print header

10 סימנים לכך שאתם סובלים ממחסור בחלבון

 גם אם ממש נרצה, לא נוכל להפריז ברמת חשיבותו של החלבון לגופנו – מדובר באחד החומרים המשמעותיים ביותר עבור תפקודנו התקין, כשאין תא, רקמה או איבר בגוף שלא זקוקים לו באופן ישיר או עקיף, ולכן אף פעם לא כדאי להיות במצב של חוסר בחלבון. צריכת החלבון היומית המומלצת לגברים בוגרים היא כ-56 גרם ליום ולנשים בוגרות 46 גרם ליום, אך כיצד תדעו האם אתם צורכים ממנו מספיק או שאולי אתם נמצאים במצב של מחסור בחומר החשוב הזה? אם אתם מזהים את כמה מבין 10 הסימנים הבאים אצלכם או אצל האנשים שיקרים לכם, הדבר בהחלט יכול להעיד על מחסר בחלבונים שיש לטפל בו במהירות האפשרית כדי למנוע נזקים משמעותיים לגוף... 

 

1. אתם סובלים מכולסטרול גבוה

כולסטרול גבוה בגוף הוא לא רק תוצר של צריכת מאכלים בעלי אחוז שומן גבוה ועלול להיות גם תוצאה של דלקות חוזרות ונשנות, חוסר איזון הורמונלי ותזונה שלא מספק לגוף מספיק חלבון. אם צריכת החלבון שלכם אינה ברמה מספקת הדבר עלול להתבטא בבדיקת הכולסטרול הבאה שלכם, שתראה תוצאות גבוהות מן הרגיל. צריכת מזונות מעובדים ועתירי סוכר במקום מזונות המכילים חלבון לא רק מביאה לעליית רמות הכולסטרול בגוף, אלא גם לירידה ביכולת של הכבד ותאי הגוף השונים לעבד את השומן הנצבר בהם כהלכה, וכך אתם עלולים לסבול מנזקי ההשמנה.  

2. אתם חשים יותר לחוצים ומצוברחים

אם אתם חשים לאחרונה לחוצים, תשושים ומצוברחים הרבה יותר מבעבר, הדבר עלול להצביע על כך שאתם סובלים ממחסור בחלבונים. כשהם מצויים בגוף ברמות תקינות, החלבונים מסייעים למוחנו לנהל את תפקודם התקין של ההורמונים השונים, כדוגמת דופמין וסרוטונין, התורמים להיווצרותן של תחושות חיוביות כדוגמת שלווה, התרגשות וחיוניות. מובן כי כאשר אתם לא צורכים מספיק חלבונים ורמתם הכוללת בגוף הולכת יורדת, כך גם תשתבש פעילותם התקינה של ההורמונים ומצב רוחכם ייפגע.

סימנים למחסור בחלבון: אדם תופס בפניו

3. אתם סובלים מכאבים במהלך אימוני כושר

סביר להניח כי אתם יודעים שהחלבונים נחוצים לכל אדם השומר על כושר ומקפיד להתאמן, מכיוון שהם משחקים תפקיד משמעותי בבניית מסת השריר, כמו גם בשמירת האנרגיה בגוף. אך אם צריכת החלבונים שלכם אינה מספקת, אתם עלולים שלא לראות שום תוצאות מעמלכם לא משנה כמה קשה אתם מתאמנים, וניתן אף לומר יותר מכך – אתם עלולים לסבול מכאבים קשים במהלך ואחרי האימונים, מכיוון שרקמת השריר שלכם תתקשה לשקם את עצמה אחרי המאמץ המופעל עליה, עקב המחסור בחלבונים חיוניים.

4. אתם לא ישנים טוב

אם שנתכם נודדת, או שאתם סובלים משינה בלתי רציפה ולא איכותית, הדבר בהחלט יכול להעיד על כך שגופכם אינו מקבל את תצרוכת החלבונים המתאימה לתפקודו התקין. במחקרים שונים שנעשו בתחום השינה הוכח כי ישנו קשר בין נדודי שינה ובין רמות בלתי יציבות של סוכרים בדם וירידה ברמות ייצור המוליך העצבי סרוטונין במוח. החלבונים לא רק תורמים לעלייה בהפקת הסרוטונין, אלא גם מסייעים בהורדת רמות הסוכר הנספגות בדם במהלך היום, וכך לשינה טובה יותר בלילה. לכן, אם אתם סובלים מהפרעות שינה שונות, נסו לאכול מזונות עשירים בחלבון טרם אתם נכנסים למיטתכם, ותזכו בשנת לילה טובה וערבה יותר.

סימנים למחסור בחלבון: אישה ישנה
 

5. אתם לוקים בתחושת ערפול לעיתים קרובות מדי

מוחנו זקוק לחלבונים על מנת שיסייעו לו במרבית תפקודיו השוטפים. לכן ניתן לומר כי הישנותם של תופעות כדוגמת ערפול חושי, איבוד תכוף של יכולת הקשב והריכוז, חוסר במוטיבציה וקושי בקליטת מידע חדש – כל אלו עלולים לנבוע ממחסור בחלבונים שממריצים את ייצור המוליכים העצביים המשמעותיים לכל אותם תהליכים שהוזכרו. במחקרים לא מעטים שנערכו בנושא נמצא כי רק תזונה מאוזנת, הכוללת מספיק מקורות חלבון, עשויה להעלות את היכולות השכליות שלכם ולשפר את ביצועיכם, אם זה בבית, בעבודה או בלימודים.

6. אתם חשים שעליתם במשקל

על אף שלפעמים מזונות עתירי חלבון עלולים להיות גם עשירים בקלוריות, הם בכל זאת יכולים לגרום לתחושת שובע גדולה יותר תוך פרק זמן קצר יותר, ממה שמאכלים העשירים בפחמימות או בשומנים יכולים לגרום, ובכך הם מונעים מצב של אכילת יתר או נשנוש חוזר בין הארוחות. לכן, אם אתם חשים שאתם אוכלים יותר מדי לאחרונה, שאתם מתקשים לחוש שובע ושעליתם במשקל עקב כך, יכול בהחלט להיות שהסיבה נעוצה במחסור בתצרוכת החלבונים שלכם. על פי מחקר שנערך בשנת 2000 החלבונים לא רק מספקים תחושת שובע חזקה ומהירה יותר, אלא גם תורמים לייצוב רמות הסוכר בדם ומאפשרים לגופכם לשמר את מסת השריר שלו ולשרוף יותר קלוריות מדי יום.

סימנים למחסור בחלבון: אדם עם כרס נפוחה כשלפניו צלחת המבורגר וצ'יפס

7. אתן חוות אי סדרים בהופעת הווסת

אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכך שנשים סובלות מאי סדרים בהופעת הווסת וכן מבעיות עקרות, היא מצב רפואי הידוע בשם תסמונת השחלות הפוליציסטיות. אחד מגורמי הסיכון העיקריים לתסמונת זאת היא הופעתה של תופעת התנגודת לאינסולין, המעידה על מצב של סוכרת או טרום-סוכרת. למעשה, במחקרים נמצא כי 50-70% מן הנשים הלוקות בתסמונת השחלות הפוליציסטיות סובלות גם כן מתנגודת לאינסולין. תזונה שלא כוללת מספיק מקורות עשירים בחלבון אך עתירה בסוכר ופחמימות, בהחלט יכולה לתרום להתפתחותה של התנגודת, כמו גם לתשישות, דלקות והשמנה – תופעות רבות המשבשות את האיזון העדין הקיים בהורמונים הנשיים (כולל אסטרוגן ופרוגסטרון) הנדרשים על מנת לווסת את המחזור החודשי ולהבטיח תפקוד תקין.

8. אתם נפצעים ונחבלים לעיתים קרובות יותר, והחבלות מחלימות באיטיות רבה

החלבון נדרש לגופנו בין היתר על מנת לספוג את הסידן המגיע אליו מן המאכלים השונים שאנו צורכים, וכן כדי לסייע בתהליך חילוף החומרים של עצמות הגוף. תזונה דלה בחלבון מעלה את הסיכון לבריחת סידן ודלדול העצם, שעלולים להוליד תגובת שרשרת הרת אסון עבורכם: הדילול יגרום לכם לסבול מאיבוד שיווי המשקל ונפילות מרובות, שיובילו לחבלות ושברים בחלקי הגוף השונים, שימאנו להתרפא עקב היחלשות העצמות. במחקרים שונים שנעשו לאחרונה נמצא כי האוכלוסייה הבוגרת שסובלת הכי הרבה מאיבוד צפיפות העצם היא זאת שהמשתייכים אליה אנשים שצורכים לא יותר מ-16-50 גרם חלבון מדי יום בסך הכל. בנוסף, במחקר שנערך באוניברסיטת טקסס נמצא כי תזונה העשירה בחלבונים וחומצות אמינו עשויה לעזור במניעת איבוד מסת השריר, תופעה הנגרמת מעליית הגיל. 

סימנים למחסור בחלבון: אצבעות חבושות

9. אתם מתחילים לסבול מבעיות בעור ובציפורנים ומנשירת שיער

מעבר לכל השינויים הפנימיים המתחוללים בגופכם, מחסור בחלבון עלול לגרום גם לנזקים חיצוניים על פני העור שלכם, כמו גם בשיערכם. החלבונים שבגופכם הרי מאפשרים את התחדשות התאים, ומזרזים את ייצור התאים החדשים המחליפים את אלו המתים. מכיוון שכך, אם אתם לא צורכים כמויות נאותות מהם, העור שלכם יאותת לכם על כך במראהו – בכך שיהפוך לחיוור יותר ויסבול מסדקים, קשקשים, יובש ופריחות שונות. בנוסף, גם שיער ראשכם עלול לאותת לכם על חוסר בחלבון – השיער, אם לא ידעתם, מכיל בתוכו 90% חלבונים, ואם צריכת החומר אצלכם אינה מספקת, הדבר יתבטא בהיחלשות סיבי השיער, דילדולו ואף נשירתו.

10. אתם סובלים מבעיות עיכול

ודאי הספקתם להבין כי מחסור בחלבון עלול לגרום לכם לחוש נרפים, תשושים ועייפים, אך מלבד זאת אתם עלולים גם לסבול מבעיות שונות וחמורות במעיים ובמערכת העיכול כדוגמת בחילות, שלשולים, וכאבי בטן חריפים שיכולים להגיע עד לכדי עילפון. מדוע כל אלו קורים? באופן כללי החלבון מסייע לגוף בהליך חילוף החומרים ובהעברתם של חומרים מזינים אל כל האיברים הזקוקים להם, אך כאשר החלבון לא מסוגל למלא את ייעודו זה, מכיוון שמאגריו ריקים וצריכתו אינו תקינה, הדבר עלול לשבש את כל שיווי המשקל של מערכת העיכול ובמהרה יופיעו להן אותן התופעות הבלתי נעימות שהוזכרו מעלה. 

לסיכום

כפי שראיתם, מחסור בחלבון עלול לגרום למספר לא מועט של תופעות לא נעימות שעליכם להישמר מהם. אם מספר רב של התופעות האלו תקף אתכם לאחרונה, עליכם להגביר מידית את צריכת החלבון שלכם, וניתן לעשות זאת אפילו באמצעות מקורות מהצומח. אם תרצו להכיר יותר את ההבדל שבין חלבון מן החי לחלבון מן הצומח, וכן לקבל רשימה כללית של מאכלים עשירים בחלבון, תוכלו לעשות זאת כאן. כדי לגלות מתכונים נפלאים לכריכים המכילים בתוכם חלבון רב, שניתן לאכול כארוחת בוקר או ערב, ואפילו בין הארוחות, לחצו כאן.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו