print header

14 פריטים עם שימושים מקוריים שלא הכרתם

  רבים מהמוצרים שאנחנו משתמשים בהם מדי יום הומצאו מסיבות שלא היינו מודעים אליהן או שאיננו יודעים מה הן. הסיבות האלו פשוט נשכחו עם הזמן, או שאיבדו את תכליתן והמוצרים קיבלו שימוש חדש ושונה עד לימינו, אך מתברר שהמידע הזה לא אבד לעד. היום אתם תלמדו מה היה השימוש המקורי של 14 פריטים שונים, אשר נפוצים מאוד גם היום – בחלקם אתם כנראה משתמשים באופן קבוע ולא יודעים מה עוד הם יכולים או אמורים לעשות...
 

1. מתלים מעץ ארז

שימושים מקוריים של מוצרים: מתלה מעץ
כיום רובנו קונים מתלים מפלסטיק, אך למען האמת זהו מעשה שלוקח אותנו כמה צעדים אחורה מבחינת ההמצאה הזו. למרות שאת המתלה המקורי והראשון יצרו פשוט ממתכת, מהר מאוד לאחר מכן התחילו לייצר מתלים מעץ ארז יקר יותר ומסיבה טובה. יתכן אפילו שראיתם מתלים מעץ יקרים יותר מאחרים בחנויות ולא הבנתם למה, והסיבה העיקרית לכך היא שעץ הארז מכיל שמנים טבעיים שדוחים עשים אשר מזיקים לבגדים. 

2. סיבי מברשת שיניים כחולים

שימושים מקוריים של מוצרים: סיבי מברשת שיניים חדשה מול ישנה
כולם יודעים שצריך להחליף מברשת שיניים לפחות כל כמה חודשים, אך אינכם חייבים לסמן בלוח השנה שלכם את התאריך המיועד על מנת שלא לשכוח. סביר להניח שאם קניתם מברשת שיניים של חברה מקצועית, היא כוללת כמה סיבים בצבע כחול וזה לא במקרה; הסיבים האלה דוהים ומאבדים את צבעם עם הזמן, וכשקצותיהם הופכים ללבנים זה סימן מובהק לכך שעליכם להחליף את מברשת השיניים שלכם, שסיביה איבדו את איכותם ויעילותם.

3. פס כחול על תער הגילוח

שימושים מקוריים של מוצרים: תער גילוח
כמו במקרה של מברשת השיניים, גם התער שלכם מגיע עם פס כחול מסיבה טובה – אט אט ועם השימוש הוא נהיה דק יותר ויותר, וכשהוא נעלם זה סימן ברור לכך שעליכם להחליף את התער שלכם, שכבר הספיק להפוך לקהה מדי ועלול לפצוע אתכם.

4. קולה

שימושים מקוריים של מוצרים: פחיות קוקה קולה
אם יש משקה מתוק שנמצא ברמה אחת מעל כולם, הרוב יעידו שזה משקה הקולה. כיום אנחנו שותים את המשקה הזה להנאה, אך בעבר נהגו לראות אותו באור אחר לגמרי; את הקולה המציאו כתרופה שמטרתה למנוע כאבי ראש, חרדה ואף תסמיני התמכרות למורפיום, ולאורך הזמן נמצאו לה עוד שלל שימושים יעיליםכמו למשל ניקוי אסלות והסרת כמתי שמן.
 

5. הקצה השטוח של מקלות אכילה

שימושים מקוריים של מוצרים: מקלות אכילה
לקצה השטוח של מקלות האכילה יש 2 תפקידים; ניתן לשבור אותו ולהניח עליו את מקלות האכילה כדי שלא יבואו במגע עם השולחן כשאתם עושים הפסקה קטנה מהאכילה, וסיבה אחרת שבגינה הם יוצאים כך מהמפעל, היא כדי שתוכלו לדעת בוודאות שלא נעשה שימוש במקלות האכילה שקיבלתם. אמנם הם לא מגיעים בתוך מארז אטום כמו סכו"ם חד פעמי אחר, אך המכונה שמייצרת אותם לא יכולה אפילו להוציא שני מקלות שאינם מחוברים, כדי שלא יהיה ספק שלא נעשה בהם שימוש.

6. משקפי שמש

שימושים מקוריים של מוצרים: משקפי שמש
בסין נהגו להשתמש במשקפי שמש עוד במאה ה-12, אך לא לשם הגנה על בריאות העיניים. האנשים שהיו מרכיבים אותן היו בדרך כלל שופטים, אשר היו צריכים להימנע מחשיפת רגשות ועשו זאת בעזרת המשקפיים – מטרה דומה יש למשקפי השמש כיום, בקרב שחקני הפוקר שצריכים לשמור על "פרצוף פוקר" ולא לחשוף רגשות.

7. ספינר

שימושים מקוריים של מוצרים
הצעצוע הזה אמנם הפך ללהיט שמורים דורשים לסלקו מבתי הספר, אך למעשה התפקיד המקורי שלו היה כזה שאמור לסייע לתלמידים להתרכז וללמוד בקלות רבה יותר. הספינר הומצא במטרה להיות צעצוע שמפיג מתחים ומסייע לשמור על הריכוז עבור אנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז. לחצו כאן כדי לגלות מידע נוסף בנוגע לתפקידו המקורי של הספינר.

8. הליכון

שימושים מקוריים של מוצרים: הליכון היום ופעם
גם אתם מרגישים לפעמים כאילו שהמכשיר הזה נועד בשביל לגרום לכם לסבול? כיום אנו משתמשים בהליכון בחדר הכושר ולעתים גם בבית כדי לשמור על הבריאות והגזרה, אך כשהמציאו אותו בשנת 1818, הוא נועד להיות עונש בשביל אסירים. על ידי הליכה על "גלגל מדרגות" גדול, האסירים היו טוחנים תבואה וזה היה חלק משגרת המאסר שלהם. 

9. שקיות תה

שימושים מקוריים של מוצרים: שקיות תה
שקיות התה הומצאו בטעות על ידי סוחר בשם תומס סליבן בשנת 1904. באותה תקופה התה היה נמכר בקופסאות מתכת, ותומס החליט שיהיה יעיל יותר למכור אותו בשקיות קטנות ממשי. במסעדות ברחבי ניו יורק החליטו לחלוט את התה כבר בתוך השקיות מבלי לפזר אותו, ולמרות שכיום שקית תה נתפסת כמנה אחת, ניתן להשתמש בה עד 3 פעמים לחליטת תה.

10. כריות

שימושים מקוריים של מוצרים: כריות
כיום אנחנו לא סובלים מהבעיה הזו, אולם בעבר הרחוק הכריות הומצאו על מנת למנוע מחרקים להיכנס לאף, לאוזניים או לפה בזמן השינה, ולא כדי לשפר את איכותה. בסין העתיקה למשל נהגו להשתמש בכריות קשיחות למטרה זו, והעדיפו אותן על פני רכות מפני שהאמינו שהן מרוקנות את הגוף מאנרגיה. בנוסף, באפריקה האמינו בעבר שהכריות עוזרות לאנשים לתקשר עם אבותיהם במהלך החלומות, ובאירופה גברים בכלל נהגו שלא להשתמש בכריות, שכן הן היו סמל לחולשה.

11. פלסטלינה

שימושים מקוריים של מוצרים: פלסטלינה
אם כבר בצעצועים לילדים עסקינן, הידעתם שהפלסטלינה הומצאה בכלל כחומר לניקוי טפטים לקיר? בתחילה אפילו שמה היה אחר והיא נקראה "קוטול", אך למרבה הצער היא לא זכתה להצלחה. עם זאת, באותה תקופה התגלה ליצרן של הקוטול שבגני ילדים משתמשים בו כדי לייצר קישוטים לחג המולד, וכך התחילו לשווק אותו בצבעים נוספים וכצעצוע בשם "בצק-משחק".

12. בליטות על מכסי כוסות חד פעמיות

שימושים מקוריים של מוצרים: בליטות על מכסי כוסות חד פעמיות
הילדים ואפילו אנחנו אוהבים ללחוץ עליהן כמשחק, אך לבליטות שעל גבי מכסי הכוסות החד פעמיים יש תפקיד ברור שכולם שכחו ממנו; בדרך כלל יש כמה כוסות משקה שמחכות ללקוחות שייקחו אותן מהדלפק, ובעזרת הבליטות האלה נותני השירות יכולים לסמן מה מכילה כל כוס, הן למענם והן למען הלקוחות. אם תסתכלו עליהן מקרוב, תוכלו לראות שכתוב עליהן או לצדן מה הן מסמלות: קולה, דיאט, קפה, תה, נטול קפאין ועוד, בהתאם לסוג הכוס והמכסה.

13. שמן WD-40

שימושים מקוריים של מוצרים: שמן WD-40
"שמן הפלא" הזה, שלו יש אלף ואחת שימושיםהומצא עבור מטרה אחת בלבד – להגן על פצצות מפני נוזלים והתפתחות חלודה. הנוסחה של Water Displacement 40 היא זו שהמדענים הכריזו עליה כמנצחת להשגת מטרה זו, היא נשמרה בסודיות והמוצר היה נסתר מהציבור עד שהעובדים שעשו בו שימוש החלו לקחת אותו לביתם. כשמנהל החברה שייצרה אותם, נורם לרסן, גילה זאת הוא מיד הבין את הפוטנציאל הכלכלי שהיה גלום בהמצאה שלו אם יחשוף אותה לכלל העולם.

14. ויאגרה

שימושים מקוריים של מוצרים: גלולות ויאגרה
במקור, הגלולה הכחולה הזו נועדה לטפל ביתר לחץ דם, אנגינה ותסמינים אחרים של מחלות לב, אך כבר בשלב הבדיקות התגלה כי יש לה תופעת לוואי מפתיעה במיוחד. הנבדקים הזכרים חוו את ההשפעה המוכרת של הגלולה, וכשגילו זאת החוקרים הם מיד החלו לשווק אותה כפי שאנו מכירים אותה כיום. בשנת 1998 הוויאגרה כבשה את שוק התרופות האמריקאי בסערה, וכיום הרווחים של החברה עומדים על 2 מיליארד דולר בשנה בזכותה. 

מקור התמונות: Brad P, Katy

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו