print header

11 יתרונות בריאותיים מפתיעים של גרגרי פרי האסאי

ייתכן ששמעתם על האסאי מילדיכם או מהנכדים שחזרו מטיול בחו"ל, אך מעטים יודעים שמדובר במזון על בעל ערך תזונתי רב וסגולות בריאותיות שיכולת לעזור לכל אחד ואחת מאיתנו. הפירות הסגולים של עץ הדקל הזה, שמזכירים ענבים, משמשים לעיתים כבסיס לגלידות וקינוחים בברזיל או בפרו ולצד טעמם האקזוטי, מדובר בגרגרים נפלאים בעלי יתרונות רבים. שילוב בין רמות גבוהות של מינרלים, נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים, הפכו את האסאי לחלק חשוב ובריא במיוחד מתזונתם של תושבי אגן האמזונס, אך עם זאת, רבים מאיתנו עדיין לא שמענו על מזון העל יוצא הדופן הזה. לאחר שתכירו את יתרונותיהם יוצאי הדופן של גרגריו, ודאי תרצו גם אתם לטעום אותו ולכלול את האסאי בתפריט שלכם.

מהו פרי האסאי וכיצד מומלץ לצרוך את גרגריו?

פירות האסאי נפוצים מאוד באזור יערות האמזונס שבדרום אמריקה, כשעל מנת לשמר את ערכיהם התזונתיים הם נקטפים באותו האופן במשך מאות שנים: החקלאים מטפסים על צמרות העצים שעליהם הם גדלים, גוזמים את הענפים שפירותיהם כבר הבשילו ולאחר מכן חוזרים בירידה מטה אל הקרקע. בשלב הבא קוטפים החקלאים את הפירות במהירות, ואז שולחים אותם לעיבוד והקפאה. בסיום התהליך טוחנים את גרגיריהם לכדי אבקה השומרת על היתרונות לצד הטעם, וזו הצורה בה ניתן להשיג אותם בישראל במרבית חנויות הטבע. תוכלו להוסיף 1-2 כפיות מאבקת האסאי לכוס מים, ליוגורט לבן או כבסיס לשייק פירות. במקביל, כיוון שטעמו של הפרי מזכיר מעט יין אדום, ניתן להוסיף מהאבקה גם למנות בשריות שמתאימות ליין זה. חשוב לציין שבמידה ואתם נוטלים תרופות באופן קבוע או סובלים מבעיה רפואית מסוימת, יש להתייעץ עם הרופא טרם צריכת המוצר הזה.

יתרונות האסאי: אסאי

יתרונות גרגרי האסאי 

1. תורמים לבריאות הלב   

הפיגמנט הסגול העמוק של הפרי אחראי לכמות הגבוהה של נוגד החמצון אנתוציאנין שיש בו, מה שהופך את גרגרי האסאי למועילים מאוד לבריאותו של מי שסובל מבעיות לב או רמות כולסטרול גבוהות בדם. האנתוציאנין נלחם ברדיקלים חופשיים הגורמים נזק לרקמות שלנו, מגן על תאי הדם בגוף ומשפר את זרימת הדם. במקביל, חומצות השומן שמכיל הפרי, כדוגמת אומגה 6 ואומגה 9, מפחיתות את רמות הכולסטרול הרע בגוף (LDL) תוך העלאת רמות הכולסטרול הטוב (HDL).  

2. מסייעים למניעת תהליכים סרטניים 

פרי האסאי מכיל ריכוז גבוה של חומצה אלגית, שהיא נוגד חמצון טבעי שקיים במספר פירות נוספים כמו פטל אדום, תותי שדה וחמוציות. במחקרים שונים, כדוגמת זה שהתפרסם בשנת 2014, נמצא כי חומצה אלגית מסייעת בדיכוי התפתחותם של תאים סרטניים, כמו גם בהפחתת התפשטותם בגוף. למרות שכמובן שלא מדובר בתרופה למחלה, השילוב בין חומצה זו לבין ויטמין C שנמצא אף הוא בגרגרי האסאי בכמות קטנה, הופך את פעילותה כנוגדת סרטן ליעילה במיוחד. 

3. בעלי תכונות אנטי דלקתיות   

הפוליפנולים, חומרים המסייעים לצמחים לשמור על בריאות תאיהם, מתפקדים עבורנו כחומרים אנטי-דלקתיים רבי עוצמה. הם נלחמים ברדיקלים החופשיים שמזיקים לגוף ושאחראיים לקיצור אורך החיים שלנו. במחקר שהתפרסם בשנת 2013 ומבוסס על 12 שנות מעקב אחר אוכלוסייה של 807 גברים ונשים בגילאי 60 ומעלה, נמצא כי תוחלת חייהם של אלה שנמצאו בשליש העליון מבחינת כמות צריכת הפוליפנולים כחלק מהתפריט היומי שלהם, הייתה ארוכה ב-30% מתוחלת החיים של מי שהמעיט בצריכתם.

יתרונות האסאי: ענף גרגירי אסאי

4. תורמים לבריאות העור

רבים מתושבי ברזיל משתמשים בתמציות אסאי כדי לפתור מגוון בעיות עור, וכיום לא מעט מוצרי טיפוח מרחבי העולם מכילים אבקת גרגרי אסאי לאור האיכויות שהוא מעניק לעורנו. הסיבה לכך היא שילוב בין חומצות שומן אומגה 6 ואומגה 9, לצד ויטמין E אשר עוזר לתאים שלא לאבד לחות. במקביל, נוגדי החמצון הטבעיים שבגרגרים מעכבים תהליכים אופייניים להזדקנות כמו עור מדולדל או הופעת קמטים, לאור תהליכי חמצון יתר המתרחשים בגופנו לאורך זמן.

5. מסדירים את פעילות מערכת העיכול

גרגרי האסאי עשירים מאוד בסיבים תזונתיים אשר תורמים למעבר קל ומהיר יותר של מזון במעי, משככים עצירויות ותורמים להסדרת היציאות, ועל ידי כך עוזרים לנקות את הגוף ואת מערכת העיכול מרעלים.

6. מקלים על תסמיני צרבת

רבים מאיתנו סבלו לא פעם מצרבת לאחר אכילת מזון שומני או שתיית משקה מוגז, תופעה לא נעימה במהלכה נוזל חומצי מהקיבה עולה ומגיע אל הוושט. לאור יכולתם של החומרים נוגדי הדלקות המצויים באסאי לאזן את רמות החומציות בקיבה, ניתן לומר כי הם תורמים להפחתת הנוזל בקיבה והקטנת חמיצותו, ועל ידי כך מונעים את יצירתה של החומצה העודפת והמציקה.

יתרונות האסאי: גרגירי אסאי בסיר

7. מועילים בתהליך ההרזיה

אצל מספר שבטים באמזונס גרגרי האסאי תופסים חלק נכבד מהתפריט היומי, לאור העובדה שמדובר במזון משביע מאוד. עבורנו, עשויים הגרגרים להיות מועילים מאוד בתהליך ההרזיה, שכן הם מפחיתים את התיאבון ומונעים תחושת רעב. במקביל, תכולת הסיבים הגבוהה בגרגרי האסאי מאיצה את תהליך חילוף החומרים בגוף, ומכיוון שמדובר בפרי שתורם גם להגברת האנרגיה, צריכת הגרגרים באופן יומי יכולה להמריץ אתכם לבצע יותר אימונים גופניים במקום לשבת על הספה.

בנוסף, במחקר שנערך בהשתתפות קבוצת אנשים שסבלו מעודף משקל נמצא כי צריכה מבוקרת של עיסת הפרי במשך 30 יום הביאה להפחתה משמעותית ברמות הכולסטרול הרע בגופם, כמו גם לוויסות מדדים נוספים שעלולים להוביל לשלל מחלות מטבוליות - שאלו הסובלים מעודף משקל נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בהן.

8. מעניקים אנרגיה לגוף

עבור אלה מבינינו שאינם יכולים להתחיל את היום ללא כוס קפה, אבקת גרגרי האסאי היא תחליף שכדאי לשקול. כמויות גבוהות של ויטמין B2 יעניקו לגופכם תוספת אנרגיה משמעותית, ויסייעו למאבק בעייפות ותשישות במהלך היום. להבדיל מקפאין או חטיפים מסוכרים, לאחר אכילת גרגרי אסאי הירידה ברמות הסוכר בגוף צפויה להיות פחות חדה, כך שתוכלו להימנע מנפילת סוכר ועייפות פתאומיות.

9. מקלים על נזקי מחלת קרוהן

מחלת הקרוהן - מחלה אוטואימונית דלקתית המשפיעה על המעיים - עשויה להתפרץ בפתאומיות בקרב הסובלים ממנה וליצור אצלם נזקים לדפנות המעי בדמות כיבים. כיוון שהכיבים הם למעשה פגיעה ברקמות המעי, יתרונותיהם של החומרים האנטי דלקתיים המצויים בגרגרי האסאי באים לידי ביטוי בכך שהם תורמים לספיגת החומרים החיוניים לגוף מהתזונה על מנת להגן על הרקמות. באופן זה הם נלחמים ביצירת כיבים חדשים ומזרזים את תהליך הריפוי של רקמות שנפגעו, ועל ידי כך מפחיתים את הנזק שנגרם לדפנות המעי ומצמצמים את השלכותיו.

יתרונות האסאי: כוס מיץ אסאי

10. מגבירים את החשק המיני אצל גברים

הודות לאבץ וכמות גדולה של ויטמין A, גרגרי האסאי, כמו גם פירות יער נוספים, מסייעים לגברים רבים בכל הנוגע לשיפור החשק המיני. זאת, כיוון שהם מגבירים את ייצור הטסטוסטרון, מגדילים את ספירת הזרע, משפרים את מצב הרוח ואת יכולת הריכוז ומפחיתים את סימני התשישות והעייפות.

11. תורמים להורדת המתח הנפשי

אם אתם מצויים בעיצומו של יום לחוץ במיוחד, ייתכן שתרצו לשמור אבקת גרגרי אסאי בהישג יד - זאת בזכות ויטמין B6 שישנו בפרי, המסייע לגוף לייצר את המוליך העצבי סרוטונין ולהילחם בדיכאון ובלחץ. הוספת כפית או שתיים מהאבקה לכוס המים שלכם תאפשר לכם להפיג את רמות המתח והחרדה, להרגיע ולהרפות את השרירים בגוף וליהנות מתחושה רגועה ונעימה למשך מספר שעות.

מקור תמונות: Lisa CyrCostaPPPRGaurav Mishra

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.