print header

11 הטעויות הנפוצות ביותר בגידול צמחים

גינון זה לא מדע טילים, אם אתם יכולים לחפור בור, לפתוח ברז מים ולתלוש עשבים שוטים, אתם יכולים גם לטפל בגינה משלכם. ובכל זאת אנשים רבים עושים טעויות רבות או פשוט אינם בטוחים בדרכים הנכונות לטיפול בגינה: כמה מים צריך לקבל הצמח הזה? האם העץ הזה מקבל מספיק אור שמש? האם הבור הזה מספיק עמוק עבור ירק שורש? בדיוק כפי שקל לטפח את הגינה, קל גם להרוס אותה אם עושים טעויות שניתן להימנע מהם בקלות. לפניכם 11 הטעויות הנפוצות ביותר שעושים אנשים בגינה שלהם, מהם תוכלו להימנע אם רק תדעו איך ולמה.

טעויות נפוצות בגינון
 

1. מתחילים בגדול

זה מאוד מפתה לגדל שלל ירקות ופירות שיוכלו להחליף את המוצרים שאתם קונים בסופר, או פרחים יפים שיקשטו את כל הגינה שלכם, אך אם החלטתם להתחיל בגינון ולא עשיתם את זה בעבר, יתכן שתגלו שהעבודה הזו קשה ומעמיסה מדי עבורכם וזה יגרום לתסכולים שיגרמו לכם לוותר, ובצדק. אולי אינכם בטוחים תמיד מתי להשקות וכמה להשקות כל זן, ויתכן שאפילו לא שקלתם נכון את המקום שיש בגינתכם.

אסטרטגיה טובה יותר היא להתחיל בקטן בשנה הראשונה ולגדל מעט זנים של צמחים. אם תבחרו ירק אחד שאתם אוהבים ותשקיעו בו, הגינה שלכם תהיה מוצלחת בהרבה יותר ותקבלו תחושת סיפוק מרבית מהמאמץ שהשקעתם. במשך השנים הבאות תצברו ידע וניסיון בעבודה בגינה ועם צמחים. טיפ נוסף הוא להגדיל את שטח הנטיעה שלכם לאט לאט בכל עונה, ולהוסיף זן חדש לגינה בכל שנה.

לחצו כאן כדי להכיר את המדריך השלם לגידול צמחים ברחבי הבית

2. לא מכינים את האדמה לפני הזריעה

ללא אדמה פורייה, הצמחים והירקות שתגדלו לא ישגשגו. כל הכנה שהאדמה זקוקה לה צריכה להיעשות לפני הנטיעה. ברגע שהזרעים מתחילים לנטוע את שורשיהם באדמה, לא תוכלו לשנות בה דבר מבלי לסכן את בריאותם של הצמחים הצעירים שלכם. 

מומלץ להכין את האדמה בחודשי האביב, כשהיא אינה בוצית מהגשמים. רוב הצמחים צריכים בערך 15-20 ס"מ של עומק באדמה כדי לנטוע את שורשיהם כמו שצריך. אם אתם מתכננים לגדל ירקות שורש (תפוח אדמה או גזר למשל), חפרו עמוק יותר – כ-30 ס"מ. זה גם השלב שבו תרצו להוסיף את החיפוי האורגני כמו קומפוסט, דשן, עלים גרוסים וכדומה. 

3. התעלמות מאור השמש

הצמחים שלנו זקוקים לאור שמש כדי לצמוח, זה ברור לכולנו, אך עלינו להתחשב בכל אחד מהם בנפרד כשאנו בוחרים עבורו מקום בגינתנו. לכל צמח יש דרישות שמש אחרות. וודאו שאתם יודעים מה הן ההמלצות לגבי כמות השמש שהצמח שלכם צריך לקבל לפני שאתם מחליטים היכן לנטוע אותו. יש צמחים שייהנו משמש ישירה במהלך כל שעות היום, וחלק אחר שצריכים לקבל גם צל. ההנחיות באריזת הזרעים אמורות לעזור לכם, ומומלץ שתזכרו את ההגדרות ואת המשמעות שלהן:

שמש מלאה – 6 שעות שמש או יותר ביום.

שמש חלקית / צל חלקי – 3-5 שעות שמש ביום.

צל מלא – פחות מ-3 שעות שמש ביום.

טעויות נפוצות בגינון
 

4. שימוש לא נכון בדשן

יותר מדי, פחות מדי או בכלל שימוש בדשן הלא נכון או בזמן הלא נכון יגרמו לגינתכם להצמיח צמחים שאינם בריאים ושצמיחתם תהיה איטית. לדוגמה, כל הצמחים צריכים חנקן, ודשן שעשיר בחנקן יעזור לצמחים לצמוח לגודל המרבי שלהם – זה מה שאתם רוצים שיקרה לירקות הירוקים שלכם כמו הכרוב והחסה. לעומת זאת, אם תתנו להם יותר מדי חנקן, תגרמו לכך שהצמיחה שלהם תהיה כה אגרסיבית, עד ששלב ההבשלה יתחיל להתעכב. אותה ההשפעה מתרחשת גם על ירקות שורש – החלק העליון יצמח לגודל המרבי, אך הפרי האכיל עצמו יסבול מבעיות בהתפתחות.

מומלץ לשמור על יחס של 50-50 בין אדמה לדשן, אולם אם אתם רוצים לקבל הנחיות מדויקות יותר, מומלץ לברר עבור כל צמח בנפרד לפי מה שרשום על אריזת הזרעים.

5. השקייה עודפת או מעטה מדי

הצמחים שלכם זקוקים למים כדי לבצע את חילוף החומרים שלהם ולצמוח, אך סוגים שונים של צמחים דורשים כמויות שונות של מים. מעט מדי מים יגרמו לצמח להתייבש ולנבול, ואם לא תתקנו את המצב במהרה, הצמח עלול לאבד את היכולת שלו להחלים, גם אם תשקו אותו שוב. מצד שני, יותר מדי מים יכולים לגרום לשורשים של הצמח להרקיב, ורק שורשים בריאים יכולים לספוג את חומרי ההזנה שהצמח צריך מהאדמה, וכן להחזיק את הצמח כך שיעמוד ישר. ברגע שמערכת השורשים של הצמח נרקבת, הצמח עצמו גמור.

רוב הצמחים צריכים השקיה טובה שתחלחל לעומק האדמה 1-3 פעמים בשבוע. אם לא תשקו את הצמח כך שהמים יחלחלו מספיק באדמה, השורשים יצמחו קרוב מדי לפני השטח במקום שיעמיקו את עצמם בחיפוש אחר מים שחלחלו, דבר שיצור תחרות בין הצמחים על משאבים לרוחב במקום לעומק. אם אינכם יודעים עד כמה עמוק אתם משקים את הצמחים שלכם, בדקו את האדמה בעזרת מד לחות בעומק שבו הכנתם את האדמה לצמח שלכם.

6. שתילה בעומק לא נכון

באופן כללי, ככל שהזרע גדול יותר, עליכם לשתול אותו עמוק יותר. שתילת זרע עמוק מדי באדמה יכולה לגרום לכך שלא ינבוט, או שהוא ינבוט אך לא יקבל מספיק אור שמש כדי להמשיך לצמוח. במקרה השני, בו שתלתם זרע קרוב מדי לפני השטח, תגרמו לזרע להתייבש במהירות וגם זה ימנע ממנו מלהנביט, או שהצמח שינבוט יתייבש ולא יצליח לעמוד משום שהשורשים שלו לא יהיו עמוקים מספיק. 

זרעים מסוימים, כמו זרעי חסה, צריכים להיות קרובים מספיק לפני השטח, כך שאור השמש יפגע בהם ויפעיל את מנגנון הנביטה שלהם. כפי שאתם מבינים, לכל צמח יש את הדרישות שלו, אותן תוכלו למצוא על אריזת הזרעים שמכילה את המידע בנוגע לעומק שבו עליכם לשתול את הזרע.

טעויות נפוצות בגינון
 

7. שתילה צפופה

אם אתם שותלים את הזרעים שלכם קרוב מדי אחד לשני, אתם בעצם תיצרו ביניהם תחרות עבור חומרי הזנה ואור שמש. כפי שאתם בטח יכולים לנחש, אריזת הזרעים אמורה לספק לכם את המידע בנוגע לריווח המתאים, ומומלץ שלא לחרוג מההנחיות האלה. קשה לנו לראות בעין כמה מרווח צריך כל זרע, שאמור לגדול לצמח שגדול ממנו פי כמה וכמה. 

עם זאת, לא כל זרע שתשתלו ינבוט ולא כל צמח שנבט ישרוד, כך שגם אם שתלתם את הזרעים שלכם קרוב מדי אחד לשני, מומלץ שתסננו את חלקת האדמה שלכם ותוציאו את הצמחים שלא עומדים בתחרות נגד האחרים. יש ירקות רבים שתוכלו לעשות בהם שימוש גם אם תוציאו אותם לפני זמנם כמו גזרים צעירים וירקות ירוקים. 

לחצו כאן לצפייה במדריך שתילת הירקות, שכולל את מרווחי הגידול המומלצים עבור כל ירק.

8.  הזנחת הטיפול בעשבייה

הזמן הטוב ביותר להיפטר מעשבים בגינה הוא כשהם קטנים ומערכת השורשים שלהם צעירה. משיכת עשבים בשלב הזה לא תפריע למערכות השורשים של הצמחים שאתם מגדלים. ככל שתתנו לעשבייה לצמוח, מערכת השורשים שלה תתחזק ותגנוב חומרי הזנה מהצמחים האחרים שלכם. נסו לשמור על מינימום עשבים בגינה שלכם על ידי שימוש במעדר סביב הצמחים שאתם מגדלים. 

9. חוסר התחשבות במזג האוויר

כל סוג של אקלים הוא אדיב לסוגים מסוימים של צמחים ואכזרי לסוגים אחרים. כשאתם בוחרים את הצמח שאתם רוצים לגדל, וודאו ראשית שהוא מתאים לסוג האקלים במקום שבו אתם גרים ולעונה שבה אתם רוצים לשתול אותו. ירקות כמו שעועית, תירס, מלפפון, חציל, מלון, פלפל ועגבנייה תרצו לשתול בקיץ כשהאדמה חמה. בחורף העדיפו לשתול ברוקולי, כרוב, קייל, כרישה, אפונה, צנון ותרד.

בימי החורף, בהם מכה בצמחים שלכם רוח חזקה, תוכלו לחפות עליהם בעזרת בקבוקי חלב גדולים. חתכו את התחתית שלהם והניחו אותם על הצמח כדי להגן עליו. בימי הקיץ השקו את הצמחים שלכם בשעות הבוקר או הערב. אם תשקו אותם במהלך שעות הצהריים, בהן השמש גבוהה בשמים, טיפות המים שעל העלים יוכלו לצרוב אותם ולגרום להם נזק.

לחצו כאן כדי להכיר טיפים מקוריים נוספים לגינה

טעויות נפוצות בגינון
 

10. הגנה לקוייה על הצמחים

לא משנה היכן הגינה שלכם נמצאת, בקרבת מקום יהיו יצורים שיצפו בעבודה שלכם ויחכו שהארוחה שלהם תהיה מוכנה, ולא מדובר רק בחרקים, אלא בכל סוגי המזיקים, גם מכרסמים וציפורים. כדי להגן על הצמחים שלכם מפני האורחים הלא רצויים האלה תוכלו תמיד להשתמש בחומרי הדברה, אך רוב הסיכויים הם שבחרתם לגדל את הירקות שלכם בגינתכם בדיוק כדי לשמור עליהם נקיים מחומרים שכאלה.

במקרה שכזה תוכלו תמיד לבנות דחליל ולתלות עליו נייר אלומיניום או דיסקים שאתם לא צריכים, וכך הוא יסנוור את הציפורים ויסלק אותן. כדי להימנע ממכרסמים, דאגו לגדר את הצמחייה שלכם או אפילו להסתיר אותה מטווח ראייה (אם החיות לא רואות את הירקות יש סיכוי מופחת שיאכלו אותם). תוכלו גם לטפטף שמן מנטה חזק על כדורי צמר גפן ולהניח אותם סביב גינתכם. ריח המנטה מפריע לאף הרגיש של המכרסמים. אם הבעיה שלכם היא חשופיות, פשוט פזרו מעט מלח סביב הצמחים שלכם. 

להרחקת חרקים ומזיקים קטנטנים, תוכלו לערבב כפית סבון כלים עם כוס של אלכוהול רפואי, לערבב את הכול ולהוסיף לתערובת ליטר מים. מומלץ לבדוק את התרסיס שיצרתם על כמה עלים כדי לוודא שהצמחים שלכם אינם עדינים מדי עבורו. אחרי שווידאתם שהתרסיס בטוח עבור הצמחים שלכם, רססו את 2 הצדדים של העלים של הצמחים שלכם בכל 7 ימים. 

לחצו כאן כדי לגלות מה לעשות אם המזיקים כבר תקפו את הצמח שלכם

11. אתם לא מכירים את "הצמחים החברים" והצמחים המזיקים

"צמחים חברים" היא שיטת גידול של צמחים אשר מועילים אחד לשני כששותלים אותם זה לצד זה. הם יכולים לחזק אחד את הבריאות של השני ושל הקרקע, מונעים מזיקים אחד מהשני, מונעים נזקי אקלים שונים ואפילו יכולים להגביר את איכות היבול. כמובן שאם יש "צמחים חברים", קיימים גם צמחים שמזיקים אחד לשני, ומומלץ להכיר גם אותם. 

למשל, תפוחי אדמה מומלץ לגדל על יד כוסברה, ציפורני החתול, שעועית, תירס וכרוב, אך מומלץ להימנע מגידול על יד דלעת, דלורית, מלפפון, מלון, חמנייה ועגבנייה. התייעצו עם המוכר במשתלה לפני שאתם קונים את הזרעים שתתחילו לגדל, כדי לדעת בדיוק אילו צמחים יועילו לגינתכם ואחד לשני בצורה היעילה ביותר.

מכירים עוד טעויות שאנחנו עושים בגינה?

שתפו אותם איתנו בתגובות ועזרו לכולנו להימנע מהם.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.