print header

7 טיפים לראיון עבודה עבור מועמדים מבוגרים

 אפליית מועמד לעבודה בשל גילו היא עבירה על החוק המדיני, וכן על החוק האתי. עם זאת, גיל המועמד לעבודה הוא לרוב אחד הגורמים המשפיעים ביותר על קבלת המועמד למשרה אליה הוא מתראיין. כאשר ניגשים לראיון עבודה מספר רב של מועמדים, כפי שקורה ברוב מקומות התעסוקה היום, ייתכן שגילכם יפעל לרעתכם, אך בעזרת הטיפים הבאים של אליסון דויל, מומחית ויועצת לחיפוש עבודה, תוכלו להשתמש בגילכם כיתרון ולהוכיח אחת ולתמיד שמה שחשוב זה לא הגיל, אלא התרגיל. 

ראיון עבודה
 

1. רעננו את כישורי הריאיון שלכם

אם לא ראיינו אתכם לעבודה כבר זמן מה, אולי תגלו שראיונות העבודה השתנו במקצת. מעסיקים רבים מעבירים את המתמודדים "ראיונות התנהגותיים", בהם ישאלו אתכם שאלות בנוגע להתנהלות האישית שלכם כאנשים וכעובדים, בעיקר על פי העבר שלכם. השאלות אינן שאלות של כן או לא, ודורשות התייחסות מפורטת, שלא כמו השאלות הרגילות בסגנון "מהי החולשה הכי גדולה שלך?" או "למה אתה חושב שאתה מתאים לעבודה הזו?". דוגמאות לשאלות בראיון התנהגותי יכולות להיות:

  • איך אתה מתמודד עם אתגרים? תן לי דוגמא. 
  • האם עשית פעם טעות? כיצד התמודדת מולה?
  • תן לי דוגמא למטרה שהשגת. כיצד השגת את המטרה הזו?
  • תאר לי החלטה שעשית אשר לא הייתה מקובלת על ידי עמיתיך לעבודה. כיצד התמודדת עם המצב וכיצד יישמת אותה?
  • תן לי דוגמא לדרך שבה אתה מציב לעצמך מטרות וכיצד אתה משיג אותן.
  • תן לי דוגמא ליכולתך לעבוד בצוות.
  • מה אתה עושה אם אינך מצליח להגיע להסכמה עם עמיתך לעבודה?
  • תן לי דוגמא למקרה שבו שיפרת את המוטיבציה של עמיתיך לעבודה.
  • האם התמודדת פעם מול מצבים שהקשו עליך? תאר לי כיצד.

אינכם יכולים לדעת מה יהיו בדיוק השאלות שישאלו אתכם בראיון העבודה, אך אם תתכוננו על סגנון זה של שאלות, תוכלו להתמודד מול כל שאלה אחרת שיזרקו לכיוונכם. כשאתם מתכוננים לשאלות מסוג זה, היזכרו במצבים מהעבר שתוכלו להעלות כדוגמאות מעשיות לדרכי ההתמודדות שלכם עם מצבים מסוימים. הכינו מראש דוגמאות שידגישו את יכולותיכם אשר עוזרות לכם לפתור בעיות ולעבוד בצורה היעילה לכם ולסביבתכם. 

2. השיגו את הכישורים הטכניים הנכונים

רוב מקומות העבודה היום דורשים חוש טכנולוגי או לפחות את היכולת לעבוד מול מחשב ללא קושי. מעסיקים המחפשים מועמדים בעלי יכולות מתקדמות בטכנולוגיות חדישות, עלולים לחשוש מהעסקת עובדים מבוגרים יותר שלא מצליחים לעקוב אחרי השינויים הטכנולוגיים. אם החלטתם להחליף כיוון בקריירה, וודאו שאתם יודעים באיזו טכנולוגיה תעבדו במקום העבודה החדש ונסו ללמוד עליה כמה שיותר. אל תחששו לחשוף את העובדה שעשיתם מחקר קטן לפני הריאיון, זה רק יראה על הרצינות שלכם בקשר לעבודה ולקריירה שלכם. 

3. זכרו והזכירו למעסיק שגילכם אינו חיסרון

לעובדים מבוגרים שמסתכלים קדימה ומתמקדים בעתיד ובבטחון חיי הקריירה שלהם, יש יתרון משמעותי על פני עובדים צעירים חסרי מטרות ושאיפות אמיתיות. בנוסף, הניסיון התעסוקתי הרב שלכם פועל לטובתכם, ביחוד אם הוא קשור לתחום העבודה אליה אתם מתראיינים. בקשו ממעסיקכם הנוכחי או הקודם להוסיף בהמלצה שתבקשו ממנו מילה או שתיים על כך שגילכם אינו משפיע על יכולת העבודה שלכם. המעסיק החדש שלכם גם עלול לחשוש מעובדים מבוגרים ש-"מעבירים את זמנם" עד הפרישה ולא משקיעים בקדחתנות בלמידת דברים חדשים, אשר יעזרו להם להצליח במקום עבודתם החדש. אתם יכולים להתגבר על הבעיה הזו אם תגיעו מוכנים עם רעיונות להתפתחות תעסוקתית, ותדברו על כל מה שאתם מקווים להשיג בשלב הבא של הקריירה שלכם, בתוך ההקשר של העבודה אליה אתם מתראיינים.  

בנוסף לכל, אם אתם מתראיינים מול מעסיק צעיר, הוא עשוי לחשוש מכך שלעובד מבוגר יותר ממנו עשויה להיות בעיה לקבל ממנו הוראות. דאגו לספק למראיין דוגמאות לכך שכבר עבדתם ושגשגתם תחת מנהל צעיר מכם בעבר. אם ישאלו אתכם ישירות בנוגע לתחושתכם לגבי עבודה תחת מנהל צעיר מכם, נסו לתאר את "המנהל המושלם" עבורכם כאדם בעל יכולת מנהיגות, ראש פתוח לרעיונות חדשים, ידע רב ויכולות תקשורת טובות. זה יראה שהגיל הוא אינו משתנה שמשפיע על עבודתכם תחת המעסיק.

ראיון עבודה
 

4. התאימו את המראה שלכם לסגנון מקום העבודה

המראה שלכם משפיע על דעתו של הבוס שלכם לעתיד, בייחוד כשמדובר במשרות בהן המועמדים האחרים צעירים מכם. אינכם רוצים לשדר שתהיו יוצאי דופן מהבחינה הזו במקום העבודה החדש. וודאו שהמראה שלכם מתאים לסגנון העבודה אליה אתם מתראיינים. אם תוכלו לעשות מחקר מקדים, זה רק יעזור לכם. שימו לב לסוג הביגוד שלובשים במקום העבודה. אם עדיין אינכם יודעים מה ללבוש, התייעצו עם קרוב משפחה צעיר יותר. נסו שלא להגיע אובר דרסד (לבושים יפה מדי) לראיון. עליכם להיראות כרמה אחת מעל לאופי הלבוש במקום העבודה.

5. אל תתביישו להודות באבטלה

למרבה הצער, העובדה שמועמד לעבודה מובטל עלולה לפגוע בסיכוייו להתקבל אליה, כך שאם אתם מבוגרים יחסית ומובטלים, אתם לוקים למראית עין בחיסרון כפול. אם אתם מובטלים כבר זמן רב עקב פיטורים ומתראיינים לעבודה בתחום שונה מהתחום בו עסקתם, יהיה טוב לדבר על כך שניצלתם את הזמן כדי להעריך מחדש את אפשרויות התעסוקה שלכם. דאגו לדבר על החולשות שגרמו לפיטורים שלכם בעבודה הקודמת, כל עוד הן לא קשורות לסוג העבודה אליה אתם מתראיינים, והדגישו את היכולות החזקות שלכם בנוגע אליה. אם אתם מובטלים מבחירה, נסו להסביר בקצרה שהייתה לכם מחויבות שכעת הסתיימה, למשל "אמי חלתה, והייתי צריך לטפל בה, אך היום היא בסדר ואני מוכן להתחיל לעבוד שוב".

6. היו חיוביים ואנרגטיים

התייחסו לכל ראיון ככזה שעברתם עוד לפני שהתחיל. הבטחון העצמי עושה חצי מהעבודה, לכן האמינו בעצמכם ושדרו זאת. עמדו עם גב זקוף והראו התלהבות. וודאו שהקול שלכם אינו מונוטוני ומשעמם, ואם עליכם להתאמן על כך, התאמנו. שדרו חיוביות ואנרגיה בכל זמן הריאיון, משום שרק כך יוכלו לזכור אתכם לטובה, ולא כמועמד המשעמם מבין שאר המועמדים. אמרו שלום לעובדים אם אתם עוברים על ידם ואל תחששו לפתוח איתם בשיחת חולין. תוכלו לקבל קצת מושג לגבי מקום העבודה העתידי שלכם, והעובדים כבר יכירו אתכם. יתכן שזה אפילו יפיג את חששות המעסיק לגבי השתלבותכם בחברה.

ראיון עבודה
 

7. זכרו שיש מעסיקים שיעדיפו עובד מבוגר יותר

קיימות סיבות רבות למעסיקים להעדיף עובדים מבוגרים מאשר צעירים. מארק צוקרברג, מייסד הרשת החברתית פייסבוק, ציין בראיון משנת 2012 שחברות רבות מנסות לשבור את הסטראוטיפ שנוצר בקשר להשפעת גיל העובדים במקום העבודה. הוא מעריך את העובדה שאנשים בעלי משפחה ותשלומי משכנתא מחפשים יציבות במקום העבודה וישארו עובדים נאמנים לאורך זמן רב. 

בן מילן, יזם שהקים את חברת התשלומים ברשת "דוולה" אמר, "אני מעדיף להעסיק עובד מבוגר עם ילדים מאשר בן 20 ומשהו שאין לו כלום בחיים. לעובד הצעיר אין בעיה להישאר במשרד עד השעה 2 בלילה, אך מנסיוני, עבודה שנעשתה בשעה 2 בלילה, לא מספקת תוצאות טובות. העובד המבוגר עוזב את המשרד באותה שעה בכל יום, הולך הביתה, משכיב את ילדיו לישון, וחוזר לעבוד. היציבות הזו חשובה לי ולו."
 
ג'ון האלורן, יזם צעיר אשר הקים חברה לעסקי יזמות, מחפש לעיתים קרובות דווקא עובדים ויזמים מבוגרים ולא צעירים. "לאנשים שעברו את גיל 35 יש קרבה רבה יותר לגילם של הלקוחות מהפרויקטים הרבים שלנו, ובשביל להעסיק יזם שיספק את הצרכים של שכבת הגיל הנכונה, אני פעמים רבות מעדיף לשכור עובד מבוגר."

 

לכתבות נוספות על פיתוח קריירה והתקדמות בעבודה, לחצו כאן

 

מקור: דניאל ק.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.