print header

המדריך השלם לגידול ועיצוב צמחי אוויר

תארו לעצמכם עציצי נוי שיקשטו את ביתכם מבלי שתצטרכו לשים אותם באדניות מלאות באדמה שעלולה ללכלך את כל הבית... נשמע מופרך? ובכן, צמחי הטילנדסיה, המכונים צמחי אוויר הם בדיוק הצמחים הללו - בניגוד לצמחים אחרים, אין להם צורך באדמה שממנה הם יספגו חומרים מזינים, וייחודיות זו מאפשרת לנו להכין עבורם מגוון רחב של עציצים מרהיבים ויצירתיים כיד הדמיון. המדריך שלפניכם יציג לכם את הצמחים המופלאים האלו, ויסביר לכם כיצד לטפל בהם כדי שייהנו מאריכות חיים מרבית, יחד עם טיפים לעיצובים מדהימים לצמחים שיקשטו לכם את הבית, המשרד או אפילו את האמבטיה.

אז מה הם צמחי האוויר והיכן משיגים אותם?

צמחי האוויר, שמקורם במרכז ודרום אמריקה, שייכים למשפחה של יותר מ-540 מיני צמחים טרופיים שצומחים לאורך כל השנה. כאמור, הם אינם זקוקים לאדמה כדי לגדול ולצמוח וזאת בגלל השורשים המיוחדים שלהם, שקיימים רק כדי לעגן את הצמח לאובייקט מסוים, כמו על עצים וחפצים דוממים אחרים. את הצמחים הללו ניתן להשיג בשתי דרכים: הדרך הראשונה והמקובלת היא ללכת למשתלה הקרובה לביתכם ולרכוש משם איזה סוג של צמח אוויר שימצא חן בעיניכם. הדרך השנייה היא להנביט אותם באופן עצמאי מזרעים, אותם תוכלו גם כן לרכוש במשתלה, אולם קחו בחשבון שתהליך זה הוא מסובך וארוך מאוד, בין שנתיים לארבע שנים.

מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר

איך מגדלים צמחי אוויר?

למרות שקל מאוד לגדל ולטפל בצמחים אלו, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים לב אליהם בזמן הגידול שלהם:

1. אור

אם בחרתם לגדל צמחי אוויר באחד מחדרי הבית, דאגו לשים אותם בסביבה מוארת, למשל כשני מטרים מחלון גדול. במקרים בהם אין חלון קרוב, תאורה מלאכותית מספקת שתאיר את הצמח באופן יומי תתאים כתחליף לאור שמש. חשוב שלא למקם צמחים אלו תחת שמש ישירה, גם אם הם בתוך הבית, כי קרני השמש הישירות עלולות לייבש אותם ולהזיק להם. אם הצמחים ממוקמים בגינה דאגו שיהיו בסביבה מוצלת.
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר

2. מים 

את צמחי האוויר כדאי להשקות לפחות פעם אחת בשבוע, אם כי זנים שונים דורשים כמויות מים שונות. צמחים שנמצאים בסביבה בה פועלים רוב הזמן מזגנים עלולים להתייבש מהר יותר מאשר צמחים שנמצאים בסביבה לחה. לכן, בין השקיה להשקיה ניתן לרסס אותם במעט מים. באופן כללי, אם שמתם את הצמח שלכם בכלי קטן ויחסית סגור, אל תרססו אותו במים יותר מדי פעמים בשבוע, כי כך הוא עלול להירקב בשל המחסור בתחלופת אוויר שתייבש אותו.  

מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
הדרך המומלצת ביותר להשקות את הצמחים הללו היא להניח אותם בעדינות, כשהם מוטים כלפי מטה, בתוך קערה מלאה במים ולהשאירם כך במשך 10-20 דקות. בזמן הזה הצמחים יספגו לתוכם את המים הדרושים להם. לאחר מכן, יש לנער בזהירות את עודפי המים מהצמחים, בייחוד מהבסיס שלהם. עודפי מים על צמח אוויר עלולים לגרום לו לריקבון ולכן אין להשאיר אותם יותר מדי זמן במים. לבסוף, יש לייבש את הצמחים מחוץ לכלים שלהם במשך 4 שעות. באופן כללי, עדיף להשקותם בבוקר, כי במהלך היום הם יתייבשו מהר יותר מאשר במהלך הלילה. במקרים חריגים בהם הצמח התייבש מאוד ואיבד מהחיוניות שלו, ניתן להשאיר אותו בתוך קערה עם מים לכמה שעות, או אפילו למשך לילה שלם. 
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר

3. אוויר

כמו כל יצור חי וצמח אחר, גם הצמחים האלו זקוקים לתחלופת אוויר כדי לחיות ולצמוח. באופן כללי צמחי האוויר יגדלו יותר טוב בסביבה בה האוויר לח ומתחלף מאשר סביבה בה האוויר יבש (כמו בחדרים בהם מופעלים מזגנים) ועומד. זכרו שחשוב מאוד שבזמן הייבוש של הצמח, סביבתו תהיה עם תחלופה טובה של אוויר! למרות שאת צמחים אלו ניתן לגדל גם בכלים סגורים, כמו צנצנות, מומלץ שלא לשים אותם בתוך מכלים אטומים לגמרי כי הם יחסמו את זרימת האוויר אליהם.    
 

4. טמפרטורה 

צמחי האוויר הטרופיים אוהבים סביבה חמימה וגדלים בצורה הטובה ביותר בטווח טמפרטורות של 12-30 מעלות לערך. באזורים גבוהים, אם צמחי האוויר ממוקמים מחוץ לבית, חשוב להכניסם פנימה בעונת החורף כאשר הטמפרטורות צונחות למספר מעלות בודדות, אחרת הם יקפאו.
 

5. גיזום

במשך הזמן צמחי האוויר יגדלו עלים חדשים וינשירו את הישנים. אל תהססו לגזום עלים חומים ויבשים במספריים. את שורשיו של הצמח ניתן גם להסיר אם אתם בוחרים לעשות זאת, מכיוון שהם משמשים רק כעוגן על האובייקט עליו הם "מתארחים", והם יצמחו מחדש במקום החדש שאליו יעברו.
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר

עיצובחם מדליקים לעציצי צמחי אוויר

את הצמחים היפהפיים האלה אפשר לשים בתוך קערות, כדורי זכוכית, אדניות ולמעשה בכל כלי שתחפצו בו. הקלות והפשטות של גידולם לצד חוסר התלות שלהם באדמה, מאפשרות למקם אותם היכן שרוצים, אפילו בתלייה מהתקרה! לפניכם כמה רעיונות מקוריים לעיצוב ומיקום צמחי אוויר ברחבי הבית שיוסיפו לו אופי מיוחד וקסם רב.

עיצוב בסיסי בתוך מכלי זכוכית

חומרים:
  • אקווריום עגול מזכוכית 
  • חופן גדול של אבנים קטנות ולבנות (אפשר להשתמש גם בחול לבן או בשעועית לבנה)
  •  חופן קטן של אבנים קטנות וצבעוניות (אפשר להוסיף גם צדפים וקונכיות או חצץ צבעוני)
  • צמחי אוויר
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
איך מכינים:
  • מלאו את הקערה באבנים הלבנות ופזרו אותן באופן אחיד כך שיהיו הבסיס של המכל.
  • הוסיפו את האבנים הצבעוניות, או כל פריט נוי קטן אחר שעולה על רוחכם.
  • מקמו את צמח האוויר במרכז האקווריום, כך שישתלב עם שאר החפצים שבתוכו.
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
דרך מדליקה למקם את עציצי צמחים אלו היא לתלות או להדביק אותם על הקיר כשהם בתוך מכלי זכוכית, או כל חומר אחר, או לתלות אותם מהתקרה.
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
דרך דקורטיבית נוספת לעיצוב צמחים אלו, היא ללפף אותם באמצעות חוטי מתכת, ואת בסיס החוט לתקוע באדנית או אגרטל, כך הצמח יקבל תצוגה מרשימה, כמו מעופף באוויר.
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
לתצוגה מרהיבה נוספת, אפשר להשתמש במסגרת תמונה ישנה, או כל מסגרת שהיא, ללפף עליה חוטי מתכת לרוחבה ולאורכה, בצורת שתי וערב, ולתלות על הקיר. ברווחים שנוצרו ברשת החוטים הזו, השחילו את הצמחים בעדינות, ותקבלו מעמד נהדר לצמחים אלו.
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר
מדריך צמחי אוויר: צמחי אוויר

שיטות אלו הן רק חלק מהדרכים היצירתיות והפשוטות בהם תוכלו להכין מעמדים ומכלים, משלל חומרים, צבעים וצורות, לצמחי האוויר המקסימים הללו. החשוב הוא שתמצאו דרכים יצירתיות לשלב אותם בביתכם בקלות ולהוסיף לו יופי טבעי וייחודי.

מקור: עידית ש.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.