maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

המדריך ליצירת שינוי במסלול הקריירה שלכם: כך תמנעו טעויות ותעשו זאת נכון

 האם העבודה שלכם מאתגרת ומספקת ? האם אתם מתחרטים על הבחירות שעשיתם במהלך הקריירה שלכם? האם אתם מאושרים בעבודתכם? אם התשובות לכל השאלות הללו יוצרות תחושה שלילית, בהחלט יכול להיות שזה הזמן להחליט על הצעדים הבאים בחייכם ולשקול שינוי בקריירה. נכון, לא מדובר בהליך פשוט - רבים מעדיפים להישאר במקום עבודתם גם אם הם לא מרוצים ממנו, כדי שיוכלו בסופו של חודש לשלם חשבונות ולהמשיך ליהנות מסגנון חיים מסוים – אך במקרה שכזה הסיכון שתקפאו על שמריכם ותחושו בסופו של דבר בתחושת החמצה הוא גדול. אתם יכולים לנתב מחדש את הקריירה שלכם באופן בטוח, מדוד ונכון, מבלי לסכן את מה שהשגתם עד כה, פשוט על ידי לקיחת שליטה על ההחלטות העתידיות שלכם ובאמצעות תכנון נכון. קראו את המדריך הבא לביצוע שינוי בקריירה והבינו כיצד עליכם לעשותו בדרך בה תמנעו מן הבעיות השונות שעלולות לצוץ, וגם תבטיחו לעצמכם את האושר והסיפוק שמגיע לכם לחוות בחייכם.
 
מדריך לשינוי קריירה: רגל דורכת על קו צהוב לפני איור של חיצים לכל הכיוונים
 

מדוע שינוי קריירה יכול להיות דבר טוב עבורכם?

שינוי כיוון בקריירה יכול להיות דבר הכרחי ומתבקש במקרים לא מעטים, והוא לא חייב להיות קיצוני במיוחד – אתם אפילו יכולים להישאר באותו מקום עבודה ורק לשנות את אופי המשרה שלכם. אפשר לקחת לדוגמה את סיפורה של א', שעבדה כאחות בבית חולים במרכז הארץ במשך שנים לא מעטות. עם הזמן התחילה א' לחוש שעבודתה מול החולים – המראות שראתה, המצבים איתם הייתה צריכה להתמודד ואפילו הריבים שהיו לה עם מטופלים ובני משפחותיהם – השפיעו עליה לרעה מחוץ לשעות העבודה. כשהחליטה שהיא לא יכולה יותר, לקחה את עצמה א' בידיים ועשתה מעשה - באישור ממוניה היא פשוט החלה לעבוד במשרד של המחלקה שלה, שם הייתה אחראית על תיקים של חולים. לפי ההסתכלות החברתית, זוהי לא הקריירה האידיאלית עבור איש צוות רפואי מיומן, אך עבור א' היה זה שינוי משמעותי לטובה, והיא המשיכה בדרך זו עד שהגיעה לעמדת ניהול משרד.
 
זוהי דוגמה קלאסית לאדם שלעבודתו הייתה השפעה שלילית על חייו, אז הוא הלך ועשה שינוי מבלי להחליף באופן דרמטי את תחום עיסוקו ואפילו לא את מקום עבודתו. שינוי כיוון במהלך הקריירה יכול להתבטא בהגשמת כל חלומותיכם, אך לא רק – גם שינוי המתבטא בהעלאת ביטחונכם העצמי או אפילו החייאת העניין והריגוש שלכם מהעבודה הם כשלעצמם סיבה מספקת לעשותו.
 
מדריך לשינוי קריירה: איור של אדם מטפס על חץ שמצביע מעלה
 

טעויות שאנשים עושים בדרך לשינוי הקריירה וכיצד תמנעו מהן

שינוי קריירה עשוי להיות תהליך מפתה ביותר, בעיקר אם אתם חווים חלק מאותם "תסמינים" שהזכרנו, אך הדרך אליו עלולה להיות רצופת טעויות שכדאי לכם מאוד להימנע מהן:

1. השתוקקות לשכר גבוה יותר מביאה לרצון לשינוי פתאומי

ההשתוקקות הטבעית להרוויח שכר גבוה יותר יכולה לגרום לרבים מאיתנו להאמין שהם בחרו בקריירה הלא נכונה ושהם צריכים לעשות שינוי. הבעיה היא ששכר גבוה יותר עלול לדרוש יותר זמן במשרד או שתצרכו לקחת על עצמכם מספר בלתי אפשרי של אחראיות שונות במקביל. במקרים שכאלו הרדיפה אחר שכר גבוה יכולה להוביל להיפך הגמור ממה שחשבתם, ועל כן עליכם לברר בקפידה מה דורש מכם תפקיד חדש שבו אתם מעוניינים.

2. קבלת החלטות בן לילה

צריך להודות בכך – החלטות שמתקבלות בן לילה נובעות בדרך כלל מלחצים או מייאוש שאנו חשים בעקבות מצבים שונים שאנחנו נתקלים בהם בעבודתנו, וזה הגיוני. אך הבעיה בהחלטות מהירות מדי היא שהן לא מותירות לנו זמן לשקל את הצדדים החיוביים והשלילים שלהן, וזהו דבר שאתם חייבים לעשות לפני שאתם יוצאים לדרך חדשה.
 
מדריך לשינוי קריירה: איור של אדם מהרהר

3. סירוב לקבלת קידום גורם לרצון לשנות קריירה

צריך להבין שקידום במקום העבודה הוא תהליך שלוקח זמן – ישנם לא מעט סיפורים על מנהלים בחברות שונות שהגישו יותר מ-10 בקשות לקידום במהלך 5 שנים ואף פחות, עד שקיבלו את האישור המיוחל. קידום הוא אכן כמו תהליך לא קצר שדורש סבלנות ואורך רוח, אך חשוב שתצטיידו בהם ותמנעו מלרוץ ולשנות קריירה רק בגלל שלא קיבלתם העלאה מיידית בדרגה או בתפקיד.

 4. שעמום בעבודה

אם העבודה שלכם כוללת פעילות חזרתית, הגיוני עד מאוד שתרגישו משועממים, אך זה לא בהכרח סימן שעליכם לשנות קריירה. לעיתים כל מה שדרוש הוא בסך הכל החלפת גישה - אתם יכולים ל"תבל" מעט את זמנכם באמצעות שינוי המראה של שולחן העבודה שלכם, התחברות עם עובדים ממחלקה אחרת או פשוט שינוי גישה והגעה בבוקר עם מרץ והתלהבות שיזניקו את העבודה שלכם.

6 טיפים חשובים לניהול נכון של תהליך שינוי הקריירה

המפתח להצלחה בתהליך של שינוי קריירה טמון בהליכה צעד אחר צעד, באופן מדוד ונכון, על מנת להימנע מלקיחת פנייה לא נכונה. 6 הטיפים החשובים הבאים יעזור לכם לעשות זאת:

1. כתבו לעצמכם "תוכנית שינוי קריירה" מסודרת

תוכנית לשינוי קריירה היא מעין מסמך מסודר שאתם יכולים להכין לעצמכם, ובו תרשמו בצורה מאורגנת את הצעדים והפעולות שאתם מתכוונים לעשות על מנת להתפתח לכיוון החדש שהצבתם לעצמכם. לקחת קורסים בנושאים שאתם מתעניינים בהם, ללמוד שפות זרות, לפתח קשרים או להתאמן על יכולות חדשות – כל אלו צריכים להיות כתובים בתוכנית, כשעליכם להציב לעצמכם טווח זמן מוגדר שבו תבצעו אותם. שימרו את תוכנית הקריירה שלכם בארנק כדי שתוכלו לשלוף אותה בכל זמן שתרצו בכך ולקבל עידוד ודחיפה למאמציכם.

2. שקלו את האפשרויות העומדות בפניכם

אם יש ברשותכם תואר או תעודה בתחום מסוים – שבו, חשבו ורשמו לפחות 5 אפשרויות למשרות שונות שיכולות להתאים לכם על פי ההשכלה שבידיכם, כשגם אם יש לכם ניסיון רב בתחום מסויים תוכלו לעשות את אותו הדבר. החדשות הטובות עבורכם הן שתארים, תעודות וגם ניסיון יכולים לשמש אתכם למגוון של תפקידים ועליכם רק לבחור – אתם לא חייבים "להיתקע" רק על מה שהחברה או הסובבים אתכם מחשיבים כמשרה בכירה בתחומכם, כי בסופו של דבר לבחירה בתפקיד שיעשה אתכם מאושרים אין מחיר.
 
מדריך לשינוי קריירה: יד אוחזת בעט וכותבת רשימה במחברת

3. תהיו כנים עם עצמכם לגבי היתרונות והחסרונות

תחילת תהליך שינוי קריירה הוא הזמן להיות כנים עם עצמכם לגבי נקודות החוזק והחסרונות שלכם, כמו גם לגבי האפשרויות העומדות בפניכם אל מול הסכנות והבעיות שעלולות לצוץ בדרך. דברים כמו מצבכם הכלכלי, הביקוש שיש לתפקיד בו אתם מעוניינים, מיקום המשרה או התעשייה החדשה שבה אתם רוצים לעבוד, ההישגים והתארים שיש לכם ביד – את כל אלו אתם צריכים לבחון באופן כנה ומפוכח, ועל פיהם לייצור לעצמכם מטרות מציאותיות. אם לא תעשו זאת, ולא תטוו לעצמכם קו ברור, אתם עלולים להתאכזב בסופו של דבר.

4. תמצאו מנטור

מנטור הוא אדם שאתם מכירים ועובד במשרה שבה אתם חפצים או בתעשייה אליה אתם רוצים להיכנס, ויכול להאיר לכם את כל יתרונות וחסרונות שבתפקיד אליו אתם מכוונים, כמו גם לספק לכם מידע מבפנים שיסייע לכם לא מעט בהחלטתכם. רשימה של שאלות שניתן לשאול מנטור שכזה הן:
  • מה דרוש על מנת להצליח בתפקיד?
  • איזה השכלה ואילו תארים ותעודות נדרשים?
  • מה הם האתגרים בתפקיד?
  • האם יש אפשרויות קידום?
שיחה אחת, על כוס קפה, עם המנטור שתמצאו לעצמכם, יכולה לשנות את כיוון מחשבתכם לחלוטין.
מדריך לשינוי קריירה: אדם מבוגר בחליפה

5. תהיו מציאותיים

בשלב שינוי הקריירה אתם מוכרחים להיות מציאותיים לגבי המטרות שלכם – אם למשל אתם מכוונים עצמכם לעמדת ניהול עליכם לברר עם עצמכם האם דברים כמו פגישות תדירות, שיחות שכר או נוכחות באירועים שנועדו ליצירת קשרים מעניינים אתכם, או שאולי דווקא לא ואז תפקיד שכזה יכול שלא להתאים לכם; אם אתם מופנמים ועבודה עם אנשים עלולה להיות סבל מתמשך עבורכם, שקלו פעמיים אם אתם רוצים לעבוד במשרת מכירות, אפילו אם השכר בה מפתה.

6. חפשו דרך בה אתם יכולים להתנדב

למי מכם שמעוניין להתקדם לעמדת ניהול כדאי לקחת בשתי ידיים הזדמנויות להתנדב ולתרום מעצמו בתחומים שונים – בין אם זה במקום העבודה ובין אם מחוצה לו. קחו יוזמה, הגדילו ראש, ועשו יותר על מנת לגלות האם יש בכם את היכולות הדרושות לתפקיד שבו אתם מעוניינים. התנדבות לוועד הבית בבניין בו אתם גרים או לוועד העובדים במקום העבודה שלכם יכולה לספק לכם הזדמנות מצוינת לתרגל את כישורי המנהיגות וקבלת ההחלטות, כמו גם יכולות נוספות שלכם.
 
שינוי מסלול בקריירה, אם כך, הוא לא תהליך פשוט ויכולות להיות השלכות נרחבות על חייכם - אך אם תעשו אותו נכון, תמנעו מהטעויות עליהן פרטנו כאן ותיקחו לתשומת לבכם את העצות שסיפקנו לכם, היתרונות והדברים שתשיגו ממנו יכולים לעלות כמה מונים על החששות הטבעיים שקיימים בכם כיום. 
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו