print header

זה מה שהתנוחות בהן אנו ישנים כזוג מעידות על מערכת היחסים שלנו

 מחיזוק המערכת החיסונית ועד לסיוע בהורדת מתחים, שינה לצד אדם אהוב טומנת בחובה יתרונות בריאותיים מגוונים, ובמקביל פסיכולוגים רבים משוכנעים שהתנוחות שבהן אנו ישנים כזוג מעידות במידה רבה על מערכת היחסים שלנו עם האדם שאיתו אנו חולקים את יצוענו, כשלטענתם הן עשויות להצביע גם על בעיות או מתחים סמויים... בכתבה שלפניכם תגלו מה אומרות 12 תנוחות שינה זוגיות שונות על מערכת היחסים, מה בעצם מנסה תת-המודע שלנו לאותת לנו בהקשר זה, וגם מה הם היתרונות הבריאותיים או החסרונות של תנוחות כאלה ואחרות.
 

1. כפיות

 
תנוחות שינה: כפיות
תנוחה אינטימית במיוחד שאין מי שלא מכיר, שמעניקה תחושת חמימות וסיפוק רגשי כתוצאה מהמגע הרך הכרוך בה, ומתברר שיש לה כמה יתרונות: היא מסייעת להוריד לחץ מהגב ומקלה על נחירות, אבל מעל לכל - היא מעידה על כך שאתם, כבני זוג, סומכים זה על זו ויוצרים לעצמכם מעין מרחב מוגן משלכם, מה שמעניק לכם תחושת ביטחון. יחד עם זאת, אם אתם ישנים בתנוחה הזו, אתם צריכים לשים לב למפרקי הכתפיים והברכיים שלכם, ולדאוג שלא יפגעו.

2. פנים אל פנים ורגליים משולבות

תנוחות שינה: איור של בני זוג ישנים בתנוחת פנים אל פנים ורגליים משולבות
תנוחת שינה שעשויה להעיד על אינטימיות רבה, מזכירה חיבוק חם ונפוצה לרוב בקרב זוגות בשלבים הראשונים של הקשר שלהם, אך יש כאלו המאמצים אותה גם להמשך. היא אמנם לא נוחה במיוחד לאנשים רבים ולא משאירה הרבה מקום לתנועה, אך מעידה בעיקר על כך שבין בני הזוג קיימת תשוקה רבה; מצד שני, היא עלולה להוות סימן לכך שבני הזוג מפתחים תלות שיתופית והסתמכות-יתר זה על זה, ועל כן כדאי לשים לב לכך. 

3. גב אל גב עם מגע

תנוחות שינה: איור של זוג ישן בתנוחת גב אל גב
תנוחה מרגיעה ונוחה למדי, היות והיא מאפשרת לבני הזוג ליהנות ממגע פיזי מצד אחד ועדיין לשמור על המרחב האישי של כל אחד מהם. פסיכולוגים טוענים כי שינה בתנוחה הזו מצביעה על איזון בריא בין אינטימיות וקרבה לבין שמירה על עצמאות והמרחב האישי במערכת היחסים. אם אתם בוחרים לישון באופן הזה, זה כנראה אומר שאתם חשים בנוח האחד עם השני ולא צריכים יותר מדי מחוות חיצוניות כדי להוכיח את אהבתכם זה לזו, עם כי עדיין אתם רוצים לבטא אותה בצורה מסוימת. 

4. פנים אל פנים ללא מגע

תנוחות שינה: איור של בני זוג ישנים בתנוחת פנים אל פנים (ללא מגע)
מצד אחד, יש הטוענים כי היעדר המגע בתנוחה הזו עלול להעיד על בעיה במערכת היחסים, ופסיכולוגים מסבירים שהיא מצביעה על רצון עז להפיק יותר ממערכת היחסים וליהנות מיותר תשומת לב, אינטימיות ותקשורת בין אישית, דברים שאולי חסרים לאחד או לשני בני הזוג במערכת היחסים שלהם. מאידך, אחרים טוענים כי התנוחה הזו מאותת על רצון לחלוק משהו עם בן או בת הזוג, יחד עם פתיחות וקשב גדולים, והיא אף מתאימה מאוד כדי לייצר שיחה לפני השינה, וכך יכולה לעודד את האינטימיות ולקדם קשר פתוח ומבין יותר.

5. ראש על החזה

תנוחות שינה: איור של זוג ישן בתנוחת ראש על החזה
בחירה בתנוחה הזו עשויה להעיד על שיתוף פעולה טוב בין בני זוג ועל תפיסתם כמעיין "צוות לעניין", שבו רומנטיקה ורוך עדיין נוכחים במערכת היחסים. אם זאת תנוחת השינה הזוגית שלכם, ניתן לומר כי אתם סומכים זה על זו ומוכנים להתמודד עם בעיות ואתגרים שונים ביחד. בדומה לתנוחת הכפיות, גם בתנוחה זו קיים יסוד המרחב המוגן, כאשר הצד המחבק מעניק תחושת ביטחון לצד המחובק. עם כל הכבוד לרומנטיקה, מוכרחים להודות, התנוחה הזו אינה נוחה במיוחד, ובבוקר שאחרי בן הזוג המחבק עלול לסבול מכאבים, תחושת נימול או מוגבלות תנועה של הידיים, כך שלא כדאי לכם לאמץ אותה באופן קבוע.

6. הצד שלו – הצד שלה: שינה בקצוות המיטה

תנוחות שינה: איור של זוג ישן בתנוחת "הצד שלו-הצד שלה"
בתנוחה זו לא מתקיים מגע פיזי בין בני הזוג ואף קיים מרחק רב יחסית ביניהם. פסיכולוגים טוענים כי הדבר עלול להצביע על בעיות כלשהן באינטימיות או אפילו באמון הקיים במערכת היחסים. אם כאשר אתם הולכים לישון אתם מתרחקים זה מזו במטרה להירדם במהירות, ייתכן שהסיבה לכך טמונה בעימות בלתי פתור ביניכם, בסכסוך כלשהו או מריבה שיצרה תחושות טינה. שפת הגוף הסגורה מעידה על כך שאתם מעדיפים "לטאטא מתחת לשטיח" את הבעיה ולהתעלם ממנה במקום לשוחח בפתיחות וללבן את הדברים וכדאי לשנות את המצב הזה בהקדם.

7. "כוכב הים"

תנוחות שינה: איור של זוג ישן בתנוחת "כוכב הים"
תנוחה שנוחה ומעניקה מרווח רחב עבור אחד מבני הזוג, לעומת השני שנאלץ להתכווץ בפינתו. מבחינה בריאותית, המשמעות כאן היא שצד אחד נהנה משינה ערבה, משחרור מתחים ומהפחתת הלחץ על עמוד השדרה, בעוד הצד השני מסתפק במרחב אישי מצומצם ולא ממש נוח לגוף. מההיבט הפסיכולוגי ניתן לומר כי אם גם אתם ישנים כך, הדבר עלול להעיד על אנוכיות כלשהי מצד אחד מכם, בעוד שהאחר נוטה להתפשר ולצמצם את רצונותיו וצרכיו.

8. שינה על הבטן

תנוחות שינה: איור של בני זוג ישנים בתנוחת השינה על הבטן
תנוחה זו עלולה להצביע על בעיות כלשהן באמון בין בני הזוג. פסיכולוגים טוענים כי הדבר מעיד על התמודדות עם כעס ותחושת פגיעות, ומסבירים את התנוחה הזו כניסיון של בן או בת הזוג להסתיר את תחושותיהם, דבר שעלול לגרום לפיתוח חרדה מפני חשיפת הרגשות האחד בפני השני. לדבריהם, אם תנוחה זו הופכת להרגל, זה אומר שהגיע הזמן לשיחה מלב אל לב ביניכם לבין בני זוגכם, שבה תוכלו לפרוק את כל מה שעל ליבם. עם כל זה לא מספיק, דעו לכם גם כי שינה על הבטן אינה מטיבה עם הגוף: היא יוצרת לחץ על עמוד השדרה, בייחוד על החוליות שבחלק התחתון של הגב, ומכריחה את הגוף להטות את הראש לאחד הצדדים. אם גם אתם נוטים לישון על בטנכם אך רוצים להימנע מכך, היכנסו לכתבה הבאה ולימדו על סגולות השינה על הגב וכיצד תוכלו לאמץ לעצמכם אותה. 

9. "חיבוק רגליים"

תנוחות שינה: איור של בני זוג ישנים בתנוחת חיבוק רגליים
תנוחה זו מאפשרת מגע פיזי יחד עם נוחות ושמירה על מרחב עצמאי, אבל מעל לכל היא סימן לתשוקה ולחיבור רגשי עמוק שקיימים במערכת היחסים. אם גם אתם ישנים כך, זה יכול להצביע על כך שאתם רואים בזוגיות שלכם כמעין איחוד, ושאתם נאמנים מאוד זה לזו. מנגד, אם רק אחד מבני הזוג חותר למגע, ייתכן שהגיע הזמן להעריך מחדש את מצב האיזון בקשר שלכם, ולבחון מה מביא כל אחד מכם אל תוך מערכת היחסים.

10. פנים אל פנים (כולל מגע)

תנוחות שינה: איור של בני זוג ישנים בתנוחת פנים אל פנים (כולל מגע)
בתנוחה זו שני בני הזוג שוכבים כשהם פונים זה כלפי זו, כשפניהם, כתפיהם וגופם מקבילים זה לזה. אם אתם ישנים כך, דעו כי תנוחה זו היא ברוב המקרים סימן לקרבה רבה בין בני הזוג, וסימן לכך שאתם מרגישים נינוחים מאוד זה בחברת זו וחיים יחד בהרמוניה. אתם מפגינים באמצעותה קרבה ואינטימיות, אך גם רצון כנה לא "לחנוק" האחד את השנייה במגע מתמשך. אך אם להיות כנים לרגע, צריך גם לומר שהתנוחה הזו ככל הנראה אינה אידאלית לשנת לילה טובה - אחרי הכל, מי היה מעוניין שמישהו ינשום וינשוף הישר אל פניו למשך לילה שלם?

11. ראש על הכתף

תנוחות שינה: איור של בני זוג ישנים בתנוחת ראש על הכתף
בדומה לתנוחת הראש על החזה, גם כאן קיים מרכיב של הגנה; בן הזוג המחבק מעניק תחושת ביטחון ובכך משדר יציבות וכן את ההרגשה שהוא תמיד נמצא שם על מנת לספק לצד השני תמיכה. הצד השני, מאידך, רוכן עם ראשו כלפיו, כמי שזקוק להגנתו וחש בנוח במחיצתו. פסיכולוגים טוענים שאם אתם ישנים בצורה שכזאת, זה מעיד על כך שזה מביניכם המושיט את ידו הוא המוביל יותר מבין שניכם, אך באופן 'בריא' שאינו מעיד על השתלטות צד אחד על מערכת היחסים. למעשה, זה מצביע על כך שאתם חשים ביטחון ברגשותיכם זה כלפי זו, ועל כן מבחינה פסיכולוגית זוהי תנוחת שינה נהדרת; מן הצד השני, מבחינה בריאותית היא קצת פחות מועילה, מכיוון שיש סיכוי גבוה שאחרי לילה של שינה כך, בן הזוג המחבק יקום עם יד כואבת.

12. "התנוחה החופשית"

תנוחות שינה: בני זוג בתנוחת השינה החופשית
אם אתם מהזוגות שמעדיפים תנוחות שינה שונות ונוטים להתגלגל ולהסתובב מצד לצד במהלך הלילה, אך עדיין רוצים ליהנות ממגע פיזי - התנוחה הזו בדיוק בשבילכם. בתמונה שלפניכם, אחד מבני הזוג ישן על גבו כשידו מונחת על גבה של זוגתו, שישנה בתנוחת העובר. תנוחה זו מצביעה על אכפתיות רבה של בני הזוג זה מזו ועל רצון להביע את רגשותיהם זה כלפי זו, לצד הרצון לאפשר מרווח מסוים אחד לשני ולא 'לחנוק' את בן או בת הזוג. כמו כן, תנוחה זו מאפשרת שנת לילה נוחה וטובה לשני בני הזוג. תוצאות סקר שנערך בבריטניה הראו ש-94% מהזוגות שישנו יחד תוך כדי מגע היו מאושרים יותר ומרוצים יותר ממערכת היחסים שלהם, לעומת 68% בלבד מבין אלו שנוהגים לישון ללא מגע משותף.

מקור התמונות: Bright Side

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.