print header

טיפים להורים שחווים לחץ כתוצאה מלמידה מרחוק של ילדם

אם אתם הורים לילדים בגילאי בית ספר, ודאי התרגלתם לשגרת ימי הקורונה, שבה עליכם לסייע לילדכם בכל הקשור ללמידה מרחוק. הורים רבים העידו על קושי רב לשלב בין המטלה החדשה הזו לבין חייהם האישיים ובעיקר לעבודה מהבית, ואף אמרו שהיא הכניסה אותם ללחץ מסוים, ואם גם אתם חשים כמוהם - הכתבה הבאה היא בשבילכם. הכירו את תמר, אם יחידנית שמגדלת לבד את ביתה בת ה-7, וכעת גם צריכה לדאוג פרנס את משפחתה הקטנה, לעזור בלמידה מרחוק ולהצליח לשמור על שפיות. כדי לעשות זאת, היא ניסתה להבין מדוע צריך בכלל למידה מרחוק, ונעזרה בטיפים של מומחים ובשיטות שונות שפיתחה תוך כדי תנועה, שהעיקריות שבהן מוצגות בפניכם בכתבה הזו. השתמשו בשיטות האלו, וראו כיצד הלחצים שאתם חשים כתוצאה מהלמידה מרחוק ירדו משמעותית.
 
טיפים להורים לניהול למידה מרחוק: אימא ובת מתחבקות במטבח

למה נועדה בכלל למידה מרחוק?

התשובה הראשונה והברורה לשאלה הזו היא: כדי לעזור לילד להמשיך ללמוד מבלי לפספס שיעורים, וזו אכן סיבה חשובה – אך לא זו שתשכנע אותו לשבת מול שיחת הווידאו ולהקשיב למורה. תשובה מעט יותר משביעת רצון, היא שמדובר במסגרת נהדרת שנותנת לו תחושה של נורמליות ומסייעת לו להתמודד עם השגרה המוזרה שנכפתה עליו. בנוסף, היא מאפשרת לו להיפגש עם החברים שלו לספסל הלימודים – אמנם מרחוק, אבל דרך זו עדיפה על הבדידות שהוא עלול לחוות כשהוא לבדו בבית, רק עם המשפחה הגרעינית. מבחינתכם, המסגרת הזו אמנם לא נוקשה כמו בבית הספר, אבל היא מספיק טובה בשביל לעזור גם לכם וגם לילדכם לעבור את היום. לכן, חשוב שתדעו כיצד תוכלו לשלב בינה לבין החיים שלכם, בעיקר אם אתם עובדים מהבית; בעזרת הטיפים הבאים, תעשו זאת נכון ותורידו את הלחצים שנובעים ממנה.
טיפים להורים לניהול למידה מרחוק: ילד צופה במורה במסך מחשב

1. תכננו נכון את לוח הזמנים ואת אופן הלמידה 

תכנון יעיל ונכון של לוח הזמנים של ילדיכם מורכב מכמה טיפים קטנים שעליכם ליישם יחד איתו, ואחרי שתעשו זאת - תתקרבו לרגיעה המיוחלת:
  • הבדילו בין למידה מרחוק לחינוך ביתי

לפני שאתם מתכננים את לוח הזמנים שלכם, תמר ומומחים נוספים ממליצים לכם להבין שלימוד מרחוק אין משמעו חינוך ביתי, ובטח שהוא גם לא נמשך כמוהו – 7 שעות ביום. בנוסף, זכרו שאתם לא המורים שצריכים להתכונן לשיעור ולהעביר אותו, וגם אין צורך שתישארו עם ילדכם למשך כל יום הלימודים, כי ברגע שתפנימו זאת - סף הלחץ שלכם ירד משמעותית ותוכלו להתנהל הרבה יותר נכון.
  • דעו מהו הזמן המומלץ ללמידה מרחוק

לפי מומחים רבים, ישנו כלל אצבע שקובע שביום לימודים רגיל, יש מקסימום של ½3 שעות שמוקדשות אך ורק ללמידה. פרק זמן זה אולי לא נשמע לכם הרבה, אבל הוא עשוי להיות רב ומשמעותי אם מנצלים אותו נכון. אנשים שלומדים מהבית באופן רגיל בדרך כלל מקדישים לכך בין שעה ל-3 שעות ביום, לכן כשאתם בונים לוח זמנים מסוים לתקופת ימי הקורונה, קחו בחשבון שזהו פרק הזמן המתאים ללמידה כעת. 
  • חלקו נכון את לוח הזמנים המשותף עם הילד במהלך היום

כשאתם מתכננים לוח זמנים משותף לכם ולילד, חשוב שתדעו כיצד לחלק נכון את כל מה שעליכם להספיק ביחד וגם להשאיר מספיק מרווח לשינויים של הרגע האחרון. תמר, למשל, הקציבה כשעתיים ביום לסיוע בהכנת שיעורי בית, וכדי להקל עליה ועל בתה, היא החליטה לחלק את פרק הזמן הזה ל-3 "פעימות" במהלך היום. כך, תוכלו למשל להקדיש כשעה בין 12:00 ל-13:00, חצי שעה ב-15:00-15:30 וחצי שעה נוספת ב-17:00-17:30. בין ההפסקות הללו, תוכלו לתת להם לערוך פעילויות יצירה או ליהנות מזמן מסך, וכך הם יהיו עסוקים ואתם תוכלו לשוב לעבודה ולמטלותיכם ללא הפרעה. 
טיפים להורים לניהול למידה מרחוק: אימא עוזרת לבנה ללמוד מול המחשב
  • חלקו נכון את לוח הזמנים שלכם כהורים

כאמור, חלוקת היום עשויה לעזור לכם לשלב בין עבודה למתן עזרה לילדכם, אך אם אין באפשרותכם לנהוג כך ועליכם לעבוד באופן שהוא יותר רציף, שקלו לסייע לו בשיעורי הבית רק אחרי שתתפנו, או להפך. קחו בחשבון שזה בסדר לסיים את העבודה מעט מוקדם יותר בשביל לעזור לילדכם, ולא לשקוע בה, נגיד, עד 20:00.
  • הגדירו אזורים שונים בבית

תמר ומומחים אחרים ממליצים לכם להגדיר 3 אזורים ברחבי הבית: פינת לימודים, מרחב למשחקים ו"משרד" שבו תעבדו. כך, ילדכם ידע להפריד בין פנאי ללימודים, ואתם תוכלו להבחין בין הזמן שאתם מקדישים לו, לבין שעות העבודה שלכם. בנוסף, אם תייחדו אזורים בבית למטרות מסוימות שהן נבדלות אחת מהשנייה, יהיה לכם קל להרגיש שאתם משנים אווירה בתום יום עבודה או הלימודים, אפילו רק על ידי מעבר לחדר אחר...
  • למדו את ילדכם לעקוב אחרי זמנים

ילדכם שואל אתכם שוב ושוב מה השעה במהלך הלמידה מרחוק, וכמה זמן נותר עד לסיומה? במקום להיות השעון הדובר שלו ולתת לו להפריע לכם במהלך שעות העבודה, למדו אותו כיצד לעקוב בעצמו אחרי הזמן. הניחו בפניו שעון, או למדו אותו למדוד זמנים בעזרת אפליקציות בטלפון הנייד שלו. למשל, הסבירו לו שכאשר השעון מגיע לשעה מסוימת, זה אומר שעבר חצי שיעור. כך, הוא יעזוב אתכם לנפשכם לכמה רגעים, וירגיש שהוא שולט בלוח הזמנים שלו.
  • הכינו מערכת שעות יפה ומקושטת עם הילד

כאשר כבר יש לכם לוח זמנים מסודר ויחסית קבוע כפי שהמלצנו, תוכלו לארגן שעת יצירה מהנה שבה תיצרו מערכת שעות יפה ומקושטת יחד עם ילדכם. השתמשו לשם כך בבריסטול גדול ובכמה צבעים שהילד ירצה, וכשהיא תהיה מוכנה - תלו אותה על הקיר באזור שבו הוא מתכנן ללמוד. חשוב שתיקחו בחשבון שגם כעת, כשמערכת השעות כתובה וכביכול נראית סגורה וחתומה, מדובר בלוח זמנים מומלץ ופתוח לשינויים. המטרה בהעלתו על הכתב היא לספק לכם ולילדכם תיעוד מסודר שיקנה לכם ביטחון.
טיפים להורים לניהול למידה מרחוק: דף לבן שמסביבו כלי כתיבה ותפוח ירוק

2. אל תפילו את מטלת הלימוד רק על הורה אחד

תמר היא אם יחידנית, ולכן אתגר הלימוד מוטל רק על כתפיה, אך זה לא חייב להיות גם המקרה שלכם. אם יש לכם אפשרות להיעזר בבן או בת הזוג שלכם, או אפילו בילדיכם הגדולים – קחו אותה בשתי ידיים והשתמשו בה. אמנם ככל שתערבו יותר אנשים בלימוד מרחוק, כך תסתבכו יותר עם ניהול לוח הזמנים המשפחתי, אך הוא יתן לכם אוויר לנשימה ברגע שתיישמו אותו. קחו בחשבון שככל שיותר בני משפחה יעזרו במלאכה - כל עוד יש להם את היכולת והסבלנות לסייע כמובן - כך יהיה לילדכם יותר זמן איכות עימם, בין אם אלו בני זוגכם ובין אם אלו האחים הגדולים של הילד, וזה ללא ספק יכול להיות לטובתו. 

3. קבלו את המגבלות שלכם

קחו בחשבון שאתם לא המורים של ילדכם, ושסיימתם בית ספר מזמן – לכן אתם לא צריכים לזכור איך ניגשים להכנת שיעורי בית, ובטח שאתם לא נדרשים לדעת את כל החומר הנלמד על בוריו. בשל כך, יתכן שלא תמיד תספיקו לבצע עם ילדכם את כל המטלות שהוא מקבל, בטח אם לוקח לכם זמן להבין מחדש את החומר הנלמד, שכנראה רכשתם בצעירותכם וכבר הספקתם לשכוח. במקרה שכזה, שבו אתם מרגישים שיש עומס בשיעורי הבית ואתם לא מספיקים לעזור לילדכם בהכול, דברו עם המורה שלו ובקשו בנימוס להוריד את כמות המטלות הניתנות. קחו בחשבון שהצוות החינוכי מודע לכך שסיימתם בית ספר מזמן – ולכן אתם לא אמורים "לשחות" בחומר הנלמד, ובטח שלא להיות "בכושר" של הכנת שיעורים.
טיפים להורים לניהול למידה מרחוק: אימא ובן יושבים מול מחשב וחושבים

כמה מילות סיכום...

תמר ללא ספק מעריכה את המורים על המאמץ שהם משקיעים כדי לעזור לתלמידים, אך היא לא בטוחה כמה ביתה באמת למדה בשיעורים המקוונים שניתנו לה. מבחינתה, התרומה הגדולה ביותר של הלימוד מרחוק הייתה החיוך הענקי והעיניים שנדלקו בכל פעם כשביתה הקטנה ראתה את כל חברי כיתתה על מסך המחשב. בין אם ילדכם מגיב באופן דומה, ובין אם הוא דווקא לא מרוצה משיטת הלמידה הזו ורק רוצה לשחק כל היום במשחקי הווידאו האהובים עליו – זכרו שזוהי ההזדמנות היחידה שיש לו לראות את החברים שלו ולהמשיך את שגרת הלימוד המבורכת. זו צריכה להיות התשובה שהוא אמור לשמוע בכל פעם כשהוא שואל אתכם עם מבט עצוב ומיואש מדוע עליו לשבת מול שיחת הווידאו וללמוד, ואם גם תשיימו נכונה את שאר הטיפים שהבאנו בפניכם בכתבה זו, גם תזכו לקבל בזכותה כמה שעות של רגיעה...
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.