print header

7 כלים שיעזרו לכם להפוך להורים טובים יותר על פי ד"ר פיל

  כולנו רוצים להיות הורים טובים יותר עבור ילדינו, וישנם שלל טיפים לשם כך. חלק מהטיפים מגיעים מאנשים שלמדו את הדרכים הנכונות והיעילות על בשרם, וחלקם מגיעים מאנשי מקצוע שמודעים לתהליכים שמתרחשים במוחו של כל ילד שגדל ומתפתח - והיום אתם תקבלו כמה מהסוג השני, שללא ספק תרצו לחקוק בראשכם. ד"ר פיל, הפסיכולוג המפורסם מהטלוויזיה שידוע כמאחד משפחות ומומחה לבעיות בגידול ילדים, מציע 7 כלים שיכולים להפוך אפילו את ההורים המתקשים ביותר למדהימים, והם נמצאים כאן לפניכם.
 
עצות להורות מד"ר פיל:  ד"ר פיל
 

1. הציבו יחד איתם מטרות ועזרו להם להגדיר את הצלחתם

אחד הדברים החשובים והמרגשים ביותר שאתם יכולים לעשות כהורים יחד עם ילדיכם זה מציאת והגדרת ההצלחות והמטרות שלהם. בחירת שאיפה שבה הילדים רוצים להתמקד ואשר מתאימה לגילם, ניהול שיחות עליה ומציאת דרך ברורה להשיגה, תעניק לילדיכם תחושת מטרה שתוביל אותם לחוות את העולם בדרך שתעזור להם גם להתמקצע ולהצליח בו. ההגדרה שתתנו להצלחה של ילדיכם חייבת להיות קשורה לתחום העניין שלהם וליכולותיהם, ולא רק לרצונות שלכם.
 
שני סוגי יעדים שכאלו, שמומלץ לשקול לקדם, הם:
  • השתלבות בחברה – בסוג זה של יעדים עליכם לעזור לילד להפוך לאדם אחראי יותר, ללמוד כיצד לעבוד בהרמוניה עם אנשים אחרים ולפתח מערכות יחסים שמבוססות על אמון הדדי.
  • פיתוח כישרונות – בסוג זה של יעדים עליכם לעזור לילד לגלות ולפתח את תחומי העניין, היכולות והכישרונות שלו. הדברים הטובים ביותר שתוכלו להעניק לילדיכם הם כלים לפתח את היכולות שבהן הם מוכשרים ולמקדם כך שיוכלו לעסוק בחייהם הבוגרים במקצוע שיממש את הכישרונות האלו.

2. הקשיבו לרצונותיהם וחנכו אותם למשמעת ברגעים הנכונים

תקשורת בריאה בין הורים לבין ילדים היא חיונית במיוחד עבור בניית מערכת יחסים פתוחה ואוהבת, שמועילה לשני הצדדים. הילדים צריכים להרגיש שיש להם כוח והשפעה מסוימים במסגרת המשפחה, והדרך הטובה ביותר לעודד את התחושה הזו היא לתת להם תשומת לב מרבית ולהקשיב היטב למה שהם אומרים – הקשבה היא מילת המפתח.
 
לעתים קרובות מדי, תקשורת עם הילדים מתרחשת בעיקר כשקורה משבר או משהו רע, אך חשוב לדבר על כל נושא גם בזמנים רגועים יותר. לדוגמה, הזמן הנכון לדבר על שעת החזרה הביתה היא לא כשהילדים כבר איחרו בחצי שעה, אלא עוד לפני תכנון היציאה שלהם. אם הם עברו על כלל שהצבתם, חסכו מהם את הדיון על כך לפחות עד לבוקר שלמחרת. צעקות ברגע המקרה הן צורת התקשורת הגרועה ביותר שיש, שכן ילדים יכולים לפתח שמיעה סלקטיבית כשהם מרגישים שלא מתחשבים ברגשותיהם. הילדים רוצים לדעת שיוכלו להרוויח זכויות מסוימות אם יעשו את מה שמצפים מהם – הם רוצים להרגיש שיש להם כוח מסוים ואפשרות להחליט על חייהם.
עצות להורות מד"ר פיל: צלליות של אב ובן יושבים ומדברים מול השקיעה
 

3. נהלו משא ומתן יעיל

כאמור, גם לילדינו יש רצונות משלהם שחשובים להם, ועל כן איננו יכולים פשוט לפסול כל בקשה שלהם על הסף. מה שאנחנו כן יכולים לעשות זה לנהל משא ומתן, כשישנם מספר כללים שיעזרו לכם לעשות זאת בצורה יעילה ונכונה, עוד טרם תתחילו בשיחה:
 
1. עליכם לדעת מה סוג האישיות של ילדיכם – זה יעזור לכם להבין איזה סוג של משא ומתן עליכם לנהל. אם למשל יש לכם ילד מרדן, הדבר האחרון שתרצו לעשות זה לגשת לשיחות בגישה תוקפנית. אם מנגד יש לכם ילד ביישן ומופנם, עליכם לעזור לו לבטא את רצונותיו בפניכם.
 
2. ודאו שילדיכם יכולים לחזות את תוצאות מעשיהם במסגרת המשפחתית, כך שיהיו מודעים לאחריות שמוטלת עליהם. למשל, עליהם לדעת שאם הם לא מנקים את החדר שלהם, הם לא יקבלו זמן מול הטלוויזיה או הסמארטפון בערבו של אותו היום.
 
לאחר היערכות זאת אתם מוכנים לגשת למשא ומתן, במהלכו עליכם לשמור על חמשת הטיפים הבאים בראשכם כדי שתוכלו לבצע אותו בדרך פורייה:
  • צמצמו את נושא הדיון ומקדו אותו כמה שיותר.
  • שאלו את ילדיכם מה הם רצונותיהם.
  • נסו למצוא פשרה ביניכם.
  • היו מדויקים מאוד בהסכם שאליו הגעתם ואל תשאירו מקום לבדיקת ומתיחת גבולות.
  • הגדירו את ההסכם שהגעתם אליו כהסכם לטווח קצר תחילה, וערכו שינויים בהמשך אם יש בכך צורך.

4. תגמלו התנהגות חיובית בדרך שמתאימה לילדיכם

אם אתם רוצים שילדיכם יתנהגו כשורה, עליכם להציב להם סטנדרטים להתנהגות שנחשבת למקובלת מבחינתכם. הורים רבים מבחינים אך ורק בהתנהגות שאינה מוצאת חן בעיניהם, מה שמוביל לסגנון הורות של תלונות ותגובות שליליות. אם תתרכזו גם בפיתוח ההתנהגות החיובית של ילדיכם, ההתנהגות השלילית תהיה הרבה פחות בולטת. בנוסף, עליכם להעניק חיזוקים חיוביים להתנהגות חיובית מיד ברגע שבו היא מתרחשת, זאת על מנת שתשוב ותתרחש גם בעתיד.
 
עבור ילדים בגילאים שונים ישנם חיזוקים חיוביים שונים, והם יכולים לנוע ממתנות כדוגמת בובות, ועד האפשרות לקבל זמן מסך מול הטלוויזיה או הטאבלט למשך מספר שעות. חשבו על הפרסים האלה כ"כסף" עבור ילדיכם – עליכם לוודא מה הדבר שהם רוצים להשיג למען רווחתם, ולספק להם אותו. 
עצות להורות מד"ר פיל: ילדה מחזיקה זר פרחים

5. שנו את הגישה שלכם לחיים אם עוד לא עשיתם זאת

כהורים, אתם מחויבים לילדיכם ברמה שאינה מתפשרת. זה אומר שלעתים עליכם לקחת חופש ארוך מהעבודה כדי להישאר עם ילדיכם בבית כשהם חולים, או לנסוע במכונית פחות יוקרתית, לחיות בבית קטן יותר ולצאת לפחות חופשות כדי לספק להם את הצרכים החיוניים ביותר שלהם. אם לא תהיו מוכנים לעשות זאת, עלולות להתפתח בעיות משמעותיות בהמשך חייכם המשותפים כמשפחה.
 
עלולה לצוץ בכם פתאום ההרגשה שהילדים שולטים בחייכם, וזה הגיוני שתחוו אותה – ההבנה שלילדים שלכם יש כוח מסוים עליכם עלולה להיות מעט לא נעימה עבור אלו שמתכננים להיות בעמדת שליטה תמיד. עם זאת, אם ברצונכם לקיים משפחה אוהבת, תומכת, מוצלחת ובריאה, עליכם לתכנן את חייכם בקפידה ולדעת מה חשוב יותר ופחות עבור המשפחה כולה. 

6. ערכו רשימת ערכים במשפחה והשוו אותה לרשימת בזבוז זמן במשפחה

אתם לא חייבים להתחרות בהסחות דעת כמו טלוויזיה, טאבלטים, משחקי מחשב ואפליקציות שונות אם אתם יודעים כיצד להדריך את המשפחה שלכם לחיים מאושרים. הדרך הטובה ביותר לגרום לילדים להקשיב לכם ולזכות בשליטה בבית היא על ידי ביצוע סדר וארגון מחשבתי הן עבור הילדים והן עבורכם, ועדיף כמה שיותר מוקדם, כשהילדים עוד צעירים. תוכלו להתחיל בהצבת 10 מטרות עליונות של המשפחה, למשל הקשבה, כבוד וכדומה. לאחר מכן ערכו רשימה של 10 דברים שנחשבים בעיניכם לבזבוז זמן, למשל צפייה בטלוויזיה למשך יותר משעתיים, וויכוחים מיותרים וכדומה.
 
כשתשוו בין שתי הרשימות, תוכלו לדעת האם אתם נמצאים בדרככם להפוך למשפחה מתפקדת ושמחה או לכושלת ומלאה בריבים וצעקות. אם גיליתם שהערכים החשובים לכם במשפחה מתנגשים עם פעילויות שאינן מועילות לה, עליכם להקדיש זמן ומאמצים כדי למנוע את אותן הפעולות, אצלכם כמו אצל ילדיכם.
עצות להורות מד"ר פיל: צלליות של משפחה על מזח מול השקיעה

7. תנו לילדיכם לראות אתכם עושים את מה שאתם דורשים מהם

מודל החיקוי המשמעותי ביותר בחייו של כל ילד הוא ההורה בעל אותו מין ביולוגי – האבא עבור הבן והאמא עבור הבת. ילדינו לומדים בעיקר על ידי התבוננות באחרים והבחנה בתוצאות מעשיהם – הם רואים מה קורה להוריהם כשהם חווים הצלחות או כישלונות, והחוויות האלה משפיעות על הדרך שבה הם יחיו את חייהם ויגיבו לאותם מקרים.
 
אתם יכולים להדריך את ילדיכם למסלול שברצונכם שילכו בו בעזרת פעולות, מילים, התנהגות והפגנת אהבה – כל דבר שתעשו מולם ישפיע עליהם. הראו להם איך להיות מאושרים ומאוזנים רגשית כמבוגרים שחווים סיפוק בחייהם. השילו כל גישה שלילית שיש בכם כשאתם מנסים לחנך את ילדיכם להצלחה. זנחו כל התנהגות הרסנית שאתם מודעים אליה והדגישו את הגישה החיובית – ילדיכם יודו לכם על כך כשיהפכו למבוגרים.
 
מקור תמונה ראשית: Craig ONeal

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו