maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9 צעדים שיגרמו לכם להתחיל לאמץ את הישגיכם

בין שמדובר במחמאה מקרובי משפחה, תעודת הערכה מהעבודה או מילה טובה מחברים, רבים מאיתנו חשים לעתים קרובות שלא מגיעים לנו השבחים שניתנו לנו. לא משנה אילו דברים הצלחנו להשיג ומהי הדרך הארוכה שהיה עלינו לעבור עבורם, פעמים רבות נחשוב שלא מגיע לנו כל אישור או פרס על כך, ושמי שיציע לנו תשבוחות ככל הנראה טועה או לא התכוון לכך. פסיכולוגים קוראים לתופעה הזו "תסמונת המתחזה", ולמעשה מדובר בבעיה נפוצה מאוד שמפריעה לחייהם של רבים מאיתנו. בסעיפים הבאים תוכלו ללמוד עוד על התסמונת, ובעיקר על 9 הצעדים החיוניים שיעזרו לכם להפסיק להתכחש להישגיכם ולהתחיל לאמץ אותם.
 
להפסיק להתכחש להישגים
 
מהי "תסמונת המתחזה"?
 
תסמונת המתחזה הוא השם שניתן למצב בו אנשים משוכנעים שאינם ראויים להישגיהם ובטוחים שמדובר בשילוב של מזל או הטעייה שבכל רגע יתגלו על ידי הסביבה. המונח הזה הוטבע על ידי זוג הפסיכולוגיות סוזאן אימאס ופולין קלנס בשנת 1978, כאשר תחילה הוא יוחס בעיקר לנשים קרייריסטיות שנחשבו באותה תקופה לחריגות בחברות מסוימות, אולם כיום הוא נפוץ מאוד גם בקרב תלמידים מצטיינים, עובדים מוצלחים במיוחד ועוד.
 
מדובר בתסמונת שהיא הרבה יותר נפוצה ממה שאנחנו עשויים לחשוב, כאשר למעלה מ-70% מהאנשים חווים אותה לפחות פעם אחת בחייהם. למרות שמדובר במעגל שקשה לפרוץ, קיימים לא מעט דברים שניתן לעשות כדי להיפטר ממנה. 9 הצעדים הבאים הם העיקריים שבהם.
 
להפסיק להתכחש להישגים
 
1. התמקדו בערך של מה שיצרתם
 
רבים מאיתנו נוטים לומר "רק פעלתי על פי המתכון" כשמחמיאים לנו על עוגה שהכנו, או עונים "ראש המחלקה עשה את הרוב" כשמדברים על פרויקט חשוב בעבודה. במקום לפעול בצורה הזו, בכל פעם שאתם מרגישים צורך להצניע או להמעיט בערכו של החלק שלכם בתוצר הסופי, התמקדו במקום זה בערך הכולל של התוצר הסופי. הדרך הטובה ביותר להרגיש טוב עם עצמכם מבלי להמעיט מערכו של מה שיצרתם, היא להדגיש את היתרונות שלו. התייחסו ליתרונות ולחדשנות של התוצר שהייתם שותפים לו, ציינו את טעמה המוצלח של העוגה שהכנתם וכדומה. כאשר תשכנעו את עצמכם בתועלת הרבה שהביא התוצר שלכם לאחרים, תוכלו גם להבין כמה רבה הייתה התועלת האישית שלכם. בין אם החלק שלכם היה גדול או קטן.
 
2. שנו את האופן בו אתם תופסים את הידע שלכם ביחס לזה של אחרים
 
פעמים רבות הסיבה שבגללה אנחנו מרגישים לא ראויים להישגים שלנו היא שנראה לנו שאחרים יודעים יותר מאיתנו ולכן הם אלה שצריכים לקבל את ההערכה ולא אנחנו. עם זאת, בחלק גדול מהמקרים מדובר באשלייה בלבד, והתחושות הללו גורמות לנו להרגיש קטנים וחסרי משמעות שלא בצדק. בעוד שפועל אנחנו מרגישים כמו התרשים שבצד ימין, עלינו להזכיר לעצמנו שמדובר בעיוות מחשבתי ובפועל המצב האמיתי הוא זה שמוצג בצד שמאל: כל אחד מאיתנו טוב במשהו ויודע משהו, כאשר בחלק מהידע הזה הוא שותף עם אחרים וחלק הוא תוצר של ניסיון, ותק, תחומי עניין וכדומה. גם אם אינכם שולטים בתחום מסוים, אין זה אומר דבר לגבי הידע הכללי שלכם או השווי הכללי שלכם ביחס לאחרים.
 
להפסיק להתכחש להישגים
 
3. חשפו את חוסר ההיגיון שברגש שלכם באמצעות כתיבה
 
בכל פעם שמחשבות כמו "המחמאות האלה לא מגיעות לי" באות לבקר אתכם, במקום לתת להן להשתלט עליכם לגמרי נסו את התרגיל הבא: שבו מול המחשב או מול דף נייר, כוונו שעון מעורר ל-15 דקות והקדישו את הזמן שלפניכם לכתיבת כל הסיבות שבגללן אתם חושבים שההישג הזה לא מגיע לכם. מדובר בקובץ שתוכלו למחוק מיד בתום הכתיבה, כך שאתם יכולים לכתוב בו כל מה שעולה על דעתכם. הכריחו את עצמכם לכתוב לכל אורך הזמן שהקצבתם לעצמכם, ולאחר שתקראו מה שכתבתם, תגלו ודאי שחלק גדול מהסיבות נראה לכם לא הגיוני או שפשוט לא הצלחתם למצוא מספיק סיבות. כתיבה שכזו תגרום לכם להבין כמה התחושות שלכם עשויות להיות מבוססות על רגש ולא על עובדות, תאפשר לכם להיפטר מאותו הרגש, ותקל עליכם להמשיך הלאה אל ההישג הבא.
 
4. שמרו "תיקיית מחמאות" לשעת צרה
 
ייתכן שקיבלתם אימייל תודה מחבר בעבודה על סיוע שהענקתם לו בתחום כזה או אחר, יכול להיות שילדיכם הכינו לכם ציור כאות הערכה, ואולי בן או בת הזוג השאירו לכם פתק עם כמה מילות חיבה או בדיחה משותפת. בין שמדובר בתיקייה אמיתית או בתיקיית קבצים במחשב, מומלץ מאוד שתצרו לעצמכם "תיקיית מחמאות" בה תוכלו לאסוף את כל ה"הוכחות" לכך שהאנשים שבחייכם מוקירים, מעריכים ואוהבים את מי שאתם. התיקייה הזו תוכל להיות עבורכם מקור לחיוכים גם בימים קשים, ותוכיח לכם כמה אתם נחוצים לאחרים ממגוון סיבות.
 
להפסיק להתכחש להישגים
 
5. הפסיקו להעניש את מי שהחמיא לכם
 
בהמשך לסעיף הקודם, חלקנו עשויים לתרץ את המחמאות שקיבלנו מאחרים בתור "הוא רק רוצה לגרום לי להרגיש טוב" או "היא לא מתכוונת לזה באמת". עם זאת, זכרו שכאשר אתם אומרים זאת, אתם לא רק שוקעים עוד יותר ברחמים העצמיים, אלא גם מזלזלים בשיקול דעתם של אחרים. בזמן שאתם חשים שהמילים הטובות או ההישגים לא מגיעים לכם, התגובות שלכם למחמאות הללו גורמות גם לאנשים שסביבכם להרגיש רע, כך שסופו של דבר אתם מענישים אותם על כך שבסך הכל ניסו לומר את אשר על לבם.
 
כל הישג יכול להיות מפורש באופן שונה על ידי אנשים שונים, ולכל אחד יש ספקות באשר לאמינות המילים שאחרים אומרים לו. המתנה הטובה ביותר שאתם יכולים להעניק לאחרים היא לקבל את המחמאה ולהמשיך הלאה ללא קשר לספקות שלכם, וכך גם תתנו למי שסביבכם את היכולת להרגיש טוב יותר.
 
6. שנו את האופן בו אתם מדברים על ההצלחות שלכם
 
אל תסתפקו בקבלת המחמאות עבור ההצלחות שלכם, אלא שנו את האופן שבו אתם מתייחסים אליהן. המילים הראשונות שלכם צריכות להיות "תודה רבה, נעים לשמוע" ולא "כן, אבל...". הימנעו גם משימוש במילים כמו "רק", "פשוט" וכדומה. מובן שאתם יכולים להתייחס לאנשים שעזרו לכם לאורך הדרך וזה אפילו ראוי, אבל צניעות אין פירושה הזדמנות לגמד את מי שאתם. בקשת העזרה או הסיוע מאחרים לא הופכת אתכם ללא ראויים להישג אליו הגעתם, ולמעשה מדובר במיומנות נוספת שרבים היו רוצים ליהנות ממנה.
 
להפסיק להתכחש להישגים
7. העניקו למומחים שסביבכם קרדיט רק עבור מה שמגיע להם
 
אל תרגישו מאויימים מאנשים שמזדהים כ"מומחים" בתחום מסוים, ואל תחשבו שעליכם להקטין את ההישגים שלכם כיוון שהם נראים לכם זניחים בהשוואה להישגים של אחרים. ייתכן שהם אכן בקיאים באותו התחום וזו בהחלט סיבה ללמוד מהם, אך זה לא מוכיח שהם חכמים מכם או מומחים גם בתחומים אחרים. במקביל, רבים מאיתנו עשויים להרגיש פחות חכמים מאשר אנשים שמשתמשים במשפטים כמו "קראתי במחקר ההוא...", כשלמעשה מה שהאדם שלפנינו מוכיח זה רק שהוא יודע לקרוא וכנראה גם לצטט את מה שקרא. מה שאנחנו עלולים לספר לעצמנו זה שמדובר באדם חכם יותר מאיתנו, אך זה לחלוטין לא המקרה.
 
8. אל תצפו מעצמכם לדעת הכל
 
במצבים מסוימים, התחושה שאיננו ראויים להישג מסוים נובעת דווקא מהעובדה שאנחנו אלה שנחשבים בתור ה"מומחים" בזמן שאיננו מרגישים כך. במקרים כאלה אנחנו עשויים לחשוב שאנשים אחרים בוחנים כל מילה שלנו ומצפים שתהיה לנו את תשובה לכל שאלה. מדובר בתהליך טבעי, שלאו דווקא נובע מרצונם להכשיל אותנו או לשים לנו רגל, אלא מסקרנות טבעית ועניין בתחום המדובר. כאשר זה קורה, הזכירו לעצמכם שוב ושוב שאיש אינו יודע הכל, בדיוק כמו בתרשים שהוזכר קודם לכן. אם נשאלת שאלה שאיננו יודעים את התשובה לה, אין הדבר אומר שאיבדנו מהסמכות למומחיות שלנו, אלא שפשוטו כמשמעו מדובר בסוגיה שאיננו מכירים. הודו בכך שאיו לכם את התשובה על השאלה שנשאלתם, מבלי להרגיש צורך להתנצל על כך או להצדיק זאת. במקביל, בקשו זמן לבדוק את הסוגיה ולחזור עם התשובה בהמשך. המחויבות הזו היא דבר שהאנשים שסביבכם יעריכו.
 
להפסיק להתכחש להישגים
 
9. הזכירו לעצמכם שכל הישג אמיתי מתחיל בהישג מזויף
 
הפחד הגדול ביותר של כל אדם שסובל מ"תסמונת המתחזה" היא שאנשים יחשבו שההישג שלו לא מגיע לו, או שמדובר בהישג מזויף. עם זאת, במקרים רבים הזיוף לא הופך אותנו לאנשים מוצלחים פחות, אלא להיפך - הוא מהווה צעד שיעזור לנו להגיע להישג אמיתי בהמשך. חיוך מזויף לדוגמה, הוא פתרון שרבים ממליצים עליו כדרך להרגיש טוב יותר, שהרי על ידי העמדת הפנים הזו אנחנו מסייעים לגוף להפחית את השפעותיהן של תחושות מתח וחרדה, וכך למעשה מצליחים להרגיש טוב יותר במציאות. גם תינוקות מזייפים את יכולתם ללכת, למרות שהם נופלים בכל עשרות ואף מאות הניסיונות הראשונים שלהם כבר אחרי צעד אחד. אם היו מסתפקים בצעד אחד בלבד ולא ממשיכים לנסות, האם היו מצליחים ללכת בסופו של דבר?
 
גם אם בפעמים הראשונות ההישגים שלכם נראים לכם קטנים ושוליים, קחו עליהם אחריות והתגאו בהם. תחושות הביטחון והמסוגלות שילוו אתכם יעזרו לכם לבצע פרויקטים נוספים בהמשך, לצבור ידע ולשכלל את המיומנויות שלכם בעתיד. זכרו שרק היכולת להכיר בהישג הקטן שלכם, תאפשר לכם להפוך אותו להישג שרציתם שיהיה.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו