print header

10 הכלים שיעזרו לכם לחנך את ילדיכם לאחריות ואושר

בעולם הדינמי של ימינו אנחנו כל הזמן עסוקים בדברים ורצים ממקום למקום כדי להספיק כמה שיותר. להורים שבינינו משימה זו אינה פשוטה כלל מפני שלצד ההעדפות, הרצונות, התחביבים והעבודה שלנו, אנחנו צריכים גם לדאוג ולחנך את ילדינו. כולנו היינו רוצים שהילדים שלנו יגדלו להיות אנשים אחראיים ומאושרים, וחלקנו אולי היינו מאחלים שזה יקרה בין לילה, אך לשמחתנו, הזכות לחנך ולגדל ילדים היא שלנו בלבד. עם זאת, אנחנו תמיד נתקלים בקשיים חדשים וילדינו דואגים לאתגר אותנו במצבים שונים, לכן אספנו במיוחד בשבילכם ההורים 10 כלים פשוטים שכדאי לכם ליישם כדי שתוכלו לחנך ולגדל ילדים מאושרים ואחראיים.
 
חינוך לאחריות ואושר: אמא וילדה הולכות בים בשקיעה

1. נסו לראות את העולם מנקודת המבט של ילדיכם

היכולת לראות העולם מנקודת מבטם של ילדיכם חיונית מאוד כדי להיות הורה טוב, כשזה יאפשר לכם ההורים להבין איך תוכלו לעזור להם בצורה הטובה ביותר. בנוסף, זה יעניק לכם את היכולת לזהות שהתנהגות לא נאותה מצידם קשורה לעיתים קרובות לרגשות או ליקויים במיומנויות שונות. דבר זה לא אומר שעליכם לקבל כל התנהגות שלהם, אלא רק שכדאי לכם לאמץ כלי שבעזרתו תוכלו להבין שישנה משמעות להתנהגות שאותה מפגינים ילדיכם.

2. עודדו התנהגות טובה ולקיחת אחריות באמצעות תשומת לב ושבחים

ילדים אוהבים תשומת לב ולקבל שבחים כנים - אם ילדיכם ירגישו שבאמת אכפת לכם מהם, יותר מאשר שיש בכם צורך לשלוט בהתנהגות שלהם, המוטיבציה שלהם לעשות דברים עבורכם תגבר. לעיתים קרובות אתם אולי שוכחים להרעיף שבחים על ילדיכם, אבל בעת שהם לומדים אחריות מה היא, עליכם לדאוג שתהיו שם כדי לשבח אותם על מטלות שהם מסיימים, כמו למשל: הרמת כביסה מהרצפה, הוצאת הזבל, ניקוי החדר שלהם ועוד. 
חינוך לאחריות ואושר: שני ילדים מרימים אגודלים

3. קדמו חיים המבוססים על ערכים והוו מודל להתנהגות אחראית

הראו לילדיכם את הדברים החשובים בחיים על סמך הצורה בה אתם חיים, והיו סוג האנשים שאתם רוצים שילדיכם יהיו. אם אתם רוצים לגדל ילדים אדיבים ואחראים, הראו להם כי גם אתם מתנהגים בצורה אדיבה ואחראית - שימו לב מתי ילדיכם מתנהלים כך ושבחו אותם על זה. בנוגע לכל פעולה או החלטה שאתם מקבלים, שאלו את עצמכם האם זו הדרך שבה אתם רוצים שילדיכם ינהגו בעתיד.

4. היו גמישים כשמתאפשר והעניקו להם זמן משחק חופשי

תנו לילדים שלכם את ההזדמנויות לבחור והימנעו משליטה בבחירות שלהם, אלא אם כן יש בהן בעיתיות מבחינה בטיחותית או חוקית. בנוסף, זמן משחק חופשי מעודד את פיתוח המחשבה, הדמיון והמיומנויות לפתרון בעיות מורכבות – הם משתפרים על ידי כך שהילדים שואלים את עצמם "מה אם" ומוצאים פתרונות חלופיים למצבים קשים. לכן, תנו לילדיכם את האפשרות לבחירה עצמית ותדאגו שלצד מטלות הבית יהיה להם זמן למשחקים. לחצו כאן כדי לקרוא כיצד משחק מחוץ לבית תורם לאינטליגנציה של הילדים שלכם.
חינוך לאחריות ואושר: שני ילדים קופצים בטרמפולינה

5. קדמו מטרות מהותיות על חשבון חומריות ולמדו אותם לחלוק

עודדו את ילדיכם לעשות דברים שיקדמו את הצמיחה האישית שלהם, את בריאותם ואת יכולתם ליצור קשרים משמעותיים ולתרום לקהילה, על פני קידום דברים חומריים כמו הצלחה כלכלית, פופולריות ושיפור התדמית שלהם. אנשים בעלי מטרות מהותיות מאושרים יותר ועסוקים בפעילויות חברתיות רבות. בנוסף, רובנו נסכים שעדיף לתת מאשר לקבל בעת צרה, לכן החלו מגיל צעיר לבקש מילדיכם שישתפו אתכם בדברים שלהם ויחלקו עימכם, למשל את החטיפים שלהם. הפכו את השיתוף לאירוע מיוחד, הראו את הכרת התודה שלכם כשהם חולקים, וכך ההרגל יוטמע בהם ויקרה באופן טבעי.

6. הראו אהבה

הבעת אהבה כלפי ילדיכם לא רק תטפח ותחזק את הקשר ביניכם – זה גם יכול לעזור ולתרום ליכולת של הילד ליצור קשרים מתמשכים בחייו הבוגרים. אל תזלזלו בעוצמתם של נשיקה על הלחי, ליטוף השיער או חיבוק מזדמן – למדו להגיב ברגש לילדיכם, אמרו להם שאתם אוהבים אותם ודברו איתם בחביבות. לחצו כאן כדי לקבל 20 עצות פשוטות שיגרמו לילדיכם להרגיש נאהבים.
חינוך לאחריות ואושר: אמא מנשקת את ילדה

7. היו סמכותיים

ניתן לחלק את סגנונות ההורות השונים לארבע קטגוריות עיקריות: רודנות, סמכותיות, מתירנות וחוסר מעורבות. כל סגנון משיג תוצאות שונות, ובאשר לסמכותיות היא נמצאה כדרך שמניבה את התוצאות הטובות ביותר – ילדים להורים הנוהגים באופן זה לרוב מגיעים להישגים גבורי בבית הספר, מפתחים כישורים חברתיים ונמנעים מהתנהגות בעייתית. הכוונה היא שעליכם לא לפחד לעמוד על שלכם כשזה נוגע לנושאים עיקריים, לצד הבעת החששות והרגשות שלכם – סמכותיות עם תקשורת. לדוגמה: אם ילדיכם רוצים לנסוע לאילת עם חבריהם בקיץ, ואתם לא רואים לנכון לאשר להם זאת, אמרו להם "אנחנו לא חושבים שמתאים שתיסעו הקיץ עם החברים, אבל בואו ניסע לשם אנחנו ביחד בקרוב, ואם זה יהיה בסדר אז אולי נאפשר לכם לנסוע בעתיד עם חבריכם".

8. תנו להם להיכשל

בעולם של ימינו קיים אצל רבים המנהג לחלק לילדים פרסים על עצם השתתפותם בתחרויות שונות, אפילו אם הם לא זכו בהן. לכן, לאפשר לילדיכם להיכשל כאשר הם נמצאים במשבר או במאבק, מבלי לחלק להם פרסים או מתנות, יכול להיתפס כדבר שלילי בעיני החברה. עם זאת, כישלון עשוי להיות שיעור חשוב ביותר להמשך עבורם, ולמעשה יש בו את היכולת להובילם לפתח פרודוקטיביות הרבה יותר גבוהה ומיומנויות מתקדמות לפתרון בעיות מורכבות לאורך חייהם. לכן, למדו את ילדיכם כי כישלון הוא חלק מהחיים, והם לא צריכים לחשוש ממנו או לחוש בושה כאשר הם אינם מצליחים.
חינוך לאחריות ואושר: ילד יושב על רציף ודג עם חכה

9. תדאגו לעצמכם

לחץ הוא ללא ספק המגיפה הנוראית ביותר של המאה ה-21, והוא אמנם לא נחשב כמחלה קלינית, אבל נמצא כאחד הגורמים המשפיעים ביותר על בריאותם הגופנית או הנפשית של ילדיכם. בנוסף, עוד נמצא כי הפרעות במצב הרוח (ואולי אף אוטיזם) עשויות להיות קשורות ללחץ אצל ההורים, הן לפני והן אחרי הלידה. לכן עליכם להבין מה אתם צריכים כדי לשמור על האושר והשפיות שלכם – מצאו בייביסיטר ופנו לעצמכם ערב אחד בשבוע וצאו לסרט, מסעדה או בילוי משותף אחר. הטיפול בעצמכם חשוב מאוד כדי שתוכלו לטפל בילדיכם - לחצו כאן כדי ללמוד על דרכים שונות ומועילות להתמודד עם לחץ.

10. היו סבלניים

חשוב להבין שילדיכם הם קודם כל ילדים, ולמרות שהייתם רוצים שהם ייקחו אחריות על דברים שונים בחייהם ויעזרו לכם, כדאי לזכור כי ייקח להם זמן להבין זאת. ההנחיה שלכם בדרך היא הדבר שיכריע אם ילדיכם יהפכו למבוגרים אחראיים או שלא, אבל זה צריך להיעשות בצורה כזו שתפתח את המודעות שלהם לכך שהם צריכים לקחת חלק בדברים ולהתרגש מכך. אחרת, ילדיכם יתחילו לראות אחריות כדבר שגורם להם להיכנס לצרות יותר מאשר דבר מתגמל - לכן בחרו את הקרבות שלכם בקפידה וזכרו כי לחנך ילד לאחריות מלאה זה פרויקט ארוך טווח שלא ייגמר בין לילה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.