print header

סיגריות על הבוקר מזיקות הרבה יותר לבריאות!

העובדה שעישון מזיק לבריאות לא חדשה לנו, אך תוצאות מחקרים חדשים מראים כי עישון סיגריות מוקדם בבוקר, מזיק לנו אפילו יותר!

שני מחקרים שהתפרסמו לאחרונה בכתב העת Cancer מצאו כי אנשים שנוטים להדליק סיגריה בחצי השעה הראשונה מרגע שהתעוררו, מגדילים את הסיכוי
לפתח סרטן ריאות וגידולים בראש ובצוואר, וזאת בהשוואה למעשנים שממתינים לפחות שעה מרגע שהתעוררו.

עישון מוקדם בבוקר נמצא כגורם המעלה את הסבירות לחלות בסרטן ריאות ב-79% וגורם המעלה את הסבירות לגידולים בראש ובצוואר ב-59%.

לפי המחקרים נמצא כי גם אנשים שעישנו לאחר 30 דקות מרגע שהתעוררו, אך עדיין בגבולות השעה הראשונה של היום, הגדילו את הסיכויים שלהם לחלות בסרטן, אם כי בסבירות נמוכה יותר - סיכוי של 42% לסרטן הריאות וסיכוי של 31% לגידולים בראש ובצוואר, וזאת לעומת אנשים שעישנו מאוחר יותר או לא עישנו בכלל.

עישון בבוקר

בדו"ח המועצה הרפואית האמריקאית שפורסם בתחילת השנה, הובהר כי אפילו סיגריה אחת ביום יכולה לגרום לנזק מיידי ולעלות את הסיכוי למחלות לב וסרטן. כלומר, לא צריך להיות מעשנים כבדים כדי לסבול מההשפעות של שימוש בטבק.

הדו"ח גילה כי כל חשיפה לעשן - מעישון אקטיבי לעישון מקרי ועד עישון פאסיבי, עלולה לגרום נזק לתאי הגוף, לרקמות ול-DNA שבגוף מה שיגביר את הסיכוי לחלות בסרטן. הכירורגית רגינה בנימין הסבירה כי "חשיפה לרמות שונות של עשן, מצטברת לעלייה חדה בתפקוד הציפוי הפנימי של כלי הדם שעשויים לגרום להתקפי לב ולשבץ. הכימיקלים שבעשן מגיעים לריאות במהירות עם כל שאיפה והדם נושא את הרעלים ומאפשר להם להתפשט בכל הגוף"

סיגריה

בעוד שהדו"ח של המנתח הכללי קבע כי כל סיגריה מסוכנת, המחקרים החדשים קבעו את מידתיות הסכנה.

2 המחקרים שנערכו בניו יורק על ידי אותה קבוצת חוקרים, בדקו שתי השפעות שונות: מחקר אחד בדק 1,055 מעשנים שאובחנו בסרטן הראש והצוואר לעומת 795 חולים במחלה, שלא מעשנים. ואילו המחקר השני בדק 4,775 חולי סרטן ריאות שאובחנו לאחרונה, לעומת 2,835 חולים שלא מעשנים.

בשני המקרים נמצא בבירור כי הסיכון לסרטן ריאות, ראש וצוואר היה גבוה בהרבה אצל מעשנים, מאשר אצל אלה שלא מעשנים, ואילו בקרב המעשנים שמורגלים להדליק סיגריה מוקדם בבוקר, הסיכון היה גבוה עוד יותר.

הסיבה מדוע הסכנה גוברת בבוקר לא נבדקה, אך החוקרים משערים שמי שמעשן מוקדם בבוקר, ככל הנראה מכור יותר ומעשן יותר גם במהלך היום. "למעשני הבוקר יש רמות גבוהות יותר של רעלנים, טבק וניקוטין בגוף והם עשויים להיות מעשנים מכורים יותר המתקשים להפסיק לעומת כאלה שמעשנים בהמשך היום" הסביר החוקר הראשי ד"ר יהושע מוסקט ממכללת פן-סטייט לרפואה.  "מי שמדליק סיגריה זמן קצר לאחר שהתעורר כנראה מעשן בצורה אינטנסיבית יותר במהלך היום. כמו כן, שאיפת עשן כבר משעה מוקדמת, מצביעה על חשיפה גבוהה יותר לכימיקלים הרעילים שגורמים לסרטן".

החוקרים מסבירים כי מטרת המחקר שלהם היא להוות עוד נדבך בדרך לחיזוק המודעות ועידוד הפסקת העישון. דרך שתפסה תאוצה בולטת עם פרסום דו"ח המנתח הכללי בארה"ב בתחילת השנה.

סיגריות

יותר מ-7000 כימיקלים ותרכובות רעילות נמצאות בסיגריה. ולמרות שהתעשיינים ביצעו בשנים האחרונות שינויים שאמורים לכאורה למזער את גודל הסכנה, התוצאות שנמדדות בפועל הן התגברות ההתמכרות. כך למשל חוררו הסיגריות לכאורה כדי למזער את שאיפת העשן, אך בפועל זה גורם לאנשים לשאוף עמוק יותר לריאות. כמו-כן, הוסף לסיגריה סוכר, לכאורה "כמשפר לחות" אך בפועל כדי להפחית את תחושת הצריבה של העישון ולהפוך אותו לנעים יותר, במיוחד עבור מעשנים חדשים. עד לאן נגיע?

נדמה שככל שגדל המאבק בתופעת העישון, כך גדלה הערמומיות התעשייתית, וככל שגדלה הערמומיות התעשייתית, כך ממשיך המחקר המדעי לפרסם עוד ועוד תוצאות מזעזעות שמטרתן להגביר את המודעות לסכנות ולהעצים את הפחד. המאבק הזה כנראה לא יסתיים עד שתפסיק לעשן - אז אם נמאס לך לקרוא כל פעם עוד גילויים מרעישים ומסוכנים שטומן בחובו העישון -
 

פשוט. תפסיק. לעשן.

ליקטה וחיברה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.