print header

14 שירים חשובים ונהדרים משנות ה-60

 אם תשאלו אנשים שחיו בשנות ה-60 מה הם זוכרים מאותה תקופה, הם כנראה יחייכו ויגידו "ביטלס, גלידה מונטנה ומוזיקה נהדרת". זה ללא ספק היה עשור נהדר ופורה שהניב שלל להיטים חשובים בעברית ובאנגלית, שחלקם שולבו בסרטי קאלט שונים והם מושמעים עד היום. בשנות ה-60 קרו אירועים חשובים רבים הקשורים לעולם המוזיקה ותרמו להתפתחותם של סגנונות שונים, כמו פופ ורוק ששלטו ברדיו כבר בעשור הקודם. כמה מהמאורעות שהתרחשו בהן היו וודסטוק, "הפלישה הבריטית" שכבשה את פסגת המצעד האמריקאי (הבילבורד) וכינון מצעדים שבועיים ושנתיים בארץ, והם זכורים לטובה עד היום. אתם מוזמנים לשמוע 14 שירים עבריים ולועזיים מצליחים שהפכו את שנות ה-60 לכה מהותיות בעולם המוזיקה, ולהכיר את הסיפורים המרתקים שעומדים מאחוריהם.

 

1. עליזה קאשי ושמעון בר - ערב בא 

בשנת 1960 החלו להתקיים פסטיבלי הזמר והפזמון, שנערכו עד לשנת 1980. בתחילת דרכם הם שודרו בקול ישראל, ולאחר 1969 גם בטלוויזיה, כאשר בחלוף השנים החלו לקיים אותם במוצאי יום העצמאות, ובכך הם נעלו את אירועי היום בדרך חגיגית. בתחרויות הראשונות כל שיר בוצע פעמיים – על ידי זמר וזמרת בנפרד, וזהו הלהיט הראשון שהצליח לכבוש את לב הקהל ולנצח בפסטיבל.
 

2. הטורנדוז - Telstar

שנות ה-60 אופיינו כתחילתה תקופת "הפלישה הבריטית", שבה שירים ואמנים מהממלכה המאוחדת החלו להיות אהובים מאוד בארצות הברית. למרות שרבים טוענים שהפלישה החלה באמצע העשור, כבר בשנת 1962 היו חלוצים בתחום. אחד מהם הוא "הטורנדוז", ההרכב הבריטי הראשון שכבש את פסגת מצעד 100 הלהיטים החמים של הבילבורד, בעזרת שיר אינסטרומנטלי.
 

3. הביטלס - Love Me Do

אם שנות ה-50 נשלטו על ידי אלביס פרסלי, הכוכבים של העשור העוקב היו ללא ספק הביטלס. לאחר שנים שבהן ניסו לפרוץ, הם הוציאו בשנת 1962 את הלהיט המקורי הראשון שלהם, Love Me Do שנכתב על ידי פול מקרטני בגיל 16. הלהיט אמנם דורג במצעד במדינתו במקום ה-17 בלבד, אך כשהוא שוחרר כעבור שנתיים בארצות הברית – הוא הפך להצלחה מסחררת וכבש את הפסגה.
 

4. אסתר עופרים - T'en Vas Pas

ישראל השתתפה באירוויזיון לראשונה רק בשנת 1973, אבל כבר עשור לפני כן ניסו את מזלן שתי זמרות ישראליות; הראשונה היא כרמלה קורן, שהביאה את אוסטריה למקום השביעי, והשנייה והמוכרת יותר היא אסתר עופרים, שדורגה שנייה בהפרש של שתי נקודות בלבד מהזוכה. אירוויזיון 1963 שבהן השתיים השתתפו זכור לחובבים בגלל תקלה בהקראת הניקוד, ויש האומרים שבאשמתה עופרים פספסה זכייה היסטורית.
 

5. סופרימס - Where Did The Love Go

השיר הזה היה הראשון של הסופרימס שכבש את פסגת מצעד מאה הלהיטים החמים של הבילבורד. זה קרה בשנת 1964 והיה ההתחלה של רצף במסגרתו 5 משירי ההרכב שדורגו במקום הראשון במצעד הזה. מגזין הרולינג סטונז הכניס את השיר לרשימת 500 הלהיטים הגדולים של כל הזמנים, והישגים אלו הם אירוניים בהתחשב בכך שבנות ההרכב בכלל לא רצו לבצע את השיר מלכתחילה...
 

6. אריק איינשטיין - הרחק בלילה

אריק איינשטיין היה פעיל במיוחד בשנות ה-60, וכמו אמנים עבריים מובילים אחרים, גם הוא התחרה בפסטיבל הזמר והפזמון. בניסיונו הראשון, שהיה ב-1964, הוא ביצע לבד את השיר "הרחק בלילה" שהגיע למקום השישי, ועם שלישיית גשר הירקון את "אותך". לאחר מכן הוא השתתף שוב בשלוש תחרויות – כסולן או כחלק מהרכב, כשבאחרונה שהייתה ב- 1969, ביצע את הלהיט "פראג". 
 

7. הקינקס - You Really Got Me

להקת הרוק הבריטית הוקמה אמנם בשנת 1963, אך רק כעבור שנה הייתה פריצתה, זאת הודות ללהיט השלישי ששחררה ושמושמע עד היום. השיר האייקוני הזה כבש את המצעד הבריטי למשך שבועיים ונכנס למקום השביעי בדירוג האמריקאי. עד היום נחשב הלהיט לאחד מחלוצי הפלישה הבריטית, והוא השפיע רבות על אמני רוק, בעיקר על אלו מסגנונות המטאל והפאנק רוק.
 

8. פטולה קלארק - Downtown

בשנת 1965 הצליחו הבריטים לכבוש את פסגת מצעד 100 הלהיטים החמים של הבילבורד – והפעם, לראשונה עם זמרת. השיר המתוק הפך ללהיט בינלאומי שזכה לגרסאות כיסוי רבות, והוא זיכה את יוצריו בשנת 1981 בפרס הבריטי אייבור נובלו, המוענק על פזמונאות והלחנה. למרות ההצלחה הכבירה הזו לאורך השנים, הלהיט דורג "רק" במקום השני במצעד במדינתו.
 

9. סליי אנד דה פמילי סטון - !Stand

בשנת 1969 יצא אחד האלבומים היותר נמכרים של העשור, "Stand!", שגם נחשב לאבן דרך בקריירה של הלהקה וחיזק את מעמדה בקרב אמנים מסגנונות הרוק והנשמה. נמכרו כחצי מיליון עותקים שלו באותה שנה, כאשר בחלוף השנים הוא זכה להוצאות מחודשות. זהו השיר שפותח את האלבום, וגם נושא את שמו.
 

10. אלביס פרסלי - Suspicious minds

בשנת 1968 עשה אלביס קאמבק רשמי אל עולם המוזיקה לאחר שירות צבאי והתמקדות בקריירת משחק. הלהיט ההיסטרי הזה היה שירו הראשון שהצליח לכבוש את הבילבורד מזה 7 שנים. למעשה, השיר ראה אור כבר בשנת 1961 בביצועו של יוצר השיר מארק ג'יימס, אך מעטים יודעים זאת כי גרסתו נכשלה מסחרית. ביצועו של אלביס היה להיטו ה-18 של "המלך" והאחרון שדורג במקום הראשון בארצות הברית.
 

11. ריצ'י הייבנס - Freedom

אחד האירועים החשובים שמזוהים עם עשור זה הוא פסטיבל וודסטוק, שהתקיים במשך כמה ימים  באוגוסט 1969. המאורע משך למעלה מ-400,000 צופים והופיעו בו 32 אמנים מובילים מאותה התקופה. מי שפתח אותו הוא ריצ'י הייבנס, שאלתר על הבמה את הלהיט הזה אשר מבוסס על שיר מהמסורת האפרו-אמריקאית. הופעתו בוודסטוק הפכה אותו לכוכב על והייתה נקודת מפנה בקריירה שלו.

 

12. חמישיית הג'קסונים - I Want You Back

בסוף 1969 הוציאו מייקל ג'קסון הקטן וארבעת אחיו הגדולים את אלבומם הראשון. האלבום המצליח דורג במקום החמישי במצעד אלבומי הפופ ושהה למשך תשעה שבועות בפסגת דירוג אלבומי הרית'ם אנד בלוז. הוא הניב להיט אחד מוכר במיוחד שמוצג לעיל וכבש את פסגת מצעד 100 הלהיטים החמים של הבילבורד. האלבום נקרא על שם הכוכבת שגלתה אותם, "Diana Ross Presents The Jackson 5".
 

13. רבקה זהר - על כפיו יביא

בין השנים 1969-1997 שודר ברשת ג' מצעד פזמונים שבועי שנקרא "מקום בצמרת", ובו הושמעה מוזיקה ישראלית לפי דירוג המאזינים. בסוף כל שנה עברית נערך מצעד שנתי, שנועד לדרג את השירים הישראליים שיצאו באותה שנה. הראשון שהצליח לכבוש את הפסגה במצעד השנתי הוא שירם של יורם טהרלב ויאיר רוזנבלום, שבוצע לראשונה בפסטיבל הזמר של אותה שנה, ודורג במסגרת אותה התחרות רק במקום הרביעי. 
 

14. הביטלס - The Ballad of John and Yoko

במקביל לכינון מצעד הפזמונים העברי השנתי ברשת ג' בשנת 1969, הונהגה מקבילה לועזית בתחנת הרדיו "הגל הקל" של קול ישראל. הראשון לכבוש את הפסגה היה שירם של הביטלס, שגם נבחרו ללהקת השנה. הלהיט נכתב על ידי לנון ומקרטני, ומתאר את חיי הנישואין וירח הדבש של לנון ויוקו אונו. בנוסף, הוא זכה לגרסת כיסוי של אריק איינשטיין והצ'רצילים שנקרא "היה לנו טוב, נהיה לנו רע".
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.