print header

מידע חשוב על קבלת קצבאות ופיצויים מהביטוח הלאומי ומהוועדות הרפאיות

כולנו יודעים שיש לנו זכויות רבות שאנחנו יכולים לנצל במדינה שלנו: אנחנו זכאים לדמי אבטלה, לתשתיות בסביבת המגורים שלנו, זכאים לימי חופש ומחלה במקום העבודה, יש לנו חופש ביטוי, ועוד ועוד. לרוב, אין לנו שום בעיה עם הזכויות האלו, אנחנו מכירים אותן ויודעים איך לקבל אותן, אבל יש יוצא דופן גדול שחשוב להכיר, הזכויות הכספיות שלנו מול ביטוח לאומי במקרה של מחלה, פציעה או תאונה. במילים פשוטות, אם אתם סובלים מפגיעה או ירידה ניכרת באיכות החיים כתוצאה מתאונת דרכים, תאונה אישית, מחלות שונות, תאונות עבודה ועוד סיבות אחרות – מגיע לכם כסף מהמדינה! אם מעולם לא התמודדתם עם המוסד הזה בעצמכם או שמעתם סיפורים מאנשים שעשו זאת, אתם כנראה יודעים מעט מאוד על הנושא. בעזרת הכתבה הבאה תוכלו לשנות את המצב, להכיר טוב יותר את המקרים שבהם מגיע לכם לקבל פיצוי או קצבה ולהבין כיצד תהליך האישור עבורם מתנהל.
 
זכויות רפואיות בביטוח לאומי: מבנה המוסד לביטוח לאומי בירושלים

ביטוח לאומי וזכויות רפואיות

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף הממשלתי שאחראי על חלק גדול מהזכויות החברתיות של אזרחי המדינה. בהתאם לשמו, הגוף הזה הוא למעשה חברת ביטוח - כולנו משלמים לו באופן שוטף בשגרה ויכולים לקבל פיצויים כספיים תחת תנאים מסוימים. אפשר לדבר כמעט בלי סוף על הדרך שבה הביטוח הלאומי מתנהל ועל שלל התפקידים שלו, אך בכל מה שקשור לזכויות הרפואיות רצוי להתמקד בעיקר בנושא הפיצויים האפשריים ומה שמשפיע עליהם. כאן נכנסות לתמונה הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי – אנשי מקצוע אשר דנים בתביעות של מבוטחים (כלומר אזרחי המדינה) על מנת לקבוע האם לאשר אותן ואם כן, באילו תנאים.
זכויות רפואיות בביטוח לאומי: רופא רושם על דף
קביעת הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי היא למעשה מקור הזכאות לקצבאות או מענקים. אמנם יש צעדים שניתן לעשות כדי לערער על ההחלטות שלהן, אך לנושא זה נגיע בהמשך הכתבה. באופן כללי פונים אל הוועדות האלו כדי לקבל זכות לאחוזי נכות ו/או אישור לאחת מהקצבאות הבאות: קצבת נכות כללית, קצבת נכות מעבודה, קצבה לילד נכה, קצבה לשירותים מיוחדים או קצבה לנפגעי פעולות איבה ובנוסף גם במקרים שבהם יש צורך בחוות דעת רפואית עבור בקשת פטור ממס הכנסה. מי שלא יודע שיש לו אפשרות לקבל מהמדינה את הקצבאות, הפיצויים וההקלות שהוועדות האלו מוסמכות להעניק, לעולם לא יגיש תביעה ולא יקבל אותן, לכן בשלב הראשון הדבר החשוב ביותר שיש לעשות הוא להכיר כמה מהן:

סוגי הוועדות הרפואיות:

ועדת נכות כללית

זהו אחד מסוגי הוועדות החשובים ביותר אותו פוגשים רוב האנשים שמגישים בקשה לקבלת קצבת נכות כללית בגין מחלות כרוניות, מצבים רפואיים קשים או גורמים אחרים שפוגעים ביכולתם לעבוד. אנשים שנפגעו בתאונות דרכים, נפלו בביתם, יכולתם לעבוד נפגעה או שהם אינם מסוגלים לטפל בעצמם כראוי מסיבות שונות מגיעים לרוב אל וועדות שכאלה. מבחינת מחלות, סיבות אפשריות להגשת תביעה יכולות להיות סרטן, סוכרת, מחלות שמשפיעות על דרכי הנשימה, מחלות חיסון עצמי (אוטואימוניות) סיבות אחרות לנכות זמנית או קבועה ועוד. אנשי הוועדה בוחנים את המטופל ואת כל המסמכים הרפואיים שלו, ועל פי המידע הזה קובעים את רמת הפגיעה בו ואת ההשפעה של המחלה (או המחלות) על חייו – בהתאם לכך נקבעים לתובע אחוזי נכות וקצבה תואמת. ככל שהמידע יותר מסודר, מוצג בצורה טובה יותר ומגובה טוב יותר, כך עולים הסיכויים של התובע לקבל את מיצוי הזכויות המלא שלו.
זכויות רפואיות בביטוח לאומי: אדם מבוגר על כיסא גלגלים

ועדת נכות מעבודה

להבדיל מהסעיף הקודם, ועדה זו עוסקת רק במקרים שבהם פגיעה במסגרת העבודה של התובע הובילה לנכות שבגינה הוא זכאי לבקש קצבת נכות מעבודה. הוועדה קובעת האם באמת הפגיעה נוצרה בעקבות קשר ישיר עם מקום העבודה וגם את דרגת הנכות של התובע, בדומה לוועדה הכללית. משום שגוף זה עוסק אך ורק בליקויים רפואיים שקשורים למקום העבודה של התובע, הוא לא דן במצבים רפואיים שקדמו לפגיעה ויש לו אפשרות אפילו להפחית את דרגת הנכות שקשורה לבעיות הרפואיות הקודמות של התובע, לכן יש לנהוג במשנה זהירות בהתמודדות עימו. 

ועדת נכות לילד

ישראלים מבוטחים אשר גרים בארץ יחד עם הילדים שלהם שמקבלים מהם טיפול בגין מחלות וליקויים שהוכרו על ידי המוסד לביטוח לאומי (לחצו כאן כדי לצפות ברשימה המלאה), זכאים לקצבת ילד נכה שמאושרת על ידי ועדה רפואית שונה במקצת מהקודמות שתוארו. לרוב, מנסים להימנע אנשי הרפואה מזימון ילדים להופיע בפני הוועדה, לכן על מגישי בקשות שכאלה לאסוף כמה שיותר מסמכים רפואיים ואישורים שקשורים לסיבת הגשת הבקשה (גורם הנכות). גם במקרה הזה, הוועדה לא רק מאשרת את הזכאות לקצבה אלא גם קובעת את גובהה ובמקרים מסוימים היא אף מסוגלת להעניק אותה באופן רטרואקטיבי (לפרק זמן מרבי של שנה). מי שלא מכיר את כל האפשרויות האלו ואת כל הליקויים האפשריים, פשוט לא יקבל את כל מה שהחוק מאפשר לו.

ועדת נפגעי פעולות איבה

אדם שנפגע במסגרת פעולת איבה ויש לו הכרה בכך מהמדינה, והגיש תביעה לתגמול נכות בגין אותה פגיעה, יוזמן להופיע לפני הוועדה הזאת כדי לקבוע את אופי נכותו באופן זמני או קבוע. בהקשר הזה חשוב לציין שפעולות איבה יכולות להתרחש גם מחוץ לגבולות המדינה והמטרה שלהן יכולה להיות פגיעה באדם על רקע ישראלי או יהודי (פעולות אנטישמיות). התגמולים שהביטוח הלאומי יכול להעניק לאנשים עם רקע שכזה כולל לא רק קצבה, אלא גם טיפולים רפואיים ופסיכולוגיים, סיוע בשיקום, החזר הוצאות לבני משפחה ועוד.
 
ישנם מספר סוגי וועדות רפואיות נוספות, אך אלו העיקריות והחשובות ביותר עבור מרבית האוכלוסייה. למרות שמדובר בעולם גדול ומורכב שזר לרבים מאיתנו, למרבה הצער ההיכרות איתו היא לא האתגר הגדול ביותר שעומד בפני כל מי שיש לו זכות לתבוע את הביטוח הלאומי ולקבל פיצוי בדרך כזו או אחרת. אז איך בעצם עושים את זה?

תהליך קבלת קצבאות ותגמולים מביטוח לאומי

כמעט כל תהליך מול הביטוח הלאומי מתחיל בהגשת טפסי בקשה בהתאם לסיבת התביעה – כיום ניתן למצוא את מרבית הטפסים ולהגיש את הבקשה באופן מקוון באתר המוסד. אנשים שמתקשים להתמודד עם מילוי טפסים אלקטרונים יכולים להגיש אותם גם בדואר ובפקס. כבר מרגע זה של התהליך כמעט כל פעולה שמגיש הבקשה עושה יכולה להיות בעלת השלכות משמעותיות על הסיכוי שלו לקבל תגמול ועל האופי שלו. לאחר מכן, מגיש התביעה מוזמן להופיע מול ועדה רפואית (שלרוב היא מורכבת רק משני אנשים) ולהציג את עצמו, את מצבו ושורה ארוכה של מסמכים רפואיים בהתאם לסיבת הפנייה שלו. 
זכויות רפואיות בביטוח לאומי: קלסרים מלאים בניירת
למרות שעל פניו ההופעה מול הוועדה הרפואית היא אחד מהחלקים הקלים ביותר בתהליך של התובע מול הביטוח הלאומי, רבים מתקשים לעבור אותו בהצלחה ממגוון סיבות. התרגשות, השמטת מידע חשוב בעל פה או בכתב, חוסר היכרות עם נהלי הוועדה והזכויות שלו ועוד. אמנם יש ארגונים וקבוצות שמציעים סיוע במצבים שכאלה, אך לפי נהלי הביטוח הלאומי רק עורך דין רשאי לייצג תובעים מול הוועדות הרפואיות, ואלו מגדילים באחוז ניכר את סיכויי ההצלחה של התביעה. עורכי דין גם יכולים לסייע לאנשים שבקשת התביעה הראשונית שלהם נדחתה על ידי הוועדות הרפואיות, ולייצג אותם מול הגופים השונים שיכולים לערער על ההחלטה הראשונית.
 

הדרך הפשוטה ביותר להגיש תביעה לביטוח לאומי

אז כפי שהבנתם, כדי לנצל את הזכויות שלכם מול הביטוח הלאומי אתם צריכים לחקור את הנושא שמעניק לכם זכאות לתביעה, להתנהל בצורה מסודרת, לחשוב היטב לפני כל צעד ובעיקר לא לוותר. אם תצליחו לעשות זאת, ההצלחה שלכם כמעט ומובטחת כל עוד המצב הרפואי שלכם באמת מצדיק פיצוי. אם אתם חוששים מהתהליך או שיש לכם סיבה לחשוב שלא תוכלו לעשות אותו כראוי, יש כאמור פתרון לבעיה. פנייה לעורכי דין המתמחים בתביעות מול ביטוח לאומי ומיצוי זכויות רפואיות תקל עליכם מאוד ותבטיח לכם סיכויים גבוהים לקבלת פיצוי או קצבה. שיהיה בהצלחה!
 
מעוניינים להתייעץ עם עורך דין ללא התחייבות, לגבי זכויותיכם? מלאו פרטים בטופס המצורף:
 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.