print header

12 דברים שמומלץ למנוע מתינוקות

  אין דבר שחשוב לנו כהורים יותר מבריאות תינוקנו הרך, וזוהי חובתנו להגן עליו מכל גורם רע שעלול להזיק לו בשלבי התפתחותו ובטווח הארוך. לרוב אנו עושים עבודה טובה ומשקיעים בתפריט ובסדר היום של התינוק את מירב המאמצים, אך במקביל לדברים שכדאי לנו לעשות קיימים גם דברים שחשוב למנוע מהתינוק על מנת לדאוג לבריאותו ולרווחתו. בכתבה הבאה תתוודעו ל-12 דברים שכאלה, ואם אתם מכירים דברים נוספים, אתם מוזמנים להוסיף אותם בתגובות ולעזור לכולנו להימנע מטעויות מיותרות.
 
אמא מנשקת את התינוק שלה

1. כריות

בניגוד למה שרבים עלולים לחשוב, כריות אינן הכרחיות עבור תינוקות ופעוטות, ולמעשה מומלץ למנוע מהם שכיבה על כריות בשנתיים הראשונות שלאחר הלידה. זאת, בשל כמה סיבות עיקריות:
  • הגברת הסכנה לחנק  ראשו העדין של התינוק עלול לשקוע לתוך הכרית, מה שיכול לחסום את הנחיריים שלו ועל ידי כך להעלות את הסיכון לחנק במהלך השינה. בנוסף, נוצות או פיסות ספוג שיוצאות מן הכרית עלולים גם הם לגרום לחנק.
  • חימום יתר של הראש  אם אתם משתמשים בכרית שעליה ציפית מפוליאסטר או בד שאינו כותנה, ראשו של התינוק עלול להתחמם יתר על המידה, דבר אשר יוביל לשיבוש בתנודות הטמפרטורה שבגופו. הזעת יתר עלולה להוביל אפילו להיפותרמיה במקרים מסוימים, אשר קטלנית לחייו של התינוק.
  • סכנה לנקע בצוואר  רוב הכריות לתינוקות הן צמריריות ולא שטוחות, אך המבנה הזה עלול דווקא לגרום נזק לצוואר התינוק אם הוא ישן בתנוחה שמאמצת אותו למשך כמה שעות.
  • העלאת הסיכויים לתסמונת הראש השטוח  שינה למשך זמן רב, בייחוד על כריות רכות, עלולה להעלות את סיכויי התינוק ללקות בתסמונת הראש השטוח בעקבות הלחץ המתמשך בחלקו האחורי של הראש, גם כאשר הוא מופנה הצדה. בעוד שחשוב להשכיב את התינוק על הגב, אתם עלולים להזיק למבנה ראשו של ילדכם אם תתנו לו לישון על כרית.
במקרה שבו אתם עדיין מעוניינים שהתינוק יישן על כרית, חשוב לבחור בכרית שטוחה ומוצקה, וכמו כן לדאוג שהתינוק לא יישאר באותה התנוחה למשך יותר משעתיים. 
 

2. קרם הגנה

עורם של תינוקות רגיש ועדין מאוד, ולפיכך הדבר שנראה לנו ההגיוני ביותר הוא למרוח אותם בקרם הגנה בכל יציאה מהבית. עם זאת, כאשר מדובר בתינוקות שגילם פחות מ-6 חודשים, חשוב להימנע מכך. עור התינוק בגיל הזה דק מאוד, ולכן הוא סופג את הרכיבים הכימיים הפעילים בקרמים השונים בקלות רבה, מה שאומר שהסיכון של התינוק לפתח תגובה אלרגית או דלקת הוא גבוה. כדי להימנע מחשיפה מיותרת לשמש הקפידו לחבוש לתינוקכם כובע בכל יציאה מהבית, השתדלו לצאת איתו לטיול בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב והלבישו אותו בבגדים דקים עם שרוולים ארוכים, כך שלא יהיה לו חם מחד ושלא ייחשף לקרניים המזיקות מאידך.
תקריב של בקבוק תרסיס מקדם הגנה

3. דבש

מומלץ ואף רצוי להימנע מלתת לתינוקות שעוד לא עברו את השנה הראשונה לחייהם לאכול או אפילו לטעום דבש, משום שהוא עלול להכיל נבגי חיידקים אשר יכולים להוביל בקלות לבוטוליזם בקרב תינוקות. בעוד שהמחלה הזו נדירה, היא עשויה להיות קטלנית אם נדבקים בה. מסיבה זו, רופאים ממליצים למנוע לגמרי דבש מתינוקות בשנה הראשונה לחייהם, שכן רק לאחר מכן המעיים שלהם יפתחו מיקרואורגניזמים אשר מונעים מהחיידק מלגדול.

4. ירקות עם כמות גבוהה של ניטריטים

ירקות עשירים בניטריטים, כמו תרד, לפת, סלק, גזר, כרוב וברוקולי, עלולים לגרום לתינוק לחלות ב"תסמונת התינוק הכחול". תסמונת זו מתרחשת בין היתר בעקבות העובדה שגופו של התינוק אינו יכול לעבד כמויות גבוהות של ניטריטים, והתוצאה היא ירידה משמעותית ברמות החמצן שבדם, המתבטאת בצבע עורו של התינוק אשר הופך לכחול. כמה חוקרים מניחים שירקות אורגניים מכילים בתוכם פחות ניטריטים, אך עדיין לא נעשו מחקרים שבדקו את תגובת גופם של תינוקות לירקות אלה.
ברוקולי
 

5. מלח

רבים מאתנו התרגלנו להוסיף מלח כמעט לכל מנה, מה שעלול לגרום לנו להמליח מתוך הרגל גם את מזונו המוצק של תינוקנו. עם זאת, מומלץ למנוע מלח מתינוקות מכמה סיבות טובות. הסיבה העיקרית היא שהכליות של התינוק אינן יכולות לעבד מלח כמו שצריך, דבר שעלול להוביל לסיבוכים בריאותיים רבים; סיבה נוספת וחשובה לא פחות היא שהמלח עלול להחליש את רגישות בלוטות הטעם של התינוק לטעמים טבעיים, דבר שיהפוך אותו לתלוי במלח כל חייו על מנת שיוכל ליהנות ממזונו. אם אתם מודאגים מפני כמות המלח שאתם עצמכם צורכים היום, יתכן שתבינו עד כמה תוכלו לשפר את איכות חייו של תינוקכם אם תחסכו ממנו מלח בשלבים המוקדמים להתפתחותו. 

6. מיצי פירות

אגודת רופאי הילדים האמריקאית ממליצה להגביל ואף למנוע לחלוטין מתן מיצי פירות לתינוקות, בייחוד כאשר מדובר בתינוקות שגילם מתחת ל-6 חודשים. מיצי הפירות כוללים כמות גדולה של סוכר ואין בהם ערך תזונתי שלא ניתן למצוא בפירות עצמם, כך שאם תינוקכם כבר צורך מזון מוצק, אין סיבה להעדיף מתן מיצים. כדי לפנק את תינוקכם מדי פעם בחרו במיץ ידידותי לבטן כמו מיץ תפוחים או אגסים, ודללו אותו במים טרם השתייה.
זוג כוסות של מיצים טבעיים

7. שמנים מינרליים

שמנים מינרליים הם שמנים מזוקקים המשמשים חברות קוסמטיקה רבות ביצירת קרמי לחות משום שהם זולים וטובים מאוד לסיכוך. בתהליך הייצור של השמנים המינרליים מעורבים חומצות גופרתיות וחומרים ממיסים, אשר יתכן שלא תרצו שיגעו בעור תינוקכם, ובנוסף, השמנים המינרליים סותמים נקבוביות בעור ומונעים את תהליך הנשימה הטבעי שלו. תוכלו למצוא שמנים מינרליים בקרמים שונים המיועדים לאזור החיתול ובחלק מהמגבונים הלחים, כך שכדאי לקרוא את התווית של כל מוצר שכזה טרם רכישתו.
מעבר לכך, ממצאי מחקרים הראו ששמני פרפין נאגרים בחלב האם וברקמות השומן שלה, והתינוקות עשויים לספוג אחוז מסוים מהשמנים האלה כשהם יונקים, כך שמומלץ למנוע אותם גם מעצמכן אם אתן מניקות.
 

8. כובעי צמר

בימים קרים נלביש לתינוקנו כובע, מחוץ לבית וגם בתוכו, כדי לשמור על חום גופו ולהעניק לו תחושה נעימה. אפילו בבתי החולים נוכל לראות תינוקות עם כובעים, אשר עשויים לעזור לשמור על חום גופם של פגים, אך מומלץ למנוע אותם מתינוקות בריאים, משום שהם עלולים לגרום לראשם להתחמם יתר על המידה. מומחים ממליצים להסיר לילדכם את הכובע מהראש בתוך מבנים סגורים, ובמקום זאת, לספק להם מגע של עור לעור, אשר יעילותו והצורך הביולוגי בו הוכחו במחקר שנערך בשנת 2007. במהלך המחקר נמצא כי טמפרטורת החזה של האם עולה ויורדת בהתאם לטמפרטורת התינוק כדי לעזור לאזן את חום גופו.
תינוקת עם כובע גרב ישנה על דשא

9. גישה לחיות המחמד הביתיות

רבות דובר אודות הקשר המיוחד בין ילדים ותינוקות לבין חיות מחמד, ואין ספק שאם אתם מגדלים כלב או חתול בבית תרצו שהם יתחברו עם תינוקכם כבר מרגע החזרה מבית החולים. עם זאת, כדי שהקשר יתחיל ברגל ימין, חשוב שכל המפגשים הראשונים בין השניים ייעשו בנוכחותכם בלבד, ושלא תשאירו את בעל החיים שלכם עם התינוק לבד אפילו לרגע. זאת, כיוון שלתינוקות צעירים עדיין אין את הריח המאפיין בני אדם, כך שגם החיה הידידותית ביותר עלולה להניח בטעות שמדובר בפולש שחודר לשטח שלה. רק לאחר מספר פעמים במהלכן בעל החיים שלכם מתנהג בידידותיות מוחלטת, אינו נראה תוקפני, מפוחד או חושש, תוכלו לקחת צעד אחורה ולאפשר להם לשחק מולכם.

10. פלואוריד

פלואוריד עלול להיות מסוכן לתינוקות בשל יכולתו לגרום נזק למוח התינוק ולהפחית את רמת המשכל שלו, זאת על פי ממצאים שעלו במספר במחקרים. החומר נמצא במשחות שיניים רבות ובמאכלים ומשקאות שונים (דגים, אצות ים, תה), אך גם במי השתייה שיוצאים מברז המטבח שלכם. כיוון שבשנת 2015 הוחלט להחזיר את הפלואוריד למים בישראל לאחר שהוצאתו מהם אושרה שנה קודם לכן, חשוב להשתמש במסנני מים אם אתם משתמשים במי ברז לצורך הכנת פורמולה לתינוקות או ממלאים באמצעותם את בקבוקי השתייה שלהם.
תקריב של מים זורמים מברז

11. תוספים בבשר

למרות שצבעי מאכל, חומרי טעם וריח, חומרים משמרים, חומרים משפרי טעם וחומרים מייצבים הם תוספים שמומלץ לכולנו להימנע מהם, מומלץ במיוחד למנוע מתינוקות את הסטרואידים, ההורמונים והאנטיביוטיקה המתווספים למזון הבקר, אשר בסופו של דבר נמצאים גם בבשר שאנו אוכלים. החומרים האלה עלולים להוביל לבעיות התפתחותיות, לבעיות קשב וריכוז ואפילו לאוטיזם אם הם נספגים בגוף בשלבי התפתחות מוקדמים, ואם אתם עדיין מעוניינים לתת לילדיכם הצעירים לאכול בשר, העדיפו בשר אורגני, לפחות בשלבי ההתפתחות הראשוניים שלהם.

12. חלב פרה

אולי ראיתם אנשים רבים שנותנים לילדיהם לאכול מעדני חלב, אך מומלץ שלא תתנו לתינוקכם לאכול מאכלים שמכילים חלב פרה עד שיהיה בן 9 חודשים, כולל גבינה ויוגורט. הסיבה לכך היא שחלב הפרה מכיל רמות גבוהות של חלבונים, אשלגן ונתרן אשר עלולים להיות מסוכנים למערכת העיכול הרגישה של התינוק. אם תתנו לתינוקכם חלב, הוא עלול לחוש בחוסר נוחות ויסבול מהקאות ושלשולים. כתוצאה מכך, כל ערך תזונתי שהחלב עשוי להכיל לא ייספג בגופו של התינוק. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו