print header

7 דרכים להפוך את הזקנה למתנה גדולה

ככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו מבינים שהזמן היחיד שבו שמחנו באמת לגלות כי בכל יום הולדת גדלנו בשנה היה כשהיינו קטנים. כששואלים ילד קטן "בן כמה אתה?", התשובה שלו לרוב תהיה מדויקת להפליא ותיאמר בהתרגשות: "אני כבר בן ארבע וחמישה חודשים!", אך עם השנים ההתרגשות הזו מתחילה לדעוך, ועד שאנחנו מגיעים לגיל העמידה היא כבר נעלמת לחלוטין ובמקביל מתפתח הרצון להאט את התהליך או להחזיר את הזמן אחורה.

 

ככל שהשנים עוברות אנחנו מתחילים לחשוש מפני יום ההולדת, אך לפתע קורה דבר מוזר. אנחנו חוגגים את יום ההולדת ה-70, ה-80, ופתאום מגיעים לגיל 90 המופלג. כל מי שמצליח להגיע ליום ההולדת ה-90 שלו חוזר לפתע להיות ילד קטן. הוא מתרגש ובוכה מאושר, ואחרי מספר חודשים אפילו מציין בגאון כששואלים אותו בן כמה הוא: "אני בן תשעים וחמישה חודשים!". זקנה היא לאו דווקא דבר רע, וגם אם אתם מרגישים שהחיים שלכם מתקרבים לסיומם או שהכוח שבגופכם מתפוגג אט אט, זכרו שבכל רגע בחיים יש דברים אחרים שמהם ניתן ליהנות, וגם הזקנה מביאה איתה כמה מתנות קטנות ומשמעותיות שאנו לומדים להעריך רק כשאנחנו חווים אותה במלואה. אלו הם 7 הדברים שיעזרו לכם להזדקן בשלווה, ואפילו לראות בזקנה כמתנה אמתית שאין שום סיבה לחשוש ממנה.

1. הקיפו את עצמכם בחברים אמתיים

ניסיון החיים לימד אתכם להבחין בין האנשים שאתם צריכים סביבכם בחיים ואלו שלא. אתם כבר יודעים מי גורם לכם להרגיש טוב, מי מעשיר אתכם ומי נמצא שם כדי לעזור לכם, ואלו בדרך כלל אותם האנשים שעשו זאת כבר במשך עשרות שנים. אתם יודעים שיש לכם על מי לסמוך וביכולתכם להקיף את עצמכם אך ורק באנשים שאתם יכולים להחשיב כחברים אמתיים, אשר הוכיחו את עצמם כבר בעבר.

2. לעולם אל תפסיקו ללמוד

בין שאתם לומדים יכולת טכנית חדשה או זוכים לידע בתחום שלא הכרתם, לעולם אל תישארו לעמוד במקום ולהשתמש בתירוץ "הזדקנתי...". אם אינכם יודעים כיצד להשתמש במחשב, בקשו מאחד האחיינים שילמד אתכם. אם תמיד רציתם לסרוג מתנות לנכדים ואינכם יודעים איך, בקשו מאחד החברים שידריך אתכם. אם תדעו כיצד להשתמש במחשב, תוכלו למצוא את המידע הזה גם ברשת האינטרנט. הדבר החשוב באמת הוא להמשיך ולחיות את החיים כפי שחייתם אותם עד עכשיו – על ידי למידה מתמדת והפיכה ל"אני" הטוב ביותר שאתם יכולים להיות.

3. הוקירו את בריאותכם ושמרו עליה

העובדה שהגעתם לגילכם רק מראה כמה שהצלחתם לשמור על הבריאות שלכם עד כה. אפילו אם כעת גופכם חלש יותר, שמרו על מצב רוח מרומם גם אם אתם מגלים שאין באפשרותכם לבצע דבר מה, ואל תתביישו לבקש עזרה כשאתם צריכים. ככל שתשמרו על בריאותכם תזכו לשנים רבות יותר, יקיריכם יוכלו ליהנות מכם זמן רב יותר, וכמובן שגם אתם.

4. תיהנו מהדברים הקטנים שבחיים

אפילו אם אינכם יכולים לצאת לטיול הליכה בטבע הפראי שבאפריקה או לבצע קפיצת בנג'י מסחררת חושים, אתם עדיין יכולים לצחוק, וזה אחד הדברים שתוכלו לעשות לעד. למדו ליהנות מהדברים הקטנים שבחיים אשר גורמים לכם לחייך ולהתרגש. בסופו של דבר, כל החוויות האלה מייצרות את אותה התגובה בגופכם ומשחררות את אותם הכימיקלים במוחכם, והם אלו שגורמים לכם להרגיש חיים, בין שאתם מאתגרים את גופכם או נהנים מהשטויות שהנכדים שלכם עושים.

 

5. התאבלו על אלו שאינם אתכם עוד, אך המשיכו לחיות עבורם

אחד הדברים הקשים שמתלווים לזקנה זה שלא כולם ברי מזל כדי להמשיך לחיות בעולם הזה גם אחרי גיל 80, 90 או 100. חיו את חייכם במלואם עבור כל אלה שכבר לא יכולים ללוות אתכם. אם הם היו פה לצדכם ויכלו לתת לכם עצה אחת לרגע, הם היו אומרים "המשך לחיות את חייך". זהו רצונם, וזה מה שעלינו לעשות עבורם ועבור עצמנו.

6. אמרו "אני אוהב אותך" לאנשים שיקרים לכם

למרות שהם כבר כנראה יודעים זאת, משום שאמרתם את המילים האלה מאות פעמים בעבר, הזכירו לאנשים שקרובים אליכם שאתם אוהבים אותם ומעריכים אותם, במיוחד לילדים ולנכדים שלכם. בסופו של דבר הם אלו שימשיכו את הזיכרון שלכם, גם בחייכם וגם אחריכם, בעזרת החינוך שהנחלתם בהם והאהבה שנתתם להם במשך השנים. הזכירו להם זאת והם יזכרו להעניק לכם את אהבה שמגיעה לכם אחרי שנים של דאגה.

7. זכרו מה המשמעות האמתית של החיים

זכרו תמיד שהחיים לא נמדדים לפי כמות הנשימות שהספקתם לשאוף במהלכם, אלא בהתאם לרגעים שגרמו לנשימות שלכם להיעתק. היזכרו במהלך חייכם ובכל הדברים שהספקתם לעשות במהלכם, ותגלו שחייתם חיים מלאים שלא הייתם מחליפים בעד שום הון שבעולם. כל החוויות שצברתם והרגעים הזכורים מהם הפכו אתכם למי שאתם היום, ועדיין לא סיימתם את מלאכתכם. הבטיחו לעצמכם עוד רגעים שכאלה וחיו את חייכם במלואם בכל יום. בסופו של דבר, הם מה שמכניס תוכן ועניין לחייכם, והם הדברים שעליכם לחתור לכיוונם בכדי ליהנות מהם, גם בזקנה.

 

 

מקור: רחל ב.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו