print header

9 טעויות שאתם עושים אחרי אימון כושר ופוגעות בתוצאותיו

 אם יש פעילות אחת שאין כמעט שום דבר רע בלהתמכר אליה – זו פעילות גופנית. שמירה על אורח חיים ספורטיבי והקפדה על אימונים תדירים הם מבין הדברים המועילים והמבורכים ביותר שאנחנו יכולים לעשות גם עבור גופנו וגם עבור נפשנו. מחקרים מצביעים על כך שאנשים המתמידים בפעילות ספורטיבית מדווחים כי הם מסופקים מחייהם, יותר מאלו שלא מקפידים לשמור על כושר. עם זאת, לאלו מאיתנו המחזיקים בשגרת אימונים קבועה ודאי גם יש יעדים ומטרות שהם מכוונים אליהם - מבחינת עיצוב הגוף, הורדה במשקל וחיזוק השרירים – וזה ממש לא מספיק רק להתאמן בצורה נכונה כדי להשיג אותם, כי חשוב גם לדעת מה כדאי לעשות וממה כדאי להימנע ברגע שאנחנו מסיימים את האימון, ובדיוק בשביל זה אנחנו פה. אספנו כאן בפניכם רשימה של 9 טעויות ששמנו לב כי רבים מאוד עושים לאחר תום האימון, ונסביר לכם כעת מדוע הן מזיקות לכם ומרחיקות אתכם מיעדכם, וכן מה צריך לעשות כדי להימנע מהן כדי שתוכלו להשיג את התוצאה הרצויה עבורכם מהמאמצים שאתם משקיעים.

טעויות אחרי אימון כושר: אישה מתעמלת

1. עוברים למנוחה פסיבית

טעות שרבים עושים אחרי שהם מסיימים את אימון הכושר השגרתי שלהם הוא מעבר למצב של מנוחה פסיבית – כלומר להירגעות שלא כוללת שום תזוזה נוספת, כמו ישיבה על הספה וצפייה בטלוויזיה או שכיבה חסרת מעש על המיטה. זה אולי נשמע הגיוני לאחר כל המאמץ שהושקע בתרגול ובכושר, אך מחקר עדכני משנת 2018 מצביע על כך שאין זה נכון – מכיוון שלאחר האימון, הגוף עובד על מנת להתאושש, והוא עושה זאת בהדרגתיות; במקרה שאתם נמנעים מכל פעילות בתום האימון ופשוט עוברים למצב של מנוחה פאסיבית, אתם פוגעים בתהליך ההחלמה של הגוף. במקום זאת, השתדלו לנקוט בגישה של הירגעות פעילה, ונסו לעסוק במטלות פשוטות בבית או לשחק עם ילדיכם.

2. לא אוכלים כלום

בזמן האימון סיבי השרירים שלכם מתמתחים, והגוף משתמש בגליקוגן (רב סוכר הבנוי מגלוקוז) כדי לתדלק עצמו. מכיוון שכך – השלמת החוסרים שנוצרו ברכיבי הזנת הגוף, שאובדים תוך כדי הכושר, היא כה משמעותית, וכדי לעשות זאת השתדלו לאכול ארוחה המכילה חלבונים ומעט פחמימות, לא יותר מ-30 דקות אחרי האימון. אם תעשו כך, אתם לא רק תעזרו לשרירים שלכם להשתקם ולהתעבות – באמצעות אכילת החלבון – אלא גם תצרכו את הקלוריות שאתם זקוקים להן כדי לשקם את רמות הגליקוגן בגופכם, כפי שנמצא במחקר שנערך באוניברסיטת אוקלהומה. באופן הזה תוכלו להמשיך את שגרת יומכם לאחר האימון מבלי לחוש תשושים וחלשים.   

טעויות אחרי אימון כושר: צלחת ריקה המועצבת בצורת משקל ולצידה סכין ומזלג

3. שוכחים לשתות בצורה נכונה

גופכם משתמש במים כדי למלא את כל צרכיו הביולוגיים ולתפקד כראוי, וזו הסיבה שכל כך חיוני ומשמעותי עבורכם לחדש את מאגרי הנוזלים בגוף שאבדו במהלך האימון. נכון יהיה עבורכם לשתות משקאות אנרגיה לפני האימון, כדי לחזק את הביצועים, אך צריכתם לאחריו יכולה להיות טעות לא נעימה. תוצאותיו של מחקר שבוצע באוניברסיטת קופרניקוס שבעיר טורון בפולין הראו כי משקאות אנרגיה למיניהם נוטים להעלות את קצב הלב, את לחץ הדם ואת הסוכרים בדם. כל ההשפעות הללו לא מאפשרות לגופכם לווסת את עצמו כראוי אחרי אימון, ולכן עדיף לכם לדלג על משקאות האנרגיה בסיום הכושר, ולשתות במקומם מים בלבד - כדי שתוכלו לשמר את כל היתרונות הבריאותיים שהעניקה לכם הפעילות הגופנית.

4. לא לובשים בגדים מחממים

במהלך האימון, המאמץ הרב שאתם משקיעים גורם לעליית טמפרטורת הגוף, מה שמוביל אתכם לרצות להסיר מעצמכם כמה שיותר שכבות ביגוד מחממות ולהישאר בגופיה ומכנסיים קצרים בלבד. עם זאת, זכרו שבזמן האימון גופכם גם עובד קשה כדי להתאושש מהלחץ המופעל עליו, מה שגורם לו להוריד מעצמו הגנות חיסוניות שונות. לבישת בגדים קלים, בייחוד במהלך החורף, רק הופכת אתכם לחשופים יותר לשפעת ולווירוסים שונים, בעיקר אם אתם מתאמנים עם אנשים נוספים, בחדר כושר או באימון קבוצתי. אם אתם מתאמנים כדי להישאר בריאים ועל מנת לחזק את המערכת החיסונית שלכם, ועושים זאת בסביבה קרה – השתדלו להישאר לבושים בביגוד ארוך.

טעויות אחרי אימון כושר: אישה מתעמלת בבגדים ארוכים

5. מדלגים על מתיחות

מתיחות הן חלק מתהליך ההחלמה לאחר אימון. על מנת לצמצם כאבי שרירים, התכווצויות ונוקשות, מתיחות לאחר שגרת הספורט שלכם אמורה להיות כלל יסוד עבורכם. מעבר לכך, מתיחות משפרות את הגמישות שלכם, מאפשרות לכם לשפר את הביצועים שלכם בכל תרגיל ולהוציא מגופכם את הטוב ביותר – לכן אל תוותרו עליהן, לא בסוף האימון וגם לא בתחילתו.

6. לא מתקלחים בזמן

כאמור, במהלך אימון טמפרטורת הגוף שלכם עולה, ולכן אל לכם לחכות עם המקלחת שלאחריו ואל לכם לדחות אותה בשום אופן, גם אם אתם לא מרגישים שהזעתם יותר מדי. מקלחת נעימה עוזרת בתהליך השיקום והבנייה מחדש של שרירי הגוף לאחר האימון, והיא גם מפחיתה כאבים והתכווצויות למיניהם – מה שישאיר אתכם כשירים ומוכנים לקראת האימונים הבאים שלכם. בנוסף, לשמירה על כושר וביצוע התעמלות יש הרבה יתרונות עבור העור שלכם, אך אם לא תקפידו על מקלחת בתום האימון אתם עלולים לסכן זאת, מכיוון שהזיעה שתיוותר על גופכם תגרום לבקטריות מזיקות להתפתח מחדש על עורכם.

טעויות אחרי אימון כושר: אדם מתקלח

7. נכנסים ללחץ

לפני האימון וגם אחריו - השתדלו להירגע ככל הניתן, מכיוון שלחץ משפיע לרעה על היכולת שלכם להקפיד כראוי על שגרת האימונים שלכם, וגם הופך אתכם לפנויים פחות להתעמל בימים שלאחר מכן; כך אתם למעשה מאבדים את ה"תאוצה" שלכם בכל מה שקשור למוטיבציה לעשות ספורט ומפסידים את היתרונות שיכולתם להרוויח מהיותכם אנשים פעילים. לכן אחרי כל אימון, הקפידו לבלות בנעימים עם יקירכם או לעסוק בתחביב כלשהו שיעזור לכם להוריד את רמת הלחץ והמתח בחייכם.

8. יוצאים לשתות אלכוהול אחרי אימון

סיימתם את האימון, רצתם לעשות מקלחת ואז יצאתם עם חברים לשתות משהו, או שפתחתם לעצמכם בקבוק בירה בבית כדי לסיים את היום בכיף? ניתן לומר כי במידה מסוימת זוהי טעות מצידכם. אולי האלכוהול עוזר לכם להשתחרר מלחץ, כפי שהמלצנו לכם בטיפ הקודם, אך מצד שני הוא מעכב את גדילת השרירים ומונע מכם מלהשיג את מטרות האימון שלכם בצורה מהירה וטובה יותר. לכן, כדאי שתבחרו דרכי רגיעה אחרות שמשתלבות נכון עם אורח חיים ספורטיבי ובריא.

טעויות אחרי אימון כושר: אדם שותה מבקבוק בירה

9. נוטלים משככי כאבים כדי להתמודד עם שרירים תפוסים

במחקר שהתפרסם בכתב העת האמריקאי לפיזיולוגיה נמצא כי נטילת משככי כאבים מסוג איברופרופן לאחר אימון, מפחיתה ומחלישה את תהליך בניית מסת השריר. למעשה ניתן לומר שהפעולה הפשוטה הזו, שבסך הכל באה לשחרר אתכם מהכאבים שיכולים לצוץ בגלל האימון, עלולה להוריד לטימיון את כל הזמן והמאמצים שהשקעתם בכושר, ולהרחיק אתכם מיעדי החיטוב ועיצוב הגוף שלכם. אז מה תוכלו לעשות כדי לטפל בכאבים הבלתי נעימים האלו ולשחרר את גופכם? בכתבה הבאה תמצאו כמה טיפים יעילים ביותר, שיוכלו לחסוך לכם את נטילת משככי הכאבים.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.