print header

חוק 5/25 להצלחה והתמקדות בחיים מפי איל ההון וורן באפט

 וורן באפט הוא איל הון אמריקאי מפורסם והאדם השלישי ברשימת האנשים העשירים ביותר בעולם, נכון לשנת 2017. באפט, המכונה "האורקל מאומהה", מוכר לקהל הישראלי בין היתר בעקבות עסקת הענק בה רכש את חברת "ישקר", ונחשב לאדם שאנשים צמאים לשמוע את פילוסופיית החיים והגישה שלו לגבי השקעות, קריירה ועסקים. אחד מהאנשים שקיבל שיעור פרטי מבאפט הוא לא אחר מאשר הטייס הפרטי שלו, ששמע מבאפט שהעובדה שהוא עובד עבורו 10 שנים מעידה שהוא (באפט) נכשל בתפקידו כמעסיקו. לאחר ההצהרה התמוהה הזאת, באפט חשף בפני הטייס את חוק 5/25 שינה את חייו ואת חייהם של רבים אחרים.
 
חוק 5/25 של וורן באפט: וורן באפט
 

המפגש בין וורן באפט לטייס הפרטי שלו

לאחר שנות עבודה משותפות רבות, מייקל פלינט (Michael Flint), שעבד כטייסו הפרטי של וורן באפט, קיבל משימה מיוחדת. באפט, שלא היה מרוצה מהתקדמות הקריירה של העובד שלו, העניק לו סוג של "שיעורי בית". החלק הראשון במשימה שקיבל פלינט היה לרשום 25 דברים שהוא מעוניין להשיג בעתיד הקרוב. החלק השני היה לדרג את הסעיפים ברשימה לפי חשיבותם ולהקיף בעיגול את 5 המטרות החשובות ביותר. כאשר הרשימה הייתה מוכנה, באפט שאל את פלינט שאלה פשוטה: "מה אתה מתכנן לעשות עם 20 המטרות הלא מסומנות?". הטייס השיב לבאפט שחמש המטרות המסומנות בעיגול הן עיקר המוקד שלו כרגע, אך שגם המטרות האחרות הן חשובות ושבכוונתו לעבוד עליהן לסירוגין בזמן שיפעל למען 5 המטרות הראשונות. בשלב זה באפט עצר את השיחה והסביר למייקל את חוק 5/25 שלו: כל מה שלא מסומן ברשימה הופך להיות מטרות שיש להימנע מהן בכל מחיר ולא חשוב מה יקרה. מטרות אלו לא יזכו לתשומת לב עד שחמשת היעדים הראשונים יושלמו. 

עקרון המיקוד הבררני של חוק 5/25

מדוע באפט פועל לפי פילוסופיית חיים קיצונית שכזאת? יש לכך הסבר פשוט למדי. בעידן הנוכחי יש תחרות תמידית על תשומת הלב שלנו ומגוון כה רחב של אפשריות שניצבות בפנינו, שרק ילכו ויתרחבו בעתיד גם בתחום הקריירה. המגוון הגדול הוא הסיבה העיקרית לכך שרובנו לעולם לא נגיע לרמת המיומנות הנדרשת כדי להצטיין בתחום כזה או אחר, וזה לא בהכרח רע. על פי תפיסת באפט, הסיכויים שלנו להצליח משתפרים כשאנחנו מכוונים את המיקוד שלנו למטרה בודדת, וחייבים להקדיש את המרץ והזמן שלנו לדברים שחשובים לנו באמת ולהפוך לכל כך טובים עד שלא יוכלו להתעלם מאיתנו. אמנם באפט מתייחס למטרות בתחום הקריירה, אך את עקרון 5/25 ניתן ליישם על כל תחום בחיים – מבריאות, למערכות יחסים ועד לעניינים אישיים.
חוק 5/25 של וורן באפט: סימון רשימה על נייר עם מרקר ורוד

השאלה הראשונה שעולה במוחנו כאשר אנו חושבים על יישום חוק 5/25 היא "האם החיים שלנו יהיו משעממים וחד גוניים מעכשיו?" והתשובה לפי באפט, היא לא. הדרישה היחידה בחוק היא שנסיים עם 5 המטרות הראשונות ברשימה שלנו לפני שנעבור למטרה הבאה אחריהן.

רובנו מתכננים לעשות דברים שונים בעתיד הקרוב כמו ללמוד לנגן על כלי נגינה, לטייל בעולם, ללמוד שפה חדשה וכן הלאה, אבל האמת היא שמרביתנו לא מתקדמים עם השלמת המטרות שהצבנו לעצמנו. המשמעות החשובה שניתן ללמוד מכך היא שהדברים הללו אינם באמת חשובים לנו ואין לנו מוטיבציה גבוהה לקדם אותם.

רשימת מטרות ארוכה = מתח ואשמה

זה מאוד כיף לדמיין ולתכנן שאנחנו מצליחים בתחום כזה או אחר, כמו למשל לדעת לדבר מספר רב של שפות, אך זה הרבה פחות משמח לבלות את סופי השבוע שלנו בללמוד את חוקי הדקדוק של אותה השפה, מכיוון שהמשפחה, העבודה ופעילויות הפנאי שלנו לרוב יותר חשובים מלהיות רב-לשוניים. המציאות היא שבסופו של דבר רשימת המטרות הארוכה שאנחנו לא מגיעים אליה אף פעם רק מכבידה על המחשבה שלנו מוסיפה לחיים שלנו המון מתח ואשמה שמציפים אותנו רגשית.

אם ניקח לדוגמה את "עקרון פארטו" הידוע גם בשם "כלל 80-20", לפיו 80% מהפעילות נובעת מ-20% מהגורמים הפעילים, נגלה שהוא תקף גם על חוק 5/25 של באפט. כלומר, אם מרבית התוצאות מונעות על ידי מספר קטן של דברים שאנו עושים, משמע שלדברים שנמצאים מחוץ ל-5 המטרות הראשונות שלנו, תהיה מעט מאוד השפעה על חיינו.
חוק 5/25 של וורן באפט: אנשים צועדים ברחוב ומתעסקים בטלפון הסלולרי שלהם

עשו יותר ממה שיקר לכם

המציאות היא שזמן ותשומת לב הם שניים מהמשאבים הכי מוגבלים בעולם. יהיו לנו יותר הזדמנויות מאשר זמן לממש אותן ולכן עלינו להיות זהירים, בררנים ולהימנע מלזנק על כל אפשרות בדרך, כי היא עלולה להיות מסיח דעת שימנע מאיתנו ללכת בדרך שהכי מתאימה לנו. אם נכריח את עצמנו לברור את המטרות שלנו, נגלה במהרה שיש יחסית מעט דברים שבאמת חשובים לנו. האמת היא שנעניק לעצמנו שירות טוב יותר אם נתעלם מהסחות דעת ונעשה יותר ממה שבאמת יקר ללבנו. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו