print header

6 השאלות שחושפות נוכלים ושקרנים

כולנו עשויים ליפול קרבן לנוכלים במהלך חיינו, אנשים שינסו למכור לכם שקרים ולהאכיל אתכם בהם, כך שתיפגעו בעוד שהם ירוויחו על חשבונכם. הם יכולים להבטיח לכם שאם תקנו מהם מוצר מסוים בכמויות גדולות תוכלו למכור אותו ולשלש את השקעתכם, או שאם תתרמו להם כמות כסף נאה, הם יוכלו להחזיר לכם את אותה ההשקעה בריבית בעזרת תכנית גאונית שיש להם, וקיימות עוד דרכים רבות. 

כל נוכל משקר. מטרתו של השקר היא להטעות אותנו ולמנוע מאתנו מלגלות את האמת, אשר עשויה להציל אותנו מטעויות שנעשה כל עוד נאמין בדברים שאינם מבוססים על המציאות. למזלכם, היום תלמדו את 6 השאלות שעליכם לשאול כשאתם מרגישים שנוכל מנסה להניא אתכם לעסקה המבוססת על שקרים ותרמיות. 

זיהוי נוכלים
Will Temple

1. "איך אתה יודע את זה?"

זו היא השאלה הראשונה שעליכם לשאול את האדם שמנסה לספק לכם מידע אשר אינכם בטוחים באמינותו. השאלה הזו חושפת באופן מידי את מקור המידע ואמורה להעניק לכם תובנות בקשר לביסוס המדעי או המחקרי לגביו במידה ומדובר בנושא שקשור לתחומים אלו. למרות שזו נראית כמו שאלה פשוטה, זו היא אחת מהשאלות המתקילות ביותר שתוכלו לשאול את הנוכל. היא מיידעת את הנוכל, או כל שקרן אחר, לכך שאתם לא מסוג האנשים שניתן לעבוד עליהם בקלות, ומכריחה אותו לסגת אם אין בידיו את התשובה, או להמשיך להמציא עוד שקרים, שאותם תוכלו לאתר בעזרת השאלות הנוספות.

2. "מה הן הסכנות או החששות העיקריות בנושא?"

כל מי שבדק את הנושא עליו הוא מדבר בצורה ראויה וטוען כי הוא מומחה או מבין גדול, צריך להיות מסוגל לספק הסבר לדאגות שלכם בנוגע לנושא בפרטי פרטים. תכניות כמעט ואף פעם אינן מושלמות ותמיד יש מידה מסוימת של סיכון בכל דבר. אדם שיודע על מה הוא מדבר מבין את הסיכון שכרוך בנושא שעליו הוא מדבר. אם האדם שמולכם אומר "אין שום סכנה ושום חששות", כנראה שהוא משקר לכם, או שהוא אינו מומחה כפי שהוא טוען או חושב, ועל כן מומלץ שלא תעשו אתו עסקים.

3. "מדוע לפי דעתך אחרים עשויים לסתור את דבריך?"

תמיד יש כמה דרכים לבחון ממצאים או מידע מכמה נקודות מבט שונות. לא משנה באיזה צד בדיון נמצא האדם שמולכם, תוכלו להיות בטוחים שקיים עוד אדם אחד לפחות שמחזיק בדעה הפוכה לחלוטין. גם כאן, כמו בשאלה הקודמת, אדם שעשה מחקר מעמיק בנושא עליו הוא מדבר צריך לדעת כיצד ניתן לראות את הממצאים בצורה שונה ונגדית, ולכן לא אמורה להיות לו גם בעיה להסביר זאת, אפילו אם ההסבר הוא רק היפותטי. אם הוא אינו מסוגל לספק הסבר שכזה, כנראה שהוא לא באמת יודע על מה הוא מדבר או משקר לכם בפנים.

זיהוי נוכלים
 

4. "תוכל להסביר לי את זה במונחים פשוטים?"

אדם שמנסה להניא אתכם לעשות החלטות פזיזות או להסתיר את האמת עשוי להשתמש בטרמינולוגיה מסובכת, סיפורים ארוכים ומונחים שאינכם מכירים על מנת להסיח את דעתכם ולעזור לשקר להחליק לתוך ראשכם. הרעיון שמאחורי התכסיס הזה עובד על כך שאינכם רוצים להיראות תמימים, ובמקום ליפול כתמימים לשקר, אתם מעדיפים שלא ליפול כתמימים למונחים שלא הצלחתם להבין. לעולם אל תסכימו לדבר שאינכם מבינים במלואו. אם צריך, גרמו לאדם שמולכם להסביר לכם 20 פעם עד שתבינו בדיוק את מה שהוא אומר. אדם שמומחה בנושא עליו הוא מדבר אמור להיות מסוגל להסביר אותו גם כך שילד בן 8 יבין אותו. עד שכל המידע שבידיכם הוא ברמה שלכם, הניחו שהאדם שמולכם טועה או משקר אפילו אם הוא נשמע חכם.

5. "אכפת לך אם אשן על זה?"

שקר, לא משנה כמה מסובך יהיה, נמצא תמיד בסכנה להתגלות ברגע שהוא בחוץ. אם יש לכם מספיק זמן לנתח את המידע שקיבלתם, להסתכל עליו מזוויות אחרות או להתייעץ עם אחרים, בסופו של דבר תגיעו לאמת. כשמישהו משקר לכם ומצפה שתקבלו את מה שהוא אומר, הוא מצפה שתעשו זאת מיד. הנוכל כבר יודע שהסיפור שלו לא יחזיק מעמד זמן רב עד שתנתחו אותו. אם מישהו לא מוכן לחכות ליום שלמחרת לתשובתכם ואינו מעוניין לתת לכם זמן לעכל את המידע שסיפק לכם, כנראה שהוא משקר לכם. האמת עדיין תהיה אותה האמת למחרת בבוקר, ולכן אם הוא דובר אמת אין סיבה שתמהרו לקבל תשובה.

6. "עד כמה אני סומך על הבן אדם הזה?"

זאת שאלה פשוטה שעליכם לשאול את עצמכם. עליכם לנסות לקבוע האם האדם שמולכם אמין או לא. יש כמה וכמה סיבות שבגינם אסור לכם לסמוך על אנשים אחרים; האם אתם מכירים אישית אדם שעשה עסקים עם האדם שמולכם? האם אתם יכולים להיזכר בסיפור על נוכל שעשה את מה שנראה כאילו שעושים לכם? חשבו על השאלות האלה ובחנו גם את תחושת הבטן שלכם, לרוב אנחנו לא טועים עם האינטואיציה.

זיהוי נוכלים
 

שאלות נוספות שתרצו לשאול במידה והחשד שלכם עולה

6 השאלות הקודמות עדיין לא חושפות את העובדה שאתם חושדים, וכך יש לכם יתרון על פני הנוכל והשקרן משום שהוא אינו יודע שאינכם סומכים עליו. אם לאחר ששאלתם אותן עדיין נשארתם חשדנים, יתכן שתרצו לשאול גם את השאלות הבאות.

  • "מה מקור השם שלך?" – אם הנוכל שמולכם לא מסוגל לספק לכם תשובה טובה, יתכן שבחר שם אקראי או שלקח את אחד משמותיהם של קורבנותיו הקודמים.
  • "יש לך המלצות שקיבלת?" – בררו אם לנוכל יש לקוחות קודמים אשר מרוצים מעסקיהם אתו. בקשו לדבר עם האנשים האלה ודאגו לברר אם שמותיהם ומספרי הטלפון שלהם אמתיים. 
  • "אפשר לקבל את זה בכתב?" – נוכלים בדרך כלל מעדיפים שלא לרשום את תכניותיהם על דף, ויתכן שהנוכל שמולכם פשוט יגיד לכם שאין לו זמן לעשות זאת ושהוא עסוק נורא.
  • "תוכל לדבר עם עורך הדין / היועץ הפיננסי שלי?" – גם במקרה הזה הנוכל כנראה יגיד לכם שאין לו זמן לכך, או שיקח את מספר הטלפון של איש הקשר שלכם אך לא ינסה ליצור קשר כלל.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.