print header

מאפייני העבודה שמעלים את הסיכון למחלות לב

למרות שרוב האנשים לא חושבים שהם עובדים במקום בו יש סיכון מקצועי, הרי שמאפיינים מסויימים בסוג העבודה, יכולים להעלות את הסיכון להתקפי לב. עבודה המאופיינת בישיבה ארוכה, במתח בלתי פוסק, בשעות עבודה לא סדירות ובחשיפה לכימיקלים מזהמים, יכולה לפגוע בבריאות הלב ולגרום לבעיות נוספות. הנה 9 מאפייני עבודה שעלולים להעלות את הסיכון למחלות לב. שימו לב שאתם לא בקבוצת הסיכון...

עבודה

1. ג'ובניקים
אנשים שהם לא פעילים במהלך יום העבודה, נמצאים בסיכון גבוה לסבול מבעיות לב, וזאת לעומת אנשים שעובדים בעבודה פעילה. ישיבה ממושכת עלולה לגרום לירידה באינסולין ובאנזימים שמפרקים שומן ולגרום להיצרות עורקים. במהלך יום העבודה, הקפידו לקום, להסתובב ולהניע את הגוף עד כמה שניתן.

2. חירומניקים
עבודה שמשלבת חוסר פעילות במצב מנוחה עם התקפי לחץ במצבי חירום, יכולה גם כן לפגוע בלב. אחוזים גבוהים של מקרי המוות בקרב שוטרים וכבאים הם תוצאה של מחלות לב וכלי דם שהתפרצו במהלך הקריירה העמוסה והלחוצה. שעות עבודה ארוכות, עבודה במשמרות, תזונה לא סדירה, כוננות מתמדת, חשיפה לתחמוצת הפחמן או למזהמים אחרים, גם הם מאפיינים של העבודה העוסקת במתן שירות במצבי חירום, ונמצא שהם עלולים להגביר לחץ הדם. במידה ואתם לא מסוגלים להחליף תפקיד, התמקדו בדברים שהם כן בשליטתכם, כמו: אכילה מסודרת ומזינה, פעילות גופנית והורדת לחץ דם.

3. נהגי אוטובוס
מחקרים מצאו כי נהגי אוטובוס נוטים לסבול מלחץ דם גבוה, הרבה יותר מנהגים אחרים. ההנחה היא כי הדבר נובע מסוג העבודה שדורש עירנות מתמדת, דריכות על הכביש ואחריות כבדה לחייהם ושלומם של הנוסעים. מאפיינים אלה, מצאו המחקרים, עלולים להכניס את נהגי האוטובוס למתח רב. אומנם הם לא יכולים להקל ראש במידת האחריות הנדרשת מהם, אך הם כן יכולים לנסות ולהקל את המתח על ידי שמירה על אורח חיים בריא בגוף ובנפש, כאשר הם לא אוחזים בהגה.

4. משמרות
עבודה במשמרות המאפיינת את סוג העבודה של רופאים, אחיות, עובדי מסעדה, מאבטחים, עובדי מעבדה וכדומה, קשורה לסיכון גבוה יותר לחלות במחלות לב וסוכרת מסוג 2. עבודה במשמרות מטבעה משבשת את מקצב היממה ופוגעת במנגנון השינה והעירות, מה שמשפיע לרעה על רמות הסוכר בדם, לחץ הדם ורגולציית האינסולין. מחקרים מצאו כי אם לא די בזה, הרי שעובדי משמרות, בעיקר משמרות לילה, נמצאים בסיכון סביר יותר לעשן ולסבול מהפרעות שינה, מה שעלול להגדיל את הסיכון למחלות לב אפילו יותר.

5. ברמנים
אומנם החוק נגד עישון במסעדות ובפאבים הוחל בישראל, אך לא בכל המקומות מקפידים לאכוף אותו. מצב זה מעמיד את צוות העובדים, בכללם מלצרים וברמנים, בסיכון גבוה לשאיפת כמויות גדולות של עשן. מחקרים רבים הוכיחו כי עישון פאסיבי מגביר באופן משמעותי את הסיכוי להתקפי לב.

6. עובדי גשר ומנהרה
במחקר שנערך בשנת 1988 בקרב 5,000 עובדי גשר ומנהרה בניו יורק נמצא כי אלה שעבדו במנהרות היו בסיכון מוגבר ב-35% למות ממחלות הקשורות ללב, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. עובדי המנהרות חשופים לרמות גבוהות של חד תחמוצת הפחמן בהשוואה לעובדי הגשר. מחקרים מראים כי חשיפה לזיהום אוויר עלולה להעלות את הסיכון להתקפי לב ושבץ.

7. פס ייצור
אנשים שעובדים בפסי ייצור של מפעלים או מפעילים כלי עבודה תובעניים, נהנים ממעט מאוד שליטה על קצב העבודה. הם נדרשים לעמוד בתפוקה לפי שעה וברוב המקרים עובדים כמו רובוטים מבלי להרים את הראש. מאפיין עבודה זה מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם. מחקר חשוב שנערך בקרב 11,000 פקידים בריטיים מצא כי גברים ונשים עם שליטה נמוכה בעבודה, נמצאים בסיכון כפול לסבול ממחלות לב, לעומת אחרים עם שליטה גבוהה יותר בעבודתם.

8. שעות ארוכות
אנשים שעובדים שעות ארוכות, גם הם נמצאים בסיכון גבוה לסבול ממחלות לב. ליתר דיוק, הם נמצאים בסיכון הגבוה ב-67% לסבול ממחלת לב כלילית. מומחים מציעים, אם לא ניתן לקצץ את שעות העבודה, חשוב להקפיד על אכילה מזינה של פירות וירקות, שינה סדירה של מינימום 7 שעות ופעילות גופנית סדירה.

9. פיטורים
בעוד שמספר עיסוקים יכולים להיות מסוכנים ללב, גם איבוד מקום העבודה יכול להיות יותר מדי לאיבר המפמפם. ממחקר שנערך בשנת 2004 עולה כי עובדים מבוגרים שמאבדים את מקום העבודה על לא עוול בכפם (המפעל נסגר או בשל בעיות בריאות), נמצאים בסיכון כפול לחטוף שבץ, וזאת לעומת אנשים שממשיכים לעבוד. במחקר שנערך באוניברסיטת הר
ווארד בשנת 2009 נמצא כי אנשים שאיבדו את מקום העבודה היו בסיכון גבוה יותר לפתח בעיה חדשה כמו לחץ דם גבוה, סוכרת מסוג 2 ומחלות לב שונות במהלך השנה-שנתיים לאחר הפיטורים, לעומת אנשים שלא איבדו את מקום העבודה.

 

אומנם הרבה ממאפייני העבודה אינם תלויים בנו. איננו יכולים לשלוט ברמת הזיהום, במידת החשיפה לסיכונים ולמתח מוגבר. יחד עם זאת, אנו יכולים להקפיד על ניהול אורח חיים בריא שיספק את האיזון הנדרש לשמירה על הלב.

מחקרים רבים מציעים כי גילוי מוקדם של רמת הסיכון לסבול ממחלות לב, הוא חיוני לבריאות ועשוי להציל חיים. נכון להיום, בדיקת מידת התפקוד של האנדותל, נחשבת לבדיקה המהירה והמדויקת ביותר לניבוי הסיכוי לחטוף התקף לב.

מעוניינים לבצע את הבדיקה שמנבאת את הסיכוי להתקף לב?
לחצו כאן ומלאו את הפרטים!

 

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net /  jscreationzs

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.