print header

מה חשיבותה של התשוקה המינית במערכת הזוגית?

ד"ר יששכר רוטרי

הכותב הוא יועץ, סקסולוג, מטפל זוגי ומיני, מגשר ומרצה מוסמך בתחום המיניות, הזוגיות ושיקום האהבה ובעל ניסיון של 30 שנה בתחומו.


האם ניתן לחיות במערכת זוגית כאשר צד אחד אינו מרגיש משיכה מינית כלפי הצד השני?
כמה זמן הנאמנות תחזיק מעמד עד לבגידתו של הצד הלא חושק והלא נמשך אל הצד השני?

אם נציג אשה זרה לפני גבר ונשאל אותו את השאלה הבאה: "האם אתה חושק בה?"
סביר להניח  שלאחר הרהור קל הוא ידע לתת תשובה: "כן"  או "לא".
מאידך אם נפנה את אותה שאלה לאשה (כמובן על גבר זר), תשובתה המשוערת תהיה: "אני עדיין לא בטוחה, תלוי כיצד ארגיש במהלך הבילוי. בסופו אדע בוודאות."
ההבדלים בגישות אינם מקריים, הם אפילו סטריאוטיפיים.

הייתכן שנשים הן הססניות יותר מגברים? או שאולי שיקול דעתן מעמיק יותר, ועל כן נדרש להן יותר זמן להכרות עם הגבר הזר וכך ללמוד על התנהגותו, ותכונותיו, ומכאן להתחבר לעצמן?
ממחקרים עולה כי נשים זקוקות לנתונים נוספים מעבר לתחושותיהן המיידיות בנוגע למראה וההופעה הגברית.
הגברים אינם זקוקים ליותר מדי, ה"סקסיות" המשודרת ממנה דיה להם להחליט שהם מעוניינים. האם זו הסיב
ה שמרבית הגברים מוכנים  לסקס מזדמן ומיידי, לעומת אי הסכמתן של רוב הנשים לסטוץ מזדמן?

נשים רבות נכנסו לקשר זוגי ולנישואים ללא תשוקה ומשיכה מינית אל הצד השני, אלא מתוך שיקולים אחרים כגון: הוא בחור טוב, עובד בעבודה מסודרת, מנומס להוריי, והם לוחצים שכדאי, וממילא אמרו ההורים: "כשתכירי אותו תאהבי גם, והרי התשוקה ממילא חולפת. תראי אותנו, בסופו של דבר את נשארת עם הבן אדם, ופעם בשבוע (אם הוא התנהג יפה אליך, הוריד את הזבל, שטף כלים, השכיב את הילדים לישון, כאשר הלכת לחברותיך), תעשי לו טובה, תעצמי עיניים, תני לו להגיע לסיפוקו ויש לך עוד שבוע רגוע. מה רע?" נשים מתרצות! גברים הרבה פחות!

ע"פ נסיוני רב השנים כמטפל זוגי ומיני, הצד הצד החושק והמתוסכל (משני המגדרים) עושה את כל השגיאות האפשריות מול הצד ה"אדיש" עד שהוא "מכבה" אותו לחלוטין ויוצר אצלו תחושות של אנטי יחסי מין, ככל שצד אחד לוחץ יותר הצד שני מתחמק, הבעיה חמורה יותר אצל גברים אדישים מינית מסיבות "טכניות", נשים יכולות (אם הן נעתרות) להיות "פאסיביות".
קשים החיים במערכת זוגית כזאת, על כן יש המנסים לשרוד בעזרת מערכת יחסים מחוץ לנישואים, או שנתפסים ומתגרשים, או שמתגרשים בטרם נתפסו.

התפיסה השגויה הרווחת בקרב נשים וגברים היא: להשליך את תחושותיהם על הצד השני, ואז להסיק מסקנות ע"פ התגובות, וגם לפרש אותן. לדוגמה: אם תאמרי לו שהוא קר אליך, אז לפתע הוא יתחמם? אם תאמר לה שהיא שוכבת כמו מתה בעת היחסים, אז לפתע היא תתעורר לחיים?
התנהגות זו, פירושים אלו, והתגובות אליהם, הינן הסיבות הרווחות ביותר למריבות ולקלקולים בזוגיות.
בני זוג שכבר נשואים למעלה מ5 שנים וזוגיותם גרועה ומתסכלת עקב העדר תשוקה של אחד הצדדים - להם אומר כך: עוד בטרם היפרדות, ובטרם בגידות, יש מה לעשות. שינוי התנהגות וגישה של הצד הלוחץ עשויים לעורר מחדש את הצד האדיש, תתפלאו.

לפניכם ארבעת הסיבות העיקריות להבדלים בתחושות התשוקה הגברית והנשית:

1.
התשוקה הגברית מושפעת מהדחף המיני (ליבידו) שהוא תוצר ישיר של רמת ההורמון טסטוסטרון המופרש באותה עת אצל הגבר, מאידך הנשים מאופיינות יותר ב"תשוקה מינית מצטברת" הנובעת מאירועים, התנהגויות, וחיזור של הצד השני, (פרט לדחף המיני שהן חשות ביום הביוץ). התשוקה הנשית תלויה ביחס שבין ההורמון הנשי (אסטרוגן) לבין מינון נמוך של ההורמון הגברי (טסטוסטרון), והחשוב ביותר - השדרים שהן קולטות מבני הזוג בטרם המגע. גם המשחק המקדים (ברמת חיבוקים, נשיקות וליטופים), מספק להן מידע רב על "תחושותיהן" ולא פחות על "רגשותיהם" כלפיהן.  מידע זה עשוי לחזק את רצונן להמשיך בתהליך המיני, או להפסיקו לאלתר.

2. ככל שתשוקתה המינית של האשה תצטבר בתהליך הדרגתי, כן גדלים סיכוייה להנות מהסקס ולחוות אורגזמה.

3. האורגזמה הנשית בחברת גבר כאשר היא מלווה בהתרגשות וגירוי מיני גורמת להפרשת הההורמון אוקסיטוצין (הורמון החיברות), הורמון זה הוא האחראי הראשי לתחושת ההתאהבות של הנשים (ההורמון הנ"ל נמצא במידה מועטה אף אצל הגברים והוא מופרש לעיתים כאשר נשים בוכות, או שהן חסרות ישע וזקוקות למושיע).

4. תשוקתם של הגברים עשויה להתעורר במיידית מול אשה שהיא סקסית בעיניהם. מכאן ניתן להבין את היכולת הגברית לקיים יחסי מין עם נערת ליווי שאותה הכיר לפני 5 דקות לערך. נשים זקוקות ליותר זמן, כאמור.
או במילים אחרות: נשים בונות תשוקה מינית. גברים זקוקים לפורקן של הדחף המיני.

למרות כל האמור על ההבדלים בין נשים לגברים, ישנן נשים שיודעות להתחבר לדרך המחשבה הגברית ופועלות בהתאם. ישנם אף גברים שמתחברים למחשבה הנשית ואף הם פועלים בהתאם. המציאות מורכבת בהרבה.
ישנם מצבים שבהם ניתן להנות מסטוץ מזדמן וחולף ללא מחויבות (אף נשים) מאידך רובנו מרגישים לאן נושבת הרוח, ואם מערכת היחסים הולכת להתפתח לכיוון של מחויבות הדדית , ואם לאו.
בני זוג שאהבתם רומנטית (אפילו אם לא במידה זהה), הם ברוב המקרים גם בעלי משיכה מינית זה לזה ותשוקתם בהתאם.

  לפניכם מספר טיפים הקשורים לאהבה ולאושר:

* יש המתבלבלים בין האהבה לבין הזיכרונות של האהבה.
* יש המזהים את האושר רק כאשר חלף (רובנו).
* יש שקולטים שהם אהבו רק לאחר שננטשו.
* יש המתחילים לקנא לפרטנר שהם נטשו, רק כאשר נודע להם שהוא מאושר עם פרטנר חדש.
* ויש זוגות רבים החיים ללא תשוקה, ללא אהבה, ללא ריגושים ובשולי החיים.

 

להם אומר - כל עוד חיים ובריאים, יש תקווה!    

      

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו