print header

פיטקרן - אי קטן ומדהים

פיטקרן הוא שמה של קבוצת איים קטנים הממוקמת בדרום האוקיינוס השקט. על האי, השייך לממלכה הבריטית, חיים 56 תושבים בלבד חיים שלווים, שקטים ומלאי אושר. כשרואים כמה מהתמונות המדהימות של האי אפשר להבין למה התושבים המעטים שחיים עליו אוהבים אותו כל כך, למעשה, בטח אתם בעצמכם כבר רוצים להיות התושבים ה-57 על האי.

פיטקרן

קבוצת האיים המבודדת כמעט ואינה נראית במפה, אך היא ממוקמת באמצע הדרך בין ניו זילנד לפרו. 

 

פיטקרן

מלבד האי המרכזי שנקרא פיטקרן, הקבוצה מכילה עוד 3 איים לא מיושבים בשם הנדרסון, אונו ודוצ'י. פיטקרן והנדרסון הם איים געשיים, אונו ודוצ'י הם איי אלמוגים.

 

פיטקרן

שטחו של פיטקרן הוא 4,500 דונם, מהם רק 360 דונם הם של קרקע מישורית. הטמפרטורות על האי נעות בין 13 ל-33 מעלות צלזיוס ויורדים על האי כ-2,000 מ"מ גשם בשנה, רובם במספר שברי ענן בודדים.

 

פיטקרן

ארכיאולוגים מעריכים כי האי יושב לראשונה על ידי יורדי ים פולינזים שהגיעו אליו באמצעות סירות דיג רעועות, אך עזבו אותו. במאה ה-17 הבריטים גילו מחדש את האי וקראו לו על שם הקצין שהבחין בו.

 

פיטקרן

בשנת 1789 אירע המרד המפורסם על ספינת ה"באונטי" הבריטית. לאחר ביקור ארוך בטהיטי, גרשו המורדים את הקפטן ואת עושי דברו מהספינה, עברו בטהיטי כדי לאסוף את הנשים שארחו אותם שם והגיעו לאי פיטקרן. תושבי האי כיום הם הצאצאים של אותם מורדים ונשים טהיטיות.

 

פיטקרן

אוכלוסיית האי כללה בהתחלה 9 מורדים, 6 גברים פולינזים, 12 נשים פולינזיות ותינוק אחד. במשך השנים חיה הקהילה הקטנה בבידוד מוחלט ו-8 מתוך 9 המורדים נרצחו או התאבדו. המורד האחרון ששרד, ג'ון אדמס, הנהיג את הקהילה הנותרת והביא לשגשוגה על ידי בניית בית ספר וכנסייה.

 

פיטקרן

בשנת 1825 ספינה בריטית הגיע אל האי והעניקה חנינה רשמית לתושביו. בשנת 1838 צורפו האיים באופן רשמי לאימפריה הבריטית הנרחבת.

 

פיטקרן

חלק מתושבי האי עברו לאכלס, באישור המלכה, את האי נורפוק השייך לאוסטרליה. כיום מתגוררים בנורפוק 1,000 צאצאים של תושבי פיטקרן והם היחידים, פרט ל-56 תושבי פיטקרן, הדוברים את השפה המקומית - פיטקרנית.

 

פיטקרן

פיטקרן נחשבת לדמוקרטיה הקטנה בעולם. בשל גודל האוכלוסיה אין בה מפלגות ומדי שנה נבחרים בה 10 תושבים למועצה המחוקקת. יותר מהכל, האי מתנהל כמו מושב חקלאי קטן.

 

פיטקרן
 
במשך שנים התקיימו תושבי האי מחקלאות ודיג, אך בשנים האחרונות, בעקבות ההתעניינות העולמית באי, מתפרנסים תושבי האי גם ממכירת מזכרות - בולים, תיירות ואפילו כרטיסי חיוג לטלפון הציבורי היחידי על האי. התוצרת היחידה שתושבי פיטקרן 
מייצאים היא דבש.

 

פיטקרן

מערכת החינוך באי היא מצומצמת ביותר. הילדים נשלחים לפנימיות בניו זילנד ואוסטרליה ורבים מהם מעדיפים שלא לחזור. כתוצאה מכך יורד כח העבודה של האי, שהוערך בשנת 2004 ב-15 אנשים בלבד.

פיטקרן

כמעט ולא קיימת גישה אל האי הגדול בקבוצת האיים - האי הנדרסון, לכן קיימת בו אוכלוסייה גדולה של בעלי חיים, בעיקר עופות ימיים וצבת גלפגוס ענקית אחת. בשנת 1988 הוכרז אי זה כאתר מורשת טבע עולמי על ידי ארגון אונסק"ו.

 

פיטקרן

פיטקרן נמצאת במקום האחרון ברשימת המדינות המאוכלסות ביותר. למרבה הפלא, אפילו קרית הותיקן, כיכר בעיר רומא המתפקדת כמדינה עצמאית, מכילה יותר תושבים מאשר האי.

 

פיטקרן

כל החשמל באי מופק על ידי גנרטור בודד, אשר מופעל במשך 10 שעות בלבד בכל יום, מ-8 בבוקר עד 1 בצהריים ומ-5 אחרי הצהריים עד 10 בלילה.

 

פיטקרן

התיירים המגיעים אל האי לנים בבתי המשפחות המקומיות ותורמים לגידול הכלכלה המקומית על ידי קניית מזכרות שונות.

 

פיטקרן

ממשלת פיטקרן מפעילה ספינת נוסעים ומשא המובילה את התיירים אל האי. התיירים מספקים לתושבי האי 80% מההכנסה השנתית שלהם.

 

מקור: אייל נפתלי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.