאגה ולחץ ממה שאנשים אחרים עשויים לחשוב עליהם, וזה מה שמשפיע על התפיסה העצמית שלהם. לכן, אם אתם מבחינים שאתם נוטים לייחס חשיבות רבה לדברים שנאמרים על ידי הסביבה שלכם ונוהגים לשפוט את עצמכם בחומרה, כדאי שתתחילו להכיר את האמת הפנימית שלכם ולקבל אותה כפי שהיא.
 
דברים לזכור כשאינכם בטוחים בעצמכם
 
5. אתם המבקרים הכי משמעותיים של עצמכם
 
לא פעם אנו נוהגים להאמין שהסביבה היא זו שמבקרת אותנו, בזמן שמחשבה זו נמצאת בראשנו בלבד, ושם היא רוקמת עור וגידים. למעשה, עליכם להבין שלא ניתן להשאיר רושם חיובי על אחרים עד שלא מפסיקים לחשוב על איזה סוג של רושם אתם מותירים. זאת אומרת שההתעסקות הבלתי פוסקת בדרך שבה אנו חושבים שאנו נתפסים על ידי הסביבה, היא זו שמעכבת אותנו וגורמת לנו לנהוג באופן שאינו טבעי לנו. זו הסיבה שחשוב שתדבקו באישיות הכנה שלכם, ומי שיאהב אתכם ירצה בקרבתכם בזכות מי שאתם, ולא בעקבות הדמות שאתם חושבים שטובה ונכונה לו. 
 
6. לכל אדם יש את הדרך והמסלול שלו ללא קשר אליכם
 
אחת הסיבות העיקריות ביותר שבגינה אנו שופטים אחד את השנייה במרירות ובביקורתיות מוגזמת, היא שאנו נוהגים לתפוס את כל מי שפועל בצורה שונה מאתנו ככזה שמבקר את ההחלטות שלנו. הרי בחברה שבה ישנה השוואה בלתי פוסקת בין המעמד וההישגים שלנו לשל הסובבים אותנו, מה שהתעצם במיוחד בעקבות הרשתות החברתיות ולאור העובדה שכל המידע על חברינו מונח לפנינו בלחיצת כפתור, הפכנו להיות ספקנים יותר בנוגע לבחירות שאנו מבצעים. ברגע שנשכיל להבין שמה שמתאים לנו לא בהכרח משרת את חברינו ולהפך, יהיה לנו קל יותר להיות שלמים עם הדרך וההישגים שלנו. 
 
דברים לזכור כשאינכם בטוחים בעצמכם
 
7. היופי האמיתי נמצא מחוץ לטווח הראייה במפגשים חברתיים רדודים
 
עליכם לזכור ולהפנים בכל יום מחדש שאתם הרבה יותר ממה שניתן לראות במבט חטוף, ושעדיף לאמץ אישיות יפה מאשר מראה יפה. יופי חיצוני הוא רק מעטפת שטחית, וחשוב שכל אחד מאתנו יבין מה גורם לו להרגיש טוב עם עצמו ללא כל קשר למראה. כמובן שאין זה אומר שאנו צריכים להזניח את עצמנו, אלא שהגיעה העת להבין שחוכמה, חוש הומור, חיוך ודרך ההתנהלות בחיים חשובים הרבה יותר מצבע עיניים או היקף המותניים, ורק אנשים ששווים אותנו באמת הם אלה שידעו להבחין בכך ולהעריך אותנו. 
 
8. חוסר פתיחות מחשבתית עשויה לפגוע בכם
 
דמיינו בראשכם מצב שבו אדם כלוא בתוך חדר בעל דלת יציאה שנפתחת רק פנימה, והמחשבה שלו מקבעת אותו בדרך חשיבה אחת בלבד, כשהוא מנסה ללא הרף לדחוף את הדלת כלפי חוץ עד שתיפתח, והיא איננה נעה. כמובן שהדלת לעולם לא תפתח בצורה שכזו, כי עליו לפתוח את הראש ולחשוב על דרך אחרת שעשויה לחלץ אותו מהחדר. זו הסיבה שרצוי לשמור על ראש פתוח ולקבל את העובדה שאנו לא תמיד צודקים, ושככל הנראה קיימת דרך נוספת שתוכל לקדם אותנו לעבר המטרה. 
 
דברים לזכור כשאינכם בטוחים בעצמכם
 
9. המאבקים שלכם הפכו אתכם למי שאתם ולא שברו את רוחכם  
 
לפעמים אנו מוכרחים לעבור קשיים, פרידות או דחיות שמנפצים את התמונה המושלמת שהייתה בראשנו, כל זאת בכדי לגלות אמיתות רבות עוצמה. העובדה שהחיים הם לא בדיוק מה שחשבנו שיהיו וההכרה בכך, כמו שג'ון לנון טען בזמנו "החיים זה מה שקורה בזמן שאתה עסוק בלתכנן תוכניות", זה מה שימנע מאתנו להישבר ולהגיב בקיצוניות שאינה בריאה לנפשנו. יתרה מזאת, אובדן של הנאה מסוימת איננה מעידה בהכרח על אובדן של אושר אמתי לטווח ארוך. זאת אומרת שברגע שאיבדנו דבר מה אין זה מעיד על כך שאין תקווה, נהפוך הוא, אותם מאבקים עצמיים הם אלה שהובילו אותנו עד הלום, ומהם למדנו והחכמנו כל חיינו.
 
10. ככל שתלמדו יותר כך תבינו עד כמה שאתם לא יודעים
 
מחקרים שונים מראים כי "תסמונת המתחזה", שמתרחשת כאשר אנו מרגישים לפתע לא מספיק טובים, הופכת לעוצמתית יותר ככל שאנו צוברים יותר ידע. אותם אנשים שסובלים ממנה משוכנעים שהם לא ראויים להישגים שלהם, ומאמינים שמדובר במזל או בתזמון מוצלח, בזמן שהחוכמה והסקרנות שלהם הן אלה שהובילו אותם לכבוש את היעדים שלהם. לכן, עליכם להפנים שברגע שאתם לומדים יותר ומקיפים את עצמכם באנשים חדשים שמיומנים יותר מכם, אין זה מעיד על כך שאתם מוכשרים פחות, אלא רק על העובדה שיש לכם עוד מה ללמוד - וזהו דבר חיובי. 
 
כמה מילים לסיום
 
תחושת חוסר בטחון היא כל כך חזקה ומשפיעה, עד שביכולתה להכתיב לכם את המציאות ולהפוך את חייכם לקשים ומרירים, אך החדשות הטובות הן שתוכלו להחזיר את השליטה לחייכם; גלו סבלנות ביחס לכל מה שנשאר לא פתור בחייכם, זנחו מחשבות טורדניות, העריכו באיזה שלב בחיים אתם באמת נמצאים ללא כל קשר לאחרים, והיו חיוביים אך בו בעת זהירים. הקפידו להתמקד במשימה משמעותית אחת אותה אתם יכולים לבצע בהווה, תוך כדי הוקרה והערכה עצמית על ההתקדמות ההדרגתית שלכם ועל המאמצים שאתם נוקטים. גישה חיובית שכזו תסלול את דרככם לחיים מלאי תקווה ואופטימיות.
 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו