print header

מה התגלה במחקר המקיף שבדק האם גלולות למניעת הריון מסרטנות?

  גלולות למניעת הריון הן אמצעי מניעה יעיל ופופולרי מאוד בקרב נשים, ומאות מיליונים מהן משתמשות בו מדי יום ברחבי העולם. אמצעי המניעה הזה שינה את ההיסטוריה והתרבות מפני שאפשר לנשים לווסת ילודה ולקחת חזקה על הגוף שלהן, וגם על היבטים רבים נוספים של חייהן ועצמאותן. יחד עם זאת, השימוש בגלולות מעורר לא פעם פחד ותהיות בקרב משתמשות החוששות מפני השפעות בריאותיות מזיקות כתוצאה מהשימוש ארוך הטווח באמצעי המניעה הזה. מחקר חדש ומקיף במיוחד שהתפרסם לאחרונה בעניין, עקב אחר עשרות אלפי נשים שהשתמשו בגלולות למניעת הריון במשך כמעט 50 שנה, וגילה תוצאות מעניינות ביותר לגבי ההשפעות המטיבות והמזיקות של אמצעי המניעה המוכר בכל הנוגע לסיכון לפתח סוגי סרטן שונים כתוצאה מהשימוש בו.
 
גלולות למניעת הריון
 

איך הכל התחיל?

מחקרים שונים שהתפרסמו בעבר העלו תהיות לגבי השפעת הגלולות למניעת הריון על הסיכון ללקות או למנוע סוגי סרטן שונים, ביניהם גם כאלו המתפתחים רק בגוף האישה, כמו סרטן הרחם והשחלות. אי שם בשלהי שנות ה-60, רופאי משפחה מבריטניה גייסו מעל ל-46,000 נשים כדי להשתתף במחקר שיבדוק את השפעת הגלולות למניעת הריון על בריאות האישה, ובאופן נקודתי על הסיכון לחלות בסרטן על סוגיו השונים. המחקר שנערך על ידי הרויאל קולג' של רופאי המשפחה בבריטניהליווה את אותן נשים עד סוף שנת 2012 והפך למחקר הגדול והמרשים ביותר שהתפרסם בעניין זה. שיטת המחקר נבנתה כך שחצי מהנשים שהצטרפו אליו בתחילתו השתמשו בגלולות למניעת הריון, בעוד שהחצי השני מעולם לא עשה בהן שימוש.
 
 

תוצאות ומסקנות

על פי תוצאות המחקר, נשים שהשתמשו בגלולות למניעת הריון היו בסיכון נמוך יותר לחלות במספר סוגי סרטן, כולל סרטן הרחם, המעי הגס והשחלות, לעומת נשים שאינן משתמשות באותו אמצעי מניעה. המחקר אף גילה כי הנשים שהיו במחקר היו תחת סיכון מופחת ללקות בסרטן המעי הגס והשחלות לא רק בעת השימוש בגלולות, אלא גם שנים לאחר מכן. 
 
בנוסף לכך, החוקרים בדקו ממצאים שליליים קודמים לפיהם קיים סיכון מוגבר ללקות בסרטן צוואר הרחם והשד בקרב משתמשות בגלולות למניעת הריון מהשנים האחרונות. עורכי המחקר גילו כי סוגי הגידולים הסרטניים הללו (צוואר הרחם והשד) מתפתחים באיטיות במשך שנים, ונטילת גלולות מעלה את הסבירות שיתפתחו באופן מואץ.
 
למרות זאת, הסיכון המוגבר ללקות בסרטן צוואר הרחם והשד, כתוצאה מהשימוש בגלולות, נעלם מספר שנים לאחר הפסקת נטילתן, ומשמעות הדבר היא שהשימוש בגלולות איננו גורם להתפתחותם של גידולים סרטניים, אלא מעלה במעט את קצב התפתחותם. בנוסף, יש לקחת בחשבון כי הסיכון ללקות בסוגים אלה של סרטן הינו נמוך מאוד בקרב צעירות מתחת לגיל 30.
 
ארבע נשים תחת מטריה ורודה
 
עוד מציינים במחקר, כי הסיכון המוגבר ללקות בסרטן צוואר הרחם כתוצאה מהשימוש בגלולות, עשוי לנבוע מגורמים אחרים מלבד נטילת גלולות. על פי אחת מהתיאוריות, נשים שנטלו גלולות בעשורים הקודמים לא השתמשו בקונדומים, מה שהגביר את הסיכון שלהן להידבק בנגיף הפפילומה במגע מיני. זנים מסוימים של אותו נגיף עלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם ובנוסף לכך, קיימת תיאוריה לפיה ההורמונים בגלולות למניעת הריון משפיעים על הדרך שבה הגוף מגיב לנגיף הפפילומה, וששם עלולים להיות טמון הקשר בין סרטן צוואר הרחם לגלולות. 
 
 
עבודה במעבדה

 

סיכום

למרות התוצאות המעודדות, למחקר המקיף הזה יש מגבלות ובעיות מסוימות שיש להזכיר. אחת מהן היא שהוא החל לפני כמעט 50 שנה, בתקופה בה אמצעי המניעה לנשים היו שונים מאוד ממה שמוכר לנו כיום. גלולות למניעת הריון בעשורים הקודמים הכילו 50 מיקרוגרם של אסטרוגן, בעוד הגלולות בהן נשים משתמשות בימינו, מכילות בין 20-30 מיקרוגרם של ההורמון. חסרון נוסף של המחקר הוא שהנשים שהשתתפו בו בשנות ה-60 השתמשו בגלולות למניעת הריון לתקופה ממוצעת של 3.66 שנים, בעוד נשים כיום, משתמשות באמצעי המניעה הזה לאורך תקופות ארוכות הרבה יותר.
 

למרות זאת, אם אתן משתמשות בגלולות למניעת הריון, גם מדובר בשימוש ארוך טווח, תוכלו להתעודד ממסקנות המחקר הארוך והיסודי הזה שלא מצא שום עדות לסיכון מוגבר למחלות הסרטן הנדונות, בקרב נשים הנוטלות גלולות. יתרה מכך, המחקר גילה כי אמצעי המניעה אף מועיל לבריאותן של נשים במניעת סוגי סרטן אחרים. יחד עם זאת, כדאי לזכור שאם את אישה מעשנת או כזו הסובלת מנטייה לקרישיות יתר של הדם, עלייך לעבור בדיקות דם תקופתיות או להימנע משימוש באמצעי המניעה לחלוטין.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו