print header

6 יתרונות של שינה על הגב וכיצד תסגלו זאת לעצמכם

 אם נשאל אנשים שונים מהי תנוחת השינה המועדפת עליהם, ברור לנו שנקבל תשובות מגוונות: יש כאלו שיגידו על הגב ויש כאלו שמעדיפים על הבטן או על אחד הצדדים. גם אם נברר עם מומחים מה היא תנוחת השינה המומלצת ביותר לבריאותנו, נקבל דעות חלוקות – אך יכול להיות שקצת פחות; יש כאלו שיאמרו כי שינה על צד שמאל היא הטובה מכולן, אך רבים מאוד יגידו שדווקא שינה על הגב היא הנכונה והבריאה ביותר. הסיבות שהם מספקים הן בהחלט טובות ויכולות לגרום ללא מעט מאיתנו שישנים כיום בתנוחת שינה אחרת, לשנות את המצב הזה. כדי שתבינו על מה אנחנו מדברים הכנו לכם מדריך שיבהיר לכם בדיוק מהם היתרונות שהרופאים מייחסים לשינה על הגב, וכן כמה טיפים שיעזרו לכם לאמץ את ההרגל הנכון הזה.

שינה על הגב: אישה ישנה על הגב

6 היתרונות של שינה על הגב

1. מפחיתה בעיות גב/צוואר

מאחר ובשינה על הגב גופכם נותר ישר ומשקל הגוף מתחלק באופן שווה יותר, תנוחת השינה הזו מפחיתה את הלחץ שנגרם לו משינה בתנוחות אחרות, כך מעידה ד"ר אווה שמבן. אם אתם משתמשים בכריות נוספות חוץ מכרית הראש כדי לתמוך בחלקים שונים בגופכם תוך כדי השינה, התוצאות יכולות להיות אפילו טובות יותר, כיוון שהן מסוגלות להוריד לחץ מהחוליות בגוף ולהיטיב מאוד עם הראש והצוואר שלכם.

2. משחררת את השרירים שלכם

השינה על הגב מסייעת בשיכוך המתח שמופעל על חגורות השרירים בצוואר, בכתפיים ובאזורים הקרובים אליהם. זה לא רק מונע כאבי שרירים כשאתם קמים בבוקר – אלא אף משפר את איכות השינה שלכם באופן משמעותי ומונע תופעה של נדודי שינה.

שינה על הגב: פניו של אדם הישן על גבו

3. מונעת הופעת "קמטי שינה" על הפנים שלכם

שינה על הצד, כאשר פניכם נמצאות על גבי הכרית, עלולה לגרום לקמטים הידועים כקמטי שינה שמופיעים בעיקר לאורך הרקות, סביב העיניים, לצדי הלחיים וסביב הפה, כך מסביר רופא העור ד"ר קצ'יו לי. הוא מוסיף ואומר שאצל אנשים שישנים על צד אחד במשך שנים ארוכות, לרוב יתפתחו הקמטים על צד הפנים שעליו הם ישנים. לעומת זאת בשינה על הגב אתם לא גורמים חיכוך עור הפנים בכרית, וכך למעשה אתם מסייעים לעור להישאר חלק וכן נמנעים מהתפתחות אי-סימטריה בין שני צדי הפנים, דבר שבהחלט יכול להיגרם עקב שנים של שינה על הצד.

4. מצמצמת הופעת קמטים על צווארכם

בנוסף לכך שהשינה על הגב מונעת התפתחות קמטים באזור הפנים, כפי שציינו בסעיף הקודם, היא גם מצוינת להפחתת הקמטים שנוצרים על הצוואר. בשכיבה על הצד או על הבטן מופעל לחץ גדול יותר על מספר נקודות בצווארכם, דבר שגורם לשבירת הקולגן שבעור ומוביל להתפתחות אותם קמטים טורדניים. ד"ר שמבן מסבירה שמאחר ובשכיבה על הגב אתם לא דוחפים את ראשכם מטה כלפי החזה, הצוואר שלכם נותר מתוח וכך מצטמצם הסיכון שיופיעו עליו קמטים.

שינה על הגב: עין של גבר עם קמטים סביבה

5. בולמת התפרצויות אקנה

הכרית האהובה שלנו, או יותר נכון הציפית שמכסה אותה, עלולה להיות מצע פורה להתפתחות של בקטריות שונות הגורמות לזיהומים בעור הפנים שלנו ולהופעתם של פצעוני אקנה. כדי למנוע זאת חשוב לא רק לזכור להחליף ציפיות ולדאוג לכבס אותן לעיתים קרובות, אלא גם פשוט להימנע מהצמדת הפנים אל הכרית בשינה. הדרך הפשוטה ביותר לעשות זאת היא כמובן שינה על הגב, שתרחיק את עור הפנים שלכם ככל האפשר מהנגעים שעלולים להיות על הכרית.

בנוסף, אם אתם נוהגים למרוח קרמים שונים על פניכם לפני השינה, כשתצמידו אותן לכרית אתם פשוט תמרחו אותם על הציפית ותמנעו מהם את האפשרות להיספג בעור כמו שצריך. הפתרון הוא פשוט: אחרי שאתם מורחים את הקרם המתינו כ-20 דקות לפחות עד שתיכנסו למיטה, ואז הקפידו לישון על גבכם.

6. מונעת התפתחות נפיחויות בפנים

אם גם אתם קמים לעיתים קרובות משינה עם נפיחויות שונות באזור העיניים והלחיים, כדאי שתשקלו מעבר לשינה על הגב. כאשר אתם שוכבים כשפניכם צמודות למשטח מסוים – במקרה הזה לכרית – במשך כמה שעות טובות, הדבר עלול לגרום לנוזלים השונים בגוף להידחף לכיוון הפנים, מה שמוביל לאותן נפיחויות, שקיות מתחת לעיניים וכדומה. כדי למנוע את כל זה, שנו על גבכם וכך תוכלו להשיב לכל מי שישאל אתכם איך אתם נראים כל כך רעננים וחלקים הבוקר ב-"פשוט קמתי ככה".

5 טיפים שיעזרו לכם להרגיל את עצמכם לישון על הגב

1. שכבו ישר על המיטה

הדבר הראשון שאתם צריכים להקפיד עליו כדי להתחיל לישון על הגב – הוא פשוט לשכב בצורה ישרה על המיטה; אתם צריכים שהראש והצוואר שלכם יהיו בתנוחה הטבעית שלהם, ועליכם להימנע מהדחף לסובב את ראשכם הצידה או להטות את הברכיים לצדדים.

2. הגביהו מעט את הראש

שמרו על הראש מוגבה קלות בהשוואה לשאר הגוף באמצעות כרית; אתם יכולים לנסות גם לשים כרית מתחת לזרועות כדי לחוש שיש לכם תמיכה בחלק העליון של הגוף. רבים מהמומחים ממליצים על כרית כוסמת אורתופדית, כי היא שטוחה יותר וניתן לכוון אותה כך שתתאים להעדפה שלכם.

בכל מקרה, הדבר החשוב ביותר שעליכם לזכור הוא שמצד אחד לא כדאי שראשכם יהיה בדיוק בגובה הגוף, אך מצד שני הוא גם לא צריך להיות מוגבה יותר מדי – כי כך נוצרת תנוחה לא טבעית. יש להגביה את הראש רק מעט מעל הגוף.

שינה על הגב: אישה שוכבת על גבה, ראשה מונח על כרית והיא מחייכת

3. שימו כרית מתחת לברכיים שלכם

אם אתם לא רגילים לישון בתנוחה הזו, אולי תחוו מעט כאבים ולחץ באזור הגב התחתון בפעמים הראשונות שתנסו אותה; לכן יכול להיות מועיל מאוד עבורכם לשים כרית מתחת לברכיים, שתשכך את הכאב או שתקל על הגוף שלכם עד שתתרגלו לשינה על הגב.

דרך נוספת להתמודד עם התחושה הלא נעימה ואף למנוע אותה, היא לבצע מתיחות קלות לפני שאתם הולכים לישון. זה נכון בעיקר לאלו מכם שמעבירים את רוב יומם בישיבה, דבר שעלול לגרום לשרירי מיתר הברך (ההמסטרינג) להיתפס ולכאוב תוך כדאי שינה. לכן רגע לפני שאתם נכנסים למיטה והולכים לישון על הגב, בצעו את המתיחות הבאות שעשויות לעזור לכם לקום רעננים הרבה יותר משינה שכזו.

4. היזהרו מתנוחת "כוכב הים"

תנוחת "כוכב הים" – שבה אתם שוכבים על הגב ומפשקים את הרגליים והידיים לרוחב כל המיטה, יכולה להיות מאוד נוחה עבורכם, אבל היא לא מומלצת עבורכם אם אתם חולקים את המיטה עם בן או בת זוג. זה יכול לצמצם מאוד את המרחב של השותף שלכם למיטה ולגרום לו להתעקש שתחזרו לתנוחת השינה הרגילה שלכם.

הדבר הנכון הוא להקפיד, כפי שכבר אמרנו, על תנוחה ישרה שבה גופכם שטוח על המיטה עם הידיים לצדי הגוף ורגליים סגורות – כך תשיגו את כל היתרונות של שינה על הגב, וגם לא תטרידו את מנוחתו של מי שישן לצדכם.

שינה על הגב: אישה שוכבת על גבה כשידה פרושה מעל ראשה

5. התמידו

זכרו שלאמן וללמד את עצמכם לשכב על הגב זה דבר שלוקח זמן; אל תמהרו לוותר או להתייאש תוך כמה ימים רק כי בסופו של דבר אתם מוצאים את עצמכם מתעוררים על הבטן או על הצד. התמדה היא המפתח להצלחה, וככל שתקפידו על הטיפים שהבאנו כאן לפניכם ותמשיכו לתרגל את השינה על הגב – כך בסופו של דבר גופכם יתרגל אליה והיא תהפוך לטבעית עבורו.

מקור תמונה: The Sleep Judge

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.