print header

20 הדברים שחשוב לומר לילדיכם בשנות ה-20 לחייהם

פעמים רבות לאורך חיינו אנחנו מעריכים אירועים משמחים שקרו לנו רק אחרי שהם הסתיימו, מזהים הזדמנויות רק כשכבר פספסנו אותן ולא תמיד יודעים בזמן אמת מהי הבחירה המתאימה עבורנו. הדבר נכון על אחת כמה וכמה עבור ילדינו, בייחוד בשנות ה-20 לחייהם כאשר הם חיילים משוחררים או מצויים רגע לפני תחילת הלימודים באוניברסיטה. בשעה שמדובר עבורם בהזדמנות הראשונה לחוות את החיים הבוגרים ולקבל החלטות באופן עצמאי, השלב הזה מלווה מטבעו גם בלא מעט חששות ולחצים. ילדיכם אמנם ירצו לומר את המילה האחרונה לגבי לא מעט דברים, אך במקביל ישנן כמה עצות חשובות שהם ישמחו לקבל, ואפילו יעריכו יותר ככל שהשנים יעברו. אלה 20 הדברים שתרצו לומר להם מניסיונכם, אשר ילוו אותם למשך כל חייהם.

 
1. "נהלו שיחות חולין"
 
ייתכן שילדיכם בחרו לעבור לגור בדירה משלהם ואפילו בעיר אחרת. התקופה המלחיצה הזו עלולה לגרום להם להסתגר בתוך עצמם, אולם דווקא אז עליהם לזכור את החשיבות שבהשתלבות בסביבה החדשה שלהם. בין שמדובר בהיכרות עם השכנים, אמירת שלום למי שמנקה את הבניין שבו הם גרים או הכרת שמו של המוכר במכולת שמתחת לבית שלהם, יחסים עם אחרים הוא דבר שחשוב ללמוד לפתח. שיחות החולין הללו יעזרו לילדיכם להרגיש פחות לבד, לדעת שיש להם על מי לסמוך בעת צרה או משבר, לגרום לאדם אחר להרגיש טוב עם עצמו ואפילו לפתח כלים שיעזרו להם בעתיד במקום עבודה חדש או בראיונות עבודה. 
 
2. "אל תוותרו על ההזדמנות לעבוד בעבודת החלומות שלכם"
 
הורים רבים מייעצים לילדיהם להיכנס בהקדם לשגרה של לימודים או עבודה, אולם הדבר שצריך לשים עליו דגש הוא היכולת של הילדים לנצל את שנות ה-20 לחייהם על מנת להגדיר לעצמם מה הם רוצים לעשות, ולפעול כדי לנסות ולהשיג את זה. בגילאים מבוגרים יותר, כאשר יהיו להם כבר משפחה וילדים משלהם, ייתכן שהם יוותרו על הגשמת חלומותיהם לאור הצורך בפרנסה ויציבות, אולם כעת הם עדיין יכולים להרשות לעצמם לעבוד בשכר נמוך או לבזבז זמן על נסיעות וחיפושים. העצה הזו תאפשר להם לא רק להגדיר טוב יותר מהי התשוקה האמיתית שלהם, אלא גם להפוך ליזמים שיחתרו להשגת מטרותיהם בחיים. 
 
3. "אפשרו לעצמכם להיפרד מהאנשים שלא ראויים להיות בחייכם"
 
רבים אוחזים בקשרים מהעבר עם חברים מהלימודים או שכנים מהבית שבו גדלו, אולם בגיל ההתבגרות אנשים מתחילים להשתנות, וייתכן שחברויות מהעבר מתחילות להעיק ולהפריע להתקדמות של הילדים. למדו את ילדיכם להיפרד מרגשות האשם ולא להסס להפסיק לבזבז זמן על אנשים שהם כבר לא מעוניינים בחברותם. 
 
4. "למדו לבשל כמה מנות בריאות בתנאים שברשותכם"
 
מובן שאין כמו האוכל של אמא, אבל התחליף שלו עבור רבים בשנות ה-20 לחייהם הוא טייק אווי ממסעדות, שהוא גם פחות בריא וגם יקר מאוד. במקום לנזוף בילדים על כך שהם מבזבזים כסף, הציעו להם רעיונות למתכונים בריאים שהם יכולים להכין בעצמם, גם אם אין ברשותם מטבח גדול או מכשירי חשמל משוכללים. תוכלו להכין ארוחה אחת בדירתם יחד איתם, וכך לשכנע אותם שהם יכולים לבשל בכל מקום.
 
5. "אל תפחדו להישען על אחרים"
 
ילדים מסויימים עשויים להמשיך ולהיעזר בהוריהם יתר על המידה גם כאשר הם גרים מחוץ לבית, אולם אחרים עלולים לקחת את המצב החדש לצד השני באופן קיצוני, ולחשוב שאם הם יבקשו את עזרתכם זה סימן לכך שנכשלו בדבר מה. שתפו את ילדיכם במצבים שנקלעתם אליהם כשהייתם בגילם, והזכירו להם שתמיד תהיו שם בשבילם ושתמיד יש להם לאן לחזור במידה שיזדקקו לכך.
 
6. "אמרו 'לא' כשאתם מעוניינים בכך"
 
זה יותר מבסדר להגיד לא לפעמים, בין שמדובר בדרישות של אנשים אחרים ובין שמדובר בהזדמנויות שצצות עם הזמן. בחיים יש לבחור מתי להילחם ומתי לעזוב, ולעיתים דווקא הבחירה להימנע מפעילות מסוימת היא הניצחון הגדול באמת. הזכירו לילדיכם שהרצון להספיק כמה שיותר בגיל צעיר אין משמעותו להסכים לכל הצעה, זאת במידה שאינם חשים איתה בנוח. היכולת לסרב לדברים בגיל הזה תמנע מהם את האפשרות להיכנס למצבים בעייתיים במקום העבודה בעתיד, כמו גם בחייהם האישיים.
 
7. "מי שרוצה לשנות אתכם, לא שווה את הזמן שלכם"
 
הכניסה אל מעגל חברים או סביבה חדשים, שאנשים רבים בהם עשויים להיות מבוגרים יותר, יכולה לגרום לצעירים בשנות ה-20 לחייהם להרגיש שהם צריכים להשתנות או להרשים אחרים. ציינו בפניהם שכל ניסיון להיות מישהו שהם לא הוא בזבוז של הזמן שלהם, ומדובר בעבודה קשה ומיותרת שהם עושים לחינם. אם חבריהם החדשים או אנשים אחרים מעוניינים לשנות אותם, התגובה הטובה ביותר היא לקום וללכת.
 
8. "השקיעו יותר ביחסים האמיתיים מאשר ביחסים המקוונים"
 
בשעה שרבים מאיתנו נמצאים כל הזמן עם היד על הסמארטפון, אצל ילדינו מדובר בתופעה שהיא קיצונית הרבה יותר. אמנם לא ניתן תמיד לשכנע אותם להתנתק מהמכשיר למשך זמן רב, אך תוכלו לעודד אותם להירשם לחדר כושר או לכל מסגרת אחרת שתאפשר להם להכיר אנשים חדשים בסביבה לא מוכרת. האנשים שאיתם יתקשרו פנים מול פנים הם אלה שילוו אותם לאורך רוב שנותיהם, ולא החברים מהפייסבוק שאיתם הם לא מתראים.
 
9. "נצלו את הזמן שיש לכם כדי לטעות"
 
השיעורים הטובים ביותר הם אלה שאנו לומדים בעצמנו ולא הסיפורים שאנחנו שומעים מאחרים, והדרך הטובה ביותר להתקדם בחיים היא על ידי ביצוע טעויות, שכן כל טעות מעידה על כך שתמיד יש לנו מה ללמוד ושאנו מתקדמים ולא נשארים תקועים במקום. הזכירו לילדיכם שטעות במקום העבודה היא לא סוף העולם, וכל תקרית לא נעימה תישכח לפני שהם ישימו לב אליה. הדבר החשוב באמת הוא ללמוד מהטעות על מנת שלא תחזור על עצמה בפעם הבאה.
 
 
10. "אל תחששו לבקש הנחיות"
 
כולנו מרגישים אבודים לפעמים, והנחיה פשוטה היא לעתים הדבר הטוב ביותר שניתן לקבל כדי לא להפוך בעיה קטנה לגדולה בהרבה. בין שילדיכם מתקשים בהבנת החומר בקורס באוניברסיטה ובין שהם חוששים לשאול שאלות במקום העבודה החדש, הסבירו להם שבקשה מנומסת לקבלת הנחיה רק תגרום לחבריהם ולממונים עליהם להעריך אותם הרבה יותר, ותאפשר להם לעשות את המוטל עליהם בצורה הטובה והמדויקת ביותר.
 
11. "אל תבצעו החלטות מתוך פחד"
 
ביצוע החלטות חפוזות מתוך חשש או פחד עלול להוביל את ילדיכם למצבים שהם לא רצו להיקלע אליהם, ורצוי שיזכרו שזו לא הדרך הנכונה לבצע את ההחלטות הטובות ביותר. טרם ביצוע רוב ההחלטות בחיינו איננו יכולים לדעת האם נהיה מרוצים או לא מהתוצאה, ומובן שבשל כך אנו עשויים לחוש בחוסר ודאות, אך הפחד לא צריך להיות המניע שעומד מאחורי אף החלטה. ייתכן שילדיכם זקוקים לזמן רב יותר כדי לשקול דברים בזהירות, וחשוב שיידעו שאין בכך שום דבר רע. במהלך חיינו כולנו רוצים לבצע כמה שיותר דברים מבלי לחשוב עליהם יתר על המידה, אבל התוצאה של הלהט הזה עלולה לגרום לילדיכם לבזבז הרבה יותר זמן בהמשך.
 
12. "היו נחמדים לאנשים שמאיימים עליכם או שחשים שאתם מאיימים עליהם"
 
כולנו צוברים "אויבים" לאורך חיינו, או לפחות אנשים שאנחנו מתקשים להסתדר איתם. בשעה שרבים מאיתנו נרתעים מהם או נקלעים איתם למריבות, ילדיכם יוכלו לחסוך לעצמם לא מעט בעיות כבר עכשיו, על ידי כך שיהיו נחמדים דווקא למי שעלול שלא להיות בעדם. הציעו להם למצוא דבר חיובי אחד בכל אדם שכזה ולציין אותו בפניו, להזמין אותו לארוחת צהריים וכדומה. התוצאה היא שבחלק מהמקרים אותו אדם יהפוך לחבר, וגם אם לא, לפחות הוא יימנע מלחבל או להזיק לילדיכם.
13. "הפסיקו לנסות לשנות את האנשים שאתם אוהבים"
 
הגיע הזמן שילדיכם יכירו בכך שהניסיון לשנות את האנשים היקרים להם הוא מקור נוסף לבזבוז זמן ולתסכול. עליהם להפנים את העיקרון הזה כדי שיוכלו להסתדר עם האחים שלהם, גם אם הם שונים מהם, או לפחות לקבל אותם כפי שהם מבלי להתלונן או לכעוס. העצה הזו נכונה מאוד גם בנוגע ליחסים זוגיים, שכעת ילדיכם עשויים להתנסות בהם ברצינות לראשונה בחייהם. עליהם לזכור אותה אם קיים דבר מה שהם לא מרוצים ממנו בבן או בבת הזוג שלהם, שכן המחשבה שהם ישתנו בהמשך היא שגויה ורק תגרום להם לסבול משיברון לב. הזכירו לילדיכם שהם ראויים לבני זוג שאוהבים אותם ומתאימים להם, ואם הם חשים שבן הזוג הנוכחי אינו נוהג כלפיהם כשורה, יש להם את הזכות לקום וללכת.
 
14. "זה לא נורא לא לדעת"
 
העצה הפשוטה ביותר היא גם אחת מהחשובות ביותר: שנות ה-20 מספקות את אחת התקופות היחידות בחייהם בהן הם יכולים להרגיש בנוח עם כך שאינם יודעים איפה לגור, מה ללמוד או באיזה תחום לעבוד. הפחד מאי הידיעה הוא המכשול העיקרי שעלול לגרום לילדיכם "לקפוא" עקב החשש מקבלת החלטה לא נכונה, אולם כל עוד אי הידיעה מובילה להתלבטות ולמחשבות בנושא, אין ספק שמדובר בדבר מועיל ואפילו מומלץ.
 
15. "שמרו על קשר עם חברי ילדות"
 
בעוד ששנות ה-20 של ילדיכם הן הזמן הנכון עבורם לנטוש את הגורמים השליליים בחייהם, זה גם הזמן לחזק את הקשר עם האנשים היקרים להם. ייתכן שילדיכם עברו לגור הרחק מחבריהם הקרובים, או שהחברים הם אלה שעברו ליעד אחר, אולם חשוב מאוד שלא לוותר לחלוטין על החברות מטעמי מרחק בלבד. עודדו את ילדיכם להרים טלפון לחבריהם או לבקר אותם בכל הזדמנות, שכן גם אם הקשר ייחלש כעת ייתכן מאוד שהם ירצו לחזק אותו בעתיד, כשכבר יהיה מאוחר מדי.
16. "כנות תמנע מכם לא מעט עוגמת נפש"
 
אם נחשוב על כך לעומק, אחת מהסיבות המובילות ללחצים ולאכזבות בחיים של רבים מאיתנו קשורה למצבים שבהם לא היינו כנים עם עצמנו או עם אחרים לגבי שלל מצבים או עובדות. שקרים לבנים הם לרוב מיותרים ובדרך כלל נחשפים בקלות, ופעמים רבות ילדינו עשויים לבחור בהם עקב החשש להתמודד עם טעות או בעיה. הזכירו לילדיכם שאם הם רוצים להקל על עצמם, מוטב שיהיו כנים ולא ינסו "לטאטא" בעיות אל מתחת לשטיח.
 
17.  "אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לחסוך"
 
זה אמנם נחמד כשיש כסף לבזבז על בילויים ובגדים, אבל גם אם ילדיכם מתחילים להרוויח סכומים קטנים, כדאי להנחיל להם כבר עכשיו את החשיבות שבחיסכון. אפילו חסכון של 100 שקלים לחודש הופכים לסכום משמעותי כעבור מספר שנים, כך שאם הם חושבים שעוד יהיה להם זמן לחסוך בהמשך החיים, מוטב להציע להם להתחיל כמה שיותר מוקדם. 
 
18. "תהיו החברים הכי טובים של עצמכם"
 
אם עד כה ילדיכם נהנו מהמעגל המשפחתי או החברתי שלהם, הגיע הזמן שילמדו להרגיש בנוח גם כשהם נמצאים לבד. החשש מהבדידות שבה רבים נתקלים לראשונה בגילאים הללו עלול להוביל לשעמום, עצב ודיכאון, כך שגם אם הם אינם נמצאים במסגרת, כמו עבודה במשרה מלאה למשל, הציעו להם לשלב בחייהם לפחות פעילות אחת שתמלא את הזמן הפנוי שלהם, בין שמדובר בעיצוב הדירה, לימוד נגינה או שפה וכדומה.
 
19. "אל תסיימו אף יום בכעס"
 
ייתכן שילדיכם יחשבו שמדובר בעצה שקשה ואף בלתי אפשרי ליישם, שכן המחשבות השליליות שצצו במהלך היום עלולות ללוות אותם גם כשהם יגיעו הביתה בסופו. עם זאת, קיימים דברים שהם יכולים לעשות כדי להקל על חייהם ולהרחיק מעצמם את הרגשות הללו, כמו למשל להשלים עם בן זוגם לפני שהם הולכים לישון, לסיים כל שיחת טלפון לא נעימה באיחול מכל הלב וכדומה. הסבירו להם שכל כעס על אדם אחר הוא בסופו של דבר ענישה עצמית, שניתן להימנע ממנה אם רק יחליטו לפעול לשם כך.
 
20. "אל תאמינו ברושם ראשוני"
 
ילדיכם עומדים בפני תקופה מרגשת ומרתקת, שבמהלכה הם יכירו על בסיס יומיומי לא מעט אנשים חדשים. גם האדם עם האינטואיציה הטובה ביותר עלול לטעות בהתרשמותו הראשונית מאדם אחר, כך שחלק מהאנשים שהצליחו ליצור רושם ראשוני נהדר עלולים להתגלות כאנשים שליליים ולהיפך. חשוב שיזכרו לא לשפוט לחומרה אף אדם לפני שהכירו את הסיפור שעומד מאחורי ההתנהגות שלו, ובמקביל גם לא לתת קרדיט מיותר לאיש לפני שהוכיח את עצמו בפניהם. 
 
מקור תמונות: J.K. CaliffErich Stüssi

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.