print header

כל מה שצריך לדעת כדי לשמור על ילדינו מחנק

ילדינו דורשים מאתנו תשומת לב רבה ועלינו לשמור עליהם ולדאוג להם בכל מקרה בהם נשקפת סכנה לחייהם. למרות שבדרך כלל אנו ב"כוננות גבוהה" בזמן המשחק בגינה או בעת ההליכה לצד הכביש, דווקא בזמן הארוחות השגרתיות, ניצבים הילדים בפני הסכנה הגדולה ביותר. במחקר שנעשה בנושא חנק ממזון בקרב ילדים מגילאים 0-14, נמצא ש-60% ממקרי החנק קרו לילדים שמתחת לגיל 4, ו-40% ממקרי החנק מתרחשים כשהילדים כבר אוכלים באופן עצמאי. אחוז זה גבוה מספיק כדי להדליק אצל כולנו נורה אדומה, גם אם הילד נראה גדול מספיק כדי לאכול בכוחות עצמו. בכתבה הבאה תוכלו למצוא את סיבות החנק השכיחות ביותר (שרק חלקן הם מוצרי מזון), וכן את הדרכים למניעת חנק והפעולות שיצילו את חיי ילדכם בזמן מחנק.

חנק
 

11 סכנות חנק לילדיכם

 

1. נקניקיות

אחד המאכלים השכיחים ביותר שאנו נותנים לילדינו הוא נקניקיות בשר, שתמיד מתקבלות באהבה הן בארוחת הצהריים והן בארוחת הערב. הבעיה היא שהנקניקיות הן כמעט בדיוק בעובי של קנה הנשימה שלהם, וכשהם מקדימים קנה לוושט, הם עלולים להיחנק. כדי להימנע ממקרים כאלה, חתכו את הנקניקיות לחתיכות קטנות לאורך וגם לרוחב.

2. גזר

הגזר כמו הנקניקיות גם הוא מסוכן מאותה סיבה, אלא שהוא אף מסוכן יותר בשל היותו קשיח ויבש. אין סיבה שתמנעו מילדיכם את הירק הבריא הזה, אך דאגו להגיש אותו בצורה הנכונה. תוכלו לגרד את הגזר ולהגיש לילדכם כ"גזירים", או לבשל אותו עד שיהפוך לרך ולאחר מכן לחתוך לאורך ולרוחב.

3. ענבים

ענבים הם נשנוש מושלם שילדים אוהבים, כנראה בשל צורת ההגשה שלהם שמזכירה מאוד את החטיפים שהם מכירים משקיות הבמבה והביסלי, אך גם הם מסוכנים בשל צורתם שיכולה לחסום את קנה הנשימה. כדי להימנע מכך חתכו אותם לחצאים. כך תוכלו גם לדאוג להוציא להם את החרצנים במידה שהם לא אוהבים.

4. אגוזים

מומלץ למנוע מילדים עד גיל 7 אכילת אגוזים, בעיקר משום שרבים מהם רגילים להתעלם מההמלצה "לא לדבר עם אוכל בפה". האגוזים הם קשים ובעלי קוטר שעלול לפעמים להוות סכנה, כששאיפה אחת עלולה למשוך את האגוז לקנה הנשימה ולגרום לחנק. 

חנק
 

5. חמאת בוטנים

ילדים רבים נהנים מכפית מלאה בחמאת בוטנים שמזכירה בטעמה במבה, ובמרקמה ממרח קשיח ויבש. כפית גדולה מדי עלולה להיות קשה לבליעה ולחנוק את ילדכם שיאבק בה בגרונו. כדי להימנע מכך, הרגילו את ילדיכם לאכול את ממרח חמאת הבוטנים אך ורק כשכבה דקה על חתיכת לחם, ומומלץ לדאוג שתמיד תהייה כוס מים לצד המנה הזו.

6. מסטיקים וסוכריות

כמו שכבר הוזכר קודם לכן, ילדים שוכחים את ההמלצה שלא לדבר בפה מלא, וכשהם לועסים מסטיק או מוצצים סוכריה למשך כמה דקות ארוכות, הם עלולים לשכוח שיש להם דבר מה בפה. גם כאן שאיפה חזקה אחת מתוך התרגשות בזמן הדיבור או בעקבות התנשפות עלולה לסחוף את הממתק המתוק לתוך קנה הנשימה ולחסום אותו.

7. פופקורן

לילדים (וגם לנו) יש מנהג אהוב במיוחד; לקחת מנה הגונה של פופקורן בידיים ולדחוף לפה כמה שרק ניתן. צורתו של הפופקורן גורמת לו להיתקע בקנה הנשימה אם הגיע לשם בטעות, ובאכילה כזו, הסיכון לכך הוא כפול ומכופל. לפיכך, הימנעו מלתת לילדיכם פופקורן בכמויות גדולות והעירו להם אם הם אוכלים בצורה מסוכנת.

8. טלק

לא, אין סיבה שילדיכם ינסו לאכול טלק בטעות, אך הם כן עלולים לשחק עם התכשיר שהשארתם על ידם אחרי שהחלפתם להם או לאחיהם הקטן חיתול. אם הילד ישחרר את האבקה על פניו היא עלולה לחסום את גרונו ולגרום לחנק, ולכן חשוב להרחיקה מילדים כפי שאתם נוהגים עם תכשירים מסוכנים אחרים.

חנק
 

9. צעצועים קטנים 

הצעצוע שעולה לכולם בראש הוא כמובן הלגו, אך יש עוד שלל צעצועים, כמו צעצועי ביצת ההפתעה, שעלולים להיות מסוכנים לילדיכם. דאגו להתייחס לאזהרות הגיל שמופיעות על הצעצועים, והזכירו לילדכם שאם קשה לו להוציא חתיכה מסוימת ממקומה, עדיף שיקרא לכם לעזרה מאשר שישתמש בשיניו.

10. ג'ל מאלחש

אם ילדכם צווח ובוכה מכאבי חניכיים, אין סיבה שתמנעו ממנו טיפול מאלחש שיספק הרגעה זמנית. יחד עם זאת חשוב להקפיד שלא להגזים עם כמות הג'ל שבה אתם משתמשים, ולהתייעץ עם הרופא או הרוקח בנוגע למניעת מגע של החומר עם שאר חלל הלוע. החומר עלול להרדים את קנה הנשימה, ובכך יגרום לתינוק לשאוף רוק ומזון מבלי להרגיש.

11. בלונים

האמינו או לא, אך בלונים גורמים ליותר מקרי מוות מחנק בקרב ילדים מאשר צעצועים אחרים. כל חומר שיכול לתפוס את צורת קנה הנשימה של הילד הוא אפילו מסוכן יותר מחומר קשה שכבר מגיע בצורה מסוכנת. לכן, מומלץ להרחיק בלונים שאינם מנופחים מהישג ידם של ילדים בגילאים 3-8 , ולדאוג שלא ישחקו בפיהם עם חתיכות בלון שהתפוצץ.

חנק
 

כיצד להגן על ילדיכם מפני חנק

מעבר לפעולות מניעה, קיימות דרכים שבאמצעותן תוכלו למנוע חנק מילדיכם גם בפעולות יזומות, במיוחד במקרה חירום בו הילד נחנק. בעזרת הטיפים הבאים תוכלו לשמור על ילדיכם בריאים ושלמים.

דאגו שילדיכם ישבו ולא ישחקו בזמן שהם אוכלים

אמנם הטיפ הזה נשמע נדוש, אך הורים רבים שוכחים בעצמם את העצה החשובה הזו ומוותרים לילדיהם שניגשים לקחת ביס מדי כמה רגעים בזמן שהם משחקים ומשתוללים. על הילד לשבת ולאכול בנחת בכדי שיוכל לנשום בצורה רגילה, ולא יעשה תנועות מיותרות עם צווארו וראשו. זכרו שילד עלול להיות "בטוח" בכך שהוא יכול לאכול ולשחק בו זמנית, אך אלו הם דווקא המצבים בהם מתרחשות טעויות מצערות.

הגישו לילדכם אוכל חתוך מראש

באוניברסיטת קורנל נערך מחקר שבחן כיצד ילדים בין הגילאים 6-10 הושפעו מקבלת אוכל חתוך מראש או אוכל שעליהם לחתוך לבד. נמצא שהילדים להם הוגש אוכל חתוך מראש, ובעיקר מאכלים שדורשים מאמץ של נשיכה עם השיניים הקדמיות כדי לפרקם, היו רגועים יותר בזמן הארוחה, צייתו יותר להוריהם והיו פחות אלימים כלפי ילדים אחרים. מסקנות המחקר מוכיחות שאוכל חתוך מראש עוזר לא רק לשמירה על הבריאות, אלא גם על הרוגע והשקט בבית. 

עודדו את ילדיכם לקחת את זמנם בלעיסה

מבחינת ילדים ומבוגרים רבים, עלינו ללעוס עד שאנחנו מרגישים שאנחנו יכולים לבלוע, אך יש יתרונות רבים בלעיסה מרובה, למשל ניצול מרבי יותר של הפירוק הכימי המתרחש בלעיסה וכמובן הקטנת הסיכון לחנק. מומחים ממליצים ללעוס מזון 30 פעמים לפני הבליעה, ותוכלו לנצל את ההזדמנות הזו כדי ללמד את ילדכם כיצד לספור עד 30.

השתמשו במבחן גליל נייר הטואלט

בשלב האוראלי קשה למנוע מילדנו לדחוף דברים לפה ולפעמים אנו אף רוצים לעשות זאת במקרה של מוצצים ונשכנים. כאשר אתם בוחרים מה לתת לילדים כדי להרגיע את כאבי צמיחת השיניים שלהם, השתמשו במבחן גליל נייר הטואלט. כל שעליכם לעשות הוא לבדוק האם הצעצוע יכול להיכנס לתוך הגליל, אם התשובה היא כן, מנעו את הצעצוע הזה מילדכם.

חנק
 

חפשו את האזהרות

אריזות מזון רבות מציינות אזהרות לגבי סכנת חנק במוצריהם. במוצרים רבים האזהרות האלה נכתבו לא במקרה, אלא משום שכבר קרו מקרים בעבר בהם נחנקו ילדים (ומבוגרים) ממוצרים אלה, ועל כן יש לשים לב אליהם ולאזהרות לגביהם. אין זה אומר שעליכם למנוע את המאכלים האלה מילדיכם לחלוטין, אך עליכם לפקוח עליהם עין ולדאוג שיאכלו בצורה בטוחה.

למדו כיצד לבצע תמרון היימליך לילדים

הטיפ החשוב ביותר שתלמדו כאן הוא כיצד לפעול במצב בו ילדכם נחנק. במקרה הצורך, לפני שתתחילו לבצע את ההליך, עליכם קודם כל להזעיק עזרה ולהתקשר ל-101.

ניתן לזהות חנק לפי הסימנים הבאים:

 • הבעת לחץ ואימה על פני הילד.
 • שינוי צבע הפנים לכחול.
 • חוסר יכולת לנשום או צפצופים בנשימה.
 • חוסר יכולת לדבר.

תמרון היימליך לילד בגיל 1-8:

 • עמדו מאחורי הילד.
 • כופפו את פלג גופכם העליון עד אשר תוכלו להקיף את הילד ב-2 ידיכם.
 • צרו אגרוף בידכם החזקה כאשר האגודל מכופף וגבו בולט החוצה אל עבר בטנו של הילד בצורת משולש. היד תמוקם בנקודה שבין עצם החזה והטבור.
 • את היד השנייה הניחו על היד המאוגרפת, והשתמשו בה כדי לתמוך בתנועת התמרון.
 • בצעו לחיצות לכיוון פנים בטן הילד ולמעלה.
 • יש לחזור על הלחיצות עד ליציאת הגוף הזר.
חנק
 

תמרון היימליך לתינוקות בגיל 0-1:

 • שבו על כיסא והניחו את התינוק לאורך הזרוע החזקה שלכם כשפניו כלפי מטה, את ידכם החזקה השעינו על הירך שלכם.
 • בצעו 5 טפיחות על גבו של התינוק בעזרת כף היד (שלב 1 בתמונה).
 • הטו את התינוק מעט הצידה ונסו להוציא את הגוף הזר בעזרת אצבע.
 • במידה שלא הצלחתם, סובבו את התינוק כך שגבו מונח על הזרוע שלכם, ופניו פונות אליכם.
 • בצעו 5 לחיצות פנימה והחוצה מתחת לעצם החזה בעזרת 2 אצבעות. (שלב 2 בתמונה).
 • יש להמשיך את סדר הפעולות עד ליציאת הגוף הזר.
 • עם יציאת הגוף הזר יש להתחיל בהחייאה.
 • לחצו כאן להוראות החייאה לילדים ותינוקות על פי מד"א.
חנק
 

 

מקור: דותן בידרמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.