print header

אכילה לא מודעת - איך מתמודדים עם זה?


המחשבה על לאכול אוכל מעופש או לא טעים, מצטיירת בעינינו כקו אדום - אף אחד מאיתנו לא חושב שהוא מסוגל לחצות אותו, אבל מחקר חדש מגלה שמבלי לשים לב אנו חוצים אותו כל הזמן.

אכילה לא מודעת? איך קרה שחצינו את הקו האדום הזה?

לצורך הבנת הדילמה, החליטו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה לבחון את הרגלי האכילה הנפוצים ואת הקשר בין אוכל, טעם והסביבה בה הוא נצרך.

פופקורן

החוקרים החליטו לבחון את הרגל האכילה הנפוץ ביותר - פופקורן בקולנוע!

המחקר נערך במספר שלבים; בשלב הראשון, ביקשו החוקרים מהמשתתפים לציין האם הם נוהגים לאכול פופקורן בבתי קולנוע או לא. לאחר מכן, נכנסו המשתתפים לצפייה בסרט קולנוע והוגשה לכל אחד מהם שקית פופקורן אישית - בחלק מהשקיות היה פופקורן טרי ובחלק אחר פופקורן יבש ומעופש.

מנהלי המחקר ערכו תצפית וגילו כי המשתתפים שהעידו שהם נוהגים לאכול פופקורן בקולנוע, צרכו את אותה כמות פופקורן, לא משנה אם היא הייתה מעופשת או טרייה. לעומתם, אלה שהעידו כי הם לא נוהגים לאכול פופקורן בקולנוע אכלו בעיקר מהפופקורן הטרי כיוון שהיבש לא היה להם טעים.

האפקט הזה נמצא תואם, גם כאשר מידת הרעב של המשתתפים נלקחה בחשבון.

במעמד אחר, ביקשו החוקרים מהמשתתפים לשבת בחדר פגישות וערכו שוב את ניסוי הפופקורן. בסיטואציה כזו, אפילו אוהבי הפופקורן בקולנוע אכלו פחות מהמעופש ויותר מהטרי. כלומר, הסביבה בה צורכים את הפופקורן חשובה מאוד לשיקול הדעת ושיקול הטעם שלנו.

"התוצאות מראות עד כמה הסביבה שלנו מהווה טריגר לאכילה לא מודעת" הסביר עורך המחקר, דיוויד ניל, פרופסור לפסיכולוגיה, "לפעמים כוח רצון זה לא מספיק ואנו צריכים לנטרל את השפעת השליטה וההתניות שלנו"

אדם שרגיל לאכול פופקורן בקולנוע יצרוך אותו מבלי לשים לב אם הוא טרי או יבש. בהתאמה, גם אדם שאינו רגיל לאכול פופקורן יצרוך אותו, כי הוא הוגש לו ונמצא לפניו וחבריו לשורה אוכלים אותו גם. אומנם, האדם שאינו רגיל לכך יפעיל שיקולי טעם ולא ימהר לבלוע פופקורן אם הוא לא טעים לו, אך עצם זה שנקט באכילה לא מודעת מוכיחה כי הסביבה מהווה טריגר.

רבים מאיתנו אפילו לא מודעים להרגלי האכילה הלא מודעת שלנו, אבל התבוננות בהרגלים שלנו עשויה להציף הרבה מההרגלים המגונים אל המודע; פיצוח גרעינים בזמן צפייה במשחק כדורגל, "יישור" עוגה שמונחת לפנינו, נשנוש חטיפים המוגשים בקערות על השולחן, אכילת גלידה מהקופסא עצמה תוך כדי שיחה, נשנוש מהמקרר תוך צפייה בתוכניות בישול, אכילה בזמן נהיגה והרשימה עוד ארוכה... ניסוי הפופקורן מדגיש את החשיבות של להפוך את האכילה לפעולה מודעת - עובדה, כאשר הוגש למשתתפים פופקורן בחדר ישיבות התוצאות היו הרבה יותר שקולות ופחות אוטומטיות. 

אכילה לא מודעת1

בנוסף, בדקו החוקרים האם אכילה באמצעות היד הלא דומיננטית משפיעה אף היא על הרגלי האכילה - כך נמצא כי המשתתפים שנוהגים לאכול פופקורן בקולנוע ונדרשו לאכול עם היד הלא דומיננטית שלהם, אכלו פחות גם כשהיה זה הפופקורן הטרי. החוקרים הסיקו כי האכילה ביד הלא דומיננטית מאלצת את האדם לשים לב לכמות ולמה שהוא מכניס לפה.

במחקר דומה שנערך בתחילת השנה, נמצא כי אנשים נוהגים לאכול 54% יותר פופקורן (טרי או מעופש) כאשר הם אוכלים מקופסא גדולה ולא בינונית או קטנה.

כלומר, לא רק הסביבה משפיעה ואמצעי האכילה משפיעים על הרגלי האכילה הלא מודעת, אלא גם האופן בו מוגש לנו האוכל. 

כדי להימנע מאכילה לא מודעת, פסיכולוגים רבים ממליצים:

1. לאכול בצלחות קטנות יותר.

2. להרחיק אוכל מפתה מטווח העיניים ושלא יהיה בהישג יד.

3. לא לאכול מול הטלוויזיה ולהעדיף לרכז את האכילה במטבח או בחדר האוכל.

4. להימנע מקניית אריזות חיסכון ולהעדיף במקום זה אריזות קטנות, שכן אריזות חיסכון תופסות מקום רב על המדף וכדי לפנות מקום, אנו לא שמים לב שאנו פשוט מחסלים אותן בבת-אחת או מכינים כמות גדולה מהן.

5. להיות מחוברים לטעם - אם האוכל לא טעים לנו, לא לאכול אותו בכוח! גם אם הוא מונח ממש לפנינו וכולם אוכלים ממנו...

6. להימנע מפיתוח הרגלים של אכילה בצירוף פעולה אחרת. אכילה צריכה להיות פעולה בפני עצמה.


הרגלים הם עניין של בחירה - הרגילו את עצמכם לאכילה מודעת!

 

ליקטה וערכה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.