print header

7 דרכים לדעת האם ההקרבה שווה את ההצלחה

  כשאנחנו רוצים להגיע להצלחה בחיים, פעמים רבות אומרים לנו "עליך לצאת מאזור הנוחות שלך". משמעות הדבר היא שעלינו להקריב דבר מה, אך לפעמים אזור הנוחות שלנו הוא המקום שבו אנחנו צריכים להיות, ודווקא מה שאנחנו חושבים עליו כ"הצלחה" הוא לאו דווקא מה שדרוש לנו בחיינו. אז איך לדעת האם ההקרבה שווה את ההצלחה שלה אנחנו שואפים? לפניכם 7 סימנים ברורים שמעידים על כך שאתם בהחלט בדרך הנכונה.
 
האם ההקרבה שווה את ההצלחה: ציור של ילדה משחררת בלון לאוויר

1. אתם עושים דבר מה שתואם לערכים שלכם

לכל אחד מאיתנו יש ערכים אחרים – דברים שאנחנו מאמינים כי הם מהותיים לחיים טובים ונכונים. כשאנחנו פועלים בהתאם לערכים שלנו ומכבדים אותם בבחירותינו, אנחנו חווים תחושת שלווה, אפילו אם אנו עומדים מול אתגר קשה. כשזה לא כך עם זאת, אנחנו מרגישים מאבק פנימי שקשה ליישב, אפילו אם אנחנו עומדים מול המצב הקליל ביותר שיש.
 
לדוגמה, אם הערכים שלכם הם חירות, יצירתיות, הרפתקנות, משפחתיות וכנות, לא תוכלו להקריב אותם עבור כסף בלב שלם. כמובן שהייתם רוצים לשחות בבריכת שטרות, אך הכאב שיתלווה לפעולות שתצטרכו לעשות עבורן לא יסב לכם אושר, על אף העושר. אם אתם צריכים לבחור להקריב את מה שחשוב לכם יותר מכל, לא משנה מה יהיה הפוטנציאל של הפרס, אתם בסופו של דבר תרגישו לא מסופקים.

2. אתם חיים את הגרסה שלכם להצלחה

בדיוק כמו שלכולנו יש ערכים שונים, כך לכל אחד יש גם הגדרה אחרת להצלחה. בניגוד למה שהתרבות והחברה שלנו מנסות להוכיח לנו בדרכים כאלה ואחרות, אין מידה אחת של הצלחה שמתאימה לכולם. יש אנשים למשל שחיים עד גיל 100 באותו מקום שבו גדלו והקדישו את כל מאמציהם אך ורק לשלום משפחתם – הם לא טיילו הרבה בעולם, לא הרוויחו ערימות של כסף, אך בכל זאת הם מסופקים מחייהם ואפילו מאושרים – הם היו בוחרים לחיות את אותם חיים.
 
במקרה שכזה למשל, אפילו אם מגיעים למצב קשה שבו בן או בת הזוג צריכים עזרה תמידית, האנשים שהגדירו את הצלחתם כ"משפחה מאושרת ובריאה" יעשו הכול בשמחה כדי לעזור לאלו שהם אוהבים ולא יתלוננו על כך אפילו פעם אחת – לא משנה כמה אנרגיה עליהם להשקיע בהם. האהבה והנדיבות וכל מה שמתלווה להם הם הדברים שמגדירים את ההצלחה עבור אותם אנשים. מצאו את ההגדרה שלכם להצלחה ולכו איתה עד הסוף, בלי להקשיב לאחרים – רק אתם יודעים מה יסב לכם אושר אמיתי.
האם ההקרבה שווה את ההצלחה: זוג מבוגר מחייך אחד לשני ומצמיד פנים

3. אתם לא מקריבים את האושר שלכם היום בשביל התקווה להיות מאושרים בעתיד

את הסעיף הזה נדגים בסיפור קצר: איש עסקים אמריקאי הגיע לכפר דייגים קטן במקסיקו, שם פגש דייג. הוא שאל את הדייג כמה זמן לוקח לו לתפוס דג, והדייג ענה שזה לא לוקח כל כך הרבה זמן. הדייג בדיוק ארז את חפציו כדי לחזור לביתו, ואיש העסקים ראה שהדלי שלו עוד לא מלא עד הסוף, לכן שאל אותו למה הוא לא נשאר לדוג עוד. הדייג אמר שיש לו כבר מספיק דגים כדי להאכיל את משפחתו.
 
איש העסקים שאל את הדייג מה הוא עושה בשאר זמנו הפנוי, והדייג ענה: "כל יום אני ישן עד מאוחר, דג קצת, משחק עם הילדים שלי, נח בצהריים עם אשתי, שותה קצת בירה בערב ומנגן בגיטרה עם החברים שלי – יש לי יום עמוס מאוד". כשאיש העסקים שמע את זה, הוא הציע לדייג להקים עסק – כך הוא יוכל לקנות יותר סירות, לתפוס יותר דגים ובסופו של דבר להיות בעלים של אימפריה שתגרום לו להתעשר. זה אמנם ייקח כמה מאמצים, הוא יצטרך לעבור לגור במקום מרכזי יותר ולחכות לפחות 15 עד 20 שנה, אך בסופו של דבר הוא יהיה עשיר.
 
הדייג שאל אותו מה הוא יעשה אז, ואיש העסקים ענה שאז הוא יוכל לפרוש, לעבור בחזרה לכפר שלו, שם הוא יוכל לישון עד מאוחר, לדוג קצת, לשחק עם ילדיו, לנוח בצהריים עם אשתו, לשתות קצת בירה בערב ולנגן בגיטרה עם חבריו.
 
כפי שתואר כבר בסעיף הקודם – הצלחה של אדם אחד היא לאו דווקא הצלחה של אדם אחר, ולמעשה הדייג כבר הגיע להצלחה גם בלי להקים לעצמו אימפריה. אם הדרך להצלחה שבה אתם בוחרים לא ממלאת אתכם בהתרגשות ותחושת מטרה, ואם מטרתה היא אך ורק לחזק את האגו שלכם ולהפוך למוצלחים בעייני אחרים, ככל הנראה שהיא לא שווה את האנרגיה שלכם.
האם ההקרבה שווה את ההצלחה: דייג על סירה

4. אתם תהיו מסופקים עם הבחירות שלכם אפילו אם לא תגיעו לתוצאה שרציתם

אומרים שהדרך חשובה יותר מהמטרה, וכל עוד אתם תהיו מסופקים מהבחירה שלכם אפילו אם תיכשלו, זה אומר שאתם בדרך הנכונה. אם עליכם להרוויח סכום כסף מסוים או שאתם מעוניינים להגיע למטרה מסוימת רק כדי להצדיק את ההקרבה שעשיתם, יש סיכוי גדול שלא תרגישו מסופקים בסופו של דבר. זאת משום שאין שום הבטחות בחיים, ולא משנה כמה תעבדו קשה או כמה מוכשרים וחכמים אתם, דברים תמיד יכולים להשתבש ולא להתרחש כפי שציפיתם.
 
באותה מידה ייתכן שישתלם לכם לעשות את ההקרבה, אך רק לזמן מה, ולאחר מכן משהו בחייכם ישתנה ולפתע תפתחו כמיהה למה שהיה לכם פעם, אך כבר איבדתם את זה ולא תוכלו להחזיר את הגלגל לאחור. אם תוכלו להסתכל על הזמן שהשקעתם ולא להרגיש שבזבזתם אותו – בלי קשר לתוצאה – פשוט כי נהניתם מהתהליך או שהרגשתם שביכולתכם להשפיע לטובה על חייהם של אחרים, כנראה שלבסוף אתם תהיו שמחים מהבחירה וההקרבה שלכם.

5. אתם עדיין יכולים להסתדר בחיים, על אף ההקרבה

כששאלו את הדלאי לאמה מה הכי מפתיע אותו בנוגע לאנושות, הוא ענה כך: "אדם. משום שהוא מקריב את הבריאות שלו כדי להרוויח כסף, מקריב את הכסף שלו כדי לתחזק את בריאותו, ואז הוא חרד בנוגע לעתיד בלי ליהנות מההווה; התוצאה היא שהוא לא חי בהווה או בעתיד, אלא הוא חי כאילו שלעולם לא ימות, ואז מת ואף פעם לא באמת חי".
 
שום פרס – כספי או אחר – לא יכול להשתוות להקרבה פיזית, מנטלית או רגשית. אם אתם עובדים קשה אך אין לכם מה לאכול או זמן להתאמן ולישון כמו שצריך, ובסופו של דבר אתם צוברים משקל, תשושים ועל סף התקף לב – האם הפרס יצדיק את זה? יש דברים שאפשר לוותר עליהם ושאינם נחוצים לחיים מאושרים, כמו יוקרה ופאר, אך לעומתם – אוכל בריא וחיים ללא לחץ הם דברים שאין להם תחליף, וחשוב לשמור עליהם כדי להיות מאושרים בהווה ובעתיד.
האם ההקרבה שווה את ההצלחה: צללית של איש מרים ידיים לצדדים מול השקיעה

6. אתם מפקפקים בהקרבה שלכם כשאתם משווים את עצמכם לאחרים

יש למשל אנשים שבוחרים להתנתק מהחברה כדי לחיות לבדם כנפש חופשיה במקום מבודד והם לא מתחרטים על כך, למעט במצבים שבהם הם משווים את עצמם לאחרים ושואלים את עצמם האם זה אכן נכון עבורם. יש לעומתם לא מעט אנשים שמחוברים לכל מי שסביבם ומציגים את האושר שלהם לראווה ברשתות החברתיות, וכשמסתכלים עליהם נראה שלנו חסר דבר מה שיש להם. 
 
במקרים שכאלה, הספקות עולות רק כאשר אנחנו מסתכלים על אחרים, וכשמפסיקים לעשות זאת ונזכרים במה שבאמת חשוב לנפש האישית שלנו, אנו מבינים שלמעשה אין לנו באמת ספקות בבחירתנו – לאף אחד אין הכול בחיים, ואלו שיש להם את מה שחסר לנו ככל הנראה מקנאים מעט גם בנו, בדיוק כמו שאנחנו מפנטזים על חיים כשלהם.

7. הדרך שבה אתם בוחרים מספקת לכם משמעות לחיים

כולנו מתוכננים לחפש תענוגות ולהימנע מכאב, ורובנו חושבים ש"חיים טובים" מתבטאים בעיקר בזמן פנוי וריגוש. אין ספק שאלו הם דברים שיש לשאוף אליהם, אך יש סוג אחר של אושר שלא תלוי בתענוגות שכאלה, והוא מגיע כאשר חווים חיים בעלי משמעות – כשאנחנו מקדישים את עצמנו למטרה גדולה יותר, כשמקבלים אתגרים בברכה, כשצומחים וכשלומדים כיצד להשתמש ביכולות שלנו כדי לעזור לאחרים. 
 
אם אתם עושים דבר מה שיש לו משמעות עבורכם, הקדשתם את עצמכם למטרה נעלה שאתם מרגישים מחויבים לה. הגאווה שתתלווה לעשייה הזו תגרום לכם להרגיש שלווים בכל הנוגע להקרבות שעשיתם בדרך. זה יכול להיות התנדבות בארגון כזה או אחר או אפילו גידול ילדים והקדשת כמה שיותר זמן אליהם כדי שיוכלו לגדול בריאים ומאושרים. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.