print header

8 שיעורים לחיים שניתן ללמוד מצמח הבמבוק

אנחנו יכולים ללמוד שיעורים רבים וחשובים על החיים מהטבע שסביבנו, וזה כולל את בעלי החיים ואת הצמחים שמקיפים אותנו. אחד הצמחים המרשימים ביותר שבטבע הוא לאו דווקא העץ העתיק ביותר או הפרח הגדול ביותר, אלא צמח הבמבוק הפשוט, שלו יש סמליות עמוקה וחשובה עבור העם היפני. הצמח שגדל ביפן בכמות רבה ויוצר יערות שלמים ועבותים יכול ללמד אותנו לא מעט על החיים, ואלו הם 8 שיעורים חשובים לחיים שתוכלו לקחת ממנו.

 

1. גם מה שנראה חלש יכול להיות חזק

אפילו הבמבוק הגדול ביותר לא משתווה לגודלם העצום של גזעי עצים שונים ורבים. עם זאת, הצמח הזה יכול לשרוד בתנאי קור וחום קיצוניים, ולפעמים הוא הצמח היחידי שנשאר לעמוד באזורו אחרי סופות קשות. 

אל לנו להמעיט בערכנו ביחס לאחרים רק משום שהם גדולים ונראים חזקים מאתנו. יתכן שבתוככם מסתתר כוח שלא מצוי בהם, ויתכן שזה הכוח שיכריע ברגע האמת. הגזעים הדקים של יער הבמבוק מאפשרים לאור השמש לחדור לתוכו, בניגוד ליערות עבותים אחרים שחוסמים כל קרן אור. בדיוק כמותו, זכרו שהכוח הגדול ביותר של כל אחד ואחת מאתנו מצוי ברמת הנדיבות, החמלה ושיתוף הפעולה שאנו מוכנים להעניק לאחרים, ולאו דווקא בגודל או במידת ההצלחה שלנו.

2. התכופפו, אך אל תישברו

אחד הדברים המרשימים ביותר בנוגע לצמח הבמבוק הוא הדרך שבה הוא מתעקם בנוכח רוחות חזקות. התנועה העדינה שלו היא הסמל לצניעותו; הצמח חזק מאוד ביסודו, ועם זאת הוא נע בהרמוניה שלמה עם הרוח ולא מתנגד לה. אם עץ בגודלו ועוביו היה מנסה להתנגד, הוא היה נשבר בקלות, ועל כן יש לנו שיעור חשוב ללמוד מצמח זה.

כמו הבמבוק, תנו לרוח שעוברת בחייכם לכופף אתכם, אך לא לשבור אתכם. הרוח תגיע כך או כך, והתנגדות לא תגרום לה לנשוב לכיוון אחר או להפסיק. דעו כיצד להיות גמישים, ובו זמנית כיצד לשמור על דעותיכם ועמדותיכם בנוגע לכל דבר שעלול לקרות לכם בחייכם. האיזון שבין הגמישות לבסיס האיתן שלכם הוא מה שעליכם לכוון אליו.

3. טעו שורשים עמוק בקרקע, אך תנו להם להיות גמישים וחופשיים

כפי שכבר ציינו, לעץ הבמבוק יש גמישות יוצאת מן הכלל. אותה הגמישות נמצאת גם בשורשיו, ואלו שנטועים בקרקע עוזרים לאדמה עצמה לשמור על יציבות. השורשים חשובים מאוד עבור כל צמח, ובעולם שלנו קשה לנו לשמור על השורשים שלנו נטועים בקרקע, שכן אנחנו כל הזמן מצויים בתנועה ורובנו יכולים בכל רגע לקום ולהתחיל חיים חדשים במקום אחר.

האתגר אם כן עבור רבים מאיתנו הוא להישאר בתנועה, לשמור על גמישות ולהמשיך לטייל בארץ ובעולם ולראות מקומות חדשים, אך בו בעת לשמור על הקשר שלנו לסביבה שבה אנו חיים. אם תתנו לשורשים שלכם להיות גמישים, תוכלו להפוך כל מקום שבו אתם נמצאים לביתכם, וכך תחזקו גם את האדמה שתחת רגליכם, אשר תזין אתכם לא משנה היכן תהיו.

 

4. היו מוכנים תמיד

באומנות הלחימה היפנית אייקידו נוטים להשוות את הלחימה לדרך שבה הטבע עובד, והבמבוק הוא מקור להשראה רבה עבור לוחמי האייקידו. קנסו פורויה, מאסטר אייקידו ידוע, אמר בעבר "הלוחם, כמו הבמבוק, תמיד מוכן לפעולה", וזאת בזכות גמישותו שכבר צוינה בסעיפים הקודמים.

כמו הבמבוק, גם עליכם להיות מוכנים לפעולה בכל רגע. הכוונה היא לא לעמוד על המשמר בכל רגע נתון אלא לחזק את עצמכם ולהיות ערוכים לכל דבר שיכול לקרות, על ידי אימונים ולמידה בכל תחום שבו אתם עוסקים ורוצים להצליח בו. לא משנה איזה ידע או כישורים תקבלו, אלו הם הדברים שיעזרו לכם להתקדם בחיים ולעבור כל מכשול שתיתקלו בו.

5. מצאו חכמה גם במקומות שנראה כאילו שאין בהם דבר

צמח הבמבוק חלול מבפנים, ולמרות שלמראית העין אנחנו עשויים לחשוב שלא ניתן לעשות בו שימוש, עדיין בונים באמצעותו מבנים עמידים וחסונים וכלים רבים. 

הסעיף הזה מתחלק ל-2: ראשית, כמו הבמבוק, עלינו לדאוג לשמור על מקום פנוי בתוכנו לידע חדש שביכולתנו לרכוש. לא ניתן למלא בנוזלים חדשים כוס מים שכבר מלאה עד גדותיה, וזה תקף גם לגבי בני אדם. כשאנו מרוקנים את ראשנו מהדעות הקדומות שקיבענו את עצמנו בתוכן, רק אז אנו יכולים להיפתח לרעיונות ולמקורות מידע חדשים. שנית, דעו שגם במקורות שנראה כאילו שאין לנו מה ללמוד מהם יש ידע חשוב שאנחנו יכולים להשתמש בו למטרותינו. פתחו את ראשכם לכל דבר חדש, ואל תשפטו שום דבר שנראה לכם ריק מתוכן עד שתכירו את מה שבאמת נמצא בו ברגע שמתעמקים בו.

6. הכירו ביעילות שבפשטות

קנסו פורויה, מאסטר האייקידו, אמר בעבר, "הבמבוק מייצג את יעילותו בפשטותו. האדם צריך לעשות את אותו הדבר". ואכן, לעתים אנחנו משקיעים מאמץ רב בלהראות לאחרים כמה חכמים אנחנו או כמה אנו ראויים לתשומת לב ולתשבחות, אך לרוב כך אנחנו מסבכים דברים רבים ונכשלים רק בשל הניסיון להרשים, שנובע מתוך החשש שאחרים ידעו מי אנחנו באמת. הבמבוק הפשוט יכול לשמש אותנו רבות בחיינו, ובתרבות יפן ניתן לראות את נוכחותו במוצרים רבים, אפילו כבד בפרטי לבוש. 

החיים מורכבים מספיק מבלי שנזרוק על עצמנו קשיים נוספים. אם היינו יכולים לחיות ללא פחד, יתכן שהיינו מוצאים פתרונות פשוטים ויצירתיים יותר לבעיות שלנו, ובסופו של דבר זה בדיוק מה שהיינו רוצים לעשות. חיו בפשטות ללא פחד או חשש להיראות פשוטים מדי. זה מה שיעזור לכם להיות יצירתיים ויעילים יותר במציאת פתרונות לבעיות שלכם.

 

7. התחייבו לגדול ולחדש את עצמכם

במבוק הוא מבין הצמחים שגדלים בקצב המהיר ביותר בעולם. הוא יכול לגדול בקצב של בין 60 ס"מ למטר ביום, ולהגיע לגובה של עד 35 מטר. חלק מצמחי הבמבוק גדלים מהר יותר מאחרים, אך בסופו של דבר כולם מתקדמים למעלה בקצב שלהם מדי יום ביומו.

לא משנה מי אתם או היכן אתם נמצאים היום בחייכם, תמיד יש לכם פוטנציאל לגדול ולהתפתח. כשתסתכלו לאחור תגלו שכמו הבמבוק, גם אתם צמחתם וגדלתם בקצב מסחרר במהלך חייכם. יתכן שלעתים תרגישו שאינכם מתקדמים לשום מקום, אך אל תתנו להרגשה הזו להשפיע עליכם לרעה. רק כשאתם מוותרים באמת אתם מפסיקים לצמוח, ובין שאתם גדלים לאט ובין שאתם גדלים מהר, דעו שבכל יום שעובר אתם הופכים לגרסה טובה יותר של עצמכם, כל עוד תתחייבו לשינוי תמידי ולצמיחה.

8. חזרו לעמוד אחרי כל נפילה

הבמבוק הוא סמל למזל בתרבות יפן, ואחד הסמלים החשובים ביותר בחגיגות השנה החדשה – המראה של צמח הבמבוק המתעקם תחת שכבת שלג עבה מייצג את יכולתו לחזור ולהתיישר גם אחרי חוויה קשה או מאמצת. בעונת החורף הקשה, השלגים הכבדים מכבידים על צמח הבמבוק ומכופפים אותו, לעתים עד לרמה שהצמרת שלו כבר נוגעת באדמה, אך כשערימות השלג נמסות ונופלות ממנו לקרקע, הוא חוזר לעמוד כאילו לא התכופף כלל.

רבים מאתנו חיים כעת בתקופה חורפית משלהם, אך גם אנחנו יכולים לשרוד כל תקופה קשה שעוברת עלינו ולחזור לעמוד על הרגליים. אפילו אם זה נראה קשה כעת, דעו שבסופו של משבר יגיע האביב שימיס את כל השלג שמכביד עליכם. אל תוותרו לעולם, גם כשקשה – רק אחרי שתעברו את החוויה הזו בהצלחה תדעו עד כמה אתם חזקים באמת.

כמה מילים לסיום

כל אלו הם דברים שרובנו כבר יודעים, אך כמו כל מורה טוב לחיים, הבמבוק מזכיר לנו את הדברים שיתכן כי שכחנו. כעת האחריות עוברת אליכם, לעשות שימוש מושכל בשיעורים שלמדתם מהבמבוק ולזכור אותם מדי יום. מתוך כולם, הדבר החשוב ביותר שעליכם לזכור זה שאתם לא צריכים להיות מושלמים, אלא רק עמידים חזקים וגמישים, כמו צמח הבמבוק.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו