print header

10 מגמות וטרנדים בריאותיים חשובים מהעשור החולף

 העשור החולף עבר ביעף ואופיין על ידי שלל טרנדים כמו שירי רגאטון שקשה לפספס בתחנות ברדיו, סקיני ג'ינס שעדיין נפוץ בחנויות ומגמות אחרת שהשפיעו על חיינו רבות. אחד התחומים שהתפתחו משמעותית משנת 2010 ועוד היום הוא הבריאות, זאת הודות לשילוב הכולל מחקרי תזונה, טכנולוגיה מתקדמת ופופולריות של פעילות גופנית. בכל אחד מהתחומים האלו, שהפכו את חיינו להרבה יותר בריאים ולעיתים גם לקלים יותר, שלטו מספר טרנדים ומגמות שקשה לשכוח ושאנשים רבים אמצו בחום. בכתבה הבאה תיזכרו ב-10 מגמות מתחום התזונה, הטכנולוגיה והפעילות הגופנית, ששלטו בעולם הבריאות וליוו רבים מאיתנו בין השנים 2010-2019, כמה מהם שלטו בחייכם ואיזה מהן כדאי לכם לאמץ לקראת השנה החדשה?
מגמות בריאותיות משנות העשר: סטטוסקופ מונח לצד מחשב נייד

תזונה

הצלע הבולטת ביותר בשילוש המגמות של השנים האחרונות היא תזונה נכונה ובריאה, או לפחות כזו שנתפסת כך. בין המגמות התזונתיות ניתן למצוא מאכלים, דיאטות, משקאות ואורחי חיים מסוימים, כמו הבאים:

1. מזונות על

יתכן ששמעתם את המונח "מזונות על" כמה וכמה פעמים בעשור האחרון מבלי לדעת במה בדיוק מדובר, לכן נגלה לכם שהוא שם כולל למאכלים מוכרים שידועים כבעלי יתרונות בריאותיים משמעותיים. למרות שמינוח שכזה נשמע מדעי, הוא למעשה טריק שיווקי שנועד ליצור תפיסה חיובית אודות מוצרים מסוימים ובכך לקדם את מכירתם, ולכן מדענים ותזונאים רבים לא מכירים בו. בין המזונות והמרכיבים הללו ניתן למצוא עלים ירוקים כמו קייל, פירות יער, תה ירוקקינואה ואבוקדו. חלק ממוצרים אלו היו פופולריים כבר בעבר, אך בעקבות המודעות המוגברת להיותם בריאים במיוחד ומזונות על, עלתה צריכתם בעשור האחרון.

2. דיאטה קטוגנית

אם הדיאטה של שנות האלפיים הייתה אטקינס, זו ששלטה בעשור האחרון היא הקטוגנית, שרבים מכנים בקיצור כ"קטו". לטובת אלו מכם שלא שמעו עליה, מדובר בתזונה דיאטטית מיוחדת שנמשכת לפרק זמן מוגבל, ומבוססת על צריכה מרובה של מזון עתיר שומנים כמו בשר, לצד הימנעות ממאכלים כמו פירות, לחם, סוכר ופסטה. בעקבות תפריט זה, רוב תאי הגוף מפיקים אנרגיה משריפת שומנים במקום גלוקוז, פעולה אשר מביאה לירידה מיוחלת במשקל. הדיאטה המאתגרת והמיוחדת הזו אמנם מוכיחה את עצמה בשטח, אך האם היא באמת עובדת ומועילה לגוף? צפו בסרטון המרתק הבא וגלו את התשובה.
מגמות בריאותיות משנות העשר: חתיכת בשר מתובלת, מונחת על קרש חיתוך

3. תזונה נטולת גלוטן

בעשור האחרון עלתה המודעות למחלת הצליאק בפרט ולתזונה נטולת גלוטן בכלל. גלוטן הוא חלבון שניתן למצוא בבני משפחת הדגניים כמו בחיטה, שעורה ושיפון, ותפקידו לאפשר למרכיבי הקמח "להידבק" זה לזה ולהפוך לבצק צפוף וגמיש. מאכלים שמכילים אותו נחשבים לרוב לטעימים, אך הם עלולים לגרום לרגישים אליו לסבול מבעיות שונות כמו פריחות וכאבי בטן עזים, ואלו שתכירו בסרטון ההסבר הבא. למרות שאין הוכחה מדעית לכך שתזונה נטולת גלוטן עוזרת לרדת במשקל, אנשים רבים שאינם רגישים לחלבון הזה החליטו לחיות לפיה על מנת לרזות. בשל כך, היא הפכה להרבה יותר מדיאטה, אלא לדרך חיים שלמה שאימצו אנשים רבים בשנים האחרונות מסיבות בריאותיות או אחרות, וכנראה שהם ימשיכו לדבוק בה בעשור הקרוב.

4. תזונה אורגנית ומופחתת סוכר ומלח

בעת ביקוריכם בסופרמרקטים, ודאי שמתם לב למחלקת המזון האורגני, ותהיתם מה ההבדל בין המוצרים שנמכרים בה לבין אלו הרגילים שמונחים לצדם. ובכן, מדובר במזון שיוצר בחקלאות מיוחדת לפי תקנים שמגבילים את סוגי החומרים שבהם שניתן להשתמש בתהליכי ייצור, חיטוי ודישון. כתוצאה מכך הוא נחשב לטבעי ולבריא יותר ולכן רבים מעדיפים לרכוש אותו, למרות שאין הוכחה מדעית או רפואית לכך שהוא אכן כזה. בנוסף, לאחרונה עולה המודעות לנזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מצריכה מוגזמת של מלח וגם של סוכר, ולכן רבים מפחיתים את השימוש בהם. כדי לסייע לכם להימנע מצריכתם, נגלה לכם שישנם מוצרים רבים המסומנים כעתירי נתרן ולכן קל לזהותם על המדף, ושיש תחליפים נהדרים ובריאים במיוחד לסוכר. מפני שמדובר במגמות של השנים האחרונות, רוב הסיכויים שהן תמשכנה גם בעשור הבא.
 
מגמות בריאותיות משנות העשר: פירות וירקות

5. יום שני ללא בשר

למרות שאנו מודעים לצמחונות ולטבעונות כבר שנים רבות, עושה רושם שמגמות אלו תפסו תאוצה בעשור האחרון. אחד הביטויים לכך הוא שמסעדות וחברות רבות החלו לשווק מנות ומוצרים חלופיים שמותאמים לאוכלוסיות צמחונים וטבעונים, וכתוצאה מכך הרבה יותר קל לאמץ אורחי חיים שכאלו. פרויקט מיוחד שעוזר בהפצת המסרים המקושרים אליהם ולנזקים שנגרמים כתוצאה מצריכת מאכלים מן החי, הוא "יום שני ללא בשר", שהחל בארצות הברית כבר ב-2003, כניסיון להתמודד עם מגיפה ההשמנה והעלייה הדרמטית בתמותה ממחלות לב. הוא הופץ בארץ רק ב-2012, ומאז עשרות ארגונים ומסעדות הצטרפו למאבק ואימצו את יום שני להגשת מנות צמחוניות, לצד מאות אלפי ישראלים שבחרו יום בשבוע שבו הם מוותרים על בשר. מפני שמדובר במגמות שהולכות ומתחזקות בימים אלו, מומחים רבים סוברים שנשמע עליהן עוד רבות בעשורים הבאים.

6. תחליפי חלב

בהמשך ישיר לסעיף הקודם שהציג את הטבעונות והצמחונות, ניתן למצוא כיום שלל תחליפי חלב נהדרים, טעימים ובעיקר בריאים, שאינם מגיעים מעולם החי. מוצרים אלו נועדו לספק פתרון לא רק לטבעוניים, אלא גם לרגישים ללקטוז, סוכר חלב שמגיע מבעלי חיים. בשל כך, ניתן למצוא על המדף בשנים האחרונות מגוון מוצרים בריאים כמו חלב סויה, שקדים, אורז ואפילו קשיו, וגם  אפשר להכין את חלקם בקלות ובפשטות בעזרת המדריך הנהדר הבא! סביר להניח שמגמה זו תימשך, ובעשור הקרוב נראה עוד סוגים חדשים של תחליפים שבהם תוכלו להשתמש במקום לוותר על כוס הקפה הנמס שלכם.
מגמות בריאותיות משנות העשר: חלב שקדים בכוס ובבקבוקי זכוכית, לצד שקדים בקערה ועל שולחן

7. שייקים

אתם ודאי לא תופתעו לשמוע שאחת המגמות המובילות של העשור האחרון הוא צריכת שייקים בריאים ומזינים, הרי רובנו רואים את התורים שמשתרכים אחרי דוכנים המיועדים למכירתם, ואת כמות האנשים שקונים בלנדרים שמבטיחים לעזור להכין את השייק המושלם. בעשור שבו רבים מקפידים לשמור על הבריאות, גם השייקים נרתמו למאמץ וסיפקו לצורכים אותם שילוב מושלם בין ירקות ופירות עם ערכים תזונתיים רבים לטעם נפלא. אלו ששתו אותם קיוו לזכות בגוף רזה וחטוב יותר, בהעלאת רמות אנרגיה ובעור בריא, ובשל כך השייקים זכו לפופולריות עצומה בעשור החולף. אם אתם מעוניינים לחזק את המגמה ולהכין אותם גם בעשור הבא, היכנסו לכתבה הבאה שתספק לכם מתכונים לשייקים בריאים וטעימים.

טכנולוגיה

בתחום הטכנולוגי ניתן למצוא מגוון אפליקציות שנועדו לעזור לנו לעקוב בקלות אחרי מצבנו הבריאותי.

8. אפליקציות מדידה

גם אתם אוהבים למדוד צעדים בעת טיול בחו"ל או סתם כך במהלך היום? רבים עושים זאת לאחרונה, בין אם בעזרת אפליקציות ייעודיות או שעונים מיוחדים. עולם הטכנולוגיה התפתח משמעותית בעשור החולף, וסיפק המצאות אדירות בתחום הבריאות שנועדו להקל על חיינו, וחלקן יצאו אל השוק ונמצאות כבר ממש בכף ידנו. למעשה, אם תערכו חיפוש זריז בחנות האפליקציות שלכם, כנראה תופתעו מכמות התוצאות שנועדו לגלות לכם כמה הלכתם היום, מהו קצב פעימות הלב שלכם והאם אתם עומדים ביעדים שהצבתם לעצמכם בדיאטה. בעידן בו אנחנו רוצים לדעת הכל על עצמנו ולשלוט בכל דבר, אין זה פלא שאפליקציות שכאלו משגשגות – וזוהי רק ההתחלה...
מגמות בריאותיות משנות העשר: אישה משתמשת בטלפון החכם שלה

9. יחסי רופא-חולה

בתקופה שבה האינטרנט משגשג ומנגיש לנו את המידע אפילו הישר אל כף היד, מאוד קל להתעדכן וללמוד אודות כל דבר שמעניין אותנו. בשל כך, הרבה יותר פשוט למצוא מידע על מחלות שונות ולהגיע מוכנים אל ביקור אצל רופא. כמו כן, בהמשך לסעיף הקודם, כל אחד יכול להוריד אל הטלפון החכם שלו את אפליקציית קופת החולים שלו, ובעזרתה לתקשר עם רופאיו ולבצע פעולות נוספות מבלי לבקר אצלם. בתוכה ובנוסף אליה, התפתחו בשנים האחרונות מגוון שירותים מתקדמים שמאפשרים להיבדק אצל רופא או אחות דרך וידאו או שליחת תמונות, וכתוצאה מכך רבים יכולים להיבדק בקלות גם אצל מומחים שלא נמצאים באזור שלהם. בזכות כל התועלות הללו, מסייעת לנו הטכנולוגיה לשמור על בריאותנו בקלות רבה יותר, והעתיד יספק אפשרויות נוספות ומשוכללות יותר.

פעילות גופנית

10. סגנונות חדשים של אימוני ספורט

אם הזדמן לכם לראות בעשור האחרון אנשים רבים מסתובבים ברחוב עם בגדי ספורט, יש לכך סיבה טובה, מכיוון שאחד הטרנדים הלוהטים של העשור החולף הוא עריכת אימוני כושר מגוונים. היו כמה סוגים מסוימים שכיכבו במיוחד, כמו קרוספיט, שנועד להעלות את רמת הכושר הגופני וכולל בין השאר הרמת משקולות. בנוסף, אנשים רבים העדיפו לנטוש את חדר הכושר והקאנטרי שלהם לטובת מרכזי סטודיו למיניהם, וקבוצות אימון ייחודיות שמבטיחות הנאה, תוצאות ומוטיבציה מרביות.
 
טרנד מפתיע שצבר פופולריות לאחרונה הוא ריקוד על עמוד, שמסייע בחיזוק את שרירים שונים בכל הגוף, ואליו מצטרפים גם חוגי זומבה וספינינג, שמספקים אימון מהנה לצלילי מוזיקה ממריצה. כל אלו לא רק עזרו בעשור החולף להוריד במשקל, אלא גם לשמור על הבריאות בדרך מספקת במיוחד, ואנו בטוחים שהמודעות לחשיבותה של פעילות גופנית רק תעלה בעשור הקרוב, כמו של מגמות רבות אחרות שהצגנו בכתבה הזו. אז... המשיכו לשמור על הבריאות!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.