print header

הסוד לאריכות ימים מפי האנשים המבוגרים בעולם

בדרך כלל, האנשים המבוגרים ביותר בעולם אינם יודעים אפילו שהגיעו להישג הזה, אלא אם כן יצרו איתם קשר מספר השיאים של גינס, או על מנת להכין עליהם כתבה בעיר מגוריהם לקראת יום הולדתם. אין ספק שלכל אחד מהם יש חכמה אותה הוא יוכל להעביר לאחרים, ולכן ברשימה הבאה תוכלו למצוא את האנשים המבוגרים ביותר בעולם (נכון לתאריך 12.1.2015) שהסכימו להתראיין ולחשוף את סיפור חייהם ואת סודם לאריכות ימים וחיים מאושרים. 

 

10. אורמה סלאק - קנדה

111 שנים ו-327 ימים (19.2.1903)

מבוגרים ביותר
 

אורמה היא האישה המבוגרת ביותר בקנדה, שם בכל יום הולדת היא מופיעה בכותרות. היא רק נולדה כשאורוויל רייט טס בפעם הראשונה במטוס, הייתה בת 20 כשהתחיל השפל הגדול בארה"ב, ובת 66 כשנחתנו לראשונה על הירח. אורמה יצאה לגמלאות בגיל 64 אחרי שלימדה הוראה בבית הספר לבנות שבבלוויל. אחרי שפרשה, התחילה לעסוק בגננות וטיילה בעולם עם בעלה שנפטר בשנת 1988. היא גם התנדבה בקרן בית החולים של בלוויל עד גיל 104, והפסיקה רק משום שכבר לא הצליחה להשיג טרמפים לשם, אבל גם אז לא וויתרה לעצמה מעולם ולפני שנה היא אפילו עשתה קצת סקי בשלג של קנדה.

הסוד של אורמה: "מאז שהייתי ילדה, העולם לא השתנה לטובה או לרעה. דברים לא משתנים, זרמו עם הזמן. מעולם לא עשיתי דבר מיוחד כדי להגיע לגילי המופלג, ויתכן שהסוד שלי טמון בגישתי החיובית לאנשים ולחיים. אינני זוכרת שאמרתי מילה רעה על מישהו אחר בכל חיי, לא לשכן, לא לבן משפחה ולא לחברים".

 

9. סאקארי מומואי - יפן

111 שנים ו-341 ימים (5.2.1903)

מבוגרים ביותר
 

סאקארי הוא הגבר המבוגר ביותר בעולם כרגע לאחר שנפטר אלכסנדר אימיך ביוני 2014, שהיה מבוגר ממנו רק ביום אחד. סאקארי היה במהלך חייו הארוכים מורה ומנהל בית ספר עד שהגיע לגיל פרישה. בספר השיאים של גינס עדיין מנסים לוודא את העובדה שסאקארי הוא אכן גם הגבר הזקן ביותר בהיסטוריה של האנושות, עובדה שתהפוך אותו לחלק בלתי ממנה, לפחות עד השיא הבא.

הסוד של סאקארי: הייתי רוצה לזכות בעוד שנה או שנתיים. אינני יודע מה סוד החיים שלי, פשוט לא מתתי עד עכשיו. דאגתי תמיד להתאמן באופן קבוע, אכלתי מעט ומעולם לא שתיתי אלכוהול, אבל זו פשוט הייתה דרך החיים שלי ולא סוד גדול".

כיום סאקארי מאושפז בבית חולים בטוקיו, ויפן כולה מחזיקה לו אצבעות. את גופו הוא כבר תרם למדע בצוואתו.

 

8. ג'והאנה קלינק - גרמניה

111 שנים ו-360 ימים (17.1.1903)

מבוגרים ביותר
 

לפני 3 חודשים, הפכה ג'והאנה קלינק באופן רשמי לאדם המבוגר ביותר בגרמניה. היא הספיקה להיות נשואה 3 פעמים, אך הולידה רק בת אחת שעדיין בחיים, ועובדה זו היא לא כה שכיחה בקרב האנשים המבוגרים ביותר בעולם. משנת 2004 היא מתגוררת בבית אבות והיא עדיין בריאה בגופה ובנפשה.

הסוד של ג'והאנה: "אני מרגישה נהדר, כאילו אני בת 60 ורק יצאתי לפנסיה. הסוד שלי לאריכות ימים הוא משטר תזונתי דל ופשוט, וביחוד טיפות בודדות של שמן או חמאה במרקים שאני מכינה".

 

7. את'ל לאנג - אנגליה

114 שנים ו-230 ימים (27.5.1900)

מבוגרים ביותר
 

את'ל לאנג היא האדם המבוגר ביותר באנגליה, והשני המבוגר ביותר באירופה כולה. היא הבריטית היחידה שנולדה בתקופת כהונתה של המלכה ויקטוריה, שעל שמה נקראה התקופה הוויקטוריאנית. בגיל 13 היא עזבה את בית הספר והלכה לעבוד במפעל לחולצות, שם נשארה בזמן מלחמת העולם הראשונה. רבים מבני משפחתה מצד אביה זכו לחיים ארוכים במיוחד, עוד מהדורות שחיו במאה ה-18.

הסוד של את'ל: "אף פעם לא עישנתי ובקושי נגעתי באלכוהול. אני שותה הרבה תה, מבשלת את האוכל של עצמי, אפילו את הלחם. מאז שאני זוכרת את עצמי, תמיד הייתי בתנועה ומעולם לא השמנתי. תמיד התעניינתי בשלומם של אנשים, יצאתי לבלות ואהבתי מאוד לרקוד. הפעם האחרונה שרקדתי לדעתי הייתה בגיל 107".

6. ויאולט בראון -ג'מייקה

114 שנים ו-308 ימים (10.3.1900)

מבוגרים ביותר
 

ויאולט בראון עוד זוכרת את הימים בהם הייתה צריכה לקום מוקדם בבוקר וללכת יחפה 5 ק"מ על מנת להביא מים למשפחתה עד השעה 9, כדי שתספיק גם לצאת ללימודים. "הצעירים היום לא יודעים אילו חיים קלים יש להם עם צנרת בכל בית ואוטובוסים לכל מקום" היא אומר, "לפעמים אני חושבת על העבר ומתחילה לבכות מרוב שהיה לי קשה".

הסוד של ויאולט: "היום אני נהנית מקריאה (ללא משקפיים) והקראת שירה. הסוד לחיי הארוכים הוא אמונתי באל ומסירותי למצוותיו, ביחוד לעשרת הדיברות. אם היה לי מסר להעביר לאחרים, הוא 'כבדו את הוריכם'. זו כנראה הדיברה החשובה ביותר".

 

5. אמה מורנו-מרטינוזי - איטליה

115 שנים ו-44 ימים (29.11.1899)

מבוגרים ביותר
 

אמה מורנו היא האדם המבוגר ביותר שאי פעם חי באיטליה, והאירופאית האחרונה שנולדה במאה ה-19. היא הייתה נשואה 11 שנים בלבד, אך לא האמינה בגירושין, ולכן רק סילקה את בעלה מהבית ונשארה נשואה עד שנפטר בשנת 1978. בנם נפטר בגיל חצי שנה, ועד היום אמה חיה לבדה באותו הבית בו התחתנה.

הסוד של אמה: "מעולם לא נגעתי בסמים ושתיתי אך ורק ברנדי שהכנתי בבית. אני אוכלת 3 ביצים בכל יום, ומפנקת את עצמי בשוקולד לעיתים, אך מעל הכל, אני משערת שהחשיבה החיובית שלי בנוגע לעתיד היא הגורם המרכזי שעזר לי לשרוד עד היום".

 

4. סוזנה מושט ג'ונס - ארה"ב

115 שנים ו-191 ימים (9.7.1899)

מבוגרים ביותר
 

סוזנה מושט ג'ונס היא האדם הרביעי המבוגר ביותר בעולם, והשלישי המבוגר ביותר בארה"ב. סבה היה עבד לשעבר שניהל חווה לאחר שהשתחרר, אותה ניהלו גם הוריה, אך היא החליטה שאלו לא החיים שהיא רוצה לעצמה, ולכן אחרי שסיימה ללמוד בשנת 1922, החליטה שהיא רוצה להיות מורה, אלא שלהוריה לא היה מספיק כסף כדי לממן את לימודיה. היא עברה לניו יורק, שם התחתנה והתגרשה לאחר 5 שנים, ומאז היא חיה לבדה והתקיימה מטיפול בילדי משפחה עשירה עבור 7 דולר בשבוע.

הסוד של סוזנה: "אני רואה את הרופא 4 פעמים בלבד בשנה ומסרבת להשתמש בתרופות, למעט נוגדי לחץ דם גבוה. בגיל 100 איבדתי את הראייה בעקבות מחלת הסוכרת, אך אני מסרבת לקבל טיפול או ניתוח נגד התופעה. כל חיי נמנעתי לגמרי מסיגריות, אלכוהול, איפור ואפילו צבע לשיער. אני ישנה בכל לילה 10 שעות והמחסור בחיי נישואים תרם גם הוא לחיי הארוכים".

 

3. ג'רלין טאלי - ארה"ב

115 שנים ו-235 ימים (23.5.1899)

מבוגרים ביותר
 

ג'רלין טאלי היא האדם השלישי המבוגר ביותר בעולם, והשני המבוגר ביותר בארה"ב. לאחרונה חשבו שהיא האדם המבוגר ביותר בארה"ב, אלא שגרטרוד וויבר (מספר 2 ברשימה) נתגלתה בדצמבר 2012. היא לא נסעה ברכב מאז הפעם היחידה שניסתה, אז לחצה על הדוושה הלא נכונה, גרמה לרכב לנסוע לאחור ונבהלה. היא לא מצטערת על כך עד היום.

הסוד של ג'רלין: "אני לא מפסיקה לזוז לעולם, אפילו היום אני ממשיכה להזיז את ידי בעזרת סריגה. שיחקתי כדורת עד גיל 104, אך רגלי נחלשו מאז. אני לעיתים הולכת לדוג עם חתני ונכדי, ואפילו תפסתי 7 דגים בפעם האחרונה. לחיי יש חוק זהב אחד: התייחס לאחרים כמו שהיית רוצה שיתייחסו אליך".

2. גרטרוד וויבר - ארה"ב

116 שנים ו-193 ימים (4.7.1898)

מבוגרים ביותר
 

גרטרוד וויבר היא האדם החי המבוגר ביותר בארה"ב והשני המבוגר ביותר בעולם. היא גם ממוקמת במקום השלישי מבין האנשים המבוגרים ביותר לאורך ההיסטוריה של ארה"ב. היא הביאה לעולם 4 ילדים, שרק אחד מהם חי עד היום בגיל 93. כשהגיעה לגיל 104 היא עברה לגור בבית אבות, ולמרות שאינה סובלת ממחלות כרוניות, מצבה מידרדר עם הזמן, אך היא עדיין יוצאת מחדרה לארוחות ולפעילויות.

הסוד של גרטרוד: "הסוד שלי הוא אמונה באל, עבודה קשה, לאהוב את כולם ולעשות תמיד כמה שאתה יכול, ואם אינך יכול, אז אל תעשה".

ביום הולדתה ה-116 קיבלה מכתב מנשיא ארה"ב ברק אובמה, בו הכריז שיום הולדתה יהיה מעתה ואילך "יום גרטרוד" בארה"ב.

 

1. מיסאו אווקה - יפן

116 שנים ו-313 ימים (5.3.1898)

מבוגרים ביותר
 

מאז מותו של ג'ירואמון קימורה ב-12 ליוני 2013, מיסאו אווקה הפכה רשמית לאדם החי המבוגר ביותר בעולם. בנוסף, היא גם האדם המבוגר ביותר שנולד באסיה לאורך ההיסטוריה, והיפנית האחרונה שנולדה במאה ה-19 ועדיין חיה. בגיל 102 היא עדיין עשתה תרגילי כושר באופן קבוע, ויכלה ללכת בכוחות עצמה ללא עזרה עד גיל 110. היום היא משתמשת בכיסא גלגלים משום שקשה לה לשמור על שיווי משקל, אך היא יכולה להזיז את עצמה לבדה בכיסא וממעטת לבקש עזרה. נקווה שנשמע ממנה שוב בעוד פחות מחודשיים, כשתחגוג יום הולדת 117.

הסוד של מיסאו: "הסיבה לכך ששרדתי עד עכשיו זה סושי ושינה טובה בכל לילה".

 

אז מי יודע, אולי אם נתחיל לאכול סושי ולישון טוב בכל לילה, נוכל גם אנחנו להגיע לגיל 110 ועדיין ללכת בכוחות עצמנו. כך או כך, האישה המבוגרת ביותר בעולם נראית שמחה מאוד ובעלת חשיבה חיובית ואהבה לחיים, שזה המסר העיקרי של רוב האנשים ברשימה לצד הבחירות הבריאות והברורות כמו הימנעות מאלכוהול וסיגריות. אם כך הסוד לחיים ארוכים ומאושרים, הוא פשוט להיות טובים לעצמכם ולאחרים. נשאר רק לאחל לכם שתזכו ל-120.

מקור: מלי קיסר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.