print header

40 עובדות מרתקות על קפה!


1. לפי האגדה, הקפה התגלה לראשונה במאה ה-9, כאשר רועה צאן אתיופי בשם ח'אלדי הבחין כי העיזים שלו, שבדרך כלל מנומנמות, הפכו נמרצות יותר לאחר שכרסמו גרגרים אדומים מעץ ירוק עד. ח'אלדי לקח את פירות היער למוסלמי קדוש שהפך את הפולים הגולמיים למשקה הטעים המוכר לנו היום.

2. למרות שהקפה התגלה בשנת 850 לספירה לערך, רק בשנת 1100 כשהתפשט למוקה שבתימן, הוא הפך למשקה פופולארי. מוקה הייתה מרכז סחר מרכזי לקפה מהמאה ה-15 ועד המאה ה-17. על שמה נקרא זן קפה שטעמו דומה לקפה עם שוקולד.

3. ממוקה, פולי הקפה נשלחו להודו, לג'אווה שבאינדונזיה ובסופו של דבר, בשנת 1515 לאירופה. בשנת 1675 יותר מ-3000 בתי אב בבריטניה שתו קפה.

4. במקור, קפה נחשב בתימן ובערב הסעודית כתרופת פלא ונלקח רק על פי עצת רופא.

5. תושבי ערב הסעודית היו הראשונים לגדל עצי קפה בחצי האי ערב. הם בדרך כלל קלו ובשלו אותו.

6. נכון להיום, קפה הוא המצרך השני הנסחר ביותר בעולם, אחרי שמן גולמי.

7. יותר מ-500 מיליארד כוסות קפה נצרכות בכל שנה, מה שהופך אותו למשקה הפופולארי ביותר בעולם.

8. המקומות היחידים בצפון אמריקה בהם קפה גדל הם הוואי ופורטו ריקו.

9. בית הקפה הראשון בעולם נפתח בשנת 1475 בקושטא (איסטנבול של ימינו).

10. מספרים שכאשר ח'יר ביי, מושל האימפריה העותומאנית במצרים, אסר על שתיית קפה בשנת 1511 משום שחשש שהוא עלול לעודד התנגדות לשלטונו, הסולטן סאלים הראשון הוציא אותו להורג בטענה שהקפה הוא למעשה "מבורך".

פולי קפה

11. מתחילת המאה ה-17, החלו לייבא קפה מערב הסעודית לאירופה דרך ונציה. בעוד שמספר נזירים הפצירו באפיפיור קלמנטה השמיני להוציא את המשקה "המוסלמי" מחוץ לחוק, האפיפיור טען שהמשקה כל כך טוב שזה יהיה "חטא לתת רק לעובדי אלילים לשתות אותו", וכך קפה החל להתפשט ברחבי אירופה.

12. כשבית הקפה הראשון נפתח באנגליה בשנת 1652, היה אסור לנשים להיכנס אליו, אלא כדי לשרת את הגברים.

13. בחור בלגי בשם ג'ורג' וושינגטון המציא את הקפה הנמס בשנת 1906 בגואטמלה, לאחר שזיקק קפה נוזלי לגבישים זעירים. חברת נסטלה השוויצרית פיתחה את הנוסחה ויצרה קפה נמס איכותי שהושק ב- 1938 ונמכר תחת השם נס קפה.

14. מחקר שנערך בשנת 2011 הראה כי נשים ששותות 2-3 כוסות קפה המכיל קפאין ביום, היו בסיכון של 15% פחות לפתח דכאון על פני תקופה של 10 שנים, לעומת נשים ששתו רק כוס אחת ביום או פחות מזה במהלך השבוע.

15. מחקרים מראים כי שתיית קפה עשויה להפחית ירידה ברמת התפקוד הקוגנטיבי ולהקטין הפרעות ניווניות.

16. כשגילו לראשונה את הקפה, הערבים בערב הסעודית היו קנאים לגילוי וסירבו לאפשר לזרעים פוריים לעזוב את המדינה. עם זאת, מוסלמי צליין מהמאה ה-17, באבא בודאן, הבריח 7 זרעים מסעודיה ושתל אותם בהודו. מספרים כי כל הקפה בעולם הגיע משבעת הזרעים הללו.

17. קיימים שני זנים עיקריים של צמח הקפה המשמשים באופן מסחרי: 1. קפה ערביקה שמקורו במזרח התיכון, במדינות אתיופיה ותימן. מוכר גם בשמות: "שיח הקפה של ערב", "קפה ההרים" או פשוט "קפה ערבי". 2. קפה רובוסטה שמקורו במערב אפריקה, בקונגו. עצי ערביקה מייצרים את הקפה האיכותי ומהווים נכון להיום 3/4 מהשוק בעולם, בעוד שפולי רובוסטה מרירים יותר ומכילים בין 40% ל-50% יותר קפאין ומשמשים בעיקר להכנת קפה נמס.

18. בשנת 1716 סוחרים הולנדיים הביאו למלך צרפת לואי ה-14, עץ קפה משלו. מליונים על גבי מליונים של עצים צמחו מעץ בודד זה, בין השאר הודות לשבלייה Gabriel-Mathieu Francois D'ceus de Clieu שמספרים כי גנב כמה ייחורים מהעץ ושתל אותם באי מרטיניק שבקריביים. תוך 50 שנים, היו מעל 20 מליון עצי קפה במרטיניק ובאיים השכנים.

19. למרות שהתשואות משתנות מבציר לבציר, עץ קפה בודד בדרך כלל מספק פולי קפה בשנה המספיקים למלא שקית של חצי ק"ג.

20. לעץ קפה לוקח 3 עד 4 שנים להגיע לבגרות. ברגע שהוא מתבגר, הוא יכול להניב בין 400 ל-900 גרם פולי קפה בכל עונת גידול.

 coffee

21. במרוצת ההיסטוריה שתיית קפה נאסרה שלוש פעמים בשלוש תרבויות שונות: פעם אחת במכה במאה ה-16, פעם שנייה כאשר צ'ארלס השני, מלך אנגליה אסר את המשקה בנסיון להשקיט את מלחמת האזרחים השנייה במחצית המאה ה-17, ופעם שלישית בשנת 1677, כאשר פרידריך הגדול החרים את הקפה בגרמניה בטענה כי אנשים מבזבזים עליו יותר מדי כסף.

22. תעשיית הקפה מעסיקה כ-25 מליון אנשים ברחבי העולם.

23. הטורקים מכנים את בתי הקפה שלהם "בתי ספר לחכמים".

24. עד "חוק הבולים" (1765) התה היה פופולארי יותר מקפה באמריקה, אלא שאז המלך ג'ורג' השלישי העלה את המיסים, מה שזירז את פרוץ המהפכה האמריקנית. התוצאה הייתה 'מסיבת התה של בוסטון', מרד שנערך בשנת 1773, במהלכו הושלכו כל מטעני התה שהיו על אוניות בריטיות שעגנו בנמל. מנקודה זו, קפה הפך למשקה הלאומי של אמריקה ומקושר באופן רגשי להכרזת העצמאות של ארה"ב.

25. עם יותר מ-4 מיליארד עצי קפה, ברזיל היא היצרנית המובילה בעולם של קפה. למעשה, ברזיל מייצרת כשליש מהקפה בעולם. איתה בחמישיה הפותחת נמצאות גם: ויאטנאם, אינדונזיה, קולומביה והודו.

26. פולי קפה מעובדים בלמעלה מ-70 מדינות, בעיקר באפריקה, בדרום אסיה, בדרום מזרח אסיה ובאמריקה הלטינית.

27. המילה קפה לקוחה מהמילה הערבית qahwah שפירושה יין ובמשך הרבה שנים קפה נחשב ליין של האיסלאם. חוקרים אחרים מאמינים שהמילה קפה מקורה מ-Kaffa, אזור באתיופיה בו התגלו עצי הקפה הראשונים.

28. כדי לייצר פולי קפה שיספיקו לכוס קפה אחת, צריך 37 גלונים של מים. לשם ההשוואה, תפוח אחד דורש 19 גלונים, בננה דורשת 27 גלונים ובשביל ייצור זוג נעלי עור אחד צריך 4400 גלונים של מים.

29. שליש מברזי המים לשתייה בצפון אמריקה משמשים לחליטת כוסות קפה על בסיס יומי.

30. מחקרים מראים כי שתיית קפה מפחיתה את הסיכון לחלות באלצהיימר, פרקינסון, מחלות לב, סוכרת מסוג 2 ושחמת הכבד.

קפה

31. אמריקאים הם צרכני הקפה המובילים בעולם. הם צורכים 450 מליון כוסות קפה ביום, או יותר מ-150 מיליארד כוסות בשנה.

32. מלבד האמריקאים, שתי המדינות המדורגות במקום השני כצרכניות קפה הן צרפת וגרמניה. שלוש המדינות הללו מחזיקות כ-65% מהקפה הנצרך בעולם.

33. הקפה היקר ביותר בעולם הוא Kopi Luwak המיוצר באינדונזיה. הוא עשוי מפולי קפה שנאכלו, עוכלו באופן חלקי ולאחר מכן הופרשו על ידי גחן דלקים אסיאתי, בעל חיים ממשפחת הסמוראים. פולים אלה נמכרים בעלות של 600 דולרים לק"ג או 50 דולר לכוס.

34. מחקרים מראים כי גברים ששותים 6 או יותר כוסות קפה ביום, מקטינים את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית ב-20%.

35. בגלל שהאיברים והמערכות של עובר, אינם מסוגלים לעכל קפאין באופן מלא, קפאין יכול להישאר בדם העובר פי 10 יותר זמן מאשר אצל מבוגרים. מהסיבה הזו רופאים ממליצים לנשים בהריון לשתות כמות מתונה של פחות מ-200 מ"ג קפה ביום.

36. הריח של עץ בוער הוא הריח המוכר ביותר באמריקה. הריח של קפה הוא הריח השני.

37. רשת בתי הקפה סטארבקס, נפתחה לראשונה בסיאטל בשנת 1971. בשנת 2010 היא כבר התפארה בהכנסות של 10.7 מיליארד דולרים בשנה ו-16,850 סניפים על פני 40 מדינות בעולם. נתונים אלה הפכו אותה לקמעונאית הקפה המובילה בעולם.

38. סטראבקס מציעה מעל 87,000 שילובים שונים של משקאות.

39. כל בתי הקפה של הרשת משתמשים יחד במעל 93 מליון גלונים של חלב בשנה, מספיק כדי למלא 155 בריכות שחייה אולימפיות. בנוסף, הם משתמשים ב-2.3 מיליארד כוסות נייר בשנה.

40. קפה מכיל נוגדי חמצון המסייעים במניעת רדיקלים חופשיים. מחקרים מצאו כי מנה של קפה מכילה יותר נוגדי חמצון מאשר מנה של מיץ ענבים, אוכמניות פטל או תפוזים.


coffee

מקור תמונות: FreeDigitalPhotos.net

ליקטה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.