print header

20 עובדות היסטוריות מרתקות

יום אחד גם המציאות שלנו תיכנס לדפי ההיסטוריה, אבל עד אז, קבלו 20 עובדות היסטוריות מוזרות ומרתקות מתקופות שקדמו לנו. 20 עובדות היסטריות שטוב להכיר...

אסבסט

1. הרומאים נהגו להשתמש באסבסט כמרכיב עיקרי בבדים שעשו בהם שימוש יומיומי, כמו מגבות, מפיות, מפות שולחן וצלחות. היסטוריונים אומרים שהבדים האלה היו מתכבסים בצורה יעילה ונקייה יותר מכל בד אחר, כיוון שפשוט היו זורקים אותם לתוך האש. עוד הם גילו כי העבדים שארגו את הבדים, לעיתים סבלו מהפרעות נשימה ודלקת ריאות.

לב

2. במצרים העתיקה, סברו כי הלב הוא מקום מושבה של האינטיליגנציה ולא המוח. המצרים חשבו שהמוח הוא רק מילוי לראש, לכן הם התעלמו ממנו בזמן החניטה והקפידו להעניק טיפול מיוחד ללב.

מגיפה

3. בימי הביניים, במהלך המגפה השחורה, חלק מהרופאים לבשו את "חליפות המגיפה" שכללו מסיכה מאסיבית עם מקור ועיני זכוכית אדומות. המקור של המסכה היה עשוי מעשבי תיבול ותבלינים ארומטיים חזקים כדי להכניע את המחלה המדבקת או את "האוויר הרע" שטענו כי הוא נושא את המגיפה.

מלחמה

4. בחישוב גס של 3500 השנים האחרונות, ההערכה היא כי בעולם יש סכום כולל של 230 שנים בהן לא התקיימו מלחמות.

זקן

5. בחוגים העירוניים במערב אירופה ואמריקה, הזקן יצא מהאופנה במהלך המאה ה-17 עד כדי כך שבשנת 1698, הורה שליט רוסיה, פטר הגדול, לגלח את זקנם של כל הגברים ובשנת 1705 הוטל מס על גברים עם זקנים, כדי להבטיח שהחברה הרוסית תהיה בקו אחד עם העכשוויות של מערב אירופה.

שני נאהבים

6. הספר הנמכר ביותר במאה ה-15 היה ספר אירוטי שנקרא "סיפורם של שני הנאהבים". הוא נמכר עד היום. המחבר של הספר היה לא אחר מאשר ואניאס סילביוס פיקולומיני הידוע גם בשם האפיפיור פיוס השני שכיהן בין השנים 1458-1464.

חתול

7. במצרים העתיקה, חתולים נחשבו קדושים. כך שכאשר חתול המחמד של המשפחה היה נפטר, בני המשפחה היו מגלחים את הגבות שלהם ונשארים באבל עד שהגבות היו צומחות בחזרה.

הדוד סם

8. המודל של הדוד סם בהודעה "אני רוצה אותך" משנת 1917 הוא הפנים של הצייר ג'יימס מונטוגמרי פלאג. מונטוגמרי רצה ליצור אפקט לדיוקן שלו, לכן צייר את הדמות עם  זקן תיש. הוא השתמש בעצמו כדוגמן, כדי לחסוך מעצמו חיפוש מישהו אחר.

עיטור

9. אין דבר כזה מדליית הכבוד של הקונגרס. בשנת 1862, לינקולן הכניס לחוק את מדליית הכבוד שהיא העיטור הצבאי הגבוה ביותר. אין דבר כזה מדליית הקונגרס.

ספרטה

10. בשנת 200 לפנה"ס, כאשר העיר היוונית ספרטה הייתה בשיא כוחה, לכל אזרח היו 20 עבדים.

אנדורה

11. בזמן מלחמת העולם הראשונה, אנדורה הכריזה מלחמה על גרמניה הקיסרית, אבל מעולם הם לא יצאו מולה לקרב. האיבה בין שתי המדינות נשארה רשמית עד 1957 ולא נכללה בהסכם ורסאי.

מגילת העצמאות

12. רק שני אנשים חתמו על מגילת העצמאות האמריקאית ב-4 ביולי 1776 - ג'ון הנקוק וצ'ארלס תומסון. שאר חברי הקונגרס חתמו ב-2 באוגוסט, והחתימה הסופית הושלמה רק כעבור 5 שנים.

רפואה עתיקה

13. ברפואה השיקומית ברומא העתיקה, היה נהוג לשתות תערובת של יין וגללים של חזירי בר.

ותיקן

14. במהלך הפילוג המערבי (1378-1417), שלושה גברים טענו במקביל את תואר האפיפיור וזאת בגלל מלחמה בין קרדינלים: האפיפיור גרגוריוס XII האפיפיור בנדיקטוס XIII והאפיפיור השלישי יוחנן ה-23, כיהנו בתקופות חופפות. המאבק הוכרע כאשר הוחלט להפעיל שיטת בחירות מסודרת.

ויליאם פטרסון

15. סר ויליאם פטרסון, מייסד הבנק המרכזי של אנגליה, נחשד בעברו שהיה שודד ים.

שקיות תה

16. שקיות התה הומצאו בטעות. בשנת 1904, הממציא, תומס סאליבן החליט שזה יהיה יותר זול לשלוח ללקוחות פוטנציאליים דגימות תה קטנות בשקיות משי, במקום בקופסאות. הנמענים סברו שהם אמורים לטבול את השקיות, ועד מהרה סאליבן הוצף בהזמנות לשקיות תה.

מצנח עתיק

17. עיצוב המצנח העתיק ביותר בעולם הופיע בכת יד אנונימי משנת 1470 בתקופת הרנסנס באיטליה (מעל 400 שנים לפני שהומצא המטוס). בתיאור נראה אדם חופשי, תלוי באוויר, אוחז מסגרת בר מעץ המחוברת לחוטים. כאמצעי בטיחות, נמתחו 4 רצועות מקצה המסגרת לחגורת המותניים.

חוקן טבק

18. במחצית השנייה של המאה ה-18, "חוקן טבק" שימש לצרכים רפואיים, בעיקר להחייאה של הטובעים. לצורך החוקן, הוחדר צינור רקטלי לתוך פי הטבעת שבקצה שלו יש מפוח שאילץ את העשן להיכנס לפי הטבעת.

מיסים

19. מס הכנסה, כמו גם מיסים רבים אחרים שהוטלו בימי מלחמת האזרחים בארה"ב, בוטלו לאחר 1865 כי הממשלה פשוט לא הייתה זקוקה להכנסות נוספות. רוב ההכנסות הפדרליות הגיעו ממסים על טבק ואלכוהול שנחשבו לסחורות חמות באותה העת.

רומא

20. ברומא העתיקה היו אנשים שהתמחו בהסרת שיער מבית השחי. אי שם סביב המאה ה-1 לספירה, כאשר אריסטוקרטים רומיים החלו לגלות עניין באופנה וחשבו להסיר את כל השיער מגופם, צמחה לה ההתמחות הזו. דרישות המקצוע היו פינצטה, זרוע חזקה ויכולת להתמודד עם הכאב של הלקוחות.
 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.