print header

5 שאלות שיעזרו לכם לשפר את החיים שלכם

  איך אפשר לשפר את החיים שלנו? זאת שאלה שכולנו שואלים את עצמנו כל הזמן באופן מודע או לא מודע, ולמרות שהכוונה שלנו טובה, היא לא באמת תורמת לשיפור ההרגשה הכללית שלנו ולפעמים היא רק גורמת לתסכול ואומללות. למרות זאת, זה לא אומר שאין שאלות אחרות יותר נכונות וממוקדות שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו, ולמעשה אם לא נעשה זאת אנחנו בעצם דנים את עצמנו לחיים של אומללות ללא מטרה או התקדמות. בכתבה הבאה אתם תכירו 5 שאלות שכאלה שכל אדם חייב לשאול את עצמו, במיוחד אם הוא רוצה לחיות חיים טובים ומאושרים.
 
שאלות שיעזור לכם להיות מאושרים: תמונה של סימן שאלה

1. האם אני מתמקד במה שחשוב?

בכל רגע נתון, מיליוני דברים שונים, קטנים וגדולים, מתחרים על תשומת הלב שלנו ואפשר למיין אותם בהרבה דרכים שונות, אך כדי לחיות חיים מאושרים כדאי להתמקד בעיקר באחת – דברים חשובים ודברים לא חשובים. זאת אולי נשמעת כמו חלוקה פשוטה, אך אם תעצרו רגע לחשוב על זה תבינו שזה ממש לא נכון.
 
החשיבות של האבחנה בין מה שחשוב ומה שלא חשוב יכולה להיות בעלת השלכות אדירות. למשל; אנשים כמעט ואף פעם לא יקדמו את עצמם באופן משמעותי אם הם יעבדו כמו מכונות חסרות מחשבה במשך שעות ויטפלו בכל בעיה קטנה שצצה, בהשוואה לאנשים שעובדים לפי תוכנית גמישה שיכולה לשים בצד בעיות מסוימות כדי להתמקד בתחומים בעלי השפעה רבה יותר. אז אם אתם רוצים להיות מצליחים יותר ולחוצים פחות, עליכם תמיד קודם כל לשאול "האם חשוב שאני אעשה את זה עכשיו?", ורק אז להתחיל לחשוב כיצד יש להתמודד עם המשימה הנבחרת. חשוב מאוד שגם אם אתם לא יודעים איך לעשות את זה, לא תרימו ידיים ותעברו הלאה להתעסקות בנושא אחר שהוא לא חשוב באותה המידה. בעיות גדולות קשה לפתור, זה הרי חלק בלתי נפרד ממה שהופך אותן לכאלה, ותמיד יהיה עליכם להשקיע מאמצים בלמצוא את הדרך הנכונה להתמודד איתן, אז עדיף לעשות את זה במוקדם ולא במאוחר.
 
שאלות שיעזור לכם להיות מאושרים: נוף ממוקד בכדור זכוכית

2. האם אני חושב על בעיות יותר מאשר על פתרונות?

נהוג להגיד שהמוח הוא כמו מחשב ששולט על הגוף שלנו, ובהחלט יש הרבה אמת מאחורי ההשוואה הזאת, אבל יש לזכור שהמוח הוא גם סוג של מכשיר רדיו ענק, ואופי המחשבות שהוא משדר משפיע באופן ישיר על החיים והאושר שלנו. אם אנחנו כל הזמן חושבים על בעיות במקום על פתרונות ומתמקדים רק בצדדים השליליים של החיים שלנו, המצב שלהם רק ילך ויתדרדר. זאת הסיבה לכך שמומחי פסיכולוגיה והעצמה אישית מדברים כבר במשך שנים על החשיבות הרבה של תרגול הוקרת תודה על הדברים הגדולים והקטנים בחיים באופן קבוע.
 
עם זאת ולמרות חשיבותה הרבה, הוקרת תודה על הדברים הטובים שיש בחיים שלנו היא לא תמיד כלי יעיל, במיוחד אם החשיבה שלנו באופן כללי ממוקדת בבעיות ולא בפתרונות. כדי להימנע מחיים שמלאים באומללות ובמחשבות מדכאות, עליכם לשאול את עצמכם מה מעסיק את המוח שלכם רוב הזמן, בעיות או פתרונות, ולשנות את המחשבה שלכם בהתאם לתשובה. אם תעשו זאת במשך מספיק זמן ותתמקדו באופן שבו אפשר לשפר את המצב הקיים , כעבור זמן מה הדברים השליליים יהיה הרבה יותר קטנים ויהיה לכם קל יותר להתעלם מהם בלי מאמץ מודע.
שאלות שיעזור לכם להיות מאושרים: חתיכות פאזל

3. איזו משמעות יש לדברים שמאתגרים אותי?

אפילו אם אנחנו משתדלים לחשוב חיובי כל הזמן ולהתמקד בפתרונות ולא בבעיות, החיים שלנו לא יהפכו לפתע למושלמים – העולם פשוט לא עובד ככה. לכן השאלה השלישית שחשוב לשאול מתמקדת במשמעות שאנו נותנים לדברים הפחות רצויים שמשפיעים על החיים שלנו. אפשר להגיד שהמשמעות הזאת היא "מוזיקת הרקע" של חיינו, ואם היא תהייה חיובית אנחנו נהייה מאושרים יותר אפילו אם דברים לא בהכרח מתקדמים כפי שרצינו ויש מכשולים בדרך שלנו. 
 
כדי לתת לכם את הכוח לשאול את עצמכם את השאלה הזאת ולפעול באופן מודע כדי לשנות את התשובה לטובתכם, אנחנו מציעים לכם לזכור את ה"נוסחה" הבאה: משמעות יוצרת רגש ורגש יוצר כוח. אם משהו מאתגר אתכם, למשל קיבלתם אחריות חדשה בעבודה, אתם יכולים לתת לה משמעות חיובית או שלילית. כאשר היא שלילית אתם כורעים תחת עומס הולך וגדל ואנשים אחרים מנצלים אתכם ופוגעים ברמת החופש שהייתה לכם עד עכשיו. אך אם המשמעות של אותה אחריות היא חיובית; סימן שסומכים עליכם, נותנים לכם אפיק התקדמות ומאפשרים לכם להתנסות בתחומים חדשים שיפתחו אתכם. הרגשות שנוצרים בעקבות שתי התגובות השונות האלו יכולים להפוך אתכם למדוכאים או למועצמים – הבחירה בידיים שלכם.
שאלות שיעזור לכם להיות מאושרים:  אישה קופצת מעל משוכה

4. מה הדבר הבא שצריך לעשות כדי להתקדם?

לדבר זה קל  לעשות זה קשה, ואם אתם רוצים לשפר את החיים שלכם ולהתרחק כמה שיותר ממצבים שעלולים לפגוע בסיפוק שלכם מהחיים ומההנאה שאתם שואבים מהם, רצוי שתמיד תנסו להיות בתנועה קדימה. עליכם לזכור שרעיונות יצירתיים או כישורים יוצאי דופן לא שווים דבר אם אתם לא עושים איתם כלום. למעשה, אדם שבורך בשני הדברים האלו, אבל לא מצליח לגרום לעצמו לנקוט בפעולה כזו או אחרת, בסופו של דבר יחוש אומללות ותסכול משום שהחיים שלו פשוט לא זזים לשום מקום. זה רק עניין של זמן, וגרוע יותר מכך, בחלק מהמקרים לאנשים קשה להבין שזה המקור לעובדה שהם פשוט לא מרוצים מעצמם ומשגרת היומיום שלהם.
 
מהסיבה הזאת רצוי שתשאלו את עצמכם מה עליכם לעשות כדי להתקדם בחיים באופן קבוע. זכרו שלא צריך לחכות לזמן המושלם עבור צעד כזה או אחר, כי ברוב המקרים הוא אף פעם לא יגיע, ושגם אם התוכנית שלכם לא מושלמת, עדיף להוציא אותה לפועל ולתקן את הבעיות שנוצרות בדרך מאשר לעמוד במקום ולא לעשות דבר. כאן אתם אולי כבר מבינים שמתעוררת בעיה, שכן גם אם תשאלו את השאלה הזאת באופן קבוע ותגלו שיש לה תשובות טובות שהן למעשה דרכי פעולה שככל הנראה יקדמו אתכם ויהפכו אתכם למאושרים יותר, אתם צריכים מוטיבציה כדי לפעול. זאת הסיבה לכך שהשאלה החמישית שתציל אתכם מאומללות עוסקת בדיוק בנושא הזה...
שאלות שיעזור לכם להיות מאושרים: טיפוס על הר מושלג

5. מה התזכורות שיעזרו לי לשמור על מוטיבציה?

רבים מתקשים למצוא תשובה טובה לשאלה הזאת, ולכן אפילו אם הם מתמקדים במה שחשוב, חושבים על פתרונות, מנסים לראות את הטוב שבכל דבר ותמיד שואפים להתקדם, בסופו של דבר הם עדיין אומללים. הסיבה לכך היא שחוסר מוטיבציה הוא מדרון חלקלק מאוד, והנה כמה דוגמאות לכך שאולי אתם תזדהו עם חלקן:
 
  • אתם רוצים לרדת במשקל, אבל השעה כבר מאוחרת ובמקום ללכת לחדר הכושר אתם אומרים לעצמכם שעדיף לנוח היום בבית מול הטלוויזיה ולהזמין אוכל, ולהתחיל לאכול נכון ולהתאמן מחר.
  • העסק שלכם צריך לפרוץ קדימה, אבל ברגע שאתם מתחילים לעבוד המשימות היומיומיות והשוחקות מושכות אתכם להרגלי העבודה הקבועים שלכם ומונעות מכם לעשות את הצעדים הגדולים שנחוצים עבור צמיחתו.
  • כבר שבועות שאתם רוצים לסדר את הבלגן שבמחסן שלכם, אבל זה הרבה יותר קל לנקות את הכיריים או לטפל בערימת הכביסה שבחדר הילדים, ואחרי שאתם מסיימים לעשות זאת השעה כבר מאוחרת ואתם עייפים, אז המחסן יכול לחכות לפעם אחרת.
יש מספר דרכים שונות להילחם בתופעה הזאת, ואנחנו ממליצים לכם לעשות זאת באמצעות תזכורות מוחשיות שיעזרו לכם להיות ממוקדים במטרה ובעלי מוטיבציה. הדביקו תמונה גדולה שלכם מתקופה בה שקלתם פחות מהיום על דלת המקרר והיא תזכיר לכם למה חשוב לכם לא לאכול חטיפים וממתקים. שמרו בתוך הארנק צילום של מצב חשבון הבנק שלכם ליד כרטיס האשראי והוא ימנע מכם לבצע רכישות מיותרות שיגדילו את המינוס שלכם. קשטו את שולחן העבודה שלכם בתמונות של המשפחה והחברים שלכם והן יעודדו אתכם לעבוד ביעילות ולפנות זמן למפגשים איתם.
 
שאלו את עצמכם מהן התזכורות המוחשיות שמתאימות למטרה שלכם, ומקמו אותן כך שבכל פעם שאתם עלולים לסטות מנתיב ההתקדמות שלכם הן יעניקו לכם מוטיבציה להתאמץ בשביל מה שיעשה לכם טוב. אחרי שתגלו את התשובה לשאלה ותשתמשו בתזכורת שמתאימה לכם, תהיו הרבה יותר ממוקדים במטרה שתשפר את החיים שלכם ותימנעו מעצמכם את התסכול שנובע ממשברי מוטיבציה חוזרים ונשנים. שיהיה בהצלחה!
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.