print header

12 סיבות נפוצות שמקשות עלינו לרדת במשקל

רבים מאיתנו מעוניינים לרדת במשקל, אולם פעמים רבות הגוף שלנו מזהה את השינויים הפתאומיים ומחליט להילחם בתהליך, מה שמוביל לתסכול רב. חוסר ההצלחה לרדת במשקל עלול ללוות חלק מאיתנו כבר בתחילת הדרך, ואילו אחרים עשויים להתחיל את התהליך בהצלחה, אולם להיתקל בהאטה או בעצירה מוחלטת לאחר זמן מסוים. החדשות הטובות הן שמדובר בבעיה נפוצה שרבים נתקלים בה. איבוד משקל קשור לצירוף של מספר גורמים, חלקם תלויי אורח חיים, מצב רוח וכוח רצון, ואחרים קשורים לגנטיקה. הסעיפים הבאים כוללים 12 סיבות נפוצות שמקשות על רבים לרדת במשקל, וטיפים מעשיים שיעזרו לכם להתגבר על הבעיה ולהצליח להתקדם הלאה אל עבר המטרה שלכם.

סיבות לקשיים לרדת במשקל
 
1. אתם מחליפים שומן במסת שריר
 
הדרך הטובה ביותר לרדת במשקל כוללת שילוב בין תזונה דיאטטית ובריאה לבין כושר גופני, אולם פעמים רבות דווקא מי שמבצע את שני הדברים בו זמנית עשוי להרגיש מתוסכל כשהוא ניגש לשקול את עצמו. חשוב להבין שאימון גופני עשוי להגדיל את מסת השריר, מה שמוביל למצג שווא של עלייה במשקל. על מנת לאמוד טוב יותר את ההתקדמות, מדדו את היקף המותניים שלכם במקום לעלות על המשקל.
 
2. אתם לא צורכים מספיק חלבון
 
חלבון הוא חלק חשוב ומזיו מכל תפריט, שתורם גם לירידה במשקל. במחקרים שונים הוכח כי צריכת חלבון ברמה של 25-30% מהקלוריות היומיות יכולה להגביר את חילוף החומרים ב-80-100 קלוריות ליום ולגרום לכם לאכול כמה מאות קלוריות פחות. כמו כן, חלבון יכול לסייע גם בהפחתת התאבון, זאת לאור השפעת החלבון על הורמונים המווסתים את התאבון, כמו גרלין ואחרים. 
 
סיבות לקשיים לרדת במשקל
 
3. אתם סובלים מהתקפי אכילה
 
בולמוסי אכילה הם תופעת לוואי שכיחה של דיאטה. הכוונה היא לצריכת כמויות גדולות מדי של מזון בבת אחת, הנובעת מרעב מצטבר של מספר שעות או ימים. מי שצורך מזון דיאטטי לאורך כל יום העבודה, עשוי להעמיס על הצלחת שלו מכל טוב בשעות הערב עם החזרה הביתה. גם צריכת מזון עודפת של מזון שנחשב לבריא היא לא מועילה לגוף, כך שחשוב לשמור על ספירת הקלוריות גם לאחר המעבר לתפריט שנחשב לדיאטטי.
 
4. אתם נמנעים מפעילות אירובי
 
התרכזות בפעילות ספורטיבית אחת בלבד או הימנעות מספורט באופן כללי, היא מכשול רציני בכל דיאטה. הפעילות האירובית היא אחת הפעילויות המועילות והחשובות ביותר, והיא מתאימה גם לשיפור הבריאות וגם לשריפת שומן בבטן שעשוי להצטבר ולגרום למגוון מחלות מזיקות.
 
סיבות לקשיים לרדת במשקל
 
5. אתם ממשיכים לצרוך משקאות ממותקים
 
משקאות ממותקים אחראיים לחלק משמעותי מהסוכר בתפריט שלנו. אם נדמה לכם שאתם יכולים לצרוך אותם כ"פרס" על מעבר לתפריט בריא, דעו שאתם מעכבים ומזיקים לתהליך הירידה במשקל. למרות שאנחנו לא נעשים שבעים משתיית משקאות ממותקים, הקלוריות שהם מכילים ממשיכות להצטבר שכן המוח שלנו לא גורם לנו לפצות עליהן על ידי צריכת פחות מזון. שימו לב שגם במשקאות שמשווקים תחת הקטגוריה של משקה בריא כמו "מים בטעמים" עשויה להיות כמות סוכר רבה, כך שכדאי לקרוא את התוויות היטב.
 
6. אתם לא ישנים מספיק
 
שינה טובה היא אחד הגורמים בעלי ההשפעה הרבה ביותר על הבריאות הגופנית והנפשית שלנו, כמו גם על המשקל. למעשה, ממחקרים עולה כי שינה ירודה היא אחד מגורמי הסיכון הגדולים ביותר להשמנת יתר. מבוגרים שאינם ישנים מספיק הם בעלי סיכוי של 55% לסבול מהשמנת יתר, וילדים הם בעלי סיכון של 89%.
 
סיבות לקשיים לרדת במשקל
 
7. אתם אוכלים לעיתים קרובות מדי
 
האמונה הרווחת היא שעל מנת להגביר את חילוף החומרים ולרדת במשקל יש לאכול מספר רב של ארוחות קטנות לאורך היום. עם זאת, במחקרים נמצא כי לתדירות הארוחות השפעה זניחה במיוחד על שריפת השומן, והמחשבה על הארוחה הבאה מקשה מאוד על התנהלות תקינה. אחד הפתרונות לבעיית תכיפות האכילה הוא דיאטות מסוג 5:2. לחצו כאן כדי לקרוא עוד על הדיאטה.
 
8. אתם לא שותים מים לפני הארוחה
 
שתיית מים היא מרווה וחשובה מאוד לבריאות, אולם היא גם בעלת ערך רב לירידה במשקל. בנוסף להקפדה לשתות לאורך כל היום, חשוב להקפיד ולשתות מים לפני הארוחה. ממצאי מחקר שנערך במשך 12 שבועות העלו כי אנשים ששתו חצי ליטר מים 30 דקות לפני הארוחה, איבדו כ-44% יותר ממשקלם מאלו שלא עשו זאת. 
 
סיבות לקשיים לרדת במשקל
 
9. מצבכם הרפואי מונע מכם לרדת במשקל
 
קיימות מספר בעיות רפואיות שעשויות להקשות מאוד על הירידה במשקל. בין הבעיות המוכרות הללו ניתן לציין תת פעילות של בלוטת התריס, תסמונת שחלות פוליציסטיות ודום נשימה בשינה. במקביל, גם תרופות מסוימות עשויות להקשות על הירידה ואף לגרום לעלייה במשקל. אם אתם סובלים מבעיה מסוימת או שהרגשתכם הכללית השתנתה, ספרו לרופא שלכם שאתם מנסים לרדת במשקל והיוועצו איתו לגבי מינון תרופות ואפשרויות טיפול נוספות.
 
10. אתם לא אוכלים בצורה מודעת
 
טכניקה הנקראת "אכילה מודעת" עשויה להיות אחד הכלים החזקים ביותר לירידה במשקל. אם גם אתם אוכלים בזמן קריאה, צפייה בטלוויזיה או גלישה באינטרנט, ייתכן שזו הסיבה לכך שאתם לא מצליחים לרדת במשקל. במקום לאכול בזמן שדעתנו מוסחת, מה שעשוי להפריע לנו להבין מתי אנחנו שבעים, הטכניקה מתמקדת על אכילה ללא הפרעות, על מנת להאזין טוב יותר לאותות הטבעיים של הגוף שיודעים לווסת את הכמות הדרושה לו לצורך פעילות תקינה. הנה כמה מהטיפים העיקריים שכדאי לכם לאמץ:
  • אכלו על יד שולחן בלבד, ולא בזמן שימוש במחשב, בעת ישיבה בסלון או בכל מקום אחר. הימנעו משיחות בטלפון בזמן הארוחה, והתרכזו אך ורק במזון שמולכם.
  • לעסו את הארוחה היטב. במקום לבלוס את הארוחה במהירות, הקדישו זמן לחיתוך המזון והשתדלו להאריך את זמן האכילה עד כמה שניתן.
  • כאשר אתם מתחילים להרגיש באותות הראשונים של השובע, שתו כוס מים והפסיקו לאכול.
סיבות לקשיים לרדת במשקל
11. הגוף שלכם התעייף
 
ייתכן שהקושי שלכם לרדת במשקל נובע מהעובדה הפשוטה שאתם רעבים כבר יותר מדי זמן. אם הדיאטה שלכם נמשכת זמן רב אולם המשקל שלכם נעצר לחלוטין, ייתכן שהגוף שלכם מאותת שהוא צריך הפסקה. אין הכוונה לחזור להרגלים הקודמים, אלא להעלות את צריכת הקלוריות היומית מעט, להקפיד על שינה ולבצע פעילות גופנית שתעזור לגוף להתחזק ולחזור למוטב. המטרה היא לשמור על רמות השומן בגוף במשך חודש-חודשיים נוספים, לפני שתנסו להמשיך בדרך לירידה במשקל. הימנעו מלהחשיב את הדיאטה כמטרה העיקרית שלכם בדרך אל האושר, כיוון שדווקא פעולה זו עשויה לחבל בתוצאות של הדיאטה בפועל. אפשרו לגופכם לנוח, ושלבו בסדר היום שלכם פעילויות מתגמלות שיעלו את מצב רוחכם.
 
12. הציפיות שלכם מעצמכם לא מציאותיות
 
ירידה במשקל היא בדרך כלל תהליך איטי יותר ממה שרוב האנשים רוצים או מצפים. בנוסף, למרות שלעתים קרובות ניתן לרדת במשקל מהר בהתחלה, יש לזכור שמעט מאוד אנשים יכולים להמשיך באותה מגמה לאורך זמן. בנוסף לקצב הירידה, רבים מטפחים ציפיות לא מציאותיות לגבי התוצאות שניתן להשיג באמצעות דיאטה. המטרה שלכם צריכה להיות ירידה מסוימת במשקל, ולא שינוי קיצוני במראה החיצוני. בשלב מסוים, הגוף שלכם יגיע אל המשקל האידיאלי והבריא מבחינתו, מספר שהוא שונה בין אדם לאדם, וניסיון להגיע מעבר לזה יהיה קשה מאוד ולא בריא. הקפידו להתייעץ עם דיאטנית, שתוכל לעזור לכם להציב את המטרות האמיתיות שאליהן אתם צריכים לשאוף.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו