print header

6 שירותים חברתיים ומוקדים לבירור זכויות עבור אזרחים ותיקים

 אם ישנה אוכלוסיה אחת בישראל שזכאית לזכויות, ששנים רבות של פעילות מאומצת כבר מאחוריה וכעת מגיע לאנשיה יחס הוגן ומיטיב - זוהי אוכלוסיית גיל הזהב. לצערנו הרב לא תמיד אנו מכירים את מכלול הזכויות המגיעות לנו או להורינו הקשישים, ובכך יכול להיות שאנו מפספסים הזדמנות להיטיב ולשפר את איכות חיינו וחייהם. כדי שתהיו מודעים ולא תפספסו דבר בעניין משמעותי זה, אנו מביאים בפניכם 6 שירותים חברתיים המיועדים לבני הגיל השלישי שיכולים לסייע רבות בכל הקשור לבירור זכויותיהם וניצולם, ואנו מקווים שתשכילו להשתמש ולהיעזר בהם כדי שהזכויות המגיעות לכם בצדק ימומשו עד תומם. 

מידע וזכויות לגיל הזהב: נשים מבוגרות יושבות סביב שולחן
 

1.מוקד פניות לאזרחים ותיקים של המשרד לשוויון חברתי

המשרד לשוויון חברתי מפעיל מוקד מקצועי המיועד לאזרחים ותיקים, ויכול לספק אוזן קשבת לכל הבעיות והצרכים שלכם ושל בני משפחתכם. נציגי שירות, רכזים ויועצים נוכחים במוקד בכל זמן נתון וזמינים לקבל את פניותיכם ולספק לכם מענה. המוקד זמין לאורך כל ימי החול של השבוע, מ-א' עד ה', 12 שעות בכל יום, מ-8 בבוקר ועד 8 בערב, ומספר הטלפון שלו 8840*.

בנוסף ניתן לפנות אליו גם באופן מקוון, באמצעות הקישור הבא, שבו תוכלו להשאיר את פרטיכם ופרטי פנייתכם ולקבל תשובה ישירות מאנשי המוקד. יחד עם קבלת הפניות, המוקד דואג גם להוצאת שיחות אל האזרחים הוותיקים על מנת ליידע אותם בזכויותיהם, וכן אנשיו גם יוצאים לשטח אל מרכזי היום, המועדונים, בתי האבות והדיור המוגן כדי לשוחח עם האזרחים ולתת להם פתחון פה במקומותיהם.

2.סיוע במימון אשפוז סיעודי

קשישים רבים מגיעים למצב סיעודי, שבו הם זקוקים להשגחה וטיפול מסור תחת צוות טיפולי מוסמך לאורך כל שעות היממה. עלויות הטיפולים הללו אינן קטנות כלל, והן נופלות לרוב על כתפי בני משפחתם של הקשישים. בנושא זה חשוב לדעת שבהתאם לחוקי ביטוח לאומי, על המדינה מוטלת האחריות לסייע כספית לקשישים ולמשפחותיהם. הדבר אמנם תלוי במספר תנאים ודורש ביצוע של הליך רשמי אל מול משרד הבריאות, הכולל הגשת טפסים ומסמכים, בחירת מוסד אשפוז המוכר על ידי המדינה וגם השתתפות עצמית של המשפחה, אך בסופו של דבר העניין יכול לחסוך לכם כסף ולסייע רבות בנושא סיעוד המבוגר, ולכן מומלץ לשקול זאת בחיוב. כדי ללמוד על אופי התהליך בצורה מפורטת ולהבין לאן יש לפנות על מנת לקבל את הסיוע, לחצו כאן.
מידע וזכויות לגיל הזהב: זוג נשים מבוגרות הולכות משולבות ידיים במסדרון בית חולים
 

3. מוקד "רעות-אשל" - ייעוץ חינם בנושאי סיעוד קשישים

מעבר להוצאה הכספית ההכרחית עבור טיפול באנשים מבוגרים בעלי צרכים סיעודיים, ישנו גם הצורך בקרב בני המשפחה לקבל אוזן קשבת, להתייעץ עם אנשים בעלי ניסיון ולהבין מה הן האפשרויות השונות העומדות בפניהם בכל הנוגע לטיפול ביקיריהם הקשישים. עבור כל אלו בדיוק קיימת עמותת רעות, שבשיתוף עם אגודת אשל הקימה לאחרונה את "רעות משפחה מטפלת", אתר מיוחד בו ניתן לקבל את כל המידע הנחוץ בנוגע לנושא סיעוד הקשישים. כדי לקרוא עוד וללמוד על מרכז המידע החיוני והחשוב הזה לחצו כאן.

4. מוקד 109 – אוזן קשבת לגיל השלישי

גיל הזהב יכול להיות תקופה נפלאה שבה ממשיכים לפרוח, לצמוח וליהנות, אך מן הצד השני, הבדידות התוקפת פעמים רבות אנשים מבוגרים החיים בגפם עלולה להיות מעיקה. אפילו אם קרובי משפחתם מרבים לבקר ולדרוש בשלומם, השעות והימים שבהם המבוגרים נמצאים לבד בביתם יכולים להיות לא פשוטים, ולכן הם זקוקים לאוזן קשבת שתהיה זמינה עבורם. בדיוק לשם כך קיים מוקד 109 של עמותת מלב"ב שנותן שירות לאלפי קשישים ויוזם שיחות טלפוניות על מנת להתעניין בשלומם ולאפשר להם פתחון פה. בנוסף מפעילה העמותה מערך מתנדבים המגיעים עד לביתו של הקשיש, שם הם נפגשים עימו, משוחחים איתו ומארחים לו חברה. המוקד מסייע לקשישים בכל צרכיהם: תיקוני בית, עזרה בקניות, ייעוץ והדרכה בנושאים שונים ועוד. למידע נוסף מומלץ להיכנס אל האתר של עמותת מלב"ב, שם תוכלו לקבל פרטים נוספים על העמותה ולקרוא על שלל הפרויקטים המעניינים שהיא מפעילה עבור בני גיל הזהב.  

מידע וזכויות לגיל הזהב: אדם מבוגר משוחח בטלפון סלולרי

5. "יחידת סגולה" – מוקד זכויות לאזרחים ותיקים בעת אשפוז בבית חולים

מבוגרים רבים, מעצם גילם ומצבם הבריאותי, נוטים להתאשפז יותר בבתי החולים עקב סיבות שונות ומגוונות, אך האם ידעתם שלקשישים המתאשפזים מגיעות זכויות לא מעטות מן המדינה בכל הנוגע לאשפוזם ולטיפולים הנחוצים להם, וזאת מתוקף היותם אזרחים ותיקים? כדי לא להישאר באפלה בעניין זה ולהכיר את כל הזכויות המגיעות לכם או לקרוביכם בעת אשפוז, תוכלו לפנות אל "יחידת סגולה" - מוקדי מידע מיוחדים שהוקמו על ידי המשרד לשוויון חברתי במספר בתי חולים ברחבי הארץ, ומטרתם לספק לאזרחים הוותיקים ולבני משפחותיהם מידע אודות כלל הזכויות וההטבות המגיעות לקשיש בנוגע לאשפוזו, כמו גם לסייע להם למצותן. לפרטים נוספים בנוגע לדרכי יצירת הקשר עם סניפי "יחידת סגולה" השונים, לחצו כאן.  

6. סניפי ביטוח לאומי למען הקהילה

לא תמיד אנו מכירים את המוסד לביטוח הלאומי בהקשרים חיוביים, אך מדובר בגוף חברתי בעל חשיבות רבה, שבין היתר אמור לדאוג לרווחתנו בערוב ימינו. בדיוק לשם כך מפעילים סניפי ביטוח לאומי השונים ברחבי הארץ שירותים מיוחדים עבור בני גיל הזהב שמספקים להם אוזן קשבת, פתחון פה, שיתוף ואף סיוע בהגשמה ומימוש עצמיים. בין השירותים השונים הניתנים בסניפים אפשר למצוא שירותי ייעוץ והדרכה המועברים בסניפי הביטוח וכן בבתי הקשישים, קבוצות תמיכה מחזקות ומעצימות שמארגן הביטוח הלאומי עבור אלמנים ואלמנות, קורסים וסדנאות שונות בנושאים המעניינים את בני הגיל השלישי ועוד. באתר הביטוח הלאומי תוכלו למצוא מידע נוסף בנוגע לשירותים שמוצעים בכל אחד מן הסניפים. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו