print header

6 דרכים יעילות לשיפור תחושת המסוגלות העצמית שלכם

 נדיר מאוד לשמוע את צמד המילים 'מסוגלות עצמית', הרי אנחנו כמעט לא משתמשים במונח הזה בחיי היומיום כלל וכלל. עם זאת, המונח הזה, שפותח על ידי הפסיכולוג החברתי אלברט בנדורה, מתייחס לדרך בה אנחנו תופסים את היכולת שלנו לבצע התנהגות או פעולה שתביא לתוצאה מסוימת. מדובר למעשה באמונה של האדם לגבי יכולתו: אדם בעל תחושת מסוגלות עצמית גבוהה מעריך את יכולתו להתמודד בהצלחה עם מטלה כטובה, וזה מוביל אותו להשקיע מאמץ בביצוע גם לנוכח קשיים ומכשולים. לעומת זאת, תחושת מסוגלות עצמית נמוכה גורמת לאדם לתפוס את המשימה המוטלת עליו כאחת שלא תואמת את היכולות שלו, זה מחליש את המוטיבציה להתאמץ וגורר למחשבות על כישלון. אם כך, איך ניתן לדעת מהי רמת המסוגלות העצמית האישית שלנו וכיצד ניתן לשפר אותה במקרה הצורך? את התשובות לשאלות האלו תזכו לגלות בכתבה הבאה...
 
איך לשפר מסוגלות עצמית: אישה עומדת על סלע ומרימה את ידיה לאוויר

מה זה מסוגלות עצמית?

ראשית, בואו נסתכל על חמישה סימנים שמצביעים על כך שאין לנו את הרמה הנכונה והרצויה של מסוגלות עצמית:
 • אנחנו מפסיקים לנקוט פעולות ומתחילים להתמהמה על דברים שונים.
 • אנחנו לא אוהבים להגדיר מטרות.
 • אנחנו חוששים להיכשל.
 • השיח הפנימי שלנו תמיד מלא בכעס וביקורת עצמית.
 • אנחנו לא עושים כלום לגבי הדברים שמפריעים לנו בחיים.
אם כך, מסוגלות עצמית היא למעשה חתיכה קטנה מהמכלול של הדברים שאתם מאמינים בהם, וכאשר אתם מסוגלים להעריך את חוזקן של האמונות שלכם להשפיע על פעולותיכם ועל התוצאות שלהן בכל תחום בחיים, זה יכול להיות הדבר שיגרום לכם להפסיק לדחות דברים כל הזמן. שיפור המסוגלות העצמית שלכם הוא דבר בעל חשיבות מכרעת להצלחה, אושר ואפילו בריאות. יתרה מזאת, המסוגלות העצמית משמעה גם האמונה כי אם דברים משתבשים, ישנם סיכויים טובים כי התוצאות יהיו חיוביות, וכמו שהשחקן מייקל ג'יי פוקס אמר, "אפשר לכבוש את כבודו של אדם, להשחית אותו וללעוג לו באכזריות, אבל לעולם לא ניתן לקחת אותו אלא אם כן ייכנע". פוקס צודק באמירתו, שכן כאשר ההערכה העצמית והכבוד העצמי שלכם נותרים שלמים לא משנה מה, כך ניתן למצוא דרך להשיג את מה שאתם חפצים בו.
היעדר מסוגלות עצמית יכול להיות ההבדל המשמעותי והמכריע בין כישלון להצלחה – לדוגמה, אנשי עסקים שרוצים להרחיב את העסק שלהם, מתחילים בהסתכלות על האסטרטגיות, המטרות והתוכניות שלהם, אבל הדבר שיוביל למכירות והצלחות גדולות ביותר, הוא איך שהם חושבים על עצמם; אם כך, איך מחשבה יכולה לגרום למכור יותר? איך מחשבה יכול לעזור להשיג את משרת החלומות שלכם? איך מחשבה יכולה להשפיע על ניהול הזמנים שלכם?
איך לשפר מסוגלות עצמית: אישה נתלית על קיר עץ

6 דרכים לשיפור המסוגלות העצמית שלכם

1. בדקו מה אתם חושבים כעת

חשוב לזכור כי אין תועלת בלשפר דבר מה, אלא אם כן יש לכם דרך לבחון זאת. כדי לעשות זאת, עליכם לשאול את עצמכם את השאלות הבאות ולענות עליהן בכנות בסולם של 1 עד 10 – 10 הכי גבוה ו-1 הכי נמוך:
 • עד כמה אתם מאמינים ביכולת שלכם להשיג את התוצאות שאותן אתם רוצים בתחום מסוים?
 • עד כמה אתם מאמינים שאנשים מכבדים אתכם?
 • עד כמה סביר שתגיעו למקום שאליו תרצו להגיע בחייכם?
אתם לא צריכים שכל התשובות שלכם יצביעו על תוצאה מושלמת, אבל אם הציונים שנתתם לעצמכם נמוכים בצורה עקבית, אז המפתח להצלחה בחיים יכול להיות טמון בשיפור המסוגלות העצמית שלכם. זכרו כי להטיל ספק ביכולות שלכם זה בסדר גמור – אם נתתם לעצמכם ציון מושלם בשאלות מסוג זה, סביר להניח שאתם לא באמת מסוגלים להעריך נכונה את עצמכם. ספק ברמה הגיונית הוא דבר בריא, זאת מפני שזה מצביע על כך שאתם מודאגים מהתוצאות – אתם רוצים שדברים יסתדרו על הצד הטוב ביותר ובמקביל גם להגשים את עצמכם. אפשר להיות קצת לחוצים לקראת פגישת העבודה הראשונה שלכם (7 מתוך 10 לשאלה הראשונה) ולהיות מבוהלים ולהניח שזו הולכת להיות החוויה הכי רעה בחייכם (1 מתוך 10 לשאלה השנייה), זאת משום שתוצאה לא מושלמת גורמת לכם לעבוד יותר קשה, ללמוד ולתרגל הרבה יותר. זכרו כי עצם ההבנה כי עליכם להשתפר בתחומים שונים יכולה לשפר את המסוגלות העצמית שלכם.
איך לשפר מסוגלות עצמית: גבר יושב על רצפה ונשען על הקיר

2. למדו לאהוב את עצמכם

אנחנו כמובן לא מתכוונים לכך שאתם צריכים להסתובב ברחובות ולהכריז עד כמה שאתם מדהימים, אבל אנו כן חושבים כי עליכם להאמין שאתם נפלאים בדיוק כפי שאתם. בדיקה טובה היא להגיד לעצמכם את המשפטים הבאים (אשר סביר מאוד להניח שייגרמו לכם טיפה להתכווץ בכיסא) ולראות איך אתם מרגישים איתם:
 • אני אוהב להיות אני.
 • אני נהדר.
 • אני נהדר במה שאני עושה.
 • אנשים אוהבים אותי בדיוק כפי שאני.
ובכן? זו הייתה חוויה לא נעימה? כנראה שלא כל כך, הרי הדבר שמשנה בנוגע למסוגלות עצמית הוא כאשר היא חסרה, אז הביטחון העצמי צולל כלפי מטה. בעוד שהרוב מבין כי חוסר ביטחון עצמי יכול להשפיע על האושר, הבריאות וההצלחה – רק מעטים באמת משקיעים בבנייתו. זכרו כי חוסר ביטחון עצמי לא מעיד על ביישנות, ישנם הרבה מאוד אנשים מוחצנים שהם חסרי ביטחון – העניין הוא לא מה שמופיע כלפי חוץ, אלא מה שקורה בפנים. זכרו כי ישנם הרבה אנשים שמלאים בביטחון עצמי לגבי נושאים מסוימים בחייהם, אבל עדיין מרגישים חשופים ולא בטוחים בעצמם בתחומים אחרים בחיים שלהם. חשוב להבהיר את הנקודה כי עליכם תמיד לאתגר את עצמכם כיצד אתם רואים אתכם ולשפר ולהשתפר ברבדים ובמקומות בהם אתם מרגישים חסרי ביטחון, וזאת תוכלו לעשות בעזרת 9 עצות שיעזרו לכם לאהוב את עצמכם
איך לשפר מסוגלות עצמית: ידיים יוצרות את הצורה לב

3. בחנו את אזור הנוחות שלכם

אזורי נוחות נקראים כך מפני שאנו מרגישים בטוחים בהם, אבל הבעיה היא שלפעמים נוצר מצב בו אנו מרגישים לא בטוחים ולכודים בהם. בדומה למדרון של הביטחון העצמי, אזורי הנוחות יכולים להיות קשים לזיהוי. אנשים מצליחים לרוב יגידו כי אין להם אזורי נוחות, שהם לא מרגישים אותם, וזה רק מעיד עליהם שהם לא דאגו לדחוף את עצמם ולפתח את התחום הזה בחיים שלהם במשך שנים. לכן, עליכם לאתגר את אזורי הנוחות שלכם כדי שלא תמצאו את עצמכם תוהים מה הם בעוד כמה שנים.
עליכם לזהותם, לבחון האם אתם מרגישים נוח בהם, ואם לא, אז נדרש שינוי במסוגלות העצמית שלכם כדי לשפר את התחום הזה בחייכם. הרבה מאוד אנשים בוחרים לצאת מאזורי הנוחות שלהם בהדרגה ולעשות דברים מפחידים; אחרים אוהבים לפרק את אזורי הנוחות שלהם לגורמים ולעשות מהלכים קטנים שיוציאו אותם מהם. עליכם לבחון את עברכם ואת עצמכם ולחפש רמזים בחייכם שיעידו באיזה מין הדרכים עליכם לנקוט כדי להעמיד למבחן את אזורי הנוחות שלכם וכך לפתח מסוגלות עצמית.
איך לשפר מסוגלות עצמית: אישה יושבת במיטה ומחזיקה מול פניה קערה

4. הציגו ראיות להצלחות שלכם

אחת הסיבות לחוסר במסוגלות עצמית היא האמונה בדברים שאינם נכונים – ברוב המקרים אנו לא רוצים להסתכל על הראיות שמעידות על כך שלא משנה עד כמה אנו מפחדים, אנו מסוגלים להשיג דברים גדולים. דבר זה קורה מפני שקל מאוד להסתתר מפני האמת, זה הרבה יותר פשוט ככה. עם זאת, כדי לשפר את התחום הזה עליכם לפנות כ-10 דקות רצופות  בכל יום כדי לרשום את כל הדברים המדהימים שעשיתם בחייכם (אלו הן הראיות להצלחה). זהו "מסמך סודי" שלא נועד כדי להשוויץ ביכולתכם, רק כדי להציג ראיות מוכחות שיש לכם כישורים, תכונות ועקשנות חיובית שעוזרים לכם להשיג את התוצאות שאתם רוצים. מרלין מונרו אמרה את זה בעבר בצורה יפה מאוד: "הרצון להיות מישהו אחר הוא בזבוז של האדם שאתה" – אז השיגו את הראיות שמוכיחות כי אתם אנשים מדהימים.
איך לשפר מסוגלות עצמית: ציור של בלש מסתכל דרך זכוכית מגדלת

5. תנו לאנשים לבנות אתכם ולא להרוס אתכם

כולנו מכירים לפחות אדם אחד שיכול לשאוב את השמחה מחיינו ברגע, ואנחנו יודעים שזו הסיבה שעלינו להרחיק אותו מאיתנו. כאשר אתם משפרים את המסוגלות העצמית שלכם, זה לא משנה מי נמצא בסביבתם, הם לא יכולים לפגוע בכם יותר. כאשר אתם הופכים למודעים יותר לאופן שבו אתם מדברים אל עצמכם ולאיך שאתם מניחים למילים של אנשים אחרים להשפיע עליכם, תוכלו לשמור מרחק מאנשים שליליים. למדו איך תוכלו לשמור על השליליות של אנשים אחרים בחיים שלכם רחוק מכם ודעו לסמן את האנשים שעליהם אתם יכולים לסמוך שיעזרו לכם לשפר את המסוגלות העצמית שלכם.
זכרו כי אנשים טובים יעזרו לעורר, להניע ולתמוך כדי להראות לכם עד כמה אתם מדהימים – זה אחד הדברים שעוזרים לבנות אמונה במה שאתם יכולים לעשות ולהשיג. כמו כן, ישנן דרכים חיוביות לנצח שליליות של אנשים אחרים, בעזרתן תוכלו להימנע מאנשים שליליים ולא לתת להם להרוס אתכם.
איך לשפר מסוגלות עצמית: ארבעה אנשים לוחצים ידיים בו זמנית

6. הגדירו את החזון שלכם

כדי באמת לשפר את המסוגלות העצמית שלכם, עליכם להגדיר את החזון שלכם, כלומר את מה שאתם רוצים להשיג. אם תשאלו את האנשים המצליחים ביותר בעולם, הם יעידו שהיה להם מזל, אבל תוכנית הפעולה שלהם עזרה להם יותר להגיע אל המטרות שלהם. לכן, אל לכם לסמוך רק על המזל כדי להגיע להישגים - עליכם להבין מה חשוב לכם ביותר ואז לתכנן כיצד תוכלו להגיע לשם. זכרו כי אתם לא צריכים לדעת איך אתם הולכים להגיע ולהשיג את שאיפותיכם, אבל אתם כן צריכים לדעת להגדיר אותן – בניית תוכנית פעולה קלה יותר לביצוע כאשר יודעים מה המטרה הסופית.
בניית יעדים והגדרת החזון יעזרו לכם לפרק לגורמים את המשימות ברות הביצוע שעליכם לקחת על עצמכם כדי להגיע ליעדיכם. בדרך זו תוכלו במקום לראות את היעד הסופי, להתרכז בצעדים הקטנים בדרך לשם – האמונה שתגיעו לשם תיבנה עם הזמן. זכרו כי אם אתם נכשלים בדרך, זה לא אומר שנכשלתם בהשגת המטרה הסופית, אלא פשוט מעדתם באחת הפעולות שבדרך וזה הרבה יותר לקום ממנה חזקים יותר ולהמשיך הלאה.
איך לשפר מסוגלות עצמית: גבר רושם על לוח

מילות סיכום

אם כן, מסוגלות עצמית היא לא מונח שאנו חושבים עליו כאשר אנו רוצים להשיג יותר ולהיות מאושרים בחיינו, אבל בסופו של דבר, אם נלמד לשפר אותו, יהיו לכך השלכות מרובות וטובות. מארק טוויין אמר זאת עוד קודם, "הבדידות הנוראית ביותר היא לא להרגיש בנוח עם עצמך", אז קחו לעצמכם רגע ותבדקו את זה לגביכם – זוהי תהיה נקודת ההתחלה שלכם להשגת הדברים שאת רוצים בחיים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.