print header

14 גורמים ללחץ כרוני שלא חשבתם עליהם

כולנו מרגישים לפעמים לחץ, מתח וחרדה, אך לפי מחקרים תחושת לחץ מתמשכת ומצטברת עלולה להשפיע עלינו לא רק גם מבחינה פיזית (כמו למשל מראה העור שלנו או חוזק המערכת החיסונית). כשאנחנו חושבים על הדברים שמלחיצים אותנו, אנחנו בדרך כלל חושבים על גורמים שליליים עיקריים כמו קשיי פרנסה, מערכות יחסים רעות ובריאות לקויה, אך לחץ עלול לנבוע ולהצטבר גם מגורמים קטנים ויומיומיים שאנו לא נותנים עליהם את הדעת. לפניכם רשימה של 14 גורמים שאולי נתפסים כחלק הכרחי מחיינו אך מעלים את רמות הלחץ והמתח שלנו, ולכן כדאי לנו לשים לב אליהם ולנסות להפחית את משקלם בחיי היומיום. 
 
גורמים ללחץ
Brittney Bush Bollay
 
 

1. ההרגלים הקטנים של בן/בת הזוג

הכוונה דווקא למצב שבו אתם נהנים מזוגיות טובה ואוהבת כי גם אז, אנחנו יכולים לתת להרגלים הקטנים והמעצבנים של הצד השני לעלות לנו על העצבים בצורה שתתפתח לתחושת לחץ מתמשכת. לפעמים בן הזוג עוד לא עשה כלום, אבל אנחנו כבר רואים את זה מגיע... קשה להיות קדושים ולהפסיק להתרגז לגמרי, אבל תקשורת טובה עם בני הזוג לגבי מה שמפריע לכם, לקיחת פסק זמן קצר זה מזה במשך היום וההכרה שהשיגעונות הקטנים הם משהו ששווה להכיל בתוך זוגיות טובה, יכולים לשים עבורנו דברים בפרופורציות. 
 

2. תה ושוקולד

עודף קפאין עלול לגרום לבעיות שינה ועיכול ולעצבנות, ובקיצור - ללחץ. כולנו כבר יודעים שכדאי להגביל את צריכת הקפאין שלנו ולכן גם את צריכת הקפה, אבל כמה מכם באמת מחשיבים גם שוקולד, תה ומשקאות מוגזים כמקור של קפאין? אם במשך היום אתם נוהגים לשתות כמה כוסות תה או לזלול חפיסת שוקולד או לגמוע בקבוק משקה מוגז (או הכול ביחד), ייתכן שאתם מושפעים מעודף קפאין, גם אם הפחתם או הורדתם לגמרי בצריכת הקפה. הפתרון ברור: הפחתה בצריכה או מעבר לצריכת משקאות ומזון נטולי קפאין.  
 

3. מולטי-טסקינג (ריבוי משימות)

זו אולי אחת הטעויות הגדולות של האדם המודרני - המחשבה שאנו חייבים לפתח כישורי מולטי-טסקינג. אחרי הכול, בחיינו העמוסים זה יכול רק להקל עלינו, נכון? אז זהו, שלא נכון. אם גם אתם אוכלים מול המחשב, בודקים מיילים בעודכם יושבים עם אנשים ומסתכלים בפייסבוק תוך שיחה בטלפון, אתם לא עושים לעצמכם טובה. מחקרים מראים שלא רק שרמות הריכוז בכל משימה נפגעות, אלא שריבוי המשימות מעלה את רמות הלחץ ובמקום להעניק לנו תחושת הקלה דווקא גורם לנו להרגיש עמוסים יותר.
 
גורמים ללחץ
David Goehring
 
 

4. הילדוּת שלנו

לא מדובר רק על טראומות שהיזכרות בהן מעוררת חרדה. מחקר שנערך ב-2014 באוניברסיטת וויסקונסין בארה"ב מצא שחוויות ילדות מסוימות יכולות לשנות אזורים במוח האחראים על האופן שבו אנו מעבדים לחץ. כמו כן, באותה שנה מצאו חוקרים מאוניברסיטת ג'ון הופקינס במרילנד, ארה"ב, כי הורים הנוטים ללחצים "מורישים" את הנטייה לילדיהם, לאו דווקא באופן גנטי אלא באופן שבו ילדיהם הפנימו את אופן ההתמודדות שלהם. אם אתם הורים לילדים, זוהי עוד סיבה מעולה לנסות ולהפחית את רמות הלחץ בחייכם.  
 

5. דאגה לבריאות שלנו

אף אחד לא יופתע מהקשר בין התמודדות בין בעיות בריאות לרמות לחץ גבוהות, אבל מה קורה אצל אנשים בריאים לגמרי? מתברר שגם הם יכולים להיות לחוצים יותר מדי (ולא מדובר כאן על היפוכונדרים מדופלמים). דיאטות חמורות שגורמות לתת-תזונה ומשפיעות פיזית על מצב הרוח; עיסוק אובססיבי במזון בשל רצון לרזות או שיגעונות בריאות; דימוי גוף נמוך - כל אלה ועוד יכולים להופיע אצל אדם בריא לחלוטין. העיסוק המוגבר בשמירה על הבריאות שלנו ו"שדרוגה" כשאנו בריאים עלול להוביל לעיסוק לא-בריא בגופינו וללחצים מיותרים.  
 

6. עבודות בית

אם תנועות השטיפה או הגיהוץ האוטומטיות או שטיפת ערמת כלים הן תרפיה עבורכם - אשריכם. יחד עם זאת, עבור אנשים רבים עבודות הבית - או יותר נכון הצורך לעשות אותן - עלולים להיות גורם למתח רב. הרגישות גוברת כאשר החלוקה בין בני הזוג אינה שוויונית, העייפות גדולה וערמת כבסים בינונית נראית כמו הר. לטובתכם האישית, אל תרשו לניקיון הבית להגיע למצבי אסון, נקו קצת בכל יום וכך תוכלו להיות רגועים ושמחים יותר.
 
גורמים ללחץ
Pewari
 
 

7. פייסבוק 

הרשת החברתית הפופולרית טומנת בחובה שפע של מלכודות מגבירות לחצים, ובמיוחד לילדיכם, שמבלים בה חלק ניכר מזמנם: הציפייה לתגובות, בחינת פופולריות מתמדת (כמה "לייקים" קיבלתי?), אלימות מילולית בוויכוחים סוערים (ובמקרה של ילדים ונוער גם בריונות רשת), קנאה בחיים של אחרים וקושי להיפרד באופן חלק מבן/בת הזוג (כי מתפתים להמשיך ולעקוב אחריהם שם). כדי להוריד את רמות הלחץ, ההמלצה היא לפתח בררנות לגבי השתתפות בוויכוחים מצדכם והגבלת זמן השימוש של הילדים תוך מתן תמיכה והסבר להתנהגויות ברשת. 
 

8. טרדות של יומיום 

חיפוש אחר חנייה; רעש של שיפוצים; שיחה עם נציג שירות לגבי בעיה ביורוקרטית - מוכר, נכון? מעבר לרוגז המיידי, פעמים רבות אנחנו נותנים לכעס להמשיך אתנו הלאה; הופכים והופכים בעוול שנעשה לנו או באופן שבו המטרד משפיע על חיינו. זה מובן וטבעי, כיוון שהטרדות הללו מעוררות בנו תחושות של פחד מאיבוד שליטה או משיפוט של אחרים. התוצאה, בכל אופן, היא שלילית - הצטברות של לחץ שממשיך לתת את אותותיו גם הרבה אחרי שהמטרד עבר ונגמר. נכון שקל לומר זאת אבל אין מנוס מכך: למדו לשחרר. 
 

9. צפייה בספורט  

זו פעילות שנחשבת למהנה מאוד, אבל רמות הלחץ שהיא גורמת להן עלולות להשפיע עליכם הרבה אחרי שהמשחק נגמר. במהלך הצפייה הגוף שלנו מייצר אדרנלין וזרימת דם מוגברת ללב, אבל הוא לא יודע להבחין בין לחץ טוב לרע, ולאורך זמן המתח יכול לתת את אותותיו בדמות לחץ דם גבוה וסיכון מוגבר למחלות שונות. כדי לעשות לעצמכם טוב בלי לוותר על הצפייה, נסו לפחות למתן או להפסיק צריכה של אלכוהול, ג'אנק פוד וסיגריות במהלכה. השילוב בין אחד מהם או יותר לרמות המתח הגבוהות בזמן הצפייה מעלה אותן אפילו עוד יותר. 
 
גורמים ללחץ
Moazzam Brohi
 

10. חוסר ודאות 

דוגמה זאת מתקשרת לפחד שלנו מאיבוד שליטה, שהוזכר מקודם. כאשר מחכים בציפייה לתוצאה לא ידועה, אנו נמצאים במגננה וקשה לנו להירגע וליהנות. זהו אחד הגורמים הנפוצים ביותר ללחץ וחרדה: השאלה "מה יהיה איתי?". אנו זקוקים לוודאות כדי להרגיש שליטה וכדי להתכונן מבחינה נפשית למצופה לנו. נסו לצמצם את המצבים האלה ככל הניתן, אך זכרו שלאף אחד אין שליטה על כל המרכיבים של חייו.
 

11. לחצים של אחרים

לפי מחקרים עדכניים, לחץ הוא דבר מדבק. צפייה באדם שפועל מתוך לחץ, למשל, מעלה גם אצלנו את רמות הקורטיזול - חומר שהגוף מייצר כדי לעזור לנו להתמודד עם לחץ. גם צרות של אחרים מעלות את רמת החרדה והלחץ שלנו. מעבר למובן מאליו (דאגה לקרובים לנו), כשקורה משהו רע למישהו קרוב או מוכר, הפחד שזה יקרה גם לנו גובר, ואתו עולות גם רמות החרדה והלחץ שלנו. 
 

12. מכשירים דיגיטליים

הם מצפצפים, משמיעים מנגינות ותובעים את תשומת לבנו: המחשב, הטאבלט והטלפון הנייד הם לעתים קרובות חלק מכל שעת הערות שלנו. המיילים מציגים דרישות ומשימות, ההודעות מחברים מפריעות לנו להתרכז והמשיכה שלנו להישאר מחוברים לעולם עלולה לעלות לנו בתחושה של הפרעה מתמשכת. אנחנו לא שמים לב כיצד הם משתלטים על חיינו, ולכן לא שמים לב ללחצים שהם מייצרים. האירוניה היא, שאנשים רבים ירגישו לחץ וחרדה אם הם יגלו ששכחו את הטלפון הנייד בבית... 
 
גורמים ללחץ
Phil Lavelle
 

13. הציפיות שלנו 

לפעמים דברים לא קורים כמו שציפינו. זה לא חייב להיות דבר גדול, זה יכול להיות בחירה בפנייה הלא נכונה שהובילה אותנו לפקק, או מקום שמאוד רצינו לבקר אבל גילינו שהוא סגור או כל מקרה שבו אנחנו צריכים "לחשב מסלול מחדש". אם אתם אנשים שיודעים להתגמש ולוותר על הפנטזיה של "איך זה היה אמור להיות" אל מול השינוי שנכפה עליכם, אתם מוסיפים לעצמכם בריאות. אלה שיתרגזו ו"יאכלו את הלב" על התוכנית שכשלה ירגישו רמות לחץ גבוהות, וחבל - מדובר במצבים טריוויאליים שאין אדם שיכול להימנע מהם. 
 

14. התגובה שלנו ללחץ

הגורם הכי מפתיע ללחץ הוא כנראה... התגובה שלנו אליו. מה אתם עושים כשאתם מרגישים לחץ? התגובה הלא נכונה תהיה לזלול ג'אנק פוד ודברי מתיקה (כן, הסוכר ירים אתכם באופן זמני אבל אז יפיל אתכם שוב), לרבוץ ללא תנועה במקום לעשות ספורט או לברוח לשעות ארוכות בעבודה. כל אלה אולי יביאו להקלה רגעית אך בסופו של דבר יעצימו את רמות הלחץ בחייכם. התגובה הנכונה היא דווקא לספק לעצמנו מזון, פנאי ופעילות איכותיים שיעזרו לנו להמשיך הלאה, פיזית ונפשית. אפשר לסכם זאת במשפט אחד: אל תיכנסו ללחץ מהלחץ! 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.