print header

כל מה שאתם צריכים לדעת על קבלת גמלת סיעוד מביטוח לאומי

 התמודדות עם בעיות התפקוד היומיומיות השונות המגיעות עם הגיל - כמו גם טיפול באדם מבוגר הסובל מן הבעיות האלו - הם אינם דברים קלים, זה הרי ברור לכולנו; בין אם אתם בעצמכם סובלים מבעיות המגבילות את תפקודכם, ובין אם יש לכם הורה, סב, דוד או מכר הנמצא במצב הזה, אתם ודאי יודעים שההתמודדות הפיזית, הנפשית וגם הכלכלית היא אינה פשוטה. כדי שלא נצטרך אנו לעמוד מול המצבים המוכרים הללו לבד וללא תמיכה, חוקקה מדינת ישראל בשנת 1980 את חוק ביטוח סיעוד, המאפשר לכל אזרח ישראלי בוגר שנזקק לסיוע, לקבל גמלת סיעוד מן המוסד לביטוח לאומי; הגמלה החשובה זו לא מתבטאת כיום רק בקבלת סכום כסף מהמדינה, אלא גם באפשרות לקבלת שירותי סיוע ועזרה עד הבית. כדי להבהיר לכם מה היא בעצם גמלת הסיעוד, מה הם תנאי הזכאות לה, מה היא מקנה לכם ואיך ניתן להגיש בקשה אליה, הכנו לכם את המדריך הבא - שייתן בידיכם את כל המידע בעזרתו תוכלו לממש את הזכות החשובה הזו.

גמלת סיעוד של ביטוח לאומי: אישה עוזרת לאדם מבוגר לקרוא בספר

מה הם תנאי הזכאות לגמלת סיעוד

על פי החוק, את גמלת הסיעוד זכאי לקבל כל אדם העומד ב-6 התנאים הבאים:

1. על המבקש להיות מוגדר תושב ישראל.

2. על המבקש להיות בגיל פרישה (67 לגברים, 62 לנשים, נכון לדצמבר 2018) או מעליו.

3. כדי לקבל זכאות לגמלה מלאה, על המבקש להיות בעל הכנסות חודשיות של עד 9,906 ₪ באופן אישי, או 14,889 ש"ח באופן זוגי. מי שהכנסתו האישית עומדת על הטווח שבין 14,859-9,906 ₪ או שהכנסתו יחד עם בן/בת זוגו עומדת על הטווח שבין 22,859-14,859 ₪ - יהיה זכאי לגמלה מופחתת ב-50%.

4. על המבקש לגור בביתו או בבית דיור מוגן, במחלקה לעצמאיים או לתשושים בלבד.

5. על האדם לא לקבל גמלה סיעודית אחרת מאף גוף ממשלתי.

6. על האדם להיות זקוק לעזרת אחרים בביצוע פעולות יומיומיות בבית (התלבשות, רחצה, אכילה, התהלכות וכדומה). הקביעה לגבי מידת הנזקקות של המבקש נעשית על ידי בדיקה תפקודית מיוחדת, הנעשית מטעם ביטוח לאומי.

מכיוון שהתנאי האחרון - הבדיקה התפקודית, שתוצאותיה מועברות לביטוח לאומי על ידי הבודק - משפיעה באופן ישיר על רמת הקצבה שתקבע עבורכם, נפרט עליה מעט יותר כדי שתכירו אותה ותדעו למה להתכונן.

מהי בדיקת יכולת תפקוד?

בדיקת יכולת תפקוד נעשית בביתו של מבקש הקצבה, על ידי מעריך סיעודי הבודק את אופן התפקוד היומיומי עבור קביעת רמת הזכאות לקצבה. במסגרת הבדיקה, תובע הקצבה יתבקש להציג את המסמכים הרפואיים המעידים על מצבו, את התרופות שהוא נוטל ואת העזרים השונים בהם הוא משתמש. בנוסף יש אפשרות כי המעריך יבקש מתובע הקצבה לבצע בפניו הדגמה לאופן שבו הוא מבצע מספר מטלות יומיומיות שונות כגון לבישת בגד, רחיצת ידיים, חימום אוכל וכדומה; דעו כי כל הבקשות של המעריך צריכות להיות בהסכמתכם בלבד – אם אתם או יקירכם לא מרגישים בנוח תוך כדי התהליך, אתם רשאים לסרב לבקשות המעריך, ואף לבקש ממנו לעזוב בכל שלב של הבדיקה.

לאחר סיום הבדיקה מעביר המעריך את התרשמותו אל הביטוח הלאומי, ותוך שבועיים מתקבלת תשובה בנוגע לזכאות שהוחלטה. הניקוד שנותן המעריך על רמת התפקוד קובעת גם את רמת הזכאות המתקבלת, הנעה בין 1 (רמת הזכאות הנמוכה ביותר) לבין 6 (הגבוהה ביותר).

גמלת סיעוד של ביטוח לאומי: ידיים של אישה מבוגרת מונחות על מקל הליכה

מה מקנה לכם גמלת סיעוד

גמלת הסיעוד מעניקה לכם או ליקירכם מספר זכויות עקרוניות, שהיקפן משתנה על פי רמת הקצבה שנקבעה; הזכויות העיקריות שמקבלים הזכאים לגמלת הסיעוד הן אלו:

1. קבלת טיפול אישי בבית - הטיפול הפרטני, שנעשה בבית על ידי מטפלת סיעודית מטעם המוסד לביטוח לאומי, הוא השירות העיקרי שניתן לקבל בזכות הגמלה; המטפלת מסייעת לאדם המבוגר בכלל הפעולות היומיומיות שעליו לעשות, כמו גם בנטילת תרופות ובניהול משק הבית. מספר השעות שבהן תשהה המטפלת בבית תלוי ברמת הקצבה שנקבעה, כשמטופל ברמה 1 זכאי ל-5 וחצי שעות שבועיות, בעוד שמטופל ברמה 6 זכאי ל-28. שימו לב גם כי מרמת זכאות 3 ומעלה, שעות הטיפול השבועיות המוענקות על ידי ביטוח לאומי יורדות במקרה שבו מועסק אצל הנזקק עובד זר.

2. החלפת שעות הטיפול בכסף – כל שעת טיפול המוענקת לזכאי לגמלה על ידי המוסד לביטוח לאומי היא שוות ערך ל-204.7 ₪ בחודש, ובמקום לקבל את כל שעות הטיפול עצמן תוכלו, אם כך רצונכם, להמיר את חלקן בקצבה כספית העומדת על סכומים שווי ערך. דעו כי ברמת קצבה מספר 1 (הנמוכה ביותר) ניתן להחליף את כל שעות הטיפול בקצבה חודשית על סך 1,407 ₪, כאשר ברמות הגבוהות יותר ניתן להחליף רק חלק מהשעות.

3. קבלת שירותי סיעוד – אם אתם או יקירכם מעוניינים בכך, ניתן להחליף חלק משעות הטיפול האישי בבית או את כולן בזכאות לשירותי סיעוד אחרים, כגון: ביקור במרכז יום לקשיש, אספקת מוצרי ספיגה, קבלת לחצן מצוקה או שירותי כביסה. ברמת זכאות 1 יש צורך לבחור בין קבלת טיפול בבית או קבלת שירותי הסיעוד ללא ביקור ביתי, אך מרמת זכאות 2 ומעלה ניתן כבר לשלב בין שניהם; כך מתאפשר גם לקבל שעות טיפול ביתיות וגם שירותי סיעוד.

גמלת סיעוד של ביטוח לאומי: קשישה מתנסה בהרמת משקולות יחד עם בחורה צעירה

את הבחירה שלכם או של יקירכם כיצד לנצל את זכויות הגמלה, ניתן לעשות באמצעות הדרכים הבאות:

א. התקשרות למוקד הטלפוני 2367(ימי א'-ה, 8:00-17:00)

ב. הדפסה ומילוי של הטופס בקישור הבא והגשתו לביטוח לאומי

ג. דרך מחשבון "בחירת סל שירותים בסיעוד" באתר האינטרנט של ביטוח לאומי.

איך תגישו תביעה לקבלת קצבת סיעוד?

כדי להגיש תביעה לקבלת קצבת סיעוד עליכם להצטייד ראשית בטופס תביעה, אותו ניתן להוריד מן הקישור הבא. מלבד זאת, צריכים להיות בידיכם תדפיס רפואי הכולל את כל האבחנות, הטיפולים והתרופות שאתם או יקיריכם מקבלים באופן קבוע; אישורי הכנסות של מבקש הקצבה ובן/בת זוגו (אם יש) ל-3 מתוך 4 חודשים אחרונים; וכן ייפוי כוח מטעם מבקש הקצבה אם לא הוא זה שתובע את הקצבה בעצמו.

את התביעה, בצירוף כל המסמכים המבוקשים, ניתן להגיש באמצעות טופס מקוון באתר האינטרנט של ביטוח לאומי.

לסיכום

קצבת סיעוד היא דבר מתבקש מאוד עבור כל אדם בוגר שהחלו אצלו בעיות בתפקוד היומיומי, בין אם כאלו המונעות ממנו להתנהל לחלוטין ובין אם מדובר בבעיות פחות חריפות אך עדיין מטרידות ומפריעות. אם אתם בין אלו המוצאים את עצמכם או את יקירכם זכאים לקצבה החשובה הזו – אל לכם להסס, להתבייש או לחשוש מן התהליך – פנו אל ביטוח לאומי בהקדם האפשרי וממשו את הזכויות המגיעות לכם על שנים ארוכות של תשלום לגוף זה.

מקור תמונה: University of the Fraser Valley

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו