print header

טיפים לשמירה על החיסכון הביתי

 כמה פעמים הרגשתם שאתם צריכים לצמצם את ההוצאות ולהתחיל "להדק את החגורה" בכל מה שקשור לכסף? כמה פעמים זה קרה לכם גם ברמה המשפחתית, שהייתה לכם תחושה שהתקציב הביתי חורג בהרבה מן האפשר, ושצריך לקחת שליטה על ההוצאות כדי לשמור על מצב כלכלי תקין? סביר להניח שאצל רוב המשפחות זה קרה לא פעם. אך בימים כאלו, כשמשבר נגיף הקורונה מכה בעולם ומקומות עבודה רבים סוגרים את שעריהם, ולו זמנית – כל העניין הופך לחשוב שבעתיים. לכן, כדי לעזור לכם לארגן מחדש את התקציב האישי והמשפחתי, לקצץ בהוצאות ולשמור על הכסף, אספנו עבורכם 9 טיפים יעילים במיוחד שיעזרו לכם לוודא כי גם בימים קשים מצבכם הכלכלי נותר איתן.

טיפים לשמירה על התקציב הביתי: ארנק עטוף בסרט מדידה

1. בחרו קטגוריית צריכה אחת בכל חודש – והילחמו בחריגות שלה

כפי שגורסת האמרה הידועה "רומא לא נבנתה ביום אחד" – כך גם את התקציב המשפחתי שלכם אל לכם לבנות ולעצב ביום אחד. ההבנה הזאת גם תעזור לכם לגבש גישה מאוזנת ומדורגת יותר להקפדה על התקציב המשפחתי שלכם – כזו שלא תגרום לכל בני הבית לחרוג ממנו תוך זמן קצר רק בגלל תחושת מיאוס או הכבדה יתרה. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לבחור בכל חודש הרגל משפחתי אחד שהוא לא בגדר חובה אלא בגדר מותרות – כמו אכילה מחוץ לבית בכל יום או עריכת קניות גדולות מדי בסופרמרקט – ופשוט לוותר עליו או לצמצם אותו מאוד במשך 30 יום.

על ידי בחירה בהתנהגות צרכנית אחת שאתם יכולים לוותר עליה בכל חודש והתמקדות עליה, תוכלו למנוע מעצמכם ומבני משפחתכם להיות מוצפים ומבולבלים מדי בנוגע לדברים שעליהם צריך לוותר. כמו כן, אם תצליחו להתמיד בכך במשך חודש – תצברו לאט לאט עוד ועוד ניצחונות קטנים, מה שיכול לסייע לכם להשיג תנופה חיובית שתתבטא בשמירה נכונה על התקציב כולו.

2. רכישות גדולות – בצעו רק בבוקר

רכישות גדולות, כאלו שהולכות לעלות לנו לא מעט כסף, דורשות שקילה ומחשבה רצינית. אם אתם עושים רכישות שכאלו בשעות הערב המאוחרות, יש סיכוי שאתם מבצעים אותן אחרי יום ארוך ומתיש וכנראה שאתם כבר עייפים. למה זה משנה בכלל? כי כושר השיפוט שלנו ללא ספק נפגע כשאנו עייפים, כוח הרצון שלנו לשמור על תקציב מאוזן נמצא בסכנה, וממש כמו שאתם לא תנהגו על הרכב שלכם כאשר אתם חשים תשושים – כך גם אל לכם לעשות החלטות כלכליות כבדות משקל במצב שכזה.

במקום זאת, ערכו רכישות גדולות ומשמעותיות בשעות הבוקר בלבד, כשאתם רעננים, אנרגטיים וכל הגלגלים במוח שלכם יכולים להסתובב ולנתח כראוי האם ההוצאה הזו, שאולי חורגת מן התקציב שקבעתם לעצמכם, אכן שווה או לא שווה לכם.

טיפים לשמירה על התקציב הביתי: מכונית צעצוע מונחית על ערמת שטרות

3. אל תלכו לסופרמרקט כשאתם רעבים

טוב, זה כבר א-ב' של קניות נכונות בסופרמרקט – אבל תמיד מתברר שישנם מבינכם עוד כאלו שצריכים את התזכורת הזו. אם יש לכם בעיה של שליטה עצמית בסופרמרקט ואתם חשים שאתם קונים דברים מתוך דחף ולא מתוך צורך אמיתי, יש סיכוי טוב שאתם פשוט מגיעים לקניית המצרכים שלכם כשאתם רעבים. הבעיה היא שכשאתם חשים רעב הכל פתאום נראה טעים ומזמין יותר, מה שעלול בהחלט לגרום לכם לעשות את ההחלטות הלא נכונות ולהוביל אתכם לרכוש יותר מדי מוצרים שאינם ברשימת הקניות שלכם.

לכן, הקפידו לאכול היטב לפני הביקור שלכם בסופרמרקט או בחנות המכולת, ורק לאחר מכן קחו את עצמכם יחד עם רשימת המצרכים הנחוצים לכם והבטן המלאה שלכם אל הקניות – ושימו לב איך פתאום לא כל חטיף חדש או מעדן יראו לכם מגרים.

4. חכו עם קניית הדברים שאתם שמים בעגלת הקניות הווירטואלית שלכם עד ליום שלמחרת

בהרבה מאוד אתרי קניות ברחבי הרשת השיטה פועלת כך – אתם משוטטים באתר, אוספים לכם את המוצרים שאתם רוצים לרכוש לעגלת קניות וירטואלית באמצעות לחיצה על כפתור "הוסף לעגלת הקניות", ובסופו של דבר ניגשים לקופה – כלומר מועברים לעמוד שבו אתם יכולים לצפות בכל הפריטים שהנחתם בעגלה הווירטואלית ולאחר מכן לשלם עליהם. הבעיה היא שאצל רבים מאיתנו, השלב השני, זה של סקירת רשימת הפריטים ששמנו בעגלה – לא באמת קיים. בדרך כלל, אנחנו פשוט לוחצים על "שלם" וממשיכים הלאה – וזו בדיוק הנקודה שאנחנו צריכים להתעכב עליה, להסתכל על עצמנו ולהבין שכך בדיוק אנחנו חורגים מהתקציב.

במקום דרך הפעולה הזו, אנחנו צריכים לאמץ גישה אחרת – בכל פעם שאנחנו עושים קניות ברשת (אם לא מדובר בהזמנת מצרכים מהסופרמרקט) נעצור אחרי שנוסיף את כל הפריטים שאנחנו רוצים לעגלה ונותיר אותם שם ליום אחד נוסף עד שנרכוש אותם. כך תוכלו "לישון על זה", כמו שאומרים, ולהחליט אם אתם באמת רוצים וצריכים להוציא את הכסף הזה. רק אם אתם קמים בבוקר שלאחר מכן ומוצאים שהרכישה הזאת עדיין ניראת לכם הכרחית, אז זה הזמן לבצע אותה.

טיפים לשמירה על התקציב הביתי: מקלדת עם מקש עגלת קניות

5. אל תשמרו את מספר כרטיס האשראי בשום אתר 

עוד אחת מאותן "מלכודות" שגורמות לנו לרכוש ברשת הרבה יותר משאנחנו צריכים, היא האפשרות לשמור את פרטי האשראי שלנו באתרים שונים, כך שהם יופיעו באופן אוטומטי בבואנו לשלם, במקום שנצטרך להתחיל להקליד אותם בכל פעם. אמנם אתרי הקניות יתייגו זאת כשיטה שנועדה להקל עליכם ולחסוך לכם זמן, אך בפועל האנשים שם יודעים שבטווח הארוך העובדה שמספר הכרטיס שלכם שמור שם תגרום לכם לבזבז יותר כסף. הנוחות הזאת הרי עולה בעוד תחנת עצירה שיכולה להניא אתכם מהרכישה, וכך עוזרת להם למנוע מכם לבטל קנייה בלתי נדרשת. נכון, זאת אולי יכולה להיות קצת טרחה עבורכם להוציא את כרטיס האשראי ולהקליד את הפרטים שלו כל פעם מחדש, אבל נחשו מה? זאת בדיוק הנקודה כאן – אם אי הנוחות הזאת היא מה שיגרום לכם לדבוק בתקציב שלכם, אז היא שווה את זה.

6. תקצבו את עצמכם באמצעות מזומן ומעטפות

קשה יותר לבזבז כסף מזומן מאשר לגהץ את כרטיס האשראי – זאת עובדה שצריכה להיות מאוד ברורה לכם, ואתם יכולים לנצל אותה לטובת איזון תקציבכם, באמצעות שימוש גובר בסכומי מזומן וחלוקתם לקטגוריות ברורות (מזון, ביגוד, פנאי, מתנות לילדים ועוד). הצטיידו במספר מעטפות כמספר הקטגוריות שיצרתם לעצמכם, הקצו לכל קטגוריה מעטפה משלה ובכל תחילת חודש שימו בה את סכום הכסף המזומן שתרצו להוציא עליה, על פי התכנון התקציבי שלכם. ברגע שמעטפה מסוימת מתרוקנת זה אומר שהגיע הזמן להפסיק לבזבז על הקטגוריה שלה (אלא אם כן אתם "מלווים" אליה כסף ממעטפות אחרות, אך היו זהירים בגישה הזאת).

זה יכול להיות יעיל מאוד לאלו מביניכם שמתקשים לעקוב אחרי תזרים ההוצאות שלהם, אך גם לכאלו המנהלים תרשים תקציבי קבוע. המעטפות מפשטות את תהליך המעקב ולא מותירות מקום לטעויות, וכך שום דבר לא נסתר עוד מעיניכם, כי הכל ברור, גלוי ומוחשי במעטפות שמונחות לפניכם.

טיפים לשמירה על התקציב הביתי: כסף מזומן בתוך מעטפה

7. הדביקו "אזהרת דחף" על כרטיס האשראי שלכם

כפי שכבר הזכרנו קודם לכן – יותר קל לבזבז עם כרטיסי אשראי מאשר בעזרת כסף מזומן; כאשר מוציאים שטרות ומטבעות ניתן לראות בקלות איך הארנק מתרוקן, אבל עם האשראי זה אחרת – מוציאים מהארנק, מחזירים, ונראה ששום נזק לא נעשה, עד שמגיע התדפיס החודשי ואיתו ההוצאות הנפוחות. זאת הסיבה שבגללה אפילו פעולה קטנה - כמו הדבקת תזכורת בדמות פתקית דביקה או מדבקה שעליהם רשום "האם את/ה באמת צריך/כה את זה?" או "האם זה מתאים לתקציב שלך" – על כרטיס האשראי יכולה להיות טקטיקה טובה להתמודדות עם הוצאות מוגזמות. בדרך הזאת, בפעם הבאה שתשלפו את הכרטיס כדי לרכוש דבר מה, תקבלו "קריאה אחרונה" לחשוב שוב ולבחון את החלטת הרכישה שלכם על מנת לשמור טוב יותר על התקציב.

8. הגדירו העברה אוטומטית של כסף מחשבון הבנק לחסכון

אם אתם ממתינים עד שתסיימו לבזבז את כל הכסף שבתקציב החודשי כדי לשלוח את מה שנותר לכם בצד לחיסכון ארוך טווח, אתם כנראה לא תצליחו לחסוך כך שקל. זה הרי קל ומפתה מדי לקחת את הקצת כסף שהצלחתם להשאיר בצד ולבזבז אותו כדי לפנק אתכם עוד קצת אחרי שהתקציב החודשי אוזל. לכן, מה שאתם צריכים לעשות זה להגדיר - באמצעות אתר הבנק שלכם או אמצעים דומים - העברה אוטומטית של סכום כסף לבחירתכם מהחשבון השוטף אל תוכנית החיסכון שלכם, אחרי קבלת כל משכורת. בדרך הזאת, הכסף זז הצידה עוד לפני שבכלל תספיקו לחשוב על להוציא אותו, ובמקום לשמש כעודף שנשאר מהצד ואחר כך מתבזבז, הוא ישירות הופך לחיסכון לכל דבר ועניין -לזמנים שבאמת תצטרכו אותו.

טיפים לשמירה על התקציב הביתי:  קופת חיסכון

9. אמצו גישה בודהיסטית

ולסיום - המלצה מתחום הרוח; לא, אתם לא צריכים להתחיל לתרגל מדיטציה או להפוך בודהיסטים על מנת להבין קצת מהעקרונות הטמונים בפילוסופיה הזו. אחת מהאמונות שעליהן היא מבוססת היא הצורך בהבנה שלעולם לא יכול להיות כל מה שאנחנו רוצים – וזה בסדר. נכון, לא תמיד פשוט לשמור על הגישה הזו; אנחנו לפעמים מרגישים לא כל כך טוב, יש לנו חשקים לדברים שונים – זה בסדר, אנחנו לא צריכים להתכחש לכך, אבל אנחנו כן צריכים להכיר בזה, לקבל את זה, ולתת לתחושות הללו לעבור בנו ולחלוף מאליהם, מבלי שנחוש את הצורך לרוץ להגשימן.

ממשו את העיקרון הזה בזמנים שבהם אתם חשים שאתם עומדים לשבור את מסגרת התקציב שהגדרתם לעצמכם – למשל כשאתם ממש רוצים לאכול בחוץ למרות שאתם לא באמת זקוקים לכך, או כשאתם רוצים להישאר עוד קצת בבילוי עם חברים ולבזבז עוד כסף למרות שאין לכם. כן, התחושות הללו יבואו – זהו זאת, קבלו אותן ותנו להן לעבור.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.