print header

עקרונות הספר "7 ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד"

 ספרו מעורר ההשראה של סטיבן קובי "7 ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד" הוא אחד מספרי המודעות וההעצמה המצליחים בעולם, שמכר עד כה מעל ל-25 מיליון עותקים. בבסיס הספר עומדת התפיסה ש"אנחנו זה ההרגלים שלנו", ואם אנחנו רוצים לשנות את חיינו ובעיקר למצות אותם ולחוות אותם במלואם, אנחנו חייבים להיפטר מהתנהגויות מזיקות ולאמץ לעצמנו הרגלים חיוביים. את הדרך לעבר השינוי המיוחל סלל קובי באמצעות 7 הרגלים עיקריים שגילה ממנהלים מצליחים ויעילים במיוחד מתחום העסקים, והוא ממליץ לכולנו ליישם אותם בחיי היומיום שלנו. כדי ליהנות מיעילות שיא ולהפיק את המרב מחייכם, התחילו בקריאת הכתבה הבאה, שמביאה את התמצית מעוררת המוטיבציה שבעקרונות הספר המפורסם.
 
עקרונות הספר 7 ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד: גרפיקה ממוחשבת של הספרה 7
 

1. הפכו לפעילים בבחירות שלכם

אחד מהדברים המהותיים בעקרונות ספרו של סטיבן קובי הוא החשיבות שביצירת המציאות שלנו והימנעות מלהפוך "לקורבן" פסיבי של נסיבות חיינו. קובי מתייחס לניסוי ההתניה הקלאסית של איוואן פבלוב, בו כלבים קיבלו מזון בכל פעם ששמעו צליל פעמון, וכך למדו לקשר בין השניים, עד למצב שהם המשיכו להזיל ריר כששמעו את צליל הפעמון, גם כאשר הפסיקו לקבל אוכל יחד איתו. ההתניה האוטומטית הזאת קיימת גם בנו - בני האדם, מכיוון שאנחנו לומדים להתייחס באופן זהה למצבים דומים, כמו למשל כאשר מישהו עוקף אותנו בתור או מאחר להגיע לפגישה איתנו. קובי מציע שנתייצב בתהליך זה בין הגירוי לתגובה ונבחר באופן מחושב ועצמאי את האופן בו אנו מגיבים ואת והדרך בה נפעל בכל נקודה ונקודה בחיים.  

2. התחילו לבצע לאחר שדמיינתם את הסוף האידיאלי

כל דבר שאנחנו עושים נוצר קודם כל בראש שלנו, בחלק של הדמיון, ורק אחר כך יוצא לפועל במציאות. האירוניה שבדבר לפי קובי, היא שרוב האנשים מתכננים בדמיונם את החופשה הבאה שלהם הרבה יותר זמן מאשר שהם משקיעים בתכנון חייהם. הסיבה לכך היא שהמחשבה על החופשה המיוחלת מעניקה לנו רגע של בריחה משגרת חיים שאנחנו פחות אוהבים, אך אם נתכנן את חיינו יותר בקפידה ונעשה זאת בעזרת הדמיון שלנו, סביר שלא נחוש צורך חזק כל כך להרהר "בבריחה" אל הנופש. עלינו להשקיע זמן בחשיבה שתיצור מציאות ובלדמיין את החיים האידיאלים שלנו, ולפי קובי זוהי גם דרך חשובה לפתח אופטימיות. הסופר אף מציע לקוראיו לבצע תרגיל בו ידמיינו את הסוף המוחלט, כלומר את ההלוויה שלהם עצמם, וינסו לחשוב מי יהיה שם ומה הם הדברים שייאמרו עליהם, וזאת כדרך לבחון האם החיים שלהם כעת מתקדמים בהתאם לשאיפותיהם המדומיינות. אם לדוגמה אנו אומרים שחשוב לנו להיות אנשים טובים, כמו גם הורים ובני זוג אוהבים, אך אנחנו כועסים וצועקים בכל פעם שאנחנו חוזרים מהעבודה, איננו חיים ביושרה אל מול השאיפה הסופית שלנו.  
עקרונות הספר 7 ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד: גרפיקה ממוחשבת של אישה שוכבת מבצבצת מבין דפי ספר פתוח
 

3. צרו סדרי עדיפויות

קובי מחלק את המשימות שלנו בחיים לארבעה סוגים: הסוג הראשון הוא דברים שהם חשובים ודחופים כמו ענייני בטיחות, אנשים שזקוקים לתשומת לבנו המיידית ומציאת פתרון לבעיות בהולות. הסוג השני הוא דברים חשובים אך לא דחופים כמו לבלות זמן עם האהובים שלנו, לפתח את היכולות שלנו ולשפר את הבריאות והכושר שלנו. סוג שלישי מורכב מדברים דחופים אך לא חשובים כמו שיחות טלפון ואי-מיילים רבים, בזבוז זמן רב על משימה שאיננה מועילה למטרות שלנו ועוד, והרביעי והאחרון מדבר על דברים לא דחופים ולא חשובים שמהווים הסחות דעת שמבזבזות את זמננו כגון בהייה בטלוויזיה, בזבוז שעות על משחק וכדומה. לפי קובי עלינו לשאוף להשקיע כמה שיותר זמן במשימות מהסוג השני (דברים חשובים אך לא דחופים) כמו לבנות מערכות יחסים ולהתמקד בדברים שישמשו אותנו בטווח ארוך, מכיוון שהמשוואה שתיווצר לנו היא שככל שנבלה יותר זמן במשימות מסוג זה, כך נעסוק פחות במשימות מהסוגים הנוספים שמבזבזות את הזמן היקר שלנו בחיים.

4. התמקדו במחשבה ומצבים בהם כולם מרוויחים

רבים מאתנו חושבים שכאשר מישהו אחר זוכה לפרגון או הצלחה, זה בא על חשבוננו ובהכרח מעיד שלא יישאר לנו מספיק כדי לזכות באותם הדברים. אחת מהתפיסות המזיקות ביותר ליכולת שלנו להיות מאושרים היא המחשבה שכאשר אחד מרוויח, השני בהכרח מפסיד, וההשוואה הבלתי פוסקת הזאת היא מאמללת ומקבעת. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם נדנדת "העלה-ורד" הזאת היא להפסיק לחשוב שמישהו גוזל מכם משהו בהצלחתו ולשאוף למצב בו אתם מיישבים סכסוכים וחילוקי דעות עם אחרים כך שכולם יצאו מורווחים ומסופקים. הדרך לעשות זאת על פי קובי היא באמצעות פיתוח היושרה, הבגרות ותחושת השפע שלכם, שיאפשרו לכם להועיל לאחר כפי שאתם מועילים לעצמכם, מבלי לחשוש מכך.
עקרונות הספר 7 ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד: גרפיקה ממוחשבת של אצבע נוגעת באצבע על רקע מראה היקום

5. שאפו להבין לפני שתשאפו להיות מובנים

אם אתם שואפים לייצר תקשורת טובה עם אנשים, כולל הקרובים לכם, ולהשפיע עליהם, אתם חייבים קודם כל להבין אותם. הדבר עומד בניגוד ליצר הבסיסי שלנו, שהוא להיות קודם כל מובנים. כאשר רובנו מאזינים למישהו אחר אנו נוטים לחשוב קודם כל אם אנחנו מסכימים איתו או לאו, ואחר כך לשאול שאלות, לנתח ולתת עצות שמסתמכות על החוויות שלנו בחיים. קובי מציע לפתח הרגל שנקרא "הקשבה אמפתית" שמשמעו הוא להקשיב לאחר קודם כל במטרה להבין אותו ותוך כדי גם לנסות ולהיכנס לנקודות המבט וההתייחסות שלו. כאשר יגיע "תורכם" להיות אלו שמובנים על ידי אחרים, תרגישו שאתם זוכים ליותר הקשבה ואמפתיה מפני שתקבלו חזרה את הדבר שנתתם. 

6. הגיעו לסינרגיה עם הסביבה

בהתייחסות למילה "סינרגיה" קובי מדבר על כוחה של הקבוצה לעומת היחיד, וכיצד ניתן להגיע לשיאיה של החוויה האנושית רק כאשר אנו מאוחדים ונעים כגוף אחד. אם תרצו, ניתן להבין זאת כ"השלם גדול מסך חלקיו" - חשבו על קבוצת כדורגל שנעה על המגרש או על תזמורת שמנגנת יחדיו יצירה, והבינו את העוצמה שבשיתוף הפעולה. קובי מאמין שהיכולות שלנו משתבחות ומתעצמות כאשר אנחנו שמים את עצמנו במצבים בהם אנחנו חלק ממשהו גדול וטוב ושזוהי הדרך שלנו להארה והשראה בחיים. באותה מידה כאשר אנחנו מאחדים אנרגיה רעה יחד, אנחנו מעצימים אותה, ולכן ההרגל שלנו להתאגד סביב רעיון ומטרה חייב להיות סביב משהו חיובי וטוב. 
עקרונות הספר 7 ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד: נורת ליבון מונחת על לוח עם סימני בועות המצוירות סביבה בגיר

7. שפרו את היכולת האישית שלכם

את שיפור היכולת האישית קובי מגדיר כ"השחזת המסור" - ביטוי שמגיע מתוך משל על אדם שנתקל בחברו מנסר במרץ גזע עץ עבה ביער,  ומציע לו לעצור ולהשחיז את המסור שלו מפני שהוא קהה, אך זוכה מהחבר לתשובה המגוחכת שאין לו זמן לעצור ולהשחיז את הסכין בזמן שהוא מנסר. מוסר ההשכל מהסיפור אולי ברור לכולנו, אך אין זה אומר שאנחנו לא מתנהלים באופן דומה בחיים שלנו. עד כמה אירוני יראה לכם מצב בו תיתקעו עם מכוניתכם באמצע הכביש מפני שמיהרתם ולא רציתם לעצור כדי למלא דלק? המסר פה הוא שכדי להתקדם אנחנו חייבים לעצור ולהשקיע מאמץ, ואנשים יעילים הם כאלו שמשקיעים בעצמם באופן קבוע ומשחיזים את הכלים החשובים ביותר שלהם - המוח, הנפש והגוף. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו