print header

9 סימנים למחסור בוויטמין C שכדאי שתכירו

 כבר מגיל צעיר הרגילו אותנו להרבות בשתיית מיץ תפוזים לא רק כי הוא מרענן וטעים, אלא גם כי הוא מלא בוויטמין C בריא וחיוני. עם זאת, יש כאלו שעדיין סובלים ממחסור של רכיב חשוב זה, מה שעלול להוביל לבעיות שאף אחד לא רוצה, כמו חניכיים נפוחות, עלייה במשקל ועייפות. כדי להימנע מכך, כדאי לאכול פירות וירקות שמכילים אותו ושיכולים לספק לגוף את הכמויות שהוא זקוק להן בכל יום; 75 מ"ג לנשים ו-90 מ"ג לגברים; לאנשים מעשנים כדאי להוסיף עוד 35 מ"ג. על מנת לעזור לכם לשמור על בריאותכם, אספנו עבורכם 9 סימנים שמעידים על מחסור בוויטמין C. כמובן שהם עלולים להופיע בגלל הרבה סיבות, ואחד או שניים מהם לא בהכרח מצביעים על מחסור שכזה, אך אם מדובר ביותר בהחלט יכול להיות שהגיע הזמן לעשות שינוים בתפריט שלכם כדי לספק לגוף את החומר החשוב הזה.
 
סימנים למחסור בוויטמין C: פלחים של תפוזים, לצד כוס מיץ ועלים על שולחן

1. חניכיים נפוחות ומדממות

אתם ודאי זוכרים מילדותכם כמה חשוב לשמור על בריאות השיניים והחניכיים, וכדי לעזור לכם לעשות זאת, הסבירו לכם כבר אז לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום. עם זאת, יש כאלו שעושים זאת ועדיין סובלים מחניכיים נפוחות ומדממות, וסיבה אפשרית לכך היא מחסור בוויטמין C. רכיב חשוב זה מסייע בייצור קולגן, חלבון שמהווה חלק חשוב בהיווצרותם של רקמות חיבור כמו גידים, עור ועצמות. כתוצאה ממחסור בוויטמין C ובקולגן, עלולה להיווצר מחלת הצפדינה, שמתבטאת בהתרופפות שיניים וחניכיים מדממות, ובהמשך – בהידרדרות שאר הגוף. כדי להימנע ממחלה קשה שכזו, שימו לב לחניכיים שלכם והקפידו לא רק לצחצח שיניים, אלא גם לצרוך ויטמין C.

2. פצעים וסימנים כחולים שמחלימים לאט

האם קרה לכם לאחרונה שזיהיתם סימנים כחולים ופצעים שאין לכם מושג מתי ואיך הם קרו? והאם לקח להם יותר מדי זמן להיעלם? הסיבה האפשרית לכך היא לא רק חוסר זהירות, אלא גם היעדר כמות מספקת של ויטמין C שעוזר בייצור קולגן. חלבון חשוב זה מסייע לגוף להילחם בזיהום שעלול להיווצר על פצעים פתוחים, ומזרז את תהליך הגלדתם. בנוסף, הוא מזרז החלמה לאחר קבלת כוויות, והוא עושה זאת על ידי החלפת עור שרוף ברקמה חדשה. כשאין כמות מספקת של ויטמין C בגוף, תהליכים חיוניים שכאלו לא מתרחשים, ולכן אם אתם מרבים להיפצע, אל תאשימו את עצמכם בחוסר זהירות, כי יכול להיות שזו לא הסיבה היחידה לכך...

3. כאבי מפרקים תכופים

אם אתם מרבים לסבול מכאבי מפרקים, יכול להיות שיש לכם מחסור בוויטמין חשוב זה, שמסייע בדרכים שונות בהקלת ובמניעת דלקות שכאלו. הוא מכיל נוגדי חמצון חזקים ונחוצים אשר נלחמים במולקולות שמובילות לדלקות, כמו אלו שמאפיינות כאבי מפרקים. בנוסף, כמויות גבוהות של קולגן שמיוצרות בזכות ויטמין C עוזרות בשמירה על רקמות, עצמות ומפרקים, ובשיכוך כאבים שעלולים להתעורר בהם. לכן, אם אתם סובלים מכאבים שכאלו באופן קבוע, בדקו האם יש לכם מספיק ויטמין C בתפריט.
סימנים למחסור בוויטמין C: אדם יושב עם תחבושת אלסטית על הברך

4. שיער שביר ונשירה

אתם כבר תקופה ארוכה משאירים אחריכם שיער בכל מקום וזה שנשאר על ראשכם נראה שביר במיוחד? ניסיתם את כל תכשירי השיער ואתם עדיין לא מרוצים ממה שאתם רואים במראה? יכול להיות שהפתרון בשבילכם, שגם יחסוך לכם הרבה כסף על מוצרים יקרים, הוא מאכלים עם ויטמין C. ברכיב זה יש נוגדי חמצון שמסייעים לשמור על שיערכם מפני רדיקלים חופשיים שעלולים לחסום את צמיחתו ולגרום לו להזדקן יותר מהר. כמו כן, בדומה למקרים אחרים שציינו לעיל, גם כאן קולגן משחק תפקיד חשוב, משהו שהוא עוזר לשמור על מבנה השיער ומכאן על חוזקו. יתרה מכך, ויטמין C ידוע כסייען נפלא לספיגת ברזל, מינרל שנחוץ לגדילת שיער חזק ובריא.

5. מערכת חיסונית חלשה שמובילה להיווצרות מחלות

כבר בגיל צעיר הוריי לימדו אותי שכדי למנוע צינון, עליי לשתות מיץ תפוזים מלא בוויטמין C. ובכן, מתברר שתפיסה זו לא מדויקת במיוחד. מחלות כמו שפעת וצינון מעידות על מערכת חיסונית חלשה, וויטמין זה בהחלט יכול לחזק אותה בדרכים שונות, כמו העלאת כמות כדוריות הדם הלבנות שנועדו להגן על הגוף מפני פולשים כמו חיידקים. בכל הקשור לצינון, במחקר שנערך באוניברסיטת הלסינקי נמצא כי נטילת 200 מ"ג או יותר של ויטמין C לא מפחיתה את הסיכון להיווצרות מחלה נפוצה זו; עם זאת, היא כן יכולה להרגיע את חומרת הצינון ואת משך המחלה. 

6. עייפות

אם אתם חשים מותשים כל הזמן למרות שישנתם טוב בלילה, יכול להיות שאתם סובלים מאחד התסמינים הראשונים למחסור בוויטמין C. במחקר שנערך בשנת 2012 נבדק הקשר שבין רכיב זה לתחושת עייפות בקרב 141 פקידי משרד בגילאים 20-49. החוקרים חילקו את הנחקרים לשתי קבוצות, כאשר לאחת ניתן עירוי של תמיסה עשירה בוויטמין C, ולשנייה – תמיסת פלסבו. תוצאות המחקר נבדקו כשעתיים לאחר תומו ויום למחרת – והן הראו פער גדול בין שתי הקבוצות, כאשר קבוצת הניסוי הייתה פחות עייפה באופן משמעותי מהשנייה. מכאן אפשר להסיק שמחסור בוויטמין זה עלול להוביל לתחושת עייפות, וכדי לתקן את המצב, עליכם לצרוך במשך כמה ימים מאכלים שמכילים אותו.
סימנים למחסור בוויטמין C: איש ישן על ספסל עם תיק עבודה לצידו

7. עלייה במשקל

חשים שעליתם במשקל למרות שאתם מרבים לעשות ספורט? יכול להיות שעליכם להוסיף לתפריט מאכלים עם ריכוז גבוה של ויטמין C, שרובם גם לא משמינים במיוחד. מחקרים שונים, לרבות אחד שנערך בשנת 2014 בצ'ילה, הראו כי יש קשר בין כמות נמוכה של הוויטמין להיווצרות שומן בגוף. הם מוכיחים כי ויטמין זה מסייע במלחמה בהשמנה שחלקנו חווים, על ידי הוצאת שומן מתאי שומן והרגעת השפעתם של הורמוני לחץ ודלקות למיניהן. לכן אם אתם מנסים לרדת במשקל ולא מצליחים, בדקו האם יש בתפריט שלכם מספיק מאכלים שיעניקו לגוף ויטמין C.

8. עור יבש וחסר חיוניות

כולנו רוצים עור בריא ומלא ברק, וכדי להשיג אותו, רבים מוכנים להוציא הון על תכשירים וקרמים שלא תמיד מצליחים להביא לתוצאה הרצויה. לעיתים עליכם לנסות טיפול הרבה יותר פשוט – להשלים מחסור של ויטמין C. כפי שציינו במספר סעיפים, מדבור בנוגד חמצון רב עוצמה המסייע בייצור חלבון קולגן, אשר בין השאר, נועדו לשמור על עורכם מפני הנזקים של קרני שמש. בשל כך, ודאי נתקלתם בקרמים ובתכשירי טיפוח רבים שמכילים ויטמין זה. אם אתם מעוניינים בעור בריא, חיוני ובוהק, כדאי לכם להקפיד לצרוך מאכלים רוויי ויטמין C, ואם אתם מתעקשים להתמיד במריחת קרמים – ודאו שהם מכילים את מרכיב זה.

9.  ציפורניים חלשות ודקות

כבחורה שמקפידה לטפח את ציפורניה כבר שנים רבות, אני יכולה להבין כמה חשוב לשמור עליהן חזקות ובריאות. עם זאת, לא פעם קורה מצב קורע לב והן נשברות, שסיבה אפשרית לכך היא מחסור בוויטמין C. גורם שמוביל להיחלשותן וקשור להיעדר כמות מספקת של מרכיב זה הוא אנמיה, מחלה אשר נובעת בין השאר ממחסור בברזל. כפי שציינו בסעיף קודם, מינרל זה נספג בגוף באופן טוב יותר בזכות אותו ויטמין חשוב, ולכן מחסור של שני החומרים הללו בגוף עלול לגרום לציפורניים שלכם להיראות פחות מטופחות משרציתם. בנוסף, היעדר ויטמין זה והקולגן שהוא מסייע לייצר, עלול להחליש את פעולת כלי הדם, וכתוצאה מכך יכולים להופיע נקודות אדומות או פסים על שכבת הציפורן שגורמים לה להיראות פחות חיננית. לכן, הטיפול הטוב ביותר שתוכלו להעניק לציפורניים שלכם מתחיל מאכילת מאכלים עתירי ויטמין C.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.