maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

14 רשימות שתרצו לנהל כדי לחיות חיים מאושרים יותר

רשימות הן דבר שחלקנו מנהלים באופן מסודר וקפדני, אולם רבים מאיתנו מתייחסים אליהן כאל מטלה נוספת או שוכחים מהן מהר מאוד. בין שאתם שייכים לקבוצה הראשונה או השנייה, קיימות מספר רשימות שללא ספק תרצו לנהל, ואת חלקן אתם כנראה כבר מנהלים בראש ללא הפסקה. 14 הרשימות הבאות הן מסוג מעט שונה מרשימות המכולת או הסידורים שלכם, והן יעזרו לכם לנהל את היום בצורה נכונה, לסיים פרויקטים שלא הצלחתם לצלוח, למלא את הזמן הפנוי שלכם באופן שיסב לכם את האושר הרב ביותר. תוכלו לכתוב אותן על דף, להקליד אותן במחשב, להעלות אותן לסמארטפון או לחשוב עליהן לפני השינה. כל דרך שתבחרו בה, כל עוד תתמידו בה, תעזור לכם להשיג את הדברים שחשובים לכם ולהיות מאושרים יותר.
 
16 רשימות שצריך לנהל
 
1. רשימת סדרי עדיפויות בחיים
 
הרשימה הראשונה היא רשימה הכרחית שעוזרת לכל אחד מאיתנו לעשות סדר ביעדים שאנחנו מציבים לעצמנו בחיים. פעמים רבות אנו מתמקדים במטלות קטנות שקשורות למשל לקריירה, אבל אלה גורמות לנו לשכוח לחזור אל התמונה הגדולה שהיא החיים שלנו, וכתוצאה מכך להזניח תחומים אחרים שיכולים להיות חשובים לנו הרבה יותר. ייתכן שכל מטלה קטנה היא חשובה לאותו הרגע, אבל האם היא באמת מקדמת אותנו לתפקיד שרצינו לקבל בעבודה מלכתחילה? רשימת סדרי העדיפויות תכלול את המטרות הגדולות שלנו בחיים ותעזור לנו להחליט לאיזו מהן עלינו להקדיש זמן ומתי. אם הייתם יכולים לבחון את הרשימה שלכם 5 שנים מהיום, מה הייתם מקווים להשלים ולמחוק ממנה? אלה הדברים שעליכם להקדיש להם את מירב הזמן כבר עכשיו.
 
2. רשימת ספרים לקריאה
 
רבים מאיתנו מודים שהיינו רוצים לקרוא יותר, ולעיתים כשאנחנו שומעים על ספר מרתק או מתעניינים בביקורת לגבי רומן חדש בעיתון, אנחנו מציינים לעצמנו שאולי כדאי לקרוא אותו אבל לא מגיעים לזה לעולם. הסיבה העיקרית היא שלרוב הרצון שלנו נשאר בגדר משאלה כללית, ועד לרגע שבו אנו חולפים על יד חנות ספרים, אנחנו שוכחים את שם הספר ולא מעוניינים לבזבז זמן בחיפושו. לכן מומלץ שתכינו לעצמכם רשימת ספרים שהייתם רוצים לקרוא, ותישאו אותה בארנק שלכם באופן קבוע. כך תוכלו לרכוש את הספר בהזדמנות הראשונה שבה יתפנה לכם זמן, וגם אם תקדישו 5 דקות בלבד לקריאה מדי לילה לפני השינה, תרגישו הרבה יותר טוב.
 
16 רשימות שצריך לנהל
 
3. רשימת דברים חדשים לנסות
 
חוויות חדשות מגרות את שחרור הדופמין, מוליך עצבי שנותן לנו מרץ והתלהבות, ומוביל ליצירה של תאי עצב וקשרים עצביים חדשים. רשימת הדברים החדשים שאתם רוצים לנסות יכולה לכלול כל דבר, החל ממתכון חדש ששמעתם עליו אבל לא היה לכם זמן לנסות, חוג חדש ומעניין שנפתח בשכונה שלכם או מדריך סריגה מאתגר במיוחד. עצם הכנת הרשימה תמריץ אתכם לנסות דברים חדשים, ובימים בהם תרגישו מתוסכלים או תקועים במטלה מסוימת, תוכלו לפנות כמה דקות, לבחור סעיף מסוים מהרשימה ולעורר את היצירתיות שלכם וגם את מצב הרוח. 
 
4. רשימת מקומות לבקר בהם
 
כולנו קוראים מדי פעם המלצות לגבי אתרים מסוימים בארץ או בעולם, צופים בתוכנית על אתר תיירות מסוים או שומעים סיפורים על מקומות מעוררי השראה. פנו לעצמכם רגע בכל פעם שאתם נתקלים בהמלצה מעניינת ורשמו את שם המקום שסיקרן אתכם. תוכלו אפילו לרשום לעצמכם מקום כללי כמו "מסעדה ב..." אם אינכם יודעים את שמה המדויק של המסעדה. לפני שתצאו לטייל באותו היעד, בחנו את הרשימה שלכם, ותופתעו לגלות שחלק גדול מהטיול שלכם כבר מאורגן ומתוכנן. אתם מוזמנים להתחיל למצוא רעיונות ברשימת 15 המקומות שכל אחד חייב לבקר בהם.
 
16 רשימות שצריך לנהל
 
5. רשימת השלבים הבאים בעבודה
 
לרשימה הבאה אין קשר ליומן או לרשימת המטלות שלכם, אלא לשלבים הגדולים שאתם מעוניינים להגיע אליהם על מנת להתקדם לתפקיד או למחלקה שיאפשרו לכם להרגיש שאתם ממצים את הפוטנציאל שלכם. סמנו לעצמכם את המטרה המרכזית, וחלקו את דרך ההגעה אליה לכמה תחנות. לאחר מכן, נסו להעריך כמה זמן דרוש לכם על מנת להגיע לכל תחנה שכזו, בין שמדובר בחודש או בשנה. החליטו מה תוכלו לעשות על מנת להתחיל ולהתקדם לכיוון התחנה הראשונה שציינתם, והתחילו לקדם את עצמכם! ייתכן גם שתגלו שהעבודה הנוכחית לא מאפשרת לכם להתקדם אפילו תחנה אחת קדימה ובמקרה שכזה, חשבו עם עצמכם האם אתם מעדיפים להישאר בעבודה או שאולי כדאי לכם לנסות את מזלכם בתפקיד דומה במקום אחר, שבו יש אפשרויות קידום מסוימות. רשימת הטיפים הבאה תעזור למי מבינכם שיחליטו לגשת לראיונות עבודה בגיל מבוגר.
 
 
6. רשימת האנשים שכדאי להתחבר אליהם
 
אם אתם עובדים בחברה גדולה, ייתכן שאתם מכירים רק חלק קטן מהאנשים בה, מפספסים הזדמנויות ולא זוכים לשמוע על תפקידים שמתפנים ותואמים ליכולות שלכם. סמנו לעצמכם את האנשים שאינכם מכירים עדיין והייתם רוצים לשבת איתם לכוס קפה, והשתדלו לעשות כל מה שביכולתכם על מנת לגרום לזה לקרות. אנשים נוספים שתוכלו להכניס לרשימה הם הורים לילדים בבית הספר של ילדיכם שהייתם רוצים להכיר, שכנים שעדיין לא יצא לכם להחליף איתם מילה וכדומה. השיטות הבאות יעזרו לכם להתחבב על האנשים שאתם מעוניינים למצוא חן בעיניהם.
 
16 רשימות שצריך לנהל
 
7. רשימת השאלות השבועית
 
פעמים רבות אנחנו עשויים להרגיש תקועים באותו המקום, ולהתקשות להשיג השראה שתעזור לנו להתקדם הלאה. הרשימה הבאה, שניתן כמובן גם לעשות אותה אחת לחודש למשל, מאפשרת לכם להיזכר בכל ההישגים שלכם, בקשיים שהצלחתם להתגבר עליהם, וכמו כן במטרות שלכם לשבוע הקרוב ובדברים שאתם יכולים לעשות על מנת לעזור לכם לצלוח אותן. תוכלו לנסח לעצמכם את השאלות המנחות שמעניינות אתכם, או להיעזר ברשימת 20 השאלות השבועיות הבאה.
 
8. רשימת 10 הדקות
 
כולנו מתלוננים שאין לנו זמן, אבל בפועל, בכל פעם שמתפנות לנו 10 דקות אנחנו מבלים אותן בניסיון להיזכר בדברים שרצינו לעשות. ברשימה הבאה תוכלו לכלול את כל המשימות המהירות שאתם אף פעם לא מקדישים להן זמן ולהשתמש בה כשיש לכם רגע של הפסקה. בין המטלות האלה ניתן לציין למשל את סידור התיקיות במחשב, ניגוב האבק מהמדפים בסלון, מיון ערימת הכביסה וכדומה. הדברים הקטנים הללו מצטברים בכל פעם, ורשימת 10 הדקות תעזור לכם לעשות אותם בהדרגתיות לאורך השבוע ולא להיתקע איתם כשכבר אין ברירה.
 
16 רשימות שצריך לנהל
 
9. רשימת הדברים הלא דחופים שצריך לקנות 
 
רכישת אגרטל חדש לסלון היא לא עניין של חיים או מוות, אך בגלל זה אנחנו עשויים לשכוח מהדבר בכל פעם שאנחנו נכנסים לחנות ולבצע רכישה אחרת שכלל לא היינו צריכים. הוסיפו לרשימה זו את כל הדברים שאתם מתכננים לרכוש או להחליף בשלב מסוים, והשתדלו לתעדף אותה בהתאם לצרכים שלכם. כך תוכלו לעיין בה לפני הביקור הבא בחנות הרהיטים או בחנות מוצרי החשמל, ולבצע קניות חכמות ומסודרות יותר.
 
10. רשימת רעיונות למתנות
 
אנחנו תמיד מוצאים את המתנה המושלמת לבן או בת הזוג, לילדים או לחברה טובה כמה חודשים לפני או אחרי הזמן המתאים, אבל עד שמגיע יום ההולדת הבא שלהם אנחנו כבר מספיקים לשכוח מה היה הרעיון או איפה ראינו אותו. הרשימה הזו תעזור לכם לחסוך לא מעט זמן, כסף ועצבים, ואין ספק שמקבלי המתנה יודו לכם על כך מאוחר יותר.
 
16 רשימות שצריך לנהל
 
11. רשימת ההרגלים שנפטרתם מהם
 
לכל אחד מאתנו יש לא מעט הרגלים רעים שאנחנו מתמודדים איתם, כמו למשל שתיית כמות מוגזמת של משקאות תוססים או שימוש בסמארטפון במהלך ארוחות משפחתיות. הרשימה הבאה כוללת כמה מההרגלים הרעים והקטנים הללו, אולם היא מציינת אותם בלשון עבר. במילים אחרות, אם אתם מעוניינים להפסיק לכסוס ציפורניים רשמו "אני כבר לא כוסס ציפורניים". כך, במקום רשימת נזיפה תקבלו רשימת הישגים, שתעזור לכם לראות כמה טוב תרגישו כאשר תתגברו על הבעיה בפועל. הדבר ללא ספק יעזור לכם להתגבר לפחות על כמה מההרגלים הרעים בזמן קצר יותר משהייתם מצפים. לחצו כאן לקבלת עצות נוספות שיעזרו לכם להיפטר מההרגלים המגונים הנפוצים ביותר.
 
12. רשימת פרויקטים לא גמורים
 
המשקל של הפרויקטים שטרם השלמנו בעבודה או בבית, עשוי להעיק עלינו ולגרום לנו להעביר את כל היום מוטרדים ועצבניים. הכינו רשימה אחת שתכלול את כל הפרויקטים הלא גמורים שאתם יכולים לחשוב עליהם. ביום הבא, חזרו אל הרשימה והוסיפו לצד כל פרויקט את השלב בו אתם נמצאים, למשל: "התקנת מדף – רכישת מסמרים מתאימים". ביום השלישי, תנו עדיפות לכל הפרויקטים הללו בהתאם לדחיפותם ולמצב בו אתם נמצאים בכל אחד מהם, וביום האחרון נסו להעריך כמה זמן תזדקקו לכל פרויקט, וקדמו אל תחילת הרשימה את הפרויקטים הקצרים שתוכלו לסיים בקלות ולמחוק. הרשימה הזו תגרום לכם להרגיש הרבה יותר טוב, תאפשר לכם להתקדם בקלות אל הצעד הבא ותעזור לכם להיזכר באיזה שלב אתם נמצאים בכל רגע.
 
16 רשימות שצריך לנהל
13. רשימת חסכון כספי
 
בסופו של כל חודש, כאשר אנו מביטים בפירוט כרטיס האשראי שלנו, רבים מאיתנו מרגישים שהיינו יכולים לחסוך כסף בתחומים שונים כמו חשמל, הוצאות רכב ועוד. למרות שאנחנו משתדלים למצוא את האפשרויות הזולות ביותר, לא תמיד יש לנו באמת את הזמן לקרוא את השורות הקטנות או להשוות בין מגוון הספקים, מה שגורם תסכול וכעס בעת התשלום. עם זאת, עד שאנחנו מספיקים לפעול בנושא כבר מגיע פירוט כרטיס האשראי הבא, ובסופו של דבר חלקנו מוותרים על הפרויקט כולו. כדי לחסוך בכסף, הכינו רשימה של כל הספקים או נותני השירות שהייתם רוצים להוזיל את העלויות שלהם, ובדקו בטבלת החיסכון המקיפה הבאה, שכוללת טיפים, השוואות ושירותים חסכוניים, כיצד תוכלו להקל על חייכם.
 
14. רשימת הכרת תודה
 
הרשימה האחרונה היא אחת מהרשימות החשובות ביותר שעל כל אחד מאיתנו לנהל. כאשר אנחנו מרגישים שמחים ומסופקים, קל לנו למצוא דברים חיוביים בחיינו שאנחנו אסירי תודה עליהם. לעומת זאת, דווקא בתקופות קשות אנחנו עשויים להרגיש כאילו גם התחומים האחרים בחיינו הם אפורים ולא מוצלחים. הכינו לעצמכם את רשימת הדברים שאתם אסירי תודה בעבורם דווקא בימים המוארים ביותר, ותוכלו להתבונן בה כאשר אתם מרגישים שדברים מסוימים משתבשים בימים הקודרים ביותר. מחפשים רעיונות? המצגת הבאה תוכל להזכיר לכם על מה עליכם לומר תודה מדי יום.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.