print header

הדרכים הפשוטות לזהות ולפתור מערכות יחסים תלותיות

 מערכת יחסים תלותית היא אחת כזו בה אחד מבני הזוג תלוי באושר, סיפוק וקבלה מצד בן הזוג האחר, ומדובר במערכת יחסים שאינה בריאה לנפש, אך האם לא כולנו תלויים בדברים הללו ברמה כזו או אחרת? אפילו במערכות יחסים בריאות, אנחנו חוזרים הביתה לבני הזוג שלנו כדי למצוא נחמה, תמיכה ומישהו שמוכן להקשיב לנו ולאהוב אותנו ללא תנאים. אז איפה עובר הגבול הדק בין מערכת יחסים בריאה לבין מערכת יחסים תלותית, וכיצד ניתן לזהות האם אנחנו נמצאים באחת כזו? בכתבה הבאה נבחן את הסימנים לזיהוי מערכת יחסים תלותית, מה ניתן לעשות כדי לשנות אותה וכיצד ניתן לפתור את הבעיות שקיימות בה.
 
איך לפתור מערכות יחסים תלותיות: זוג יושב על ספסל ומחזיק ידיים

ראשית, למדו לזהות האם אתם נמצאים במערכת יחסים תלותית

ברוב הפעמים, רובנו מתבלבלים בין מערכות יחסים בריאות לכאלו שהן תלותיות. כאן אנחנו נעזור לכם להבחין בין השתיים באמצעות 6 סימני האזהרה הבאים:

1. בני הזוג מבקשים תמיד את האישור שלכם

כולנו רוצים שבני הזוג שלנו יקבלו ויאהבו אותנו כמו שאנחנו, אך במערכות יחסים תלותיות הדבר מקבל שינוי קיצוני. לא רק שבני הזוג רוצים את ההסכמה והאישור שלכם, אלא הם נואשים ודורשים זאת באופן ממושך. יתרה מזאת, הם מפחדים לאבד את זה – אם הם מרגישים שזה עתיד לקרות הם יעשו כל שביכולתם כדי לתקן זאת.

2. אתם רוצים לתקן את הבעיות של בני הזוג

במערכות יחסים בריאות, בעיות שצפות נפתרות ביחד, להבדיל ממערכות יחסים תלותיות שבהן אחד מבני הזוג ממשיך לייצר בעיות והשני הוא זה שפותר אותן. בעיות אלו יכולות להיות כלכליות, חברתיות, משפחתיות ועוד, כאשר בן הזוג שמעלה אותן מחפש את הפתרונות אצל בן או בת זוגו, ולא נרתם למשימה בעצמו.
איך לפתור מערכות יחסים תלותיות: זוג מצוייר יושב על חוף הים ומביט לעבר השקיעה

3. אתם ברכבת הרים של רגשות

כדי לזהות אם אתם נמצאים במערכת יחסים תלותית עליכם לחשוב האם ישנם רגעים בהם אתם מרגישים מאושרים יחד עם בני הזוג, ולצידם רגעים בהם הכל נראה קשה, מסובך ולא טוב בעליל. חשבו על זה כמו מעין מסלול רכבת הרים שלא נגמר; ברגע אחד אתם למעלה והכל טוב, אבל אז משהו קורה ואתם מרגישים כאילו אתם נופלים ללא שליטה – למעשה אתם מרגישים חסרי יציבות ומחפשים קרקע מוצקה כדי לחוש בטוחים.

4. אתם מפחדים שהחברים ובני המשפחה שלכם יגלו

בדיקה פשוטה נוספת כדי לבחון האם אתם נמצאים במערכת יחסים תלותית היא לשאול את עצמכם מה החברים ובני המשפחה יגידו. במערכות יחסים בריאות לרוב אנחנו לא נתבייש או נחשוש לשתף ולספר על מערכת היחסים שלנו בסביבתם של החברים ובני המשפחה שלנו, אבל אם אתם מתביישים או חוששים שמישהו מהם יגלה את האמת על מערכת היחסים שלכם, סימן שאתם באחת כזו שהיא תלותית ולא בריאה.
איך לפתור מערכות יחסים תלותיות: זוג הולך ברחוב ומחזיק ידיים

5. האושר שלכם תלוי במצבי הרוח של בן או בת הזוג שלכם

להרגיש עצבות כשבני הזוג שלכם עצובים זוהי אמפתיה בסיסית ומתקבלת, אך במערכות יחסים תלותיות המצב שונה מפני שבן הזוג התלותי, בגלל הרצון העז לאישור וקבלה, מתקשה להתמודד עם עצב או כעס של האחר, גם אם הוא לא קשור אליהם ישירות. ברוב מערכות היחסים התלותיות כל תחושה או רגש שלילי גוררים ריב שרק מעמיק את הקרע ומרחיק אתכם אחד מהשני.

6. אתם תמיד מאיימים לעזוב בכל ריב או ויכוח, אבל לא מסוגלים לעשות זאת

זה אחד הסימנים הברורים למערכת יחסים תלותית ולא בריאה – כאשר מתפתח ריב גדול, אחד מכם מאיים לעזוב והשני מנסה לעצור אותו ולהחזיר את הסדר על כנו. דבר זה הגיוני וקביל גם במערכות יחסים בריאות, אך ההבדל המהותי הוא שבמערכות יחסים תלותיות דבר זה קורה בתדירות גבוהה.
איך לפתור מערכות יחסים תלותיות: זוג מצוייר יושב גב אל גב

אז מה אתם יכולים לעשות אם אתם נמצאים במערכת יחסית תלותית?

לאחר שהבנו כי אנחנו נמצאים במערכת יחסים תלותית, פרידה נשמעת כמו פתרון אפשרי וטוב, אבל היא לא האפשרות הטובה ביותר, וכנראה לא תתקן את הכל. עליכם להבין שהסיבה לכך שאתם נמצאים במערכת יחסים תלותית היא מפני שכנראה אתם בעלי אופן תלותי או שאתם נמשכים לאנשים תלותיים. לדוגמה: אם אתם מסוג האנשים שרוצים לפתור בעיות, סימן שתמיד תמצאו בני זוג מלאי בעיות שצריכים שאנשים אחרים יפתרו להם אותן. אז כדי שתוכלו לצאת מהמסלול הלא בריא הזה, הנה 4 דרכים שבהן תוכלו להבין איך ניתן לקיים מערכת יחסים בריאה ולא תלותית:

1. הבינו מה משותף לכל בני הזוג שהיו לכם בעבר

אנשים תלותיים לרוב נמצאים באותם הסוגים של מערכות יחסים עם שינויים קלים. לדוגמה: אתן תמיד נמצאות עם גברים שמפחדים ממחויבות, או שאתם תמיד נמצאים עם נשים ש"מנדנדות" ולא מרוצות מכם. החכמה היא להבין ולזהות את הדבר המשותף במערכות היחסים שלכם ולדעת להצביע עליו ולפתור אותו, בין אם בעזרת איש מקצוע או בתהליך למידה אישי, כשהחשוב מכל הוא להבין את שפת האהבה שלכם, כדי שתוכלו ליידע את בן או בת הזוג שלכם על כך.

2. הבינו מדוע ולמה אתם מחפשים אישור במערכות יחסים שכאלה

שלב זה מאתגר מעט מפני שהוא דורש בחינה אישית רבה וחיפוש עצמי עמוק. אתם כנראה תצטרכו לנסות ולחזור עד לתקופת ילדותכם כדי להבין מדוע סיגלתם לעצמכם הרגלים שכאלה בחיפוש אחר מערכות יחסים תלותיות. בנקודה זו, יהיה חכם ללכת ולהתייעץ עם איש מקצוע לגבי זה – למצוא מישהו שאיתו תוכלו לדבר מבלי שתהיה לו דעה שיפוטית עליכם. זה יכול להיות בדיוק הגורם שיעזור לכם בתהליך מציאת שורש הבעיה.
איך לפתור מערכות יחסים תלותיות: זוג עומד ומחזיק ידיים

3. דברו עם בני הזוג שלכם

אם הבנתם שאתם נמצאים במערכת יחסים תלותית, חשוב מאוד שתהיו כנים לגבי זה, הן עם עצמכם והן עם בני הזוג שלכם. פנו לעצמכם זמן נקי מהסחות דעת ופתחו דו שיח על החששות והדאגות שלכם. אם אחד מכם מתחיל להתגונן או נמנע מהשיחה לחלוטין, זהו בהחלט סימן לכך שאתם נמצאים במערכת יחסים תלותית. שיחה כנה ופתוחה על מערכת היחסים שלכם עלולה לגרום לכם להרגיש אי נוחות ואולי אף איום ממשי על הזוגיות שלכם, אך הפוטנציאל לגדילה והחלמה הוא עצום אם שניכם יכולים לשבת ולנהל שיחת לב אל לב.
המטרה היא למצוא דרכי פעולה לשניכם שיגרמו לכם להרגיש בטוחים בזוגיות שלכם, תוך שימת דגש על האינדיבידואליות של כל אחד מכם מחוץ למערכת היחסים. מעבר לכך, חשוב להחמיא לבני הזוג שלכם כדי לשמח אותם לאורך זמן ותוכלו ללחוץ כאן כדי ללמוד על 9 מחמאות חשובות שבני הזוג שלכם ישמחו לשמוע.

4. חשבו ברצינות על פנייה לעזרה מקצועית

אל תפחדו לחפש עזרה מקצועית, זוהי לא בושה להתייעץ עם איש מקצוע. גם אם תנהלו שיחה אישית בין שניכם, אתם עלולים להעלות פצעים עמוקים והרגלים מוטבעים שיערערו את השיחה, לכן מומלץ להיעזר בגורם שלישי. לעיתים, שיחה שכזו ללא איש מקצוע עלולה לגרום לאחד מכם או לשניכם לחוות תחושת חוסר נוחות ומתח שבגללם לא תגיעו לעמק השווה. כשיש איש מקצוע שמאומן לנהל שיחות זוגיות, הוא יכול לעזור לכם להוריד את המגננות ולייצר אווירה רגועה ונטולת מתחים שיכולה לגרום לשיחה להיות הרבה יותר נינוחה, כזו שאף תוכלו לצאת ממנה עם טיפים והדרכות כיצד עליכם לפעול כדי לתקן את הבעיות שבמערכת היחסים שלכם.
איך לפתור מערכות יחסים תלותיות: שתי בובות מונחות במצב של פסיכולוג ומטופל

כמה מילות סיכום

לכולנו יש מטענים שאנו סוחבים איתנו לאורך החיים, בין אם כאלו שאיתנו מילדות או שאספנו אותם לאורך חיינו מחוויות שונות הקשורות לעבודה, משפחה, חברים וכמובן זוגיות. עם זאת, אם תחכימו ללמוד מהמטענים הללו ותצליחו לבצע חיפוש עצמי מעמיק, תוכלו להבין את הבעיות שלכם ומה תוכלו לעשות כדי לפתור אותן בעתיד. בהקשר למערכות יחסים תלותיות, אם אתם ובני זוגכם מוכנים לבחון את הזוגיות שלכם ולהתמודד איתה, כך תוכלו שניכם לדבר וללמוד ביחד כיצד ניתן לתקן את ההרגלים הלא בריאים במערכת היחסים שלכם. אל תוותרו על הזוגיות שלכם אם היא עושה לכם טוב, אך אם אתם מזהים חוסר שיתוף פעולה מצד בני הזוג שלכם, האפשרות של פרידה, עד כמה שהיא קשה ולא פשוטה, תצטרך להילקח בחשבון.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.