print header

12 דברים חשובים שכל הורה צריך להעביר לילדיו

  הילדים שלנו גדלים כל כך מהר, ולפני שאנחנו שמים לב הם כבר יוצאים לעולם הגדול כאנשים בוגרים בעלי עצמאות ואחריות. בשלב זה עלינו להיות בטוחים שנתנו להם את כל הכלים שדרושים להם כדי לחיות חיים טובים, וממש כפי שקורה כשאנו יוצאים מהבית לחופשה ארוכה, גם כאן תמיד קיימת בראשנו דאגה על כך ששכחנו משהו. כדי לעזור לכם שלא לשכוח דבר, אנו חולקים איתכם את 12 הדברים שחשוב שכל הורה יעביר לילדיו. בזכות הדברים הללו ילדיכם יוכלו להיות מבוגרים מאושרים, עצמאיים ומוצלחים יותר בעתיד, כל עוד יבינו אותם כבר בילדותם.
 
אמא מסדרת את צווארון החולצה של הילד שלה
 

1. המסע הארוך בחיפוש אחר האושר הוא בעצם חיפוש אחר משמעות

רדיפה אחר האושר אינה דומה כלל לחווית השמחה, שהיא רגש חולף התלוי בנסיבות הנוכחיות. צעירים נוטים להתבלבל בין השניים משום שאין להם את ניסיון החיים הדרוש להבנת טבעה של השמחה, ואת השפעתה הרגעית על טיב האושר שלנו. אושר לא תלוי ברגעי השמחה הקטנים הללו, אלא במשמעות שיש לנו בחיינו. זה מתחיל בשאלה "למה", למשל "למה אני עושה את מה שאני עושה מדי יום?". כשהשאלה הזו תניב תשובה בעלת משמעות, זה סימן לכך שאתם חיים את חייכם לפי התנאים שלכם, מה שיעזור לכם להתגבר בקלות רבה יותר על המכשולים שיגיעו בהמשך הדרך. כשיש לנו משמעות, אנחנו דוחפים את עצמנו קדימה מבלי להתעכב על קשיים, לכן מומלץ שתעזרו לילדיכם למצוא את התשובה שלהם ל"למה", וכמובן שתיידעו אותם שזה בסדר לשנות את התשובה במהלך הזמן.

2. האכזבות הגדולות ביותר בחיים הן לרוב תוצאה של ציפיות מוגזמות

כשאנחנו צעירים, הציפיות שלנו הן לא גבוהות במיוחד, אך ככל שאנחנו מתבגרים הציפיות שלנו נוטות להתנפח כמו בלון, ולעתים אותו בלון עלול להתפוצץ מרוב גודלם. עליכם לעזור לילדיכם להבין שציפייה בלתי מציאותית בנוגע לדרך שבה דברים "אמורים" להיות יכולה רק ליצור לחץ ותסכול. בעזרת גישה חיובית וראש פתוח אנחנו מגלים שהחיים לא קלים או קשים יותר ממה שאנחנו עשויים לחשוב, אלא פשוט שהקלות והקושי שבהם טמונים בדברים שאנו לא מצפים להם, ולא תמיד קורים כפי שתיכננו. זכרו שזה לא דבר רע – אלא מה שהופך את החיים למעניינים, אם אנחנו מוכנים לראותם בצורה שכזו.

3. גישה היא דבר קטן שעושה שינוי גדול

עליכם לבחור את הגישה שלכם ולוודא שהיא מבטאת את מה שאתם רוצים שיקרה. כפי שציינו קודם, לא צריך לצפות תמיד לכך שיהיה טוב, אלא לקבל את מה שקורה ולהפיק מכך את המיטב. רוב הלחץ והתסכול שאנו חווים בטווח הארוך קשור יותר לגישה שלנו בנוגע למצב הקיים מאשר למצב עצמו. למדו כיצד לכוון מחדש את הגישה שלכם, ותנו לילדיכם להיות עדים לדרך הנכונה שבה אתם מגיבים למצבים שונים על מנת שילמדו מצפייה בכם.
אבא וילדו עומדים לצד עץ ומדברים
 

4. ללמוד איך לחשוב זה שימושי יותר מללמוד מה לחשוב

חלק משמעותי מחיינו מושפע מהבחירות שאנחנו עושים, ואם אתם לא מרוצים מהחיים שלכם מסיבה מסוימת, הגיע הזמן לעשות שינוי בדרך קבלת ההחלטות שלכם. זה נכון לא רק עבור ילדינו, אלא גם עבורנו, ההורים. עם זאת, חשוב שילדינו יבינו באופן הדרגתי, ככל שהם גדלים, שהם חייבים ללמוד כיצד לעשות החלטות נכונות בלעדינו. ההורים יכולים להדריך ולשמש דוגמה, אך האופי וסיפור החיים של הילדים תלוי בהם. יגיע יום בחייהם בו לא תהיו שם יותר עבורם, והם יגיעו לצומת דרכים שיכריח אותם לחשוב בעצמם, לכן חשוב ללמדם כיצד לחשוב, ולא להכתיב להם מה לחשוב.

5. חשיבה על הדברים שאנחנו מודים עליהם הופכת אותנו למאושרים ובריאים יותר

הדריכו את ילדיכם לנהל "יומן תודה", שבו הם מודים עבור כל הדברים שהופכים אותם למאושרים בחייהם. בניסוי שנערך באוניברסיטת קליפורניה התבקשו בני נוער לנהל יומן תודה שכזה; במשך 10 שבועות, הנערים רשמו ביומן בכל שבוע 5 דברים טובים שקרו להם ושהם מודים עליהם. לפי תוצאות הניסוי, הנערים שערכו יומן תודה היו מאושרים יותר ב-25% מאלו שלא עשו כך, וכן יותר אופטימיים בנוגע לעתידם, ואפילו חלו פחות במהלך תקופת המחקר. אם מנהג שכזה ילווה את ילדיכם לעתיד, תוכלו לוודא שעזרתם להם לעשות צעד גדול מאוד בדרך להצלחה ולאושר שלהם.

6. דאגה היא האויב הגדול ביותר של צמיחה אישית

דאגה לא תורמת בדבר פרט לתסכול וגניבת ההנאה שלנו מהחיים, והיא גורמת לנו להיות עסוקים בלא לעשות שום דבר אחר פרט ללפחד. כשאתם מודאגים, אתם פשוט משתמשים בדמיון שלכם כדי ליצור את מה שאתם לא רוצים, וכמו שכל ילד יודע בתוך תוכו, ישנן דרכים נהדרות אחרות שבהן אפשר להשתמש בדמיון. עשו את המיטב כדי להזכיר זאת לילדיכם, והדריכו אותם להשתמש בדמיונם כדי לראות את התוצאות שהם רוצים מאשר את אלו שהם חוששים מפניהם.
אמא ובת מביטות אחת לכיוון השנייה וצוחקות

7. הדרך הטובה ביותר להימנע ממה שלא רוצים, זה ללכת לכיוון מה שכן רוצים

אם תגידו לילדכם "אל תאכל את העוגיות האלה", הדבר היחידי שהוא יחשוב עליו זה שהוא רוצה לאכול את העוגיות האלה. זה משום שכשאנו מתרכזים בדבר מה שאנחנו נמנעים מלעשותו, אנחנו בסופו של דבר עדיין חושבים עליו, לכן המשך המשפט צריך להיות "אולי תלך לשחק בינתיים עד שהעוגיות יתקררו?". הפילוסופיה הזו נכונה בכל תחומי החיים, וזה לא משנה בני כמה אנחנו. אם אנחנו מנסים להימנע ממשהו שאיננו רוצים בחיינו, אך בכל זאת חושבים עליו ומקווים שהוא יעלם, בסופו של דבר המשקל שלו ימשיך להכביד על כתפינו. מנגד, אם נרכז את האנרגיה והמחשבה שלנו בדברים שאנו כן רוצים, השליליות תחלוף ממחשבתנו באופן טבעי, וזה מה שיאפשר לנו להתקדם בחיים.

8. הנכונות לעשות דברים קשים פותחת דלתות רבות בחיים

אחת היכולות החשובות ביותר שעוזרות לילדיכם לצמוח ולהתפתח, היא היכולת להסתדר עם רמה מסוימת של אי נוחות. זאת משום שהדברים הטובים ביותר מגיעים אלינו בחיים רק אחרי מאמץ מסוים, ואם תימנעו מעצמכם כל מצב שקצת מעיק עליכם, תפספסו אותם. קשה לשלוט ביכולת הזו בחיים הבוגרים, אך רק בעזרתה ניתן לשמור על כושר, לפתוח עסק משגשג, לנהל חיי נישואים וכמובן להביא ילד לעולם ולגדל אותו.

9. חוסר ודאות זה דבר בלתי נמנע, שעלינו לקבל בדרך להשגת המטרות שלנו

כשאנחנו פועלים עם תחושת חוסר ודאות, דווקא היא עשויה להוביל אותנו למקום שבו מחכות לנו הזדמנויות. לכן עלינו לאמץ אותה ללא חשש כבר בשלב מוקדם בחיים. אם היינו חייבים לדעת מה תהיה התוצאה של כל פעולה בחיינו לפני שעשינו אותה, היינו נמנעים מתהליכים רבים שעשויים לשנות את חיינו לטובה, כמו הסבת מקצוע, תחילת מערכת יחסים, פתיחת עסק וכדומה. כל אלו הם דברים שחבל לוותר עליהם רק משום שאיננו בטוחים בנוגע לתוצאה שלהם. אם עשינו אותם וטעינו בחישובים שלנו, אפשר להמשיך הלאה ולערוך שינויים בתוכנית, אך אם לא עשינו אותם, נוכל לחיות חיים שלמים עם תחושת פספוס עצומה. לכן הדריכו את ילדיכם שהם לא חייבים להכיר כל שלב בדרך למה שהם רוצים להשיג, אלא פשוט לדעת מה הם רוצים להשיג ולפעול להשגתו.
צלליות של הורה וילד הולכים לכיוון השקיעה

10. ניתן לעבור מרחקים עצומים גם בצעדים קטנים

רובנו מבזבזים את זמננו על דברים שלא מועילים לנו יותר מדי, כמו צפייה בטלוויזיה, העברת זמן ברשתות החברתיות וכדומה. אם למשל תעבירו שנה בלעשות את אותם הדברים, לא ייווצר שום שינוי משמעותי בחייכם. לעומת זאת, אם תתאמנו על יכולת מסוימת או תשקיעו בפרויקט מסוים מדי יום במשך שנה, עד סופה תגיעו לתוצאה מרשימה, וזו הבטחה. בנוסף, זה גם יספק לכם ניסיון משמעותי להמשך החיים, ותוכלו להתגאות בכך שיצרתם משהו ולמדתם דברים רבים בתהליך. למרות שלילדים קל יותר לעשות דברים שכאלה מאשר לנו, עליכם להזכיר להם זאת כדי שלא יזניחו את יכולת הלמידה שיש להם בעתיד.

11. מטרות לא יוצרות שינוי בחיים – מנהגים כן

כהורים המטרה שלכם היא להוות דוגמה, בעוד שהמנהג שלכם הוא להקדיש אנרגיה וזמן להצבת דוגמה לילדיכם מדי יום. אם תתעלמו מהמטרה שלכם לזמן מה ותתרכזו אך ורק במנהג שלכם, האם תקבלו תוצאה חיובית? למשל אם המטרה שממנה אתם מתעלמים היא להפחית 10 ק"ג במשקל וכמנהג פשוט תתרכזו באכילת מזון בריא וביצוע אימונים גופניים 4 פעמים בשבוע – האם עדיין תראו תוצאות? התשובה היא כן, ולכן חשוב ללמוד זאת בשלב מוקדם מאוד בחיים, לפני שהמטרות הופכות למניע העיקרי שלנו. למדו את ילדיכם כיצד ליצור לעצמם מנהגים מועילים שיעזרו להם להשיג את מה שהם רוצים בחיים.

12. יש אנשים שישפטו אותנו בצורה לא הוגנת, וזה לא אומר שום דבר עלינו

חיים טובים הם כאלה שמעבירים בהם זמן בעשיית דברים בעלי משמעות, באהבה עצמית, בנתינה ובחוסר דאגה בנוגע למה שאחרים חושבים עלינו. אנחנו לא צריכים אישור של אחרים כדי להיות מאושרים או כדי לחיות חיים טובים. אתגרו את ילדיכם להפוך את המשפט הבא למוטו שלהם: "אני מכבד את דעתם של אחרים, אבל לא משנה לי מה הם חושבים עלי". עודדו אותם לתת כבוד, אך גם לעמוד על שלהם ולהגיד את דעתם לכל אדם שמנסה לשפוט אותם בצורה לא הוגנת. יהיו להם אנשים שכאלה בחייהם בשלב כזה או אחר, וביכולתכם לתת לילדיכם את הכלים כדי להתעלם מההשפעות השליליות שהם עלולים ליצור.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו