print header

מה זה ספינר - השיגעון החדש של הילדים

  ילדים תמיד מוצאים שיגעון אחר שמדביק את כולם כמו מחלה, וזה לא דבר חדש כלל וכלל, אך שיגעון בממדים של זה שקיים בימים אלה לא נראה כבר מאז הטמגוצ'י. כעת הצעצוע שכל ילד רוצה הוא הספינר, וככל הנראה לילדיכם כבר יש לפחות אחד כזה או שהם ביקשו מכם שתקנו להם אחד. בבתי ספר רבים ברחבי העולם מחרימים את הצעצוע ואוסרים את הכנסתו לשטח בית הספר, וכביכול מסיבה מוצדקת – המורים טוענים כי הוא מסיט את תשומת הלב של התלמידים – אך למעשה הצעצוע פותח לא לשם יצירת אופנה חדשה, אלא למטרה אחרת לגמרי, שתגרום לכם אולי לרצות לרכוש אחד עבור עצמכם, ואם לא עבורכם, אז עבור ילדכם. בכתבה הבאה תכירו את הספינר אם עוד לא יצא לכם לשמוע עליו, ותגלו כיצד העיסוק בו יכול לעזור לכם ולילדיכם.
 
ספינר
 

מה זה ספינר?

ספינר הוא צעצוע קטן שלרוב מגיע בצורת משולש מעוגל. כשמחזיקים במרכזו אפשר לסובב אותו, ויש לו תנועה חלקה שנמשכת שניות ארוכות ואף דקות. ילדים רבים אוהבים פשוט לאסוף את הספינרים על כל צבעיהם ועיצוביהם השונים או להתחרות ביניהם מי יכול לסובב את הספינר שלו למשך הזמן הארוך ביותר. מעבר לכך זהו צעצוע שמספק להם עיסוק עם הידיים, כמו למשל היו-יו שהיה להיט בעבר.

למה הספינר באמת מיועד?

הספינר הוא כלל לא צעצוע חדש בשוק, ולמרות שכיום משווקים אותו כצעצוע להיט במחירים מרקיעי שחקים לעתים, הוא לא תוכנן להיות מוצר ממכר שמדביק כל ילד בעיסוק בו. את הצעצוע המציאה אישה בשם קתרין הטינגר בשנת 1997 ככלי לריפוי בעיסוק המיועד להפחתת לחצים, וכן לשיפור הריכוז של ילדים שמתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז. לפי הטענה, תנועת הסיבוב החלקה של הספינר והעיסוק בסיבובו עוזרים לשפר את הריכוז בזמן עשיית דברים אחרים שדורשים תשומת לב רבה, למשל בעת כתיבה או למידה. לאחר שפג תוקפו של הפטנט של קתרין, המוצר החל להימכר כצעצוע על ידי חברות שונות, מה שהוביל לשיגעון העכשווי החדש.
 
האם ילדיכם יודעים מה מטרתו האמיתית של הספינר? ככל הנראה התשובה היא לא – עבורם זהו פשוט צעצוע שהם נהנים לאסוף ושקל מאוד לשמור בכיס וללכת איתו לכל מקום. כמו כן, משום שמדובר בצעצוע שיש כמעט לכל ילד, אחד שאין בבעלותו ספינר רוצה שיהיה לו כזה כדי שלא ירגיש שהוא מחוץ לעניינים. למרות יתרונותיו בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז, בבתי ספר רבים לא מרשים לילדים להתעסק עם ספינרים בזמן השיעור, וזאת ככל הנראה משום שהם אכן לא ממלאים את תפקידם המקורי בבית הספר ופשוט הופכים למרכז עניינים שאינו קשור לשיעור.
 
אף על פי גישת המורים לצעצוע החדש הזה, כדאי שתדעו שדווקא בבית מומלץ שילדכם ישמור את הספינר שלו לצדו, בייחוד בזמן עשיית שיעורי בית או למידה למבחנים. מעבר ליכולתו לשפר את הריכוז, מומחים טוענים שהצעצוע עוזר "לשחרר אנרגיית שיעמום", כלומר להפיג את הצורך במציאת עיסוק מסוים לשם הפגת השיעמום. מהבחינה הזו, אין הבדל גדול בין סיבוב הספינר לבין צביעת מנדלות למשל, אשר נחשבת גם היא לפעילות מרגיעה ומגבירת ריכוז.
ילד מסובב ספינר

איך תוכלו להפיק תועלת מהספינר?

גם אתם יכולים להפיק תועלת מהצעצוע הזה, להפיג באמצעותו לחצים ולשפר בעזרתו את הריכוז שלכם בעת עיסוק בדברים שונים. יתרה מזאת, לפי תגובות של אנשים מאתר הקניות אמזון, הם טוענים שהצליחו להפסיק הרגלים מגונים בעזרת עיסוק בספינר – כך למשל בתגובה אחת נרשם "היה לי הרגל לכסוס ציפורניים, כעת סיבוב הספינר עזר לי להיגמל מכך". אתם יכולים לנסות את הצעצוע בעצמכם בפעם הבאה שעולה בכם הצורך לקסוס ציפורניים, להדליק סיגריה או לנשוך את עור השפתיים כדי לראות האם הוא יכול לעזור גם לכם להיפרד מהמנהג המגונה שממנו אתם סובלים.
 
 
את הספינר ניתן להשיג בחנויות הצעצועים ובאתרי הקניות השונים שבאינטרנט, אולם מחיריו משתנים ללא הרף בשל הביקוש הרב ועיצוביו המתוחכמים. המחיר המינימאלי של הספינר יכול לנוע בין 10-30 שקלים, אולם עלול להגיע גם למאות שקלים בהתאם לעיצוב המבוקש. אין הבדל משמעותי באיכות בין המוצרים בעלי המחירים השונים, אשר משתנים רק בשל עיצוב מושך יותר או רמת ביקוש ברגע הנתון לעומת כמות הספינרים שמצויה במלאי החברה שמספקת את המוצר. 
 
אז אם עד עכשיו עוד לא הבנתם מה הילדים שלכם מוצאים בצעצוע הפשוט הזה, כעת אתם מודעים לכך שיש לו תכונות מועילות שאפילו ממכרות. בתקופה כמו זו שלנו, המלאה בחידושים טכנולוגיים מכל עבר, משמח לגלות שדווקא המוצר הממכר ביותר הוא כלי פשוט שעוזר להשקיט את הנפש ולהימנע מכל אותם הגירויים. זה רק מוכיח עד כמה שיש צורך במוצר שכזה בימינו אנו, ועד כמה שהנפש שלנו וכן של ילדינו זקוקה למעט מנוחה ורגיעה מדי פעם.
מקור התמונות: CharmingcoRyan Dickey

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו