print header

נפרדים מהחופש וחוזרים לבית הספר בכיף


חופשת הקיץ עומדת להסתיים ושנת לימודים חדשה עומדת בפתח. בעוד כשבועיים, יצטרכו הילדים לחזור לשיגרה יומית של השכמה, הליכה לבית הספר, לימודים, שיעורי בית ושעות שינה קבועות. להלן מספר דרכים שייסיעו לכם לעזור לילדים להיפרד מהקיץ ולהגיד שלום לשנת הלימודים החדשה. הבסיס, ל-7 הדרכים המוצעות לכם, הוא תקשורת טובה עם הילד - הפכו אותו לשותף כך שהוא לא ירגיש ששיגרה חדשה נכפית עליו בעל כורחו.

חזרה לבית הספר

1. שינוי שגרה בצורה הדרגתית
שבו עם הילד ופרסו עבורו את מערכת השעות החדשה שלו, כך שידע בדיוק באיזו שעה הוא מתחיל ללמוד ובאיזו שעה הוא מסיים בכל יום. אם רשמתם אותו לחוגים ופעילויות במהלך השנה, שבצו גם אותם בתוך המערכת השבועית. רצוי ליצור יחד עם הילד מערכת ויזואלית, כזו שתהיה תלויה לנגד עיניו כבר מעכשיו. אם מדובר בילדים בוגרים יחסית, תוכלו לחשב יחד איתם את זמן ההשכמה וההתארגנות הנדרש להם, הציעו להם לתרגל את השיגרה בימים האחרונים של החופש, אך תדאגו שאם כבר שכנעתם אותם להתעורר מוקדם, אז שיהיה להם בשביל מה. הציעו פרסים סימליים, רק בשביל לעודד הסתגלות.

2. השתמשו בספין חיובי
לחזור לבית הספר אחרי חודשיים של חופשה יכול להיות דבר מתסכל או מהנה באותה המידה, תלוי בילד ובחוויות שלו מבית הספר. התחילו את השנה בפריסת כל
האירועים המשמחים והמלהיבים שצפוים לו השנה, כמו טיולים שנתיים, פעילויות חברתיות, רכישת ידע חדש ומפגש עם חברים. גרמו לו לצפות בכליון עיניים למה שעתיד לבוא, כך שלא ישים לב למה שנגמר.

3. השרישו יחס חיובי
לחפצים האישיים של הילד יש השפעה גדולה על הגישה שלו ללימודים. הספרים, המחברות, כלי הכתיבה והילקוט יכולים להיות אמצעים לעידוד ולציפייה. גם אם אינכם מעוניינים להגזים בקניות של מוצרי כתיבה, כיוון שכבר יש לילד מספיק, הציעו לו לבחור לפחות מוצר אחד חדש שישמח אותו. בין אם זה ילקוט, קלמר או יומן... כל פריט שהוא חפץ בו ללימודים והוא מתרגש לחנוך. אתם יכולים לקשט יחד מחברות, לעטוף יחד ספרים ולהפוך את החזרה לבית הספר למעמד של התחדשות גם בלי להוציא הון תועפות על גאדג'טים. הגידו לילד שאתם מעוניינים להבטיח שתהיה לו שנת לימודים מוצלחת ושאלו אותו כיצד לדעתו זה יוכל להתקיים - "בוא נאגד כוחות ונעשה שזה יצליח".

4. קבעו תפריט יומי
ילדים שמרגישים שיש להם אפשרויות בחירה בכל מה שקשור אליהם, נכונים לשיתוף פעולה, כיוון שהמחויבות האישית שלהם גבוהה יותר. אחת הדרכים להקנות תחושה כזו של מעורבות היא לשאול את הילד מה הוא רוצה לאכול לארוחת בוקר, צהריים וערב בימי הלימודים, איזה כריך הוא רוצה לקחת לבית הספר. ילדים אוהבים להפליג בדמיונות לכן נתבו את הדמיון הבריא שלו לבניית תפריט - זה יחדד בו ציפייה והתכווננות.

5. קבעו לו"ז שיעורי בית
יש ילדים שאוהבים לעשות את שיעורי הבית מיד כשהם חוזרים הביתה, יש כאלה שאוהבים אחרי ארוחת הצהריים ויש כאלה שמעדיפים דווקא את הערב. שאלו את הילד מה הוא מעדיף, מה עבד לו בשנה שעברה ואם יש לו רעיונות ייעול. אולי הם זקוקים למוסיקה או לאווירה שקטה, אולי הם זקוקים לתגבור או הוראה פרטית. היערכו מראש יחד עם הילדים למלאכת שיעורי הבית ושבצו אותה במקום שידוע גם לכם וגם לו בתוך המערכת היומית.

6. ציינו את סוף החופש
ארגנו אירוע (לא חייב להיות משהו גדול) שיציין את סוף החופש. ניתן להזמין אליו גם חברים של הילד או לעשות את זה רק בתור משהו משפחתי. האירוע יעמוד בסימן סוף החופש הגדול ויהווה ציון ברור גם לכם וגם לילד שמכאן נכנסים לשגרת יום חדשה. רצוי לא לארגן את האירוע ביום האחרון של החופש, אלא לאפשר מספר ימים של הסתגלות.

7. ארגון החלל הפרטי

כולם, כן, גם ילדים, מרגישים נמרצים יותר כאשר החדר שלהם ושולחן העבודה שלהם נקי ומסודר. קבעו זמן משותף שבו אתם מכינים את החדר לקראת שנת
הלימודים. עשו מזה טקס - החליפו מצעים, נקו מגירות ואבק, הכינו את הילקוט והספרים... גם אם הילד לא יודה בזה, חלל רענן יעשה לו סדר בראש ויאפשר לו לטפח גישה חיובית כלפי החזרה ללימודים.

חזרה לבית הספר

הפכו את החזרה ללימודים למשהו שכדאי לצפות לו!

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.