print header

האמת שמאחורי מוצרי מזון עם כמויות שומן מופחתות

  במאה השנים האחרונות, המודעות לתזונה בריאה ומאוזנת עלתה בהדרגה, הן בגלל החשיפה התקשורתית על הנושא והן בגלל השינויים שחלו בתרבות צריכת המזון שלנו. כיום יותר ויותר אנשים נזהרים מפני הדברים הם מכניסים לגופם, ובייחוד מפני כמות השומן שהם צורכים. בכל מעבר בסופר תוכלו לראות מוצרים מיוחדים שמתויגים כ"דלי שומן" או כמכילים "0 אחוזי שומן", אך מה זה באמת אומר? על אילו שומנים מ-4 הקבוצות העיקריות מדובר, והאם מאכלים דלי שומן אכן מיטיבים עם גופנו ומסייעים לירידה במשקל? את התשובות לשאלות הללו ועוד תוכלו למצוא לפניכם, ולעשות סוף כל סוף סדר בראש בכל הנוגע לשומנים בתזונה.
 
כריך עם סרט מדידה מלופף סביבו
 

דל/נטול/מופחת שומן – עושים סדר בבלגן

מוצרים שמצהירים על עצמם כדלי/מופחתי/נטולי שומן קורצים לכולנו לפעמים, בייחוד לאנשים שנמצאים במשטר תזונה דיאטטי ומשתדלים להפחית בכמויות הקלוריות והשומנים שהם צורכים. המוצרים הללו כוללים מגוון גדול של מאכלים כמו יוגורטים, ממרחים, נקניקים למיניהם ומוצרים שונים שיש בהם שומן באופן טבעי, ושהכמויות שלו הופחתו במגוון הליכים שונים. מוצרים שיש עליהם תווית שכתוב עליה איזו הפחתה הייתה בכמויות השומן שבהם, נבדלים זה מזה מבחינת כמויות השומן באופן הבא:
  • 0% שומן: תכולת שומן נמוכה מ-0.5 גרם עבור כל מנה (כפי שמוגדרת על המוצר עצמו).
  • דל שומן: תכולת שומן של 3% או פחות עבור כל מנה (כפי שמוגדרת על המוצר עצמו).
  • מופחת שומן: המוצר חייב להכיל לפחות 30% פחות קלוריות מהמוצר המקורי, או 50% פחות שומן.
יוגורט עם פרי יער עליו

על איזה שומן מדובר?

כפי שניתן לראות, גם כאשר מדובר במוצר שמוצהר כנטול שומן לחלוטין, עדיין יש בו מעט ממנו, מה שאומר שתוויות של 0% שומן אינן מדויקות לחלוטין. עכשיו כשאתם יודעים מה פירוש תוויות פירוט השומן על מוצרים שונים, חשוב להבהיר על אילו שומנים מתוך ארבעת הקבוצות העיקריות מדובר. במוצרים מן החי וגם במוצרים עם שומן מוקשה או מוקשה למחצה מהצומח (כמו מרגרינה) מדובר בשומנים רווים שכולנו שמענו אזהרות לגביהם ממקורות רבים, לרבות מהרופא הפרטי שלנו. השומנים הללו נחוצים לגוף בכמויות מזעריות, אך כשצורכים אותם בכמות גדולה ובאופן תדיר, כפי שקורה בתזונה של אנשים רבים כיום, הם שוקעים בכלי הדם, מצרים אותם ומפריעים לזרימת דם תקינה. 
תאי דם אדומים נעים בתוך כלי דם
כשהדם לא זורם בחופשיות בגוף יש סכנה לכלל האיברים, ובפרט הלב, שעובד יתר על המידה על מנת שיוכל לספק את כמות הדם הנחוצה לגוף. לכן, מומלץ להפחית מכמויות השומן הרווי שצורכים, ואנשים רבים פונים למוצרים שהוזכרו מעלה כדי לעשות זאת. אם כן, מוצרים שיש בהם כמויות שומן מופחתות או שאין בהם כמעט שומן, אלו מוצרים שדלים בשומן רווי שהוא השומן העיקרי שיש במוצרים המקוריים שאינם דלים בו. 
 
 

מה מחליף את השומנים במוצרים דלי שומן?

הפחתה בכמויות השומן הרווי שאנו צורכים ממוצרי מזון רבים היא חיונית, אך האם פירוש הדבר שאנו עושים את הדבר הבריא ביותר לגופנו? האם אכילה של מוצרים עם כמויות שומן אפסיות או מופחתות אכן בריאה כמו שנדמה לנו? למרבה הצער התשובה לשאלה הזו היא שלילית... למוצרים עם אחוזי שומן מופחתים יש הילה של בריאות אך היא מטעה מאוד, ואף עלולה לגרום לאנשים לעלות במשקל במקום לרדת בו. מדוע? ובכן, התשובה לכך פשוטה: כאשר מוציאים שומן ממוצר מסוים, צריך להחליף אותו במשהו אחר. כשעושים זאת עם מוצרים מן הטבע, טעם המוצר נפגם, ולכן החברות המסחריות פונות לתחליפים אחרים על מנת שיוכלו למלא את החור התזונתי שיצרה הוצאת השומן. במרבית המקרים מדובר בסוכר רב, מלחים וחומרי טעם וריח שונים. כך יוצא שכמות הקלוריות שנמצאת בגביע של יוגורט נטול שומן למשל, זהה לכמות הקלוריות שיש ביוגורט עם כמות שומן רגילה! 
צנצנת יוגורט עם כפית בתוכה מונחת על צלחת
לכן, אם אתם מעוניינים לרדת במשקל, כדאי לבחון מקרוב את פירוט הקלוריות והסוכר של המזון דל או נטול השומן שאתם רוצים לאכול. לרוב תגלו שכמות הקלוריות שלו זהה לזו של מוצר רגיל מאותו סוג, ולכן היעילות של מוצרים מסוג זה בדיאטות לא קיימת. יתרה מזאת, יש אנשים שאוכלים כמויות גדולות יותר של מוצרים עם כמויות שומן מופחתות ובכך צורכים יותר קלוריות מהרגיל, מה שרק גורם להם לעלות במשקל.
במחקר שפורסם בשנת 2012, חוקרים מצאו ששילוב של מאכלים דלי שומן בתזונה גרם לעלייה במשקל, בניגוד לציפייה שהם לא ישפיעו עליו. המסקנה היא ששילוב של מאכלים עם כמויות שומן מופחתות בתזונה שלא ערכתם בה שינויים עלולה להביא לעלייה במשקל, ואם אתם מנסים לרדת במשקל, לא בטוח שהחלפה של מוצרי מזון רגילים בגרסאות נטולות/דלות השומן שלהם תתרום לירידה במשקל. 
מקררים עמוסים באוכל בחנות
מאכלים עם כמויות שומן מופחתות או אפסיות עלולים לגרום לעלייה במשקל ממש כמו מוצרים עם כמויות שומן רגילות. על מנת שזה לא יקרה, חשוב לקרוא בקפידה את התוויות על גבי מוצרים שונים, ולבחון אם הם מכילים כמות קלוריות מופחתת לצד כמויות השומן המופחתות. כמו כן, מומלץ לאכול מאכלים שהם דלי שומן באופן טבעי, ללא תוספים מלאכותיים ובריאים לגוף כמו פירות, ירקות, דגנים מלאים וקטניות שיתרמו לתחושת שובע, יעשירו את גופכם בוויטמינים ומינרלים וימנעו מכם לשלוח את היד למאכלים לא בריאים שיזיקו לכם. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו